LANDSCAPE

طراحی محوطه

به طور کلی طراحی و اجرای محوطه سازی به چهار بخش تقسیم می گردد؛ بخش اول، فضای استخر؛ بخش دوم، مسیر پیاده؛ بخش سوم، آلاچیق؛ بخش چهارم، فضای سبز یا باغ

فضای استخر  و همچنین جایگاه درخت های موجود در سایت می تواند به عنوان اولین فضاهای طراحی محوطه مورد بررسی قرار گیرد، سپس فضاهای دیگر به راحتی سازمان دهی خواهند شد. طراحی مسیر پیاده بسته به توپوگرافی زمین، می تواند به شکل های مختلفی انجام گیرد. به طور مثال در زمین های شیب دار میتواند دسترسی ها را با استفاده از پله ها خطی ، پله های پراکنده انجام داد. اجرای چمن ها به صورت پلکانی یکی از روش های جذاب دیگر می باشد. در نهایت آلاچیق را می توانید در جلوی ویلا و اگر محرمیت برای شما حائز اهمیت است، در پشت ویلا اجرا کنید و ما بقی فضاها را با کمک چمن و گیاه و درخت تکمیل کنید.

نورپردازی محوطه و نما

برای ایجاد فضایی دلنشین و جذاب، نورپردازی محوطه و نما از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر هارمونی نمای ویلای شما در شب نیز برای شما حائز اهمیت می باشد پیشنهاد میکنیم که حتما نورپردازی خود را همسو با حجم و نمای ویلای خود انجام دهید. نورهای نقطه ای و خطی کمک زیادی به ایجاد این جذابیت خواهند کرد. همچنین نور پردازی فضاهای قابل استفاده در محوطه به هنگام شب، اهمیت زیادی دارد. ما بقی فضاها به انتخاب شما و با هزینه بیشتر در الویت دوم نورپردازی می باشد.

 

محوطه سازی

به زبان ساده می توان محوطه سازی را چگونگی بکار بردن و جانمایی المان های مختلف مورد نیاز در یک فضا تعریف کرد. شاید در نگاه اول تصور این باشد که جدول بندی و مشخص کردن فضای سبز و راه ها تعریف مشخصی از محوطه سازی باشد، اما این چنین نیست و تمامی موارد بالا تنها اجزائی از عملیات پیچیده محوطه سازی می باشند .بعنوان مثال در محوطه سازی یک شهرک مسکونی بایستی تمامی موارد وضوابط مباحث مختلف مسکن و شهرسازی در کنار طراحی زیبا وچیدمان مناسب بکار برده شود که از این موارد می توان به جانمایی نقاط امن، دسترسی های مختلف، فضا سازی های مناسب با جمعیت، و تراکم کلی فضا اشاره کرد.

بعنوان نمونه دیگر می توان به محوطه سازی ویلا اشاره کرد که در کشور ما در حال افزایش می باشد. در محوطه سازی ویلا و باغ ها بایستی به زیبایی در کنار ایمنی و استاندارد بودن آن توجه نمود. به عنوان مثال استفاده از استخر در ویلا خود شرایط وضوابطی دارد که حتما بایستی در طراحی اولیه لحاظ گردد که متاسفانه امروزه مشاهده می شود در ویلاسازی که در کشور ما انجام می گیرد کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

در محوطه سازی باغ ها هم تقریبا این چنین موارد بایستی لحاظ شده و در طراحی های تخصصی استفاده شوند.

پلان محوطه سازی

پلان محوطه سازی نقشه ای است که در آن نوع و موقعیت درختان،روش گل کاری،باغ آرایی و محوطه سازی،محل ساختمان ها،نوع حصار کشی،نوع وکف سازی مسیر های سواره و پیاده و…نشان داده می شود.

 

40 روش برای بزرگ نشان دادن طراحی محوطه

مقالات طراحی محوطه

طراحی محوطه 1

طراحی محوطه 2

طراحی محوطه 3

طراحی محوطه 4

طراحی محوطه 5

طراحی محوطه 6

طراحی محوطه 7

طراحی محوطه 8

طراحی محوطه 9

طراحی محوطه 10

طراحی محوطه 11

طراحی محوطه 12

طراحی محوطه 13

طراحی محوطه 14

طراحی محوطه 15

طراحی محوطه 16

طراحی محوطه 17

طراحی محوطه 18

طراحی محوطه 19

طراحی محوطه 20

طراحی محوطه 21

طراحی محوطه 22

طراحی محوطه 23

طراحی محوطه 24

طراحی محوطه 25

طراحی محوطه 26

طراحی محوطه 29

طراحی محوطه 31

طراحی محوطه 32

طراحی محوطه 33

طراحی محوطه 34

طراحی محوطه 35

طراحی محوطه 36

طراحی محوطه 37

طراحی محوطه 39

مقالات طراحی محوطه