بازدید: 1441

ساخت ساختمان مقاوم درمقابل زلزله های بزرگ

توجه به این امر که زلزله مردم را نمی کشد بلکه ساختمان های ساخت مردم هستند که آنها را نابود می کند، امروزه سرلوحه کار بسیاری از دولت ها و کشورهای جهان قرار دارد.

 

 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی بحران نیوز؛ کارشناسان معتقدند زلزله مردم را نمی کشد بلکه ساختمان های ساخت خود مردم هستند که آنها را می کشد. با نگاهی به آمار و تصاویر می توان به این نتیجه رسید که اکثر تلفات انسانی در زمین لرزه های بزرگ یا کوچک به دلیل تخریب ساختمان ها یا سقوط اشیا است.

در حال حاضر با استفاده از نتایج تجربی، شبیه سازی های کامپیوتری، و بررسی رخدادهای زلزله، روش های جدیدی در مهندسی سازه ها شکل گرفته است تا ساختمان ها را در مقابل زلزله مقاوم کند.

استحکام بخشی در عین انعطاف پذیری، یکی از اقداماتی است که در هنگام تکان های شدید سازه مورد نظر مهندسین قرار دارد. این امر با ایجاد ساختار مجزا از پی ساختمان، یا تکنیک های جابه جایی خاصی انجام پذیر است.

بعنوان نمونه جداساز لرزه ای، طوری عمل می کند که هنگام وقوع زمین لرزه کمترین صدمه به ساختمان وارد شود. این نوع مهندسی در نیوزیلند، هندوستان، ژاپن، ایتالیا، و ایالات متحده آمریکا استفاده می شود.

همچنین زمین لرزه در ساختمان هایی که پایه ثابتی دارند می تواند تخریب وسیع ایجاد کند اما در این پایه های مجزا، ساختمان با فاصله از زمین بر روی صفحه انعطاف پذیری بنا می شود به این ترتیب در زمان وقوع لرزش حرکتی نخواهد داشت.

دو روش در این نوع سازه های متحرک عبارتند از: «یاطاقان های الاستومتری» که از لاستیک های طبیعی یا از نوپرن ساخته شده و با استفاده از فن آوری های بالا ایجاد می شود.

روش دوم به عنوان سیستم کشویی، معروف است که در آن از مواد متفاوتی استفاده می شود. مثلا در چین سه ساختمان را با این روش و با موادی مانند شن و ماسه مخصوص ساخته اند و چند ساختمان در ایالات متحده و ساختمان نیروگاه هسته ای آفریقای جنوبی که بر روی صفحه ای از جنس سرب-برنز-استیل ساخته شده است.

 

 

یکی از راه هایی که در ژاپن برای کاهش تعداد تلفات انسانی پیش روی دولت قرار دارد ساخت خانه های متحرک است که توسط شرکت های تحقیقاتی و ساختمانی انجام میمی شود. فکر ساخت خانه هایی که بر روی کیسه بادی قرار دارند در یکی از این شرکت های خصوصی شکل گرفته است.

مکانیسم این سازه ها به این شکل است، که سنسورهایی که نسبت به لرزش حساس هستند در این ساختمان ها تعبیه شده و در زمان لرزش، سنسورها طی یک ثانیه به کمپرسور علامت ارسال کرده و پمپ هوا را به کار می اندازند. این کمپرسور به سرعت کیسه هوایی را پر از باد کرده و با باد شدن کیسه ها کل ساختمان به اندازه سه سانتی متر از پایه بتنی و ضد زلزله فاصله می گیرد.

مقاوم سازی ساختمان

به این ترتیب ساختار شناوری ایجاد می شود که ساکنان داخل آن بدون نگرانی در هنگام زلزله به زندگی معمول خود مشغو ل هستند. پس از زلزله هم با خروج تدریجی هوا از کیسه ها، خانه به آرامی سر جای خود قرار می گیرد.

در ابتدا شرکت سازنده ماکتی از این ساختمان ها را ساخت به طوری که فقط مقدار مختصری لوازم منزل و لیوان های روز میز به همراه چند نفر مجهز به کلاه و لباس های ایمنی، داخل ساختمان قرار گرفتند.

پس از آماده شدن شرایط کار لرزش ساختگی به ساختمان وارد شد. سنسورها اعلام خطر کرده، با کار افتادن کمپرسور کیسه باد شدند، طی لرزش هایی که به ساختمان وارد می شد هیچ تکانی به ساختمان وارد نشد و حتی یک قطره از مایعات داخل لیوان بیرون نریخت. این سیستم می تواند در ساختمان هایی با وزن خاص اجرا شود و یا به ساختمان های موجود اضافه شود.

nnn

به گزارش بحران نیوز؛ با پیشرفت های علمی و ارتقای توانمندی های انسان، روش های مقاوم سازی ساختمان ها متعدد است اما تامین بودجه این کار از مسائل مهم در هر جامعه می تواند باشد. امروزه تامین مالی پروژه های تحقیقاتی و تامین بودجه برای بهبود سطح زندگی و حفظ جان انسان ها بسیار بهتر از پرداخت هزینه های مالی و تلفات جانی در حوادث است سرلوحه کار بسیاری از کشورهای جهان قرار دارد.

مقاوم سازی ساختمان 

   ????????

  *** گروه معماری آلند  ***

 021  88 660 665

021  88 660 664

0912  245 90 10