by تحریریه ویلا1000

طراحی بام سبز

 پارک در پشت بام  سنگر سنت جان در `سرتوگنبوس (دن بوش)، هلند

 

در سال 1999،شورای شهر شروع به باز سازی و استحکام فضاهای قدیمی شهر تا از طریق این روش از جاری شدن سیل رودخانه های اطراف جلوگیری کنند.

دیواری حدود 6/5 کیلومتر در شهر ساخته شده است که در اصل برای دفاع شهر از حمله ارتش دشمن بوده.

طراحی بام سبز

معمار مارتین سرب شروع به طراحی پارک در پشت بام ساختمان ها کرد تا این فضا را جایی برای بازدید توریست ها از شهر تاریخی گرداند.

برای شروع چند مشکل وجود داشت ، برای مثال فضای بین سقف ساختمانها و سطح زمین به اندازه 17 سانتی متر بود ،طراحان نیاز به فضایی با حداقل عمق 60 سانتی متر برای کاشت داشتند تا بتوانند درختان متوسط را در آن بکارند.

طراحی بام سبز

مجلس نمایندگان شهر در سمت دیگر واقع شده است، حدود 10 ستون فولادی در فضا گنجانده شده و معماران شیبی حدود 4 درصد به صورت نزولی برای تامین عمق 60 سانتی متری برای کاشت در ارتفاع در نظر گرفتند.

باتوجه به محل قرار گیری سنگر نمای پانارومای خیره کننده ای از کل رودخانه از سمت پارک وجود دارد.

این پارک همچنین برای بسیاری از زمانها (آفتاب کامل ، بعد از ظهر و همچنین اوایل شب ) طراحی گردیده است.

طراحی بام سبز

 

بر روی بام از درختانی با ارتفاع 8 تا 10 متر با توجه به عمق کم کاشت استفاده گردیده و آنها را باتوجه به اثر نور خورشید با موقعیت های خاص برای سایه اندازی جای گذاری نموده اند.

طراحی بام سبز

طراحی بام سبز

در طراحی ساختمان زیرین پارک از خطوط سخت با زاویه های تیز و پیچیده استفاده شده است .

کف ساختمان با کاشیهای بتونی پوشیده شده است.

طراحی بام سبز

کف های بتونی همچون یخ های شناور به صورت تصادفی قرار گرفته اند که از مصالح شن همراه با اپوکسی ساخته شده اند ،  شن ها این اجازه را میدهند تا آب باران به بستر گیاهان منتقل شده و آنها را سیراب کنند.

آب اضافی توسط مسیر هایی به یک پایه ساخته شده از سنگ شکسته و همچنین فضاهای تو خالی که در آنها سیستم کنترل سریز قرار دارد منتقل می شود.

.تخته های چوبی با رنگ قرمز همان رنگی که در کشورهای اسکاندیناوی برای محافظت خانه های خود در برابر آب و هوا استفاده میکنند استفاده گردیده و همچنین برای هماهنگی با مجلس نمایندگان از فولاد زنگ زده در طرح استفاده شده  

طراحی بام سبز

طراحی بام سبز

طراحی بام سبز

طراحی بام سبز

دور تا دور پارک از جنس چوب صنوبر همراه با فولاد قرار دارد و همچنین درختان داخل باکسهای چوبی از همان جنس صنوبر کاشته شده اند .

فضای پارک با استفاده از مبلمان شهری دیزاین گردیده است.

طراحی بام سبز

این باز سازی اثبات کرد علاوه بر حل مشکل جاری شدن سیل و احیاء دیوار اطراف شهر می توان یک فضای تاریخی را به یک مکان مناسب برای آینده تبدیل نمود.

طراحی بام سبز

پارک پشت بام در حال حاضر ثابت کرده یک مکان مورد علاقه برای مردم محلی و گردشگران گردیده تا از هر دو جنبه اجتماعی و منظر زیبا لذت ببرن.

طراحی بام سبز

منبع :www.landarchs.com