طراحی داخلی ویلا

by تحریریه گروه ویلا1000 احمدی
بازدید: 591

طراحی داخلی مقوله ای است، آمیخته با هنر و علم شناخت فضا، متریال ها و المان های مختلف ساختاری و تزئینی، که باعث ارتقای کیفی و آسایش فضاهای داخلی می شود. این حرفه چند وجهی، معماری، روانشناسی، ایده پردازی، فضاسازی و متریال شناسی را در بر می گیرد و نیاز به دانش آکادمیک و مهارت تخصصی دارد.

ویلاها به جهت فضاهای باز و وسیع، دیدهای زیبا و بی نظیر و ترازهای ارتفاعی مختلف، برای معماران و طراحان داخلی، بسیار الهام بخش و مناسب هستند.

گروه معماری رضا طاهری با به خدمت گرفتن افراد متخصص و خلاق و علم بر ایده های نوین طراحی و اجرا، طراحی داخلی ویلای شما را به صورت زیبا و بی نظیری، محقق می کند.

با ما تماس بگیرید:

 02186081860

اصول طراحی داخلی کدامند؟

آگاهی از اصول طراحی داخلی باعث می شود که هر فضایی، جذاب و زیبا به نظر آید. حتما تاکنون تجربه بودن در فضاهایی را داشته اید که تمام اجزا به صورتی هماهنگ و مطلوب نسبت به یکدیگر قرار داشته و حسی از آرامش، راحتی و زیبایی را القا می کردند. این به جهت آن بوده که در آن فضا، اصول طراحی داخلی به خوبی رعایت شده است.

 فضاهای داخلی ویلا قطعا باید، علاوه بر جذابیت های بصری، راحت و مناسب برای انجام فعالیت های مورد نظر باشند. به عبارتی کارکردگرایی و زیبایی هر دو لازمه یک طراحی داخلی بهینه در یک ویلا هستند.

در ادامه به بیان این اصول می پردازیم:

 • تعادل

در طراحی، تعادل به واسطه توازن اجزا و عناصر مختلف در فضا حاصل می شود. تعادل فقط به واسطه فرم حاصل نمی شود، بلکه بافت، الگو و رنگ را نیز در بر می گیرد. تعادل به سه صورت حاصل می شود:

تعادل متقارن یا رسمی از طریق قرینه کردن المان ها و اجزا نسبت به یک محور به گونه ای که انگار یک بخش فضا، تصویر آینه بخش دیگر است. این نوع، ساده ترین نوع ایجاد تعادل است.

تعادل نا متقارن یا غیر رسمی به واسطه طراحی و جایگذاری المان هایی شکل می گیرد که از لحاظ وزن بصری، همانند هستند اما شبیه یکدیگر نمی باشند. مثلا یک کاناپه در یک سمت می تواند با دو صندلی در طرف دیگر، در تعادل باشد.

تعادل شعاعی با یک نقطه کانونی در مرکز و چیدمان شعاعی مبلمان و اجزا دور آن تعریف می شود.

 • ریتم

در طراحی داخلی ریتم با تکرار اجزا، الگوها، رنگ ها و بافت ها به وجود می آید. هدف از ایجاد ریتم، حرکت چشم در سراسر فضا است. به عنوان مثال می توان تعدادی کوسن یک رنگ را روی کاناپه قرار داد و همان رنگ در دکوربندی یا گلیم کف اتاق نیز تکرار شود.

 • هارمونی

هارمونی هنگامی به وجود می آید که تمام اجزا یک پیام واحد را برسانند و در هماهنگی با یکدیگر باشند. هماهنگی ایجاد شده، باعث آرامش در فضا می شود و می تواند به وسیله فرم، اندازه، رنگ و بافت اجزا تعریف شود. یکی از راهکارهای موثر ایجاد هارمونی، انتخاب سبک واحدی در تمام فضاهای داخلی است.

 • تاکید

در فضا نباید همه اجزا از ارزش یکسانی برخوردار باشند زیرا یکنواختی بیش از حد، منجر به خستگی و کسالت خواهد شد. برای از بین بردن یکنواختی باید یک نقطه کانونی که مرکز توجه باشد، در فضا ایجاد کرد. آن می تواند یک تابلوی نقاشی، مجسمه یا هر المان تزئینی باشد. در ویلا شومینه می تواند یک نقطه کانونی جذاب باشد.

 • تناسب و مقیاس

نسبت اندازه اشیا به یکدیگر در یک فضا مهم است. در طراحی داخلی باید در انتخاب اندازه مبلمان و دیگر اجزا دقت داشت. به عنوان مثال قرار گرفتن یک مبل راحتی بسیار بزرگ در یک فضای نشیمن کوچک، مطلوب نیست.

نسبت طلایی را در طراحی داخلی فراموش نکنید

قانون نسبت طلایی که برگرفته از معماری یونان باستان است بدین گونه بیان می شود:

نسبت بخش کوچک یک المان به بخش بزرگ آن، باید مشابه نسبت بخش بزرگ به کل آن المان باشد. این نسبت را می توان در مبلمان و حتی در ابعاد فضای داخلی پیاده کرد.

ترکیب بندی های متنوعی را می توان در فضای داخلی ویلا مورد استفاده قرار داد. اما ابعاد پنجره ها که رو به مناظر زیبای پیرامونی دید دارند، نقش مهمی در این ترکیب بندی دارد. در واقع بازشو های بزرگ کشویی و شیشه ای و پنجره ها، ممکن است وجه قابل توجهی از یک دیوار را به خود اختصاص دهند.

سبک های طراحی داخلی ویلا

سبک طراحی داخلی ویلا بی شک تحت تاثیر سبک طراحی ویلا می باشد. ممکن است شما طرفدار فضاهای مجللی باشید که دارای المان های تزئینی و مبلمان بسیار رسمی باشد، یا سادگی و تجدد خواهی مدرن و یا بی آلایشی روستایی را برای ویلای ییلاقی خود بپسندید.

سبک انتخابی، از فضا سازی ها و ارتباط بخشهای مختلف تا المان های تزئینی و مبلمان را در بر می گیرد.

امروزه با وجود تنوع و فزونی متریال ها، المان های دکوری و تزئینی و مبلمان، سبک ها و سلیقه های هنری مختلفی در حال توسعه است.

با یافتن ویژگی های مشترک مهم در بین ایده های مختلف می توان آنها را در دسته بندی هایی خلاصه کرد.

 • طراحی داخلی مدرن

ویژگی های طراحی داخلی مدرن عبارتند از:

-سادگی و خطوط مشخص و واضح

-فضای آزاد، روشن و یکدست

-رنگ های ساده، نسبتا خنثی و روشن

-ارتباط بصری و فیزیکی با فضاهای بیرونی ویلا

-محدودیت المان های تزئینی

 • طراحی داخلی صنعتی

 

ویژگی های طراحی داخلی صنعتی عبارتند از:

-فرم های خام و نا تمام

- المان های تاسیساتی و سازه ای اکسپوز و نمایان

-المان های هنری آبستره و خاص

-رنگ های خنثی و بدون پرداخت

- فضاهای یکسره  با سقف های بلند

 

 • طراحی داخلی معاصر

ویژگی های طراحی داخلی معاصر عبارتند از:

-عدم تعلق به سبک یا دوره ای خاص

-نمود سلیقه عمومی جامعه

-وابسته به نیازهای روز و معاصر

-متریال جدید و مد روز

 

 

 

 • طراحی داخلی مینیمال

ویژگی های طراحی داخلی مینیمال عبارتند از:

-ساده گرایی و عملکردگرایی افراطی

-رنگ های روشن به ویژه سفید

-خطوط صاف و انتزاعی

-عدم وجود تزئینات و المان های غیر کاربردی

-مبلمان کارکردی و بسیار ساده

 

 • طراحی داخلی کلاسیک و سنتی

 

ویژگی های طراحی داخلی کلاسیک و سنتی عبارتند از:

-سقف های بلند

-مرز شاخص بین فضاهای مختلف

-تزئینات زیاد و الگوها و نقشهای سنتی روی سطوح مختلف

-رنگهای چشمگیر و شاخص

-مبلمان مجلل و المان های دکوری

-سطوح شیشه ای و شفاف محدود

 

 • طراحی داخلی روستیک

ویژگی های طراحی داخلی روستیک عبارتند از:

- متریال خام و طبیعی مانند سنگ و چوب

-تیرهای نمایان چوبی در سقف

-شومینه با ظاهری زمخت و سنگی

-بی آلایشی و صمیمت خانه های روستایی

-رنگ های گرم و  تند

-پیوستگی و ارتباط فضاهای داخلی با طبیعت و وجود گل و گیاه در فضا

برای آشنایی بیشتر می توانید به مطالعه مقاله طراحی داخلی روستیک بپردازید.

آنچه درمورد طراحی داخلی ویلا باید بدانید

اولین مسئله توجه به این نکته است که نمای ویلا و فضای داخلی آن باید از سبک واحدی پیروی کنند تا یک کلیت واحد شکل گیرد. بنابراین از همان ابتدای طراحی ویلا باید به سبک و سیاق طراحی داخلی آن اندیشید.

پیروی طراحی داخلی ویلا از سبک غالب طراحی ویلا باعث پیوستگی فضایی-بصری بین داخل و بیرون ویلا می شود. این پیروی در تمام ابعاد فرم، متریال، رنگ و رویکردهای طراحی و اجرا باید نمود یابد.

موارد خاصی وجود دارد که سبک نمای ویلا با طراحی داخلی آن هماهنگ نباشد. این موارد بیشتر در نوسازی ویلاهای قدیمی رخ می دهد که صاحبان ویلا ترجیح می دهند فضای داخلی را طبق سلیقه و خواست های خود بازسازی کنند. 

بهره گرفتن از دانش تخصصی و مهارت فعالان حوزه طراحی داخلی نیز باعث می شود از جدیدترین رویکردهای طراحی داخلی اطلاع یافته و خلق فضاهایی با کیفیت، همچنین صرفه جویی در هزینه و زمان، میسر شود. وجود سبک ها، متریال ها و المان های بسیار متنوع در این حوزه، اغلب باعث سردرگمی شما می شود و همچنین اغلب محصولات به تنهایی ممکن است به نظر شما زیبا و کاربردی باشند اما بعد از خرید یا اجرای آنها در داخل فضاها، متوجه ناهمگونی آنها شوید. بنابراین بهتر است طراحی داخلی ویلای خود را امری مهم تلقی کرده و قبل از هر اقدامی، آگاهی خود را درباره اصول و الزامات آن ارتقا دهید. حتی اگر مایل نیستید کار طراحی داخلی ویلایتان را کلا به یک تیم متخصص و اجرایی واگذار کنید، حداقل چند جلسه مشاوره را با آنها ترتیب دهید و از نقطه نظرات و تجربیات آنها مطلع شوید.

خلاقیت ابزار اصلی طراحی داخلی است. برای اینکه ویلای شما دارای فضای دلنشین و مطلوبی باشد، لزومی ندارد که هزینه سنگینی را متقبل شوید. بلکه باید با راهکارهای ابتکاری و خلاقانه در فضاسازی ها و حتی انتخاب و ساخت مبلمان، ویژگی های مورد نظر را در فضای داخلی ویلای خود پیاده کنید.

جذابیت فضاهای داخلی ویلا باعث می شود که اوقات لذت بخشی را بدون احساس خستگی و یکنواختی سپری کنید، چرا که یکنواختی دشمن طراحی داخلی است. المان هایی را به عنوان مرکز توجه در هر فضا در نظر بگیرید. این نقطه کانونی می تواند المانی شاخص مانند یک اثر هنری، یک شومینه و یا یک پنجره با منظره ای زیبا باشد.

فضای داخلی ویلا باید تا حد امکان بهره مند از طبیعت پیرامونی باشد، چرا که دلیل اصلی ساخت ویلا همین است. طراحی بازشوهای شیشه ای وسیع، برای برقراری پیوند قوی بین فضای داخلی و طبیعت.

این سطوح شفاف و شیشه ای المانی است که بقیه اجزای فضا را تحت تاثیر قرار می دهد. اولویت با چیدمانی است که رو به دید و منظر زیبای بیرونی باشد. حتی رنگ مبلمان و دیوارها، سقف و کف را می توان در هارمونی مناسبی با رنگ های طبیعی بیرونی انتخاب کرد.

تا حد امکان بازشوها باید از نوع کشویی باشند که به راحتی فضای داخلی را وسعت بخشیده و به تراس یا سکوی بیرونی متصل کنند، تا بازشوی آنها، فضایی را اشغال نکند.

تنوع در متریال و المان های مختلف دکوراسیون داخلی نباید ما را به استفاده بیش از حد از آنها در فضا وسوسه کند. ممکن است در وهله اول این اجزا، جذاب و دلخواه به نظر آیند، اما به مرور،  به عنوان اجزایی زائد باعث دلزدگی از فضا می شوند. بنابراین پرهیز از شلوغی فضای داخلی باید همواره مد نظر قرار گیرد.

در همین راستا تناسب بین ابعاد فضا و تعداد و اندازه المان ها  نیز اهمیت بسزایی دارد. اگر در یک فضای بزرگ مبلمانی اندک با المان های تزئینی محدودی چیده شوند، نوعی احساس خالی بودن و سردی در فضا القا می شود. عکس این مطلب نیز صادق است اگر در یک فضای محدود از مبلمان های بزرگ و دکوربندی های پر جزئیات استفاده شود، احساس تنگی، شلوغی و بی نظمی، غالب خواهد شد.

کیفیت و طول عمر متریال دارای نقش اساسی در طراحی داخلی است. چرا که دوام آنها مانع از هزینه های تعویض و تعمیرات مکرر در طی زمان می شود.

متریال، در واقع لباس عناصر ساختاری و تزئینی در فضای داخلی است، لباسی که به راحتی و در مدت زمان کوتاهی، قابل تعویض نیست، پس باید طوری انتخاب شود که مناسب شرایط استفاده باشد. مصالح به کار رفته در هر فضایی بنا بر عملکرد خود، باید دارای ویژگیهای خاصی باشد. مثلا متریال کفسازی و کاشیهای محوطه استخر یا سالن بدنسازی در ویلا باید در برابر سایش، خوردگی و شستشوی مداوم، مقاوم باشند و مانع از لغزش و سر خوردن افراد شوند.

صرفه اقتصادی در طراحی داخلی ویلا به معنی انجام آن بدون طراحی و ایده پردازی و یا استفاده از متریال ارزان قیمت و بی کیفیت نیست بلکه به معنی بودجه بندی صحیح و داشتن یک برنامه ریزی اجرای کار است. در وهله اول اگر از نظرات کارشناسان این حوزه در طراحی و انتخاب متریال مناسب، بهره برده شود، از اشتباهات و تصمیمات نادرست، جلوگیری به عمل می آید . بنابراین ناگزیر به صرف هزینه تغییر و اجرای دوباره نخواهید شد. موضوع بعدی آشنایی با متریال جدیدی است که با روشهای نوین ساخت، قیمت تولید پایین تر، در عین حال کیفیت و طول عمر بالایی داشته باشند. روشهای سریع نصب المان ها و متریال باعث صرفه جویی در زمان و دستمزد عوامل اجرایی می شود.

باید خاطر نشان شد که یک طراحی داخلی مناسب و بهینه باعث افزایش ارزش ویلای شما می شود.

3 نکته مهم برای طراحی یک فضای داخلی مفید و راحت

1-بررسی فعالیت های روزانه و معمول اولین قدم برای رسیدن به یک طراحی داخلی کاربردی است. آشپزخانه، اتاق غذاخوری و نشیمن باید نزدیک به یکدیگر تعریف شوند چون دارای فعالیت های همگونی هستند. همچنین در هر کدام از آنها فعالیتهایی صورت می گیرد که نیازمندی های خاص خود را دارد. به عنوان مثال پنجره اتاق نشیمن باید رو به نور و دید و منظر مناسب باشد، در حالیکه در آشپزخانه این پنجره باید با توجه به جهت جریان غالب هوا و با اولویت تهویه مناسب آن جای گیرد. و اتاق شستشو یا لاندری باید دارای دسترسی مستقیم و کوتاهی به یک تراس کوچک یا بالکن باشد.

2-طراحی پلان مبلمان با استفاده از آبجکت های مبلمان استاندارد، درک کاملی از ابعاد و ویژگی های فضا در اختیار ما قرار می دهد. اگر تجسم قوی داشته باشید می توانید با مبله کردن یک پلان معماری، تصور کاملی از ابعاد و جایگذاری واقعی آنها در فضا داشته باشید، در غیر این صورت باید از نرم افزارهای مدلسازی سه بعدی کمک گرفت تا مقدار فضای اشغال شده و باز کاملا مشخص شود.

قرار است از این فضا چه استفاده ای شود؟ این سوالی است که در هر مرحله از طراحی پلان مبلمان باید از خود بپرسید. بعضی به اشتباه برای استفاده حداکثر از یک فضا، مبلمان زیادی را در آن جای می دهند در حالیکه این تراکم و شلوغی، مانع کارکرد صحیح و ایجاد حس آرامش می شود. اتاق نشیمن برای دورهمی خانواده و گاهی تماشای تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد. پس تلویزیون و کاناپه نقش تعیین کننده ای در چیدمان بقیه المان ها دارند.

3-ترکیب بندی نقش مهمی را در ایجاد حس آرامش و زیبایی در فضا بازی می کند. به همین علت است که عکاسان و هنرمندان دائم از آن صحبت می کنند. ترکیب بندی دارای قوانینی است اما مهمترین آن را می توان تعادل تعریف کرد. مکان، فرم و رنگ مبلمان ها و المان های دکوری باید به گونه ای باشد که هماهنگی و تناسب را القا کند. تعادل به معنی تشابه نیست بلکه به معنی توزیع مناسب فرم ها و رنگ هاست.

به عنوان مثال استفاده زیاد از رنگ تیره در یک فضا، باعث محصوریت و تاریکی می شود بنابراین باید برای تعدیل آن از رنگ های روشن در بعضی المان ها استفاده کرد.

علاوه بر تعادل، تضاد، هارمونی و تناسب نیز از اصول ترکیب بندی هستند که قبلا به آنها اشاره شد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال