بازدید: 1998

طراحی نمای بلوک های شیشه ایی

طراحی نمای بلوک های شیشه ایی به جای آجری

 

کمپانی بین المللی MVRDV   در زمینه معماری و شهرسازی فعالیت میکند و کارهای بسیاری در زمینه کاهش مشکلات زیست محیطی انجام میدهد ،  این شرکت یکی از پیشگامان جایگزین کردن تکنولوژی شیشه میباشد که در طراحی نمای آجری ساختمان قدیمی Townhouse در آمستردام نمونه آن را انجام داده است واین طراحی نما بسیار مناسب تر برای کاربری جدید این ساختمان به عنوان فروشگاه برند شنل میباشد. استودیو روتردام این نمونه طراحی نما را به عنوان اولین در نوع خودش معرفی میکند.فریم پنجره ها و انحناهای آرک ها به سبک معماری سنتی شهر دوباره ساخته شده اند.

  طراحی1

آجرهای شیشه ایی توسط چسب شفاف بسیار قوی در کنار هم قرار میگیرند . مطابق با گزارش شرکت سازنده ساختمان در بسیاری موارد قویتر از بتن میباشد که این ادعا در مراحل تست اثبات شده است . در مورد طراحی نمای طبقات بالاتر ، المان های شیشه ایی با نمای اصلی اجر ساختمان  جوری متصل شده است  که یک نمای ترکیبی جادویی را ایجاد کرده.

 طراحی0

 

معماران بر این باورند که این تکنولوژی راه حلی برای فقدان المان های محلی در مراکز شهرها که بسیاری از آنها درحال حاضر با فروشگاههایی با نمای تمام شیشه کار شده اند میباشد . برای ساخت این آجرهای شیشه ایی ،لیزرهایی با تکنولوژی بالا و لامپ های uv  دارای گرید آزمایشگاهی احتیاج بود . در طول مراحل نصب آجرهای شیشه ایی مشکل دار ذوب شدند و دوباره ساخته شدند. شش تا ده متخصص به مدت یکسال هر روز در محل نصب نما کار کردند تا تمام کارهای نصب و اجرا مطابق با آزمایشگاه پیش رود.

کپانی MVRDV طراحی نما با آجرهای شیشه ایی این ساختمان را نقطه شروعی برای آینده کاربرد شیشه در ساخت و ساز میداند.

 خانه های کریستالی فضای بسیار عالی برای فروشگاههای بزرگ و شاخص میباشند، همانطور که با سازه های اطراف خوب در میامیزد ، به همان میزان یک حس شاعرانه نواور را در ساختمان شیشه ایی ایجاد میکند.

به برندهای جهانی اجازه دیده شدن ودرخشش بیشتر در فضای محلی را می دهند که برا پایه سنتهای معماری ان محل ولی پوشش مدرنیته چشمگیر شده است و همچنین میتواند هرجا حتی در مراکز تاریخی نیز مورد استفاده قرار گیرد.این خانه کریستالی که در حال حاضر متعلق به بوتیک شنل میباشد برخلاف بسیاری از ساختمان های خیابان هوفاسترات که المان های معماری اصلی خود را گم کرده اند ، نمای شیشه ایش طوری طراحی شد که همان نمای اوریجینال  اینبار با شیشه ساخته شود ، کاری که قبلا هرگز انجام نشده است.

 

 طراحی نما2

 

یکی از امتیازهای بزرگ این طرح این است که متریال های استفاده شده کاملا قابل بازیافت هستند .همانطور که قبلا ذکر شد در طول اجرای طرح بعضی از اجرهای شیشه ایی نامناسب ذوب شده و دوباره فرم بندی شد ، در واقع کل نما قابلیت تغییر فرم در آینده را دارد.

 

123

 

 

 

 

 منبع :https://www.dezeen.com