طراحی ویلا

طراحی ویلا

ويلاي بوردياكس

مقالات طراحی ویلا

اين ويلا در دامنه يك تپه در بوردياكس همچون خانه‌اي مجلل و محكم و استوار بر گرانش‌هاي موجود ساخته شد.

همچون طراحي‌هاي ديگر قرن بيستم اين ساختمان نيز با مطالعات و تحقيقات وسيع و گسترده‌اي طراحي شد.

روستيكا پيانو يكي از معماران پيشرو در اين زمينه محسوب مي‌شد.

پدر خانواده‌اي كه اين بنا را به كول هاس سفارش داده بودند درست همزمان با رفتن كول هاس بدانجا بر اثر يك حادثه تصادف رانندگي به طور كامل فلج گشته و ديگر به ندرت قادر به حرف زدن بود.


 

 پاتين‌ترين سطح موجود در پروژه ربوط به ورودي ساختمان‌ايست كه از سنگ تراورتن پوشيده شده است. و درست در مركز منطقه‌اي قرار دارد كه اتومبيل‌ها قادر به پارك شدن هستند.

فضاي ورودي به لحاظ كامل بودن و در نظر گرفتن كليه موارد لازم خود به عنوان فضايي مجزا قادر به عمل است.

از فضاهاي اصلي ساختمان مي‌توان به پله اصلي زيرزمين و يك اتاق تلويزيون كوچك كول هاس با كمك گيري از مهندس سازه بنا ساختمان ار از بتن بالا برد و زيرزمين بتني ساخت كه كاملاً از هر حيث ايمن بود.

او تنها بر سر قرارگيري يك ستون با مهندس سازه به مشكل خورده بود كه بالاخره آن را نيز از پيش پا برداشت.

ستونهاي بتني از نماي بيروني نيز قابل رويت هستند و يك سقف صفحه‌اي فولادي بر روي آنها سوار شده است.

در توجيهي و تفسيري كه خود كول هاس از اين ساختمان دارد آن را همچون دنياي خود معرفي مي‌كند و معتقد است كه هر چه پيچيده‌تر جلوه كند او موفق‌تر بوده چرا كه از پيچيدگي‌هاي زندگي و دنياي خود نمايشي تصويري خلق كرده است.

در فضاهاي داخلي گرايش‌هاي نسبت گرايانه نيز به چشم مي‌خورد اما با اين وجود باز هم بر پيچيدگي‌ها و حيرت‌انگيزي فضا افزوده مي‌شود.

كول هاس سياستمدارانه به نمايش دنياي خود مي‌پردازد و نتيجه آن را آزاد كردن و رهائي انسان از پيچيدگي‌هاي موجود مي‌داند و همين امر است كه بي‌شك اين ويلا را در ليست پروژه‌هاي بزرگ و قابل تحسين قرن بيستم قرار مي‌دهد.

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

درباره گروه معماری villa1000