طراحی کلینیک پزشک چگونه باید باشد؟

بازدید: 2969

طرحی کلینیک پزشک از دید خیلی ها کاری پیچیدی و سخت است ولی طرحی کلینیک اگر از روی ذوق باشد کاری جذاب و زیبا به شمار می آید.درطرحی کلینیک برای شیک بودن فضا و نوع چیدمان برای ارتباط بهتر با بیماران و ایجاد یک تصویر مناسب از پزشکی حرفه ای و اعتبار در ذهن بیمار توجه خاصی داشته باشید.هر طرح دکوراسیون کلینیک که تجربه اجرای پروژه در اتاق انتظار را داشته باشد به خوبی متوجه استرس زا بودن این محیط می شود.پس ایجاد یک سلیقه و طرح مثل آثار هنری زیبا ،عکس ها،رنگ آمیزی های آرام بخش،مبلمان راحت و پارتیشن اداری جذاب می تواند در کاهش این احساس بسیار موثر باشد.همچنین اشیا جذابی مثل آکواریوم و گیاهان سبز می تواند تا حدود زیادی تسکین دهنده باشد و ذهن بیمار را از بیماری احتمالی شان منحرف کند.

گروه معماری آلند برای بهتر طراحی شدن کلینیک شما استفاده از پیشنهادات زیر را توصیه می کند:

 

1 - شناخت مراجعه کنندگان :  قبل از آغاز برنامه ریزی برای نوع چیدمان ، درک روشنی از نوع خدمات پزشکی پیدا کنید . مثلا در مطب یک متخصص اطفال ، باید از اسباب بازی های با دوام ، نقاشی های رنگارنگ ، یک تلویزیون و کارتون های انیمیشن جذاب و وسایلی از این قبیل استفاده شود که با روحیات کودکان نزدیکی دارد .

هم چنین باید بخشی از فضا را با پارتیشن های زیبا ، محفوظ کرد تا مادران بتوانند براحتی در مدت زمان های طولانی انتظار ، از کودکشان مراقبت کنند و حتی اگر مطب برای نوزادان است بخشی برای اینکه مادر بتواند به راحتی نوزادش را شیر دهد بسیار عالی است .

2 - شناساندن هویت و شخصیت انسانی پزشک : یک ایده جالب و به روز برای چیدمان مطب پزشک ، استفاده از آثار هنری آفریده شده به دست پزشک یا سرگرمی ها و سلایق پزشک است . قرابتی که با این ترفند بین بیماران و پزشک بوجود می آید ، منحصر بفرد و بی نظیر است . مثلا اگر پزشک ، در مسابقات قایقرانی شرکت کرده ، از تصاویر این مسابقات ، ماکت های کشتی و ... در چیدمان استفاده کنید . یا اگر پزشک به پروش گل و گیاهان مثل ارکیده علاقه مند است ، از عکس ها و تصاویر این گل ها یا ارکیده های طبیعی بهره بگیرید تا بیماران در هنگام انتظار ، از این تصاویر و جلوه ها لذت ببرند .

3 - معرفی جنبه تخصصی پزشک : استفاده از دیپلم ها و گواهی های قاب شده ، جوایز و سایر مدارک شناسایی و تحصیلی ، روشی قدرتمند برای جلب اعتماد و احترام بیماران است . این روش به بیمارن بخصوص زمانیکه اولین مراجعه را به مطب پزشک دارند ، اطمینان می دهد که انتخابی درست و شایسته داشته اند و می توانند این پزشک را بعنوان فردی قابل ، به سایرین هم معرفی کنند و این موضوع از لحاظ حرفه ای برای پزشکان بسیار بااهمیت می باشد.اینطور نیست ؟

طراحی مطب101

 

4 - آرامش مراجعه کنندگان : در انتخاب رنگ های مطب پزشک  بسیار محتاطانه عمل کنید و به ارتباط بین رنگ ها و تاثیر انها بر خلق و خوی افراد توجه کنید . از رنگها و طرح هایی استفاده کنید که حس آرامش را در افراد ایجاد نماید . به طور مثال ، تحقیقات انجام گرفته در این زمینه نشان می دهد که رنگ آبی روشن ، بخصوص زمانیکه بعنوان رنگ پایه و اصلی در یک فضا باشد ، حس آرامش را به فرد القا می کند ؛ چرا که فشار خون را کاهش می دهد و هم چنین تعداد تنفس و ضربان قلب را آرام تر می کند .

5 - توجه به جزئیات :  گیاهان بی شک یکی از اجزای زیبا و بی نظیر در چیدمان دکوراسیون اتاق انتظار و مطب است . مطالعات علمی ثابت کرده اند که گیاهان می توانند حس ایمنی و نشاط و زندگی را بوجود بیاورند . سلامت و ظاهر زیبا و سبز و سرزنده گیاهان این پیام را به بیماران می رساند که پزشک شان به همه جزئیات اهمیت می دهد .

 

طراحی مطب102

6 - آسایش بیشتر : بهداشت و آسودگی را در طراحی دکوراسیون کلینیک پزشک فراموش نکنید . یک جالباسی برای آویزان کردن لوازم اضافی بیماران ، قرار دادن چند بسته دستمال بهداشتی ، آبسرد کن و دستگاه تهویه مطبوع از جمله لوازم ضروری در مطب است .

هم چنین قرار دادن تعداد زیادی مجلات و کتاب های ارزشمند ، و دادن قدرت انتخاب به بیماران برای انتخاب نوع آن ، به کاهش استرس افراد در هنگام انتظار بسیار موثر می باشد . هم چنین موضوع انتخاب نوع کفپوش های یک مرکز پزشکی هم در درجه اهمیت بالایی قرار دارد . چرا که این محل ، برای رشد انواع قارچ های ناشی از انواع بیماران مستعد است ، بناربراین با دقت انتخاب کنید .

 

 گرد آوری و ترجمه : نیلوفر حیدری - کارشناس R&D نفیس کاران

 با ما در تماس باشید.

021-88660665

09122459010