by تحریریه ویلا1000

سکوهای استخرهای رو باز و یا حوضچه های آب گرم، مانند انواع دیگر عرشه ها هستند. راهکارهای طراحی و ملاحظاتی را برای ساخت آنها در محوطه سازی باید در نظر گرفت تا علاوه بر جذابیت و تنوع فضایی-کالبدی که ایجاد می کنند، دارای عملکرد مناسبی نیز در راستای نیازهای ساکنان باشند.

 مواردی که در ساخت عرشه استخر باید در نظر گرفت از این قرارند:

-متریال. انواع مختلفی از متریال، از سنگی گرفته تا کامپوزیت می توانند مورد استفاده قرار گیرند. در بعضی موارد سطوح بتنی در این فضاها کار می شوند اما به مرور پوسته پوسته شده و ترک می خورند و همچنین بافت زبر و خشنی دارند. سطوح سنگی مقاومت بیشتری داشته و بافت طبیعی تری به محیط می بخشند. چوبهای جنگلی گرمسیری نیز به ویژه در مناطق معتدل گزینه های مناسبی هستند. نسل جدیدی از کامپوزیت ها هم وجود دارند که دارای خصوصیات تقویت یافته و مقاومت در برابر رطوبت، یخ زدگی و تابش آفتاب هستند و هم اکنون رواج یافته اند.

 -خلوت و حریم خصوصی. با اینکه استخرها در فضای باز محوطه ها ساخته می شوند اما در بسیاری موارد، افراد ترجیح می دهند که مکان خلوت و دنجی برای تفریح و گذران اوقات فراغت داشته باشند. می توان بدین منظور از نرده ها یا دیوارهای کوتاه و همچنین پوشش های گیاهی مانند بوته ها و درختچه های کوتاه پیرامون آنها بهره برد.

-سایه اندازی. ایجاد فضایی خنک و مطبوع در فصول گرم سال در کنار استخرها موردی است که باید مد نظر قرار گیرد. با ابتکاراتی می توان روی این نواحی سایه اندازی کرد. پرگولاها گزینه های مناسبی برای این امر هستند که تنوع و جذابیت خاصی را نیز به فضا می بخشند. سایه درختان نیز همسو با طبیعت گرایی بوده و باعث ارتقای کیفی این سکوها می شود.

 محل قرار گیری لوازم جانبی. لوازمی که در کنار استخر مورد نیاز است شامل حوله ها، لوازم بهداشتی و تمییز کننده ها و ... بهتر است کاملا در معرض دید نباشند. با روشهایی مانند نیمکت های چند منظوره با فضای کافی می توان این لوازم را از دید دور کرد.

 -هزینه ساخت. به طور کلی عرشه های استخر از پر هزینه ترین عرشه ها در محوطه سازی می باشند و نیاز به تمهیدات ساختاری ویژه ای دارند. بسته به نوع متریال انتخابی و ابعاد سکو بندی کنار استخر و فضاهای الحاقی و جانبی، هزینه آن متغیر است.

 

طراحی، نظارت، اجرا ویلا
اولین تیم تخصصی ویلا در ایران
860 81 860 021
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال