by تحریریه ویلا1000

طراحی ویلا کلاسیک یا Classic Villa Design یکی از محبوبترین سبک های طراحی ویلا، می باشد که برگرفته از معماری کلاسیک می باشد. این سبک معماری مربوط به دوران شکوفایی و عظمت یونان و رم باستان است که به دنبال القای حس عظمت، شکوه و ثروت می باشد.اولین جذابیت و کشش به سمت ویلا کلاسیک، به واسطه نمای آن ایجاد می شود. نمای پر ابهت و مجللی که چشم بیننده را به خود خیره می کند. در واقع سبک طراحی ویلا کلاسیک، اولین بازخورد خود را در طراحی نمای ویلا ایجاد می کند. وجود ستون های کشیده و بلند با پایه ستون ها و سرستون های با شکوه، سنتوری و طاق هایی با نقش برجسته ها و احجام سنگین و سنگی، طراحی نمای کلاسیک ویلایی را از دیگر سبک های طراحی ویلا متمایز می سازد.

{module villa design classic}

شاید بتوان تقارن را یکی از مهمترین خصوصیات نمای کلاسیک  معرفی کرد. در مرکز محور این تقارن، ورودی اصلی ویلا قرار می گیرد. ممکن است این ورودی به صورت پیش آمدگی تعریف شود و یا در کالبد بنا فرو رفته باشد. بدین رو علاوه بر ایجاد تنوع در سطح پیوسته نمای ویلا، بر ورودی اصلی ویلا تاکید می شود.ورودی اصلی  در نمای اصلی ویلا، به واسطه پله هایی عریض در سطحی بالاتر قرار می گیرد. پله های شاخص و پهن همراه با ستون های جانبی، یا فلاور باکس هایی تزئینی، نقطه کانونی جذابی به شماره می روند. فرم های پنجره ها و تناسب بالکن ها در هماهنگی با یکدیگر و تم کلی سطح نما تعیین می شوند.تزئینات و المان ها باید در تناسب منطقی با ارتفاع و عرض کلی نمای ویلا باشند تا هم از یکنواختی و بی روحی و هم از تعدد و شلوغی آن اجتناب شود.

ویلا کلاسیک که بتواند سنت ها و ویژگی های معماری کلاسیک را با نیازهای معاصر سکونت تلفیق کند، نیاز به دانش و تخصص در زمینه مبانی نظری سبک کلاسیک و همچنین هنر و تکنیک های طراحی و اجرای ویلا دارد.

طراحی نمای کلاسیک ویلایی با تجمل گرایی و اغراق در عناصر و المان های تزئینی و پر ابهت نمایان می شود. امروزه تمایل زیادی برای ساخت ویلا لوکس و بزرگ به سبک کلاسیک در بین افراد وجود دارد. بدیهی است همانند دیگر سبک های طراحی ویلا مانند طراحی ویلا مدرن، طراحی ویلا ایرانی و طراحی ویلا روستیک، آشنایی با مبانی شکل گیری و کانسپت طراحی ضروری می باشد.

گروه طراحی رضا طاهری دارای کارنامه موفقی در حوزه طراحی و ساخت ویلا کلاسیک در کنار دیگر سبک های طراحی ویلا می باشد. کادر مجرب و متخصص این شرکت، طراحی و اجرای ویلا لوکس کلاسیک را از صفر تا صد به عهده گرفته و تجربه خاص و بی نظیری را از اقامت و گذران اوقات فراغت در خانه ویلایی مجلل و زیبایی را در جوار طبیعت خلق می کند. نمونه کارهای موفق ما در زمینه طراحی ویلا کلاسیک،  طراحی نمای کلاسیک، طراحی داخلی کلاسیک به همراه محوطه سازی ویلا کلاسیک، متناسب با آنها، گواهی است بر این ادعا.

ساخت ویلا کلاسیک زیبا و راحت که انتظارات کارفرمایان را برآورده سازد، مستلزم آشنایی با اصول طراحی ویلا کلاسیک می باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد طراحی ویلا کلاسیک را میتوانید از لینک روبرو ملاحضه بفرمایید : ویلای کلاسیک

اصول طراحی ویلا کلاسیک

-تقارن و تعادل: به طور کلی در تمام سبک های طراحی ویلا از جمله طراحی ویلا مدرن، طراحی ویلا کلاسیک، طراحی ویلا روستیک، طراحی ویلا ایرانی و دیگر سبک های معاصر و سنتی ویلاسازی، ایجاد تعادل در طراحی نمای ویلا امری است ضروری. در نمای ویلا کلاسیک، این تعادل به واسطه تقارن ایجاد می شود. طراحی نمای کلاسیک ویلایی متقارن حسی از ایستایی، سکون و صلابت را خلق می کند و بر ماهیت پایداری ویلا کلاسیک تاکید می کند. تقارن در نما به واسطه قرینه بازشوها، تورفتگی ها و بیرون زدگی ها، بالکن و تراس ویلا و همچنین المان های تزئینی، نسبت به یک محور تقارن عمودی در وسط نما به وجود می آید. پلان ویلا کلاسیک نیز می تواند به صورت متقارن طراحی شود و خطوط اصلی طراحی پلان ویلا به صورت یک الگوی تقریبا متقارن شکل گیرد. البته این رویکرد، طراحی پلان ویلا کلاسیک را محدود می کند.

-وجود ستون و سنتوری: ستون ها غالبا در نمای ویلا به صورت کلوناد و یا در بالکن ها و تراس ویلا اجرا می شوند و می توانند به صورت سازه ای و یا صرفا معماری و نمادین باشند. بهترین حالت، طراحی سازه ویلا به گونه ای است که ستونهای زیبای کلاسیک، وزن سازه را نیز تحمل کنند. سنتوری المان سه گوشی است که عموما در بالای ورودی اصلی قرار می گیرد و بر درب ورودی ویلا تاکید می کند. در ابعاد کوچکتر، در بالای بالکن ها و پنجره ها نیز سنتوری های کوچک ساخته شوند.

-تناسب و هارمونی کلاسیک: توزیع وزن بصری متناسب بین اجزا و بخشهای مختلف نمای ویلا، باید به گونه ای باشد که هر المان علاوه بر این که خود متناسب است، با کل نما نیز تناسب داشته باشد. به عنوان مثال وجود ستون ها و یا سرستون های بسیار بزرگ و پر جزئیات در یک نما با عرض محدود، زیبا نیست. تا حد امکان بهتر است در ابعاد بازشوها  و اجزای مختلف از نسبت مستطیل طلایی بهره برد.

-نظم هندسی: وجود محور تقارن شاخص در راستای همین ویژگی است. بخش بندی ها و خطوط اصلی طراحی نمای ویلا در طرح بندی هندسی منتظم و غالبا در فرم های مربع مستطیلی شکل می گیرند.

-تکرار و تعدد:  کثرت گرایی ویژگی است که در قالب تکرار المان های یکسان و هماهنگ از جمله ستون ها، سنتوری، بازشوها و نقش برجسته ها به وجود می آید. کثرت گرایی سمبلی است از ثروت، فزونی و زیادت طلبی سبک کلاسیک.

-تزئینات و جزئیات زیاد: سرستون های تزئینی و کتیبه ها، نقش برجسته ها، پایه ستون ها، حجاری ها و ستون نماها با تراش کاری و ابزارهای پرکار در نمای ویلاکلاسیک، مانند یک تابلو پر از آثار هنری دیده می شود. در طراحی داخلی ویلا کلاسیک گچ بریها، آینه کاریها و دیگر المان های تزئینی به وفور وجود دارند. ساخت ویلا کلاسیک پتانسیل طراحی لوکس و افراط در تزئینات را دارد. تجمل گرایی در انتخاب مبلمان نیز در فضای داخلی ویلا کلاسیک نیز نمود می یابد.

-سقف های بلند: ارتفاع زیاد حجم ویلا، یادآور صلابت و اقتدار معماری کلاسیک است. سقف های بلند، فضاهای پر ابهتی در داخل ویلا ایجاد می کنند و نمای ویلا کلاسیک را نیز با شکوه تر می سازد.

-صلبیت و محدودیت ابعاد بازشوها: برخلاف طراحی ویلا مدرن که شفافیت و سطوح وسیع شیشه خور، ویژگی شاخص آن است، ویلای کلاسیک حالت صلب و سنگین تری دارد با تعداد و ابعاد محدودتر بازشوها و سطوح شیشه خور.

-تداخل حجمی محدود و اندک: اصولا خانه ویلایی کلاسیک به صورت یک حجم شاخص و غالب تعریف می شود، با ترکیبات اندک و محدود از دیگر احجام. احجام مکعب مستطیلی معمول ترین نوع برای این رویکرد هستند.

متریال مورد استفاده در ویلا کلاسیک

از آنجاییکه طراحی ویلا کلاسیک به دنبال صلابت و ایستایی است، سنگ متریال ایده آلی برای طراحی نمای کلاسیک ویلایی می باشد. به ویژه سنگ مرمر در طراحی ویلا لوکس با رویکرد کلاسیک جایگاه ویژه ای دارد.  سنگ مرمر طراحی داخلی ویلا کلاسیک را نیز بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. اما هزینه ساخت ویلا را افزایش می دهد.  امروزه از سنگ تراورتن نیز به طور گسترده در نمای کلاسیک ویلایی استفاده می شود. به طور کلی اجرای نمای ویلا با سنگ، هزینه زیادی دارد. برای به صرفه بودن، سیمان سفید نیز به کار می رود. سیمان سفید، اجرای راحت تری دارد اما کیفیات مقاومتی و زیبایی شناسی پایین تری دارد.

نقش نورپردازی در کیفیت نماسازی کلاسیک

بدیهی است نورپردازی نمای ویلا در هر سبک طراحی و ساخت ویلا باعث جذابیت بیشتر و ارتقای کیفیات زیبایی شناسی، امنیت و تنوع کالبدی نما می شود.

از آنجاییکه ماهیت نورپردازی با ویلا لوکس و پر جلوه هماهنگ است. نقش آن در نما ویلا کلاسیک بسیار مهم است.

به علت جزئیات زیاد و المان های تزئینی، نورپردازی نقطه ای و کانونی مناسب تر است. زیرا بخش های قابل توجه را برجسته می سازد. معمولا از نورهای گرم و پر تلالو استفاده می شود. نورپردازی تاکیدی بر ورودی اصلی ویلا کلاسیک، آن را برجسته می سازد.

طراحی پلان ویلا کلاسیک

مهمترین ویژگی پلان کلاسیک خوانایی و تفکیک مشخص فضایی است. برخلاف طراحی پلان ویلا مدرن که باز، یکسره و با حداقل ساختارهای کالبدی جداکننده است، در پلان ویلا کلاسیک، فضاها با کاربری های مختلف با مرزهای مشخصی تعریف می شوند. از این رو بیشتر فضاها محصور و با روشنی کمتری هستند. به علت کاربری های متنوع فضایی و نیازهای مختلف، تکرار تقارن مشابه نمای ویلا در پلان آن، در بیشتر اوقات میسر نیست. اما نمود بیرونی بیرون رفتگی و تورفتگی های نما در پلان باید دیده شود. پلان ویلا کلاسیک معمولا دارای یک فضای مرکزی تقسیم کننده می باشد و تفکیک فضاهای خصوصی و عمومی به واسطه آن انجام می شود. جانمایی راه پله ویلا در این نوع پلان به عنوان یک المان شاخص اهمیت به سزایی دارد و بهتر است در کانون توجه و در فضای مرکزی قرار گیرد.

جستاری پیرامون طراحی ویلا به سبک کلاسیک در معماری

معماری ویلا کلاسیک عموما به معنی معماری است که کم وبیش آگاهانه، از اصول معماری رم و یونان، سبک های باستانی و یا حتی به طور اخص از کارهای مارکوس ویتریوس پولیو(Marcus Vitruvius pollio)، معمار و مهندس ارتش رومی که فلسفه زیباشناسی کلاسیک در آثارش دیده می شود، اقتباس می گیرد.

با فروپاشی امپراطوری روم غربی، سبکها و سنت های معماری آن متوقف شد تا در بخشهای بزرگی از اروپای غربی مورد استفاده قرار گیرد.

سبک کلاسیک متاثر از معماری باستانی رم و یونان است و رسما از حدود پنج قرن پیش تا کنون با کمیات و کیفیات متفاوتی رواج داشته است و در دوران مختلف، سبکهای دیگر معماری از المانهای آن استفاده کرده و به نوعی دوباره آن را احیا می کنند مانند سبک نئوکلاسیک. می توان آن را یکی از محبوبترین سبک های بدون زمان معماری به شمار آورد که توجه عوام وخواص جوامع مختلف را به خود جلب کرده است.

بناهایی که به این سبک گرایش دارند، حس هایی از جسارت ولی انسان گرایانه، تعمق، خرد و کیفیاتی که با آیتم های تمدن کلاسیک ارزش گذاری می شوند را القا می کنند.

این سبک معماری، در دوره اوج شکوفایی تمدن و هنر یونان شروع به شکل گیری کرد و به نوعی طراحی برای خدایان محسوب می شد و شاید این امر در شکل گیری تزئینات پر کار و تجمل گرای آن بی تاثیر نبوده است. به طوری که نشان دادن شکوه و عظمت و قدرت گرایی از خصیصه های جدایی ناپذیر طرحهای کلاسیک می باشد.

https://superad.ir

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال