by تحریریه ویلا1000
ویلا با سقف شیبدار

محدودیت های معمول مربوط به فرم و نمای ساختمان های شهری، برای ویلاها بسیار اندک است زیرا ساخت ویلا اغلب در نواحی حومه ای صورت می گیرد. همین امر باعث رویکردهای خلاقانه و آزاد در پلان و حجم آنها می شود. نوع و فرم سقف ویلا نیز جدا از این امر نمی باشد.

یکی ار انواع سقف ها، سقف شیبدار است. مهمترین عامل برای اجرای سقف شیبدار، شرایط آب و هوایی و بارندگی های منطقه می باشد، زیرا وجود شیب باعث هدایت سریعتر آب باران و برف از بام ساختمان به مجراهای ناودانی می شود و از وجود نم و رطوبت جلوگیری به عمل می آید. سقف شیبدار علاوه بر نقش کارکردی که دارد، جلوه جذابی به بنای ویلا می بخشد و بر حالت ییلاقی بودن آن تاکید می کند.

در ادامه به بررسی یک ویلا با سقف شیبدار می پردازیم. سایت این ویلا در یکی از حومه های ایالت واشنگتن آمریکا و در کنار یک دریاچه واقع شده است. این منطقه دارای بافتی طبیعی و پوشیده از درختان همیشه سبز و بلند است و در فصول سرد سال شاهد برف های سنگین و بارندگی های زیادی است.

دو حجم تشکیل دهنده ساختار ویلا هستند و شیب آنها در خلاف یکدیگر است. قابل استفاده بودن در چهار فصل، ویژگی مهم آن است. پیشامدگی های سقف از نما در برابر بارندگی و برف محافظت می کنند و در تابستان سایه اندازی مناسبی را فراهم می آورند. 

سبک ویلا، روستیک مدرن است. احجام تشکیل دهنده آن و فضاهای داخلی دارای سادگی مدرن هستند، در عین حال از متریال سنگ و چوب طبیعی در آن استفاده شده است که به صورت اکسپوز و بی آلایش، حسی از معماری روستیک و خشن طبیعی را ایجاد کرده اند.

 صاحبان ویلا قبل از یافتن این مکان، فصل های زیادی را در نواحی کنار این دریاچه سپری کرده بودند و به دنبال ساخت ویلایی بودند که در ترکیب مناسبی با پیرامون طبیعی قرار گیرد.

این ویلا دارای فضاهای نشیمن دنج و راحتی است که در حجم اولی جای گرفته اند و با وجود شومینه و پنجره هایی که از کف تا سقف امتداد یافته اند، حس مطبوعی از گرما و در عین حال، بودن در دل طبیعت برفی را خلق کرده اند. از الوارهای چوبی با رنگ قهوه ای مایل به قرمز در سقف، کلاف پنجره ها و دیوارها استفاده شده است و کفپوش های مربعی سنگی به رنگ خاکستری در کف آن وجود دارند.

در جوار اتاق نشیمن، یک آشپزخانه مدرن با کابینت های چوبی وجود دارد که در فضای جانبی اش دارای یک میز غذاخوری ساده و چوبی نیز هست.

 اتاق خوابها در حجم دیگر قرار گرفته اند. وجود الوارهای چوبی در این فضاها محدود به چارچوب های پنجره شده است و دیوارها با رنگ ملایمی نقاشی شده اند. اتاق خواب مستر دارای دو پنجره کاملا بزرگ به ارتفاع تمام اتاق می باشند که به صورت کنجی قرار گرفته و مانند اتاق خواب دیگر، نماهای زیبایی از طبیعت اطراف را به درون می کشانند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال