by تحریریه ویلا1000

طراحی سردر ویلا

سردر ورودی به عنوان المانی اصلی در نما باعث جلب نظر شده و حالت دعوت کنندگی و خوشامدگویی القا می کند. از آنجاییکه نمای حاوی درب ورودی اصلی، معمولا نمای اصلی نامیده می شود، بنابراین برای نشان دادن این اهمیت و تاکید بر ورودی، طراحی و اجرای سردر های مختلف مد نظر قرار می گیرد تا بر جذابیت و تنوع نما افزوده شود.

برای دیدن نمونه کارهای طراحی ویلا روی لینک عکس زیر کلیک کنید:

طراحی ویلا

طراحی ویلا

سردرها بسته به محل کاربردشان برای درب اصلی ساختمان، دروازه محوطه و یا ورودی یک مجموعه یا شهرک ویلایی یا مسکونی طراحی و اجرا می شوند. طراحی سردر ویلا بستگی به ابعاد و فرم کلی نما و درب ورودی دارد. طبعا طرح سردر معرف سبک وسیاق کلی طراحی بنا و حتی طراحی داخلی می باشد چرا که برگرفته از نمای بیرونی آن است.

انتخاب متریال سردر با توجه به متریال اصلی نما در نظر گرفته می شود. اگرچه می توان برای خلق جذابیت یا تاکید بیشتر، تفاوت ها و کنتراست هایی در رنگ و جزئیات آن ایجاد کرد، در این صورت در عین اینکه متعلق به نما و جزئی از آن است، دارای هویت و شخصیت منحصر به خود است.

آجر، بتن، سنگ و در موارد محدود، چوب و متریال کامپوزیت برای سردر ها استفاده می شوند. هر کدام حس و حالت ویژه ای را خلق می کنند. این متریال مانند مصالح نما باید مقاومت کافی در برابر شرایط جوی مختف را داشته باشند.

سردر ویلا

انوع سردر ویلا

-سردرهای ستون دار: ستون های مستقل یا ستون نماهای متصل به بدنه نما، معمولا به صورت متقارن در دو طرف ورودی اصلی جای می گیرند و به عنوان نگهدارنده تیر اصلی سردر تعریف می شوند.

سردار ویلا

- سردرهای برآمده از نما:

این نوع به صورت الحاقی و اضافه شده به سازه و ساختار ویلا شکل می گیرند و پیش آمدگی آنها حالت پذیرش و دعوت کنندگی دارند.

طراحی ویلا -سردر

-سردرهای طاق و قوسی:

طاق و قوس ها از گذشته برای ورودی ها و سردرها مورد استفاده قرار می گرفته اند، این فرم ها بیشتر برای نماهای کلاسیک مناسب هستند. اجرای آنها با آجر حالت سنتی و نوستالژیکی القا می کند.

سردر ویلا

-سردرهای با احجام آبستره:

معمولا احجامی انتزاعی با وجوه کامل یا ناقص، ورودی اصلی بنا یا محوطه را تعریف می کنند. این نوع سردر مناسب طراحی ویلا مدرن می باشد. اجرای آنها معمولا با بتن و قالب بندی های مختلف صورت می گیرد.

سردر ویلا

-سردرهای تو رفته در نمای ویلا:

این نوع به واسطه فرورفتگی حجم ایجاد می شوند و معمولا با نقش برجسته ها و کنده کاری هایی در وجوه داخلی زینت داده می شوند.

سردر ویلا مدرن

- سردرهای صفحه ای:

یک صفحه ساده یا ترکیبی از چند صفحه با حالت کنسول شده و سایه انداز اجرا می شوند، معمولا صفحات بتنی رایج ترین نوع هستند. زیر این صفحات فضای مناسبی است برای جایگذاری تجهیزات نورپردازی.

8

- سردرهای کلاسیک و تجملی:

این نوع سردرها برای بناهای کلاسیک و اشرافی طراحی می شوند و دارای مجسمه ها و تندیس هایی هستند که به صورت حائل ها و نگهدارنده های تیرهای ورودی یا نقش برجسته هایی در بدنه دیوار کناری سردرها دیده می شوند.

سردر ویلا سنگی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال