دانش معماری

تحریریه استودیو معماری رضا طاهری

طراحی ویلای مدرن

1

نگاهی به سبک مدرن در معماری

سبک مدرن اصطلاحی است برای توصیف یک جنبش فراگیر که از اواخر قرن نوزدهم میلادی آغاز گردید و با دامنه و تنوع گسترده آن، سبکی جهانی به شمار می رود. این سبک از معماری با خرد گرایی، توسعه علم و گسترش تکنولوژی، توجه به طبیعت و تندیس گرایی، همچنین حذف تزئینات شهرت یافته است.

دارای نوعی نگرش دموکراتیک و حذف مفاهیم و فرمهای تاریخی است. معماری مدرن با اندیشه های خلاقانه و استفاده از تکنولوژی پیشرفته در جهت کارکردگرایی بیشتر فرم بنا پیش می رود. از آنجا که کارکردهای فضاهای معماری بر طبق نیازهای کاربران فضا تعریف می شود، بنابراین فرمها متناسب و تعریف شده با زمان هستند، در این باره به نقل قولی از میس وندروهه اشاره می کنیم : " نه دیروز، نه فردا بلکه فرم را همین امروز می توان معین ساخت."

ویلای مدرن

در شکل گیری ایده اولیه طرح باید به مبانی و مفاهیم مدرن توجه داشت به طوری که در خطوط اصلی تعریف کننده حجم و پلان باید اصول ساده گرایی و انتزاع همراه با تنوع گرایی دیده شود.

به طور کلی می توان گفت که در طراحی نما و حجم ویلا استفاده از اشکال پایه ای و هندسی معمول تر است و المانهای خطی عناصر تاثیر گذار در طرح هستند. سادگی و همواری از دیگر خصیصه های بنای ویلاهای مدرن است. طراحی ویلاهای مدرن دست طراح را در خلق فرمهای بدیع باز می گذارد و خلاقیت معماری می تواند به حد اعلی خود برسد. ترکیب زیبا شناسانه این گونه ویلاها باید بر اساس روابط کالبدی-فضایی احجام خلق شود و هیچ گونه المان تزئیناتی و بدون کارکردی نباید در آن دیده شود.

طرح ویلا می تواند از ترکیبی از احجام آبستره شده، متداخل یا مجزا از هم تشکیل شده باشد و یا به سادگی از یک تک حجم که با تورفتگیها و بیرون زدگیهایی، نمایی متعادل و چشم نواز ایجاد کند

ارتباط با طبیعت پیرامون-مشخصه ای دیگر از سبک مدرن- نیز باید مد نظر قرار گیرد به ویژه اینکه ویلاها معمولا در مناطقی ساخته می شوند که دارای پتانسیل های طبیعی بسیاری است. بسته به ایده مبنایی طراحی ویلا، باید نوع ارتباط بنا را با فضاهای سبز بیرونی تعریف کرد.

در مرحله اول، با توجه به محیط پیرامونی ویلا و کانسپت وجودی طرح، باید در مورد تاثیر گذاری و تاثیرپذیری بنا تصمیم گیری کرد که آیا حجم مغلوب شرایط پیرامونی است و به معماری سبز و پایدار نزدیک می شود و یا غالب بر آن است و تاثیر پذیری اندکی دارد.

به نحوی می توان این ارتباط را صرفا به جنبه های بصری-فضایی محدود کرد به نوعی که دارای مرزبندی مشخصی باشد و یا حرکات آزادانه تری واسطه بنای ساختمان با طبیعت بیرون باشد و یا حتی با ترفندهای خلاقانه قسمتی از آن را به داخل فضاهای معماری کشاند.

شایان ذکر است نوع دوم طراحی بیشتر با روح طراحی مدرن سازگار است

​ همان طور که پیش تر ذکر شد، کارکردگرایی اصل سبک مدرن به شمار می رود . از این رو طراحی پلانهای داخلی و چیدمان فضایی آن در طراحی ویلاهای مدرن از اهمیت به سزایی برخوردار است. در واقع این نیازهای عملکردی بناست که فرم را تعریف می کند. رویکرد" پلان به حجم" نزدیکترین رویکرد به این گونه طرحها است، اما با توجه به حس تنوع گرایانه و پیش روی احجام مدرن می توان رویکرد" حجم به پلان" را نیز در پیش گرفت به شرطی که از ایجاد فضاهای بدون هویت و عملکرد در داخل بنا اجتناب شود. در هر دو صورت این یک فرآیند رفت و برگشتی مداوم بین فضاهای بیرونی و نما با فضاهای داخلی است. طراحی داخلی ویلا باید عاری از هرگونه تجمل گرایی و تزئینات باشد و حس سادگی و بی آلایشی را القا کند. همچنین ارتباط فضاهای داخلی با بیرونی باید ارتباطی معنی دار و هدفمند باشد.

​ متریال به کار رفته در ویلاهای مدرن عموما بتن اکسپوز و یا پرداخت شده با رویه های سیمانی، شیشه، آجر و یا سنگ است با رنگهای سفید،خاکی و خنثی. استفاده از متریال نما در داخل فضاهای داخلی نیز از شاخصه های ویلاهای مدرن است. در نورپردازی ویلاهای مدرن علاوه بر اصول عمومی نورپردازی داخلی و خارجی باید اصل ساده گرایی و کارکردگرایی رعایت شود.

​ نمونه ویلای مدرن در ایران:

ویلای آجری آلدرز(Alders)
طراحی ویلا-ویلای داتوان-Datuan

Related Posts