دانش معماری

تحریریه استودیو معماری رضا طاهری

طراحی محوطه

landscap

 در طول تاریخ مداخله بشر در محیط طبیعی برای رسیدن به فرم و فضای دلخواه و تامین نیازهای جسمانی و روانی خود همواره وجود داشته است.

با پیشرفت انسان ودستیابی او به تکنولوژی، هر روزه ایده های جدید و کاربردی در زمینه طراحی طبیعت و تلفیق آن با فضای معماری شکل می گیرد. یکی از بارزترین این ایده ها ایجاد پیوند طبیعت با معماری است که در شاخه محوطه سازی نمود می یابد. از آنجاییکه طراحی منظر با طراحی فضاهای بیرونی، آسایش و فضای زندگی درونی را با محیط زیست طبیعی می آمیزد، نقش مهمی را در شکل دادن به مکانهایی که ما در آن ها زندگی و یا کار می کنیم ایفا می کند.


در تلفیق طبیعت و معماری با توجه به ویژگیهای سایت وخواست کارفرما، درصد دخالت طراح در محیط طبیعی متفاوت است. به طورمثال برخی سبک های محوطه سازی ها به بکر و دست نخورده ماندن طبیعت پیرامون گرایش دارند در حالیکه در بعضی دیگر ایجاد محیط مصنوع طبیعت گونه و دخل و تصرف بیشتر انسان از الویت های طراحی منظر است.

اصول و قواعد بسیار و دقیقی باید در طراحی منظر مورد توجه طراحان و سازندگان وکاربران فضا قرار گیرد، از مسائل مربوط به ایده ها و سبکهای رایج و پیش رو درترکیب بندی و زیبایی شناسی گرفته تا مسائل اقلیمی و فنی و اجرایی از جمله ایمنی و استاندارد بودن اجزا و تاسیسات موجود در سایت شامل تاسیسات الکتریکی و روشنایی، شبکه های آبرسانی و زهکشی و جمع آوری فاضلاب و دیگرمسائل فنی و اجرایی مرتبط به فضای سبز.

محوطه سازی یا طراحی محوطه چیست؟

در تعریف محوطه سازی یا طراحی محوطه باید گفت:محوطه سازی یک ویژگی افزوده به بنا است که به همین دلیل باید در روش های علمی و زیبایی شناختی این حوزه، پیشرفت هایی را تکمیل کرد، به طوری که در عین پیشرفت رو به جلو ،پیشرفت های گذشته را حفظ کرد.در تعریفی دیگر محوطه بخشی از ملک شماست که در خارج از خانه قرار دارد.وقتی که حیاط خود را زیبا می کنید،در واقع شما مشغول محوطه سازی هستید.

به بیان ساده، وقتی از داخل خانه به پنجره رو به حیاط خود نگاه می کنید و در آن یک مشخصه از لحاظ زیبایی شناختی شما را جلب خود می کند، این یک ویژگی از محوطه سازی است.توجه داشته باشید که برخی از ویژگی های عملی محوطه سازی،مانند سیستم های زهکشی و ... حتی با وجود اینکه دیده نمیشوند اهمیت حیاتی دارند.

خانه و طراحی محوطه:زندگی در یک هارمونی

موارد فوق،یک تعریف ساده و کارآمد از اصطلاح "محوطه سازی" را ارائه میدهد ،اما صاحبان خانه تمایل دارند که بدانند که برای محوطه سازی به چه چیزهایی نیاز دارند و یا حتی ترجیح میدهند برای یک طراحی زیبا و چشم انداز عالی حیاط خود یک نفر را استخدام کنند.

ویلا و طراحی محوطه

از آنجاییکه هدف از طراحی ویلا ایجاد بنایی دور از شهرهای شلوغ و آلودگی های زیست محیطی و بصری و صوتی می باشد، ارتباطی تنگاتنگ بین طراحی فضای سبز و طراحی ویلا وجود دارد.

انتخاب سایت مناسب از لحاظ عوارض زمین و پوشش گیاهی، همچنین پتانسیل دید و منظر زیبا، از نکات کلیدی پروژه ویلاسازی می باشد.

ساختمان ویلا و طراحی محوطه پیرامون آن متقابلا روی یکدیگر تاثیرگذار هستند. ممکن است به علت محدودیت های طرح و سایت و یا کاهش هزینه های تغییر زمین و بستر طبیعی سایت و همچنین حفظ خلوص طبیعت اطراف و بهره مندی حداکثری از آن، فرم بنا خیلی غالب و تعیین کننده درچیدمان المانهای طبیعی و مصنوعی بیرونی نباشد و به صورتی خنثی و پذیرا در سایت جای گیرد.

همچنین ممکن است کمبود فضای سبز شاخص و گیرا و یا ایده های متفاوت طرح، ناشی از خواست خاص کارفرما و یا سبک کاری معمار، محوطه سازی را به سمت مصنوع سازی بیشتر پیش برد که به طبع فرم ویلای درون آن نیز می تواند با فرمهای متنوع وپیچیده تر شکل گیرد و به صورت المانی مجسمه گون در محوطه خود نمایی کند.

در هر صورت ملاحظات اقلیمی از تاثیر گذارترین موضاعات طراحی ویلا در محوطه به شمار می رود که باید در تمام رویکردها و سلایق مختلف ایده پردازی در نظر گرفته شود . این امرهم به بهینه سازی مصرف انرژی و پایداری مجموعه کمک شایانی می کند و هم به بهره گیری از نور طبیعی روز و خلق دید و منظرهای زیباتر می انجامد.

چگونگی ارتباط فیزیکی و بصری ویلا با محوطه پیرامونی اش ممکن است به صورت آزاد و درهم تنیده باشد، با ایجاد تراسها، سکوها و بامهای سبز با ترازهای ارتفاعی مختلف که درون را به فضاهای بیرونی وصل کند و به همان صورت با ایجاد پاسیوهای وسیع و روشن، فضاهای باز داخلی و سیرکولاسیون روان با دیدهای متوالی به بیرون بنا، فضای بیرونی را به داخل بکشاند و از این طریق تماس بصری و فیزیکی قوی با طبیعت برقرار شود.

و یا با محصور کردن کامل فضای داخلی و تخصیص ورودی های محدود و تعریف شده، کالبدی مجزا و شاخص در سایت به وجود آورد به صورتی که مرز فضای داخلی و خارجی پر رنگ و مشخص باشد و درون بنا از حس مکان قوی تری برخوردار شود.

با تعیین راهبردهای اصلی طراحی منظر و ویلا، تصمیم گیری در مورد فرم و جهت گیری بنا و المانهای سایت از جمله باغ یا باغچه، نوع و میزان پوشش گیاهی وگلکاری محوطه، تعداد و جایگذاری امکانات رفاهی برای تفریح، ورزش، فضاهای دنج دورهمی و حتی آشپزی در فضای باز و دیگر تاسیسات فنی پروزه، آسان می شود.

در هردو صورت ایده طراحی ویلا و محوطه سازی آن باید به طور موازی و همزمان شکل گیرد تا در نهایت به مجموعه واحدی هم راستا با الزامات وکارکردهای مورد نظر منجر شود.

طراحی محوطه توسط گروه معماری villa1000 با 15 سال سابقه فعالیت و نمونه کارهای بسیار خاص و دیدنی-نمونه کارهای ما

در ادامه نگاهی سریع داریم به انواع چشم انداز محوطه سازی که میتوانید از آنها در محوطه بهره مند شوید.

قبل از اینکه شروع کنیم،یک سوال اساسی برای تامل وجود دارد.آیا باید یک خانه و محوطه سازی آن با هم هماهنگ باشند؟

منظور ما ظاهر و همگون بودن خانه و محوطه از نظر زیبایی است؛آیا شیوه ظاهری خانه شما میتواند در تصمیم گیری مربوط به طراحی محوطه مانند انتخاب و چیدمان گیاهان و .... تاثیرگذار باشد!

بعضی از مالکان خانه ها دوست دارند خانه و طراحی محوطه شان با هم هماهنگ باشد.این بسیار خوب است ولی باید توجه کرد که تا چه حد میتوان این کار را انجام داد؟ به عنوان مثال، اگر سبک مربوط به منزلتان واجد شرایط کلبه بودن نباشد آیا میتوانید طراحی محوطه خود را مطابق با خانه با سبک کلبه طراحی کنید؟در جواب باید گفت بله! این کاملا بسته به سلیقه شما دارد.ولی این واقعیت درست است که ویژگی های محوطه سازی در برخی از خانه ها بهتر از بقیه است.

دستیابی به هماهنگی خانه با محوطه گاهی به صورت شهودی امکان پذیر است.اما اگر به صورت جدی برای محوطه خود تصمیم گرفته اید حتما آن را به یک معمار طراح محوطه بسپارید.

شرکت معماری villa1000 -متخصص طراحی ویلا و طراحی محوطه در ایران-نمونه کارهای طراحی محوطه ما

در اینجا برخی از انواع ویژگی های محوطه را بیان میکنیم:استفاده از همه اینها در محوطه الزامی نیست.موارد زیر فقط نمونه ای سریع از ویژگی های محوطه است.

نهال های باغچه ای،چمن،بوته ها،درختان گلدار،مزارع،مسیرها،راهروها،نرده ها،چشمه ها،آبنماها

پیش از شروع محوطه سازی:

اکنون شاید درباره طراحی محوطه سازی خود ایده هایی دارید، اما قبل از انجام، چند چیز را باید از خود بپرسید؟

اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است :آیا من قصد دارم در این ملک زندگی کنم یا آن را بفروشم یا اجاره دهم؟

پاسخ به این سوال، اولویت شما را روشن می کند و به ایجاد یک ایده برای محوطه سازی منزل کمک می کند؛اگر قصدتان این است که در خانه خود به صورت دائم بمانید درباره طراحی محوطه فقط با سلیقه خودتان مشورت کنید.اما اگر قصدتان فروش یا اجاره است ،محدودتر هستید زیرا اساسا از سلیقه دیگران اطلاع ندارید و باید با اکثریت سلیقه دیگران محوطه سازی خود را انجام دهید.

از اشتباهات گران قیمت در محوطه سازی خودداری کنید:

مانند تمام جنبه هایی که در زندگی شما وجود دارد، برخی از تصمیم گیری های مربوط به محوطه سازی مربوط میشود به یادگیری آنچه که نباید انجام شود.

به عنوان مثال برخی از یک ایده به نظر عالی از نظر خودشان هیجان زده هستند، تصمیم میگیرند با برداشتن یک درخت بزرگ از منظره خود محوطه سازی منزل را آغاز کنند.با این حال انجمن کارشناسان تصریح میکنند که این ایده چقدر بد است.

بنابراین میخواهیم برخی از راهکارهای کسب اطلاعات در مورد افزایش ارزش املاک و مستقلات از طریق محوطه سازی را بررسی کنیم.

یک طراحی محوطه عالی ارزش املاک را افزایش میدهد.این چه مقدار است؟میانگین طی مطالعات سالهای متمادی بین 7 تا 15 درصد است.پس نتیجه میگیریم که طراحی محوطه چقدر میتواند ارزش ملک را افزایش دهد به شرطی که این کار به درستی(سپردن طراحی محوطه به یک شرکت معتبر)انجام شود.

گروه معماری villa1000 آماده انجام طراحی محوطه شما توسط متخصصان مجرب است.با ما در تماس باشیید.02188660665

خوشبختانه در طراحی محوطه ایده های طراحی کم نیستند به طوری که چالش شما در پیدا کردن منبع ایده ها نیست بلکه در غربال کردن آنهاست.

از کجا میتوان ایده های خوب طراحی محوطه را پیدا کرد؟

در زیر چند فقط چند نکته برای یافتن ایده های محوطه سازی منازل ارائه میشود:

1-آنچه افراد دیگر با طرح های محوطه سازی خانه خود انجام میدهند را مشاهده کنید. در صورت امکان،دلایل انتخاب عناصر محوطه سازی را در میان بگذارید.

2-مجلات،کتابها،تلویزیون و وب همه اطلاعات فراوانی درباره انواع طرح های محوطه ارائه میدهند.

3-در طراحی محوطه با یک حرفه ای مشورت کنید02188660665(مشاوره با گروه معماری villa1000)

4-از بنگاه های املاک در مورد واکنش خریداران در مورد محوطه مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که خریداران بالقوه ممکن است سلیقه شما را نپسندند.این همان چیزی است که شما را به تحقیق وا داشته است.

حوضچه های مصنوعی،چشمه و آبنماها،برجسته ترین ابزارها برای چشم انداز محوطه به شمار می آیند که اگر به خوبی اجرا شود میتواند محوطه شما را از بقیه متمایز کند.

محوطه خود را در تمام طول سال زیبا نگه دارید؛این به این معنی است که در تمام فصل ها جزئیات را طوری قرار دهید که مطابق آن فصل باشد.بهار،تابستان،پاییز یا زمستان

اکنون که انواع مختلف ویژگی های محوطه را خواندید ممکن است علاقه مند برای مشورت با یک شرکت معماری باشید که متخصص در این امر است.

ما برای پاسخ گویی آماده ایم 02188660665 یا مشاوره از طریق واتساپ قرار گرفته در پایین سایت.

0
طراحی ویلا - چطور ویلای خود را طراحی کنیم
ویلای آجری آلدرز(Alders)

Related Posts