اصول طراحی محوطه

اصول طراحی محوطه

 طراحی محوطه توسعه یک فضای بیرونی قابل استفاده و لذت بخش را مقدور می کند. در هنگام خلق چنین فضاهای، یک طراح لندسکیپ از المان های طبیعی مانند درختان، بوته ها و گیاهان دیگر، آب و خاک و همچنین المان های انسان ساخت و مصنوع مانند پله، دیواره، کفسازی، آلاچیق، استخر و ..استفاده می کند. برای اطمینان از عملکرد بهینه این المان ها در ارتباط با یکدیگر، در اینجا به ده اصل مهم در محوطه سازی اشاره می شود.

1-وحدت

ایجاد وحدت، هدف غایی این اصول است. تصمیمات زیادی در مورد طراحی محوطه گرفته می شود. در هر تصمیمیاین سوال باید پرسیده شود که آیا این اقدام یا طراحی، حسی از وحدت را بین المان های مختلف ایجاد می کند؟ ایجاد وحدت در محوطه از طریق هماهنگی طرحها، متریال و المان ها و اجزای طبیعی و مصنوعی صورت می گیرد و باعث می شود که یک محوطه به صورت فضایی واحد و یکدست درک شود.

 2-فرم

فرمها یا اشکال می توانند به وسیله خطوط، جهت ها و چیدمان ها تعریف شوند. فرم درختان، بوته ها یا المان های مصنوع، هر کدام حس متمایزی را القا می کنند و هر فرمی مناسب نوع خاصی از فضا می باشد. به عنوان مثال خطوط پیاده راه منحنی یا کاشت گیاهان در ردیف های دایره ای، حالتی فانتزی و ملایم تر به محوطه می بخشد، در حالیکه خطوط شکسته و مستقیم، حالت کلاسیک و خشکی را به وجود می آورد.

 3-بافت

مهم است که بافت هر گیاه یا متریال به کار رفته در المان های مختلف بررسی شود تا در راستای انسجام توده های بزرگتر باشد. بنا به نوع مصالح و نوع برگ های گیاهان، عموما این بافت می تواند سخت، متوسط یا نرم باشد. باید به یاد داشت که ظاهر این بافت، بسته به فاصله از آن، متفاوت به نظر می رسد و همچنین وجود نور و سایه ها روی آنها تاثیر گذار است.

 4-رنگ

برای داشتن یک محوطه سازی بی نقص، باید رنگ غالبی در نظر گرفته شود. یک جو آرام و خنک نیازمند رنگ سبز و رنگ های روشنی از گلها می باشد، در مقابل، یک فضای الهام بخش و مهیج، نیاز به رنگ های صورتی، قرمز و زرد دارد.

 5-مقیاس

در هنگام طراحی محوطه باید در نظر داشت که آن محوطه قرار است پیرامون چه ساختمانی شکل گیرد. مهم است که درختان و المان های طبیعی و مصنوعی دیگر، در تناسب با ساختمان موجود باشند. اجزای با اندازه مناسب و نسبتا کوچک در فضاهای محدود، حسی از آرامش را به ارمغان می آورند. از طرف دیگر اگر از گیاهان و المان های بزرگ در فضای کوچک استفاده شود، حس تنگی و فشردگی القا خواهد شد.

 6-تعادل

دو نوع تعادل وجود دارد، رسمی و غیر رسمی. تعادل رسمی از طریق تکرار المان های مشابه ایجاد شود که حسی از پایداری و ثبات را القا می کند. تلاش کمی برای چنین تعادلی لازم است. تعادل غیر رسمی در بین المان های متفاوت ایجاد می شود، حس کنجکاوی را به وجود می آورد و بسیار چشمگیرتر و جذاب تر است.

 7-تاکید

تمام اجزا و المان ها در یک محوطه سازی نباید از اهمیت یکسانی برخوردار باشند. باید بر یک المان جذاب، تاکید بیشتری شود و ویژگیهای المان های پیرامونی به آن غالب نباشند.

 8-سادگی

به دلیل وجود تنوع زیاد المان های طبیعی و مصنوعی در محوطه باید با ساده سازی طرح ها و فرمها، از پیچیدگی و اغتشاش فضایی، اجتناب شود.

 9-تنوع

تنوع زیاد در یک منطقه محدود می تواند افراطی و ناخوشایند باشد. ولی ایجاد تنوع متناسب با نوع المانها، ابعاد فضا و ویژگی های غالب سایت می تواند دارای اثر مطلوبی در محوطه باشد. باید همواره اصل تاکید و سادگی را در ذهن داشت و همزمان حس خلاقیت و آزادی در طراحی محوطه وجود داشته باشد.تا یک طراحی محوطه متناسب با طراحی ویلا به وجود آید.

10-توالی

خطوط، ردیف ها و ستون هایی از المان ها، درخت ها و اجزای طبیعی دیگر، برای اتصال و تعریف یک فضا به کار می روند. می توان از خطوط مستقیم و قوی ویا موجی و منحنی برای تعریف سلسه مراتب فضایی استفاده کرد. این توالی می تواند با تعادل رسمی یا غیر رسمی از المان ها شکل گیرد.

طراحی، نظارت، اجرا ویلا
اولین تیم تخصصی ویلا در ایران
021 860 81 860
 
 
5 1 1 1 1 1 Votes 5.00 (1 vote)