طراحی نما ویلا

طراحی نما ویلا

طراحی نمای ویلا جزو اصلی از طراحی ویلا محسوب میشود. نما ویلا اولین ارتباط بصری را با مخاطب می گذارد و از همین رو در ساخت ویلا دارای اهمیت بسیاری است.

به عبارتی معرف کل پروژه به حساب می آید. در فرآیند طراحی نما ویلا باید همواره طرح نمای آن نیز مد نظر باشد. سبک های مختلفی برای نماسازی ویلاها وجود دارد. طراحی نمای مدرن،طراحی نما دوبلکس، کلاسیک و روستیک، هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. طراحی و اجرای نمای ویلا به هر سبک و فرمی که صورت گیرد، باید هماهنگ با سبک کلی ساخت ویلا و محوطه سازی ویلا باشد تا به صورت یک پوسته جدا و غیر مرتبط به نظر نرسد.

در شرکت villa1000 بیش از 1000 طراحی ویلا تا امروز انجام گرفته است .برای دیدن طراحی ویلا بسیار زیبا و تخصصی با ما در ادامه همراه باشید.

برای ادامه دیدن پروژه ها برای روی دکمه زیر کلیک کنید 

طراحی ویلا

تفاوت طراحی نمای ویلا با سایر بناهای مسکونی

از آنجاییکه ویلاها در فضاهای باز ساخته می شوند، دارای پتانسیل طراحی های خلاقانه و بدون محدودیتی در تمام وجوه هستند. این ویژگی برتری چشمگیری به نمای ویلا در مقایسه با ساختمان های شهری و آپارتمان ها می دهد. عموما هدف از ساخت ویلا، فراهم آوردن یک اقامتگاه سکونت دائمی و یا ویلای تعطیلات در نواحی ییلاقی برای یک خانواده می باشد، بنابراین نمای آن مستقیما تحت تاثیر ایده های اصلی طراحی ویلا و همچنین فضاسازی های داخلی آن می باشد.

از سوی دیگر نماهای آپارتمانی در شهرها به علت کمبود و قیمت بالای زمین، دارای محدودیت ابعادی هستند و باید حداکثر استفاده از فضای در دسترس در آنها صورت گیرد، این امر ناگزیر منجر به ایجاد نماهای تخت، با کمترین تنوع و تداخل حجمی می شود. در همین راستا تراکم بالای شهری باعث می شود که بناهای مسکونی صرفا دارای یک و یا دو نما باشند. اما فضای باز محوطه ویلا ظرفیت طراحی چهار نمای حجم ویلا را ارتقا داده و امکان ایجاد تورفتگی ها و بیرون زدگی ها و تداخل احجام را دارد. لذا نمای ویلا تا حد پوسته تنزل پیدا نکرده و کاملا برگرفته از حرکات و جانمایی احجام بنای ویلا شکل می گیرد.

تفاوت شاخص دیگر، وجود قوانین و مقررات شهرسازی و طراحی نما در شهر هاست که الزامات خاصی را از لحاظ سبک طراحی، ابعاد بازشو، نوع متریال و ارتفاع مصوب مناطق خاص، به طرح نما تحمیل می کند. اما به غیر از شهرک های ویلایی که قوانین طراحی و ساخت ویلای خاصی دارند، تقریبا در بقیه مناطق حومه ای و ییلاقی می توان بدون محدودیت خاصی به ویلاسازی با سبک و ایده های متنوع، اقدام کرد. این امر ساخت ویلا را به گرایشی در حوزه ساخت و ساز تبدیل کرده که بسیار جذاب بوده و امکان پیاده سازی طرح های خلاقانه و نوآورانه را در معماری ویلا و به تبع، نمای ویلا دارد.

نما ویلا

نکته های مهم در طراحی نمای ویلا

-نمای ویلا، فعالیت های فضای داخلی آن را بازتاب می دهد. بازشوها و تو رفتگی ها و بیرون زدگی های حجم باید مطابق با نیازهای عملکردی فضاها جایگذاری و فرم دهی شوند. به عنوان مثال در فضایی مانند اتاق نشیمن ویلا، نیاز به نور فراوان است و وجود پنجره های بزرگ، توجیه پذیر است که تاثیر زیادی بر طرح بندی نما خواهد داشت.

نمای ویلا

-گرافیک مطلوب، جنبه های زیبایی شناسی نمای ویلا را ارتقا می دهد. به استثنای کانسپت های ساختار شکنانه و یا ایده های خاص و پیش رو، ایجاد تعادل فیزیکی و بصری، مهمترین ویژگی یک گرافیک و طرح بندی مناسب می باشد. این تعادل می تواند به ساده ترین صورت، از طریق طراحی متقارن خلق شود. در این رویکرد، جایگیری بازشوها، خطوط تغییر متریال، مکان درب ورودی ویلا، تو رفتگی ها و بیرون زدگی ها در قالب بالکن ها و تراس ویلا، کاملا به صورت قرینه طراحی و اجرا می شوند. نمای ویلای کلاسیک غالبا بدین روش صورت می گیرد و حسی از انسجام و پایداری را القا می کند.

نوع دیگر تعادل به صورت نامتقارن و با توزیع مناسب وزن بصری المان ها و اجزای نما به وجود می آید. به عنوان مثال می توان یک پنجره بزرگ و کشیده را در یک سمت نما با دو پنجره کوچکتر و یا با یک بالکن کشیده، هم تراز کرد. خلق این تعادل پیچیده تر است اما پویایی و جذابیت بیشتری به وجود آورده و از یکنواختی طرح نما می کاهد. نمای ویلای مدرن و یا دیگر سبک های معاصر و رایج نماسازی با این رویکرد در ارتباط هستند.

طراحی نما ویلا مدرن

مدرن نما

-هماهنگی نمای ویلا با طراحی داخلی ویلا،پیوستگی بصری و فضایی مطلوبی ایجاد می کند. تم و سبک طراحی ویلا فاکتوری جامع و فراگیر است که بهتر است به یک میزان تمام جنبه های طرح یک خانه ویلایی را در برگیرد. شاخصه طراحی داخلی ویلای مدرن، پلان ویلای باز، پیوستگی فضایی داخل و خارج و سادگی و روشنی فضاها می باشد، همین رویکرد ساده و عملکرد گرایانه باید به نمای ویلا نیز تسری یابد و در قالب فرم های ساده، خطوط مستقیم و سطوحی عاری از تزئینات، جلوه گر شود. در مقابل نمای ویلای کلاسیک با اجزا و عناصر تزئینی و الحاقی، تصویری از طراحی داخلی کلاسیک، تجمل گرایی را با فریم بندی ها و فضاسازی های مشخص بازتاب می دهد. همین روند برای دیگر سبک ها و تم ها نیز صادق است.

-نمای ویلا معرف رویکرد و سبک طراحی ویلا می باشد. اولین بازخورد ایده های مختلف طراحی ویلا به واسطه نمای آن شکل می گیرد. در واقع می توان این گونه ادعا کرد که سهم نما در معرفی سبک و سیاق ساخت ویلا، بسیار شاخص و چشمگیر است. از این رو بعد از تصمیم گیری نهایی در مورد سبک مورد نظر، چارچوبی تعیین می شود تا طراحی اجزا و المان های نما در حدود آن عملی شود. این امر در مورد سبک های خاص اهمیت بیشتری دارد تا سبک های معاصر و معمولی که تحت هیچ عنوان ویژه ای قرار ندارند. در مواردی نیز سبک های ترکیبی و سلیقه ای مد نظر است. به عنوان مثال سبک روستیک مدرن که در آن ویژگی های ویلای روستیک مانند استفاده از متریال خام و طبیعی با رویکردهای مدرن مانند استفاده از سطوح شیشه خور وسیع و خطوط ساده و انتزاعی ترکیب می شود.

طراحی نما ویلا

-فضاهای واسط و نیمه محصور اجزای غیر قابل تفکیک نمای ویلا هستند. ارتباط با محوطه ویلا و بهره مندی از پتانسیل های طبیعی وجود بالکن، تراس و عرشه ویلا را اجتناب ناپذیر می کند. این فضاها که فضای داخلی را به فضای خارجی ویلا پیوند می دهند، نمای ویلا را به طور عمده تحت سلطه خود می گیرند. جانمایی آنها برگرفته از فضاسازی داخلی ویلا، جهت های مناسب نورگیری و همچنین بهترین دید و منظرهای سایت ویلا می باشد. تداخلات حجمی و فضایی ایجاد شده به واسطه آنها، نمای ویلا را از حالت پوسته ای تخت خارج کرده و آن را ادغام در حجم ویلا می سازد.

-الویت بندی نمای وجوه مختلف ویلا، تاکید بر نمای اصلی را تقویت می کند.

همیشه یک نمای اصلی وجود دارد و بقیه نماها، بنا به بزرگی سطح و جهت گیریشان از درجات اهمیت کمتری برخوردار هستند.

چیدمان فضاهای داخلی ویلا بر این ترتیب اولویت، تاثیر گذار است. به عنوان مثال اتاق نشیمن یا پذیرایی و همچنین اتاق خواب ها  با بازشوهای بزرگ معمولا در وجه جنوبی یا شمالی بنا قرار می گیرد، از طرف دیگر فضاهای سرویس و خدماتی باید دارای بازشوهای بسیار محدودی بوده و در وجوه شرقی و غربی قرار می گیرند. همین جایگیری ها، نماها را از لحاظ درجه اهمیت متفاوت می سازد. به تبع علاوه بر تعداد و وسعت کم بازشوها، نماهای فرعی دارای المان های طراحی و الحاقی کمتری نیز نسبت به نمای اصلی ویلا خواهند بود.

نمای اصلی ویلا معمولا وجهی از آن است که ورودی اصلی در آن تعریف شده است. اندازه، طرح و جانمایی درب اصلی روی نما بسیار مهم است زیرا به عنوان نقطه کانونی مورد توجه قرار می گیرد. ترفند هایی برای تاکید بیشتر روی ورودی در نما وجود دارد، از جمله تعریف آن روی یک سطح بالاتر از همکف و طراحی یک سری پله برای آن، عقب نشینی و یا پیش آمدگی آن نسبت به سطح نما، استفاده از المان های تزئینی مانند قرار دادن ستون، فلاور باکس و یا تندیس هایی در مجاور آن.

نما ویلا

-متریال به نمای ویلا هویت و شخصیت منحصر به فردی می بخشند.

امروزه ساخت ویلا با تنوعی از متریال سنتی، مدرن و هوشمند تبدیل به بستری برای ایجاد خلاقیت ها و طرحهای گوناگون و جذاب شده است. هر مصالح ساختمانی دارای ویژگی های فیزیکی و بصری منحصر به فردی است. اولین نکته قابل توجه انتخاب متریال توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم غالب منطقه ویلاسازی است. انتخاب متریال با دوام که در طی فصول مختلف، در معرض بارندگی ها، یخبندان و تابش شدید آفتاب دچار کمترین آسیب شوند، منجر به مدیریت بهینه زمان و هزینه های نگهداری می شود. به عنوان مثال نمای بتنی ویلا و یا نمای سنگی ویلا گزینه های مناسبی برای مناطقی با آب و هوای سرد و بارندگی های زیاد دارند. اما نمای چوبی ویلا در این شرایط منوط به استفاده از انواع مهندسی و اصلاح شده است تا در برابر رطوبت و یخ زدگی دچار آسیب نشود. همچنین تمهیدات سازه ای و احتیاطی برای نصب امن آنها باید در نظر گرفته شود.

ویژگی های ظاهری متریال نیز دارای اهمیت است. مثلا بتن دارای بافت خشن، خشک و سردی است که عملکردگرایی مدرن را القا می کند. اما سنگ و چوب دارای بافت گرم و صمیمی هستند. شیشه متریالی است که به طور گسترده در ساخت ویلا مورد استفاده قرار می گیرد و سهم به سزایی در شفافیت و دید به فضاهای پیرامونی ویلا دارد. ترکیب متریال مختلف با یکدیگر بر مبنای سبک طراحی نمای ویلا، گزینه های بی شماری را در اختیار طراحان و سازندگان ویلا قرار می دهد.

طراحی نما ویلا

-تعیین صحیح ابعاد بازشو، سطوح شیشه خور و شکستگی ها بر مبنای نور و جهت گیری اقلیمی، نمای ویلای پایداری را حاصل می کند. وجه جنوبی بنا در کشورهایی که در نیمکره شمالی واقع هستند، از بهترین نور و تابش آفتاب بهره مند است. بعد از آن نماهای شمالی، شرقی و غربی قرار دارند. لذا بیشترین شیشه بندی و طراحی فضاهای واسط ویلا در وجه جنوبی و بعد شمالی قرار می گیرد. به تبع نماهای جنوبی و شمالی نماهای پرکار تر و با جزئیات بیشتری هستند. و با توجه به قرارگیری ورودی ویلا، نمای اصلی تلقی می شوند.

نما ویلا

-نورپردازی زیبا و بهینه جلوه نمای ویلا را در شب جذاب و خوانا می سازد.

همانگونه که در طی روز نمای ویلا باید دارای جلوه جذابی باشد. بعد از تاریکی هوا نیز هم از لحاظ ایمنی و کارکردی و هم از لحاظ بصری و زیبایی شناسی نیز باید زیبا و خوانا باشد. نورپردازی نمای ویلا بنا بر ابعاد، سبک و نورپردازی محوطه ویلا و پیرامون آن صورت می گیرد. تاثیر نورپردای بر نما تا حدی است که حتی گاهی باعث خلق جلوه حس و حالت متفاوتی از یک بنا می شود. نورپردازی می تواند به صورت تاکیدی و نقطه ای، پخشایی و دیگر تکنیک ها صورت پذیرد. نوع، مقدار و چگونگی ترکیب حالتهای مختلف بستگی به هدف از ساخت ویلا و ایده و بیان خاصی دارد که مد نظر طرح بوده است.

نما ویلا

ویژگی های نمای ویلای مدرن دوبلکس

ویلاهای با رویکرد عملکرد گرایانه، نوآوری و پیشرفت و آینده نگری در این دسته بندی قرار می گیرند و دارای ویژگی های ذیل می باشند:

-سادگی

-وجود خطوط افقی، عمودی و انتزاعی

-عدم وجود تزئینات و الحاقات غیر کاربردی

-سطوح شیشه خور و شفاف وسیع

-متریال مدرن مانند بتن، شیشه و فولاد

-تداخل حجمی

-رنگ های خنثی و روشن

طراحی نما ویلا مدرنویژگی های نمای ویلای کلاسیک

-تقارن

-وجود تزئینات و المان هایی که یاد آور معماری روم و یونان باشند.

- سنگ های لوکس و صیقلی به عنوان متریال اصلی

-سطوح شیشه خور کنترل شده و محدود

-کشیدگی و ارتفاع بلند

-وجود ستون و سنتوری

-تاکید بر جنبه های شکوه و تجمل گرایی

طراحی نما ویلا کلاسیک

ویژگی های نمای ویلای روستیک

- متریال خام و طبیعی و بوم آورد

-وجود المان های نوستالژیک خانه های ییلاقی مانند دودکش شومینه در نما

-عدم وجود تزئینات و المان های لوکس و مدرن

- سطوح شفاف کم و محدود

طراحی نما ویلا روستیک

در مجموع باید اذعان داشت که طراحی نمای ویلا، یک پروسه تکنیکی و هنری است که نیازمند دانش و تخصص می باشد. نبود محدودیت های قوانین منظر سازی و وجود فضای باز و نسبتا وسیع، امکان طراحی پلان و نمای ویلا را همزمان و با طرحهای متنوع فراهم می آورد و بدین نحو، نمایی پیوسته و همگون با بنای ویلا شکل می گیرد.

هزینه اجرای نمای ویلا

هزینه طراحی نما ویلا1

هزینه اجرای نمای ویلا بخشی از هزینه ساخت ویلا را به خود اختصاص می دهد.

طراحی و اجرای نمای ویلا از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا نمایانگر شخصیت و ویژگی های ساختمان ویلا می باشد.

از این رو هزینه نماسازی ویلا در واقع یک سرمایه گذاری بلند مدت است. اجرای یک طرح زیبا و اصولی برای نما علاوه بر جذابیت بنا، باعث ارزش افزوده آن می شود.

یک نمای متناسب و زیبا می تواند حتی یک ساختمان معمولی را پرجلوه و جذاب سازد. از طرف دیگر طراحی خانه ویلایی بدون نماسازی مناسب باعث پایین آمدن کیفیت آن می شود.

طراحی نمای ویلا با طراحی نمای آپارتمانی تفاوت های شاخصی دارد. در درجه اول به دلیل تداخل احجام آزاد و ترکیب فرمهای مختلف، چهارچوب اصلی نما شکل می گیرد.

نمای پویایی که با تورفتگی ها و بیرون زدگی های شاخص، تراس های بزرگ و شیشه بندی های وسیع، متفاوت از نمای محدود نسبتا ساده آپارتمانی است.

قطعا همراه با طراحی پلان ویلا، نمای آن نیز تغییر می کند. طراحی در این فاز، نیازمند اتودهای متنوع با در نظر گرفتن رویکردهای مختلف است.

بنابراین هزینه طراحی نمای خانه ویلایی بیشتر از خانه مسکونی برآورد می شود.

طراحی نما ویلا2

هزینه اجرای نمای ویلا چقدر است؟

برآورد هزینه اجرای نمای ویلا برای پروژه های مختلف، متفاوت است و نمی توان آن را تحت یک قانون ثابت تعریف کرد.

یکی از مهمترین عوامل، وسعت و ابعاد نما می باشد. هزینه اجرای نما ویلا لوکس و بزرگ، ویلا یک طبقه و یا نمای ویلا دوبلکس هزینه های اجرای متفاوتی دارند.

به نحوی که نما ویلا یک طبقه به ویژه در سبک مدرن و مینیمال، با سادگی شکل گرفته و با چالش های اندکی روبرو می باشد.

نما ویلا3

اما نمای ویلا دوبلکس یا تریبلکس طراحی و اجرای پیچیده تر و زمان بری دارد.

طرح نما ویلا4

عامل دیگر سبک های طراحی نما ویلا می باشد. تمایز سبک ها و گرایشات مختلف، بیشتر در نماسازی بروز می یابند.

نمای ویلا کلاسیک با جزئیات و تزئینات زیاد، نسبت به ویلا روستیک و ساده، هزینه اجرای بالاتری دارد.

نما ویلا کلاسیک5

نما ویلا یک طبقه6

نمای ویلا مدرن در عین سادگی معمولا دارای شیشه بندی های گسترده و کرتین والهای شیشه ای است.

نمای شیشه ای باید از جنس شیشه های سکوریت، لمینیت و یا حتی برای دهانه های بزرگ، مسلح باشد تا مقاومت کافی در برابر فشار، ضربه و نوسانات دمایی داشته باشد.

قیمت این نوع شیشه های خاص بالاتر از انواع معمولی می باشد و همچنین نیازمند تیم های اجرایی متخصص می باشد.

نما ویلا7

در بسیاری از پروژه ها نما در واقع همان وجه بیرونی احجام بوده و همزمان با تکمیل ساخت، به اتمام می رسد. اما در بعضی موارد نما به صورت پوسته ای مجزا و الحاقی با ساختمان ویلا اجرا می شود. در این موارد شاسی کشی نمای ویلا و نصب سازه  های سبک برای الحاق این پوسته به سازه، بخش عمده ای از قیمت اجرای نمای ویلا را به خود اختصاص می دهد.

هرچه تنوع طرح نما بیشتر باشد و دارای پس رفتگی و پیش آمدگی باشد، میزان پروفیل مصرفی و دستمزد نیروی ماهر افزایش می یابد.

قیمت مصالح ساخت نمای ویلا:

قیمت مصالح ساخت نمای ویلا از فاکتورهای بسیار مهم در نماسازی ویلا می باشد. تنوعی از سنگ ها، آجرها، بتن اکسپوز، سیمان سفید یا رنگی، ترمووودها، متریال کامپوزیت و شیشه در اجرای نما مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ ها هرکدام با توجه به مرغوبیت و ویژگی های منحصر به فردی که دارند، قیمت های مختلفی دارند.

سنگ های لوکس و تراش خورده مانند گرانیت و مرمریت قیمت بالایی دارند و به تبع هزینه نماسازی را افزایش می دهند.

نما ویلا8

نمای آجری از نظر اقتصادی به صرفه است و هزینه اجرای کمتری نیز دارد. انتخاب آن کاملا به شرایط اقلیمی منطقه ساخت ویلا بستگی دارد و در نواحی مرطوب انتخاب مناسبی نیست.

به عنوان مثال در ساخت ویلا در شمال، آجر متریال رایجی نیست اما در مناطق گرم و یا سرد و خشک، کاربرد بیشتری دارد.

نما ویلا9

3.5 1 1 1 1 1 Votes 3.50 (2 votes)