طراحی نمای ویلای مدرن

 طراحی ویلای مدرن یک بیان هنری در ارتباط با فضاسازی است.این امر در مورد نمای ویلای مدرن نیز صادق است و حتی دارای حالت انتزاعی تر، با محوریت ایده های خلاقانه است.

قرار نیست هر ویلای مدرنی، بهترین نوع طراحی باشد بلکه باید منحصر به فرد بوده و سبک زندگی ساکنان خود را بازتاب دهد. این به علت فلسفه مدرن مبنی بر عملکرد گرایی است و نیازهای فضایی، تعیین کننده طرح اصلی ویلا و به تبع، نمای آن می باشد. بنابراین نماهای خارجی باید محصول دانش و تجربیات معماران و خواسته های فضایی-کالبدی ساکنان ویلا باشد.

در هنگام طراحی نما برای یک ویلای مدرن باید در نظر داشت که این نما باید به شرایط خارجی در حال تغییر، پاسخگو باشد. نه تنها باید از فضاهای داخلی و ساکنان محافظت کند بلکه باید در برابر آسیب های پیرامونی نیز مقاوم باشد.

در عین حال که طرح آن باید در میان بقیه بناهای سایت، شاخص و مورد توجه باشد، همچنین باید با ویژگی های سایت و المانهای پیرامونی پیوند مناسبی برقرار کند. علاوه بر سادگی و شیک بودن، باید برگرفته از معماری فضاهای داخلی باشد و تصویر روشنی از عملکردهای آنها ارائه کند.

نمای مدرن معمولا با بازی و ترکیب احجام مختلف شکل می گیرد و در واقع به صورت پوسته ای جدا و منفک طراحی نمی شود. همراه با طراحی و تداخل توده ها و فضاهای تشکیل دهنده حجم اصلی ویلا تعریف می شود. این نوع نما، عاری از تزیینات و الحاقات است و ایجاد تنوع و طرحهای مختلف، در نتیجه ارتباطات پویای سطوح و احجام ناب و خالص شکل می گیرد. بازشوها، نرده های جان پناه، بالکن ها، عقب رفتگی و پیش آمدگی ها، به ساده ترین فرم طراحی می شوند.

  بیشتر از احجام مکعب مستطیلی و رنگ های روشن در نماهای مدرن استفاده می شود. تقسیم بندیها و مدولارها به ساده ترین شکل، درکی از مقیاس کلی بنا در اختیار قرار می دهند. متریال هوشمند، سازگاری مناسبی با ویلاهای مدرن دارند و آن را به سوی پایداری پیش می برند.

 ترکیبات متفاوتی از متریال در طراحی نمای مدرن، مقدور است. مهمترین آنها ترکیب بتن، شیشه و فولاد است. شیشه دارای اهمیت زیادی است، یکی از ویژگیهای بناهای مدرن، وجود سطوح شیشه خور بسیار است. این ویژگی هم به روشنی وسعت فضایی داخلی ویلا می انجامد و هم نمادی از پیشرفت و صنعتی گرایی خاص مدرنیته می باشد. سطوح بتنی به صورت اکسپوز بسیار متداول است. مصالح دیگری از جمله چوب، سنگ و آجر نیز با ترکیبات اغلب هندسی و ساده در نماهای مدرن ویلاها به کار می روند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]