آتشگاه

طراحی و ساخت ویلا معمولا همراه با طراحی فضاهای بیرونی و باز صورت می گیرد. این فضاها به عنوان محوطه های در برگیرنده ساختمان ویلا، دارای اهمیت زیادی هستند. یک محوطه سازی مناسب و زیبا به تقویت فضایی-کالبدی ویلاسازی می انجامد. اجزا و المان های مختلفی در محوطه بیرونی ویلا در خدمت نیازهای کاربردی، زیبایی شناسی و فضاسازی مجموعه می باشند. یکی از آنها آتشگاه است. آتشگاه محل روشن کردن آتش  و ایجاد یک فضای دلنشین و دورهمی در محوطه است. حس روشنایی و گرمای آن به ویژه در شب هنگام بسیار دلپذیر است و با طراحی و جانمایی مناسب می تواند به نقطه کانونی جذابی در طراحی محوطه تبدیل شود.

خرید آتشگاه برای محوطه باعث افزایش جذابیت فضایی می شود. آن گرما، روشنی و منبعی را برای پخت و پز ساده و اولیه فراهم می آورد و فضای آرامش بخش و دنجی را خلق می کند.

انتخاب های زیادی در مورد اندازه، شکل و سبک یک آتشگاه وجود دارد. می توان از نوع پیش ساخته و قابل حمل آن استفاده کرد و یا به صورت درجا و با مصالح بنایی اجرا شود. این المان ها صرفا نباید دایره ای باشند بلکه فرمهای مربعی، L شکل، مثلثی و همچنین فرمهای متنوع و سفارشی را نیز در بر می گیرد. البته فرم دایره ای حالت نوستالژیک بیشتری را به وجود می آورد.

در مورد طراحی و اجرای آتشگاه ها باید اقدامات ذیل صورت گیرد:

-انتخاب بهترین نوع از لحاظ درجا، پیش ساخته یا قابل حمل و نقل بودن. در محوطه هایی که دارای ابعاد مناسب و پتانسیل لازم برای تعیین فضاهای نشستن و دورهمی دائمی هستند، بهتر است از نوع درجا استفاده کرد، این نوع می تواند به خوبی در بستر سایت محوطه ادغام شود و بقیه المان های مکمل، به تناسب و حول آن شکل گیرند. دراین صورت فضای آتشگاه دارای هویت خاصی می شود. در محوطه های کوچک که امکان تخصیص یک مکان ثابت به آن وجود ندارد، انواع قابل حمل و سفری مناسب است. همچنین انتخاب سوخت آنها شامل گاز، پروپان، اتانول و چوب باید به دقت صورت گرفته و معایب و مزایای هر کدام بررسی شود.

-تعیین اندازه آن به نسبت فضای در دسترس و تعداد افرادی که قرار است از آن فضا استفاده کنند و همچنین چیدمان و ابعاد مبلمان آن.

-تعیین بهترین مکان برای آتشگاه، با در نظر گرفتن دسترسی، قابلیت های فضایی، فاصله از ساختمان ویلا، امنیت شامل فاصله از پوشش گیاهی و مسیر بادهای غالب.

– بررسی حدود هزینه اجرای انواع مختلف از آتشگاه ها و انتخاب نوع متناسب با بودجه مالی

– انتخاب متریال که علاوه بر دوام و زیبایی دارای هماهنگی با دیگر المان های محوطه سازی باشند. متریال مورد استفاده، معمولا بتن، آجر و سنگ است. سنگ ها می توانند از نوع رودخانه ای یا لاشه سنگ و یا انواع پرداخت شده و صیقلی باشند. از انواع متریال مدرن مانند فایبرگلاس، شیشه های نشکن و قابل بازیافت نیز می توان استفاده کرد که حالت مدرنی به آن می بخشند.

آتشگاه ها را می توان روی تراس ها و یا بامهای ویلا نیز اجرا کرد که در این صورت دارای دید ومنظرهای بی نظیر و متفاوتی خواهند بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]