طراحی پله در ویلا

طراحی پله در ویلا سهم قابل توجهی را در طراحی داخلی ویلا به خود اختصاص می دهد، چرا که پله در فضای داخلی، ایفاگر نقش مهمی می باشد. پلان ویلا معمولا دارای محدودیت های کمتری در مقایسه با دیگر پلان های مسکونی می باشد. بنابراین دست طراح در طراحی پلان های خاص و فضاسازی های پیرامونی آن نسبتا باز است. از آنجاییکه ویلا به صورت یک منزل مسکونی مستقل برای اقامت یک خانواده در نظر گرفته می شود، نیازی به محصور کردن راه پله ارتباطی بین دو طبقه نیست و می تواند آزادانه در فضا جای گیرد.

انتخاب فرم، جانمایی و سبک اجرای راه پله به ابعاد فضای در دسترس، پلان ویلا، سبک طراحی ویلا و ارائه کانسپت و ایده ای خاص بستگی دارد.

نقش راه پله در فضای داخلی

یک طراحی پله زیبا و خلاقانه می تواند در عین ارتباط مناسب دو تراز ارتفاعی، به فضای داخلی ویلا شخصیت منحصر به فردی ببخشد. در این صورت راه پله می تواند با ادغام کیفیت، ظرافت و زیبایی مانند یک اثر هنری در فضا خود نمایی کند و سیالیت بی همتایی را بین طبقات مختلف ویلا خلق کند.

به ویژه در طراحی ویلا دوبلکس، نقش راه پله بسیار پررنگ تر می شود و می تواند به صورت یک المان کاربردی-تزئینی ظاهر شود. از این رو در بسیاری موارد، جانمایی راه پله در ساخت ویلا طوری صورت می گیرد که در کانون توجه بوده و از فضاهای اصلی نشیمن و پذیرایی ویلا قابل رویت باشد.

جانمایی مناسب راه پله در ویلا

اگر در سبک طراحی داخلی ویلا، تفکیک کامل فضاهای خصوصی و عمومی و حفظ حریم خصوصی در اولویت باشد، بهتر است راه پله ای که به طبقه بالا و اتاق خواب ها می رسد، نزدیک به هال ورودی و مستقل از فضاهای عمومی و نشیمن باشد. این امر به ویژه در طراحی ویلا کلاسیک و طراحی ویلا سنتی رایج است.

در طراحی و ساخت ویلا کوچک که باید حداکثر استفاده از فضا صورت گیرد، مکان مناسب برای استقرار راه پله در کنار دیوار می باشد. می توان از فضای باز زیر آن نیز استفاده کرد. در فضاهای بزرگ اجرای راه پله درکنار دیوار، در عین ظاهر زیبا و لوکس، حضوری مهجوب و غیر متداخل در فضا دارد.

در طراحی داخلی ویلا هایی با پلان های باز و یکسره مانند ویلا مدرن و طراحی ویلا مینیمال که فضاها پیوسته و با تداخل فضایی هستند. راه پله می تواند در فضای نشیمن و یا حتی در کنار آشپزخانه و فضای غذا خوری اجرا شود.

طراحی راه پله با ایده های خلاقانه

این راه پله در مرکز فضا از روی هم قرار گرفتن مکعب مستطیل های یک اندازه و چوبی و جان پناه شیشه ای و ساده شکل گرفته است.

کف پله های چوبی کنسول شده از دیوار در مسیری مستقیم به ساده ترین فرم ممکن شکل گرفته اند. از متریال مشابه کف پله ها در دیوار قطور مجاور آن نیز استفاده شده که دارای فضاهایی برای گذاشتن اجسام و لوازم مختلف است و نقش جداکننده فضایی را نیز ایفا می کند.

یکی از کف پله ها امتداد یافته و میز کاری را شکل داده است، طرح خلاقانه این راه پله از ترکیب شبکه فلزی ظریفی در زیر کف پله های چوبی و کابل های ظریفی که از روی میز کار تا تیر سقف را پوشش داده اند، شکل گرفته است.

فرم منحنی این راه پله چوبی با جان پناه شیشه ای حضوری نرم و جذاب در فضا دارد. دستگیره های سیاه رنگ آن، تضاد جذابی را در فضا ایجاد کرده است.

کف پله های متالیک و تیز به واسطه سطوح کناری اریب، به صورت یکی در میان به هم متصل شده اند و با نرده های بسیار ظریفی که به سختی دیده می شوند، به صورت معلق اجرا شده اند. این قطعه ممتد و واحد از فلز، مانند مار درون خود تا خورده است، به نحوی که دائم در حال پیچش است بدون اینکه وجوه مختلفش با هم برخورد کنند.

کوبیسم در سراسر رگ های فلزی و اندامهای چوبی این راه پله جریان دارد. تخته ها، پانل ها و مکعب های چوبی روی یک چارچوب مشکی معلق هستند تا یک برج پله ای با مقاطع مخفی را شکل دهند.

طرح نرده های این راه پله مدرن در الگویی از مکعب های هم پوشان می باشد که قفسه هایی را برای قرار دادن کتاب ها و اشیای دیگر زیر کف پله ها و دستگیره های نرده فراهم آورده اند.

ادغام یک راه پله در فضای اتاق به واسطه ترکیب آن با مبلمان صورت گرفته است. این راه پله معلق سیاه رنگ، به فاصله چند پله کف، متوقف شده است. جاییکه کف پله های چوبی در یک جا کتابی کوتاه جای گرفته اند.

فرم منحنی به صورت هوشمندانه ای در این راه پله به کارگرفته شده است. این کف پله های چوبی، قوس و سراشیبی بین ترازهای بالا و پایین، جلوه متنوع و جذابی خلق کرده اند.

این راه پله چوبی منحنی در باکس چوبی اجرا شده و زیر آن یک گلخانه کوچک تعبیه شده است.

راه پله مارپیچی سفید رنگ با کف پله های انتزاعی مانند یک المان مجسمه گون در این فضای مدرن، خود نمایی می کند. بخش پایینی کف پله ها با انحنایی ماهرانه محور اصلی این راه پله را شکل می دهند.

فرمی از ستون فقرات با رنگ مشکی خالص در یک فضای روشن، این راه پله خاص را به نقطه کانونی فضا مبدل ساخته است. کف پله ها نقش دنده های این ستون فقرات را ایفا می کنند.

سه تن رنگی در این راه پله مبتکرانه به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. کف پله ها و دیواره های محافظ به صورت یکی در میان با رنگ های سفید و قهوه ای اجرا می شوند.

این طرح راه پله یک ایده پیش رو وخلاقانه است. کف پله های سفید براق در پانل های روشن و انعکاسی دیوارها به زیبایی ادغام می شوند.  نورپردازی های مخفی، پیشانی تو رفته پله ها را برجسته و نمایان می سازد. از فضای زیر راه پله برای جانمایی تجهیزات آشپزخانه استفاده شده است.

راه پله کاملا مینیمال در کنار دیوار استتار شده است و نرده روی دیوار آن به زحمت قابل تشخیص است.

با حذف اولین پله، حسی از بی وزنی در راه پله مینیمال القا شده است و فقط سایه آن، کف را لمس کرده است. حتی سنگین ترین راه پله ها نیز با این رویکرد به نظر شناور می رسند.

این راه پله خاص از ترکیب چند المان مختلف تشکیل شده است، چند سکو، یک نیمکت، یک میزکار و تعدادی کف پله های معلق، بدین رو دارای عملکردهای دیگری نیز می باشد.

کف پله های معلق این راه پله درست از انتهای نیمکت غذاخوری شروع می شوند و تداخلی در چیدمان فضای کف ایجاد نمی کنند.

 یک گوشه جذاب زیر راه پله ساده برای مطالعه شکل گرفته با نمای کاملی رو به جذابیت بیرونی.

راه پله فانتزی و مشبک فلزی با رنگ صورتی به این فضای ساده خاکستری، تنوع جذابی بخشیده است.

با رنگی تند و خالص، یک راه پله معمولی تبدیل به شاخص ترین المان فضا می شود. استفاده جسورانه از رنگ قرمز برای این راه پله مجوف و فلزی، نمای چشمگیری به آن بخشیده است.

در بدنه راه پله، خطوط مشکی و طرحهای مربعی ساده و رنگی طرح شده اند که آن را به عنوان بخشی یکپارچه از قفسه بندی و طراحی دیوار ساخته است.

فرم راه پله مینیمال به آنچه ضرورت دارد، تقلیل پیداکرده، کف پله های منفرد، به نظر می رسد که مستقیما از دیوار این ویلا مینیمال بیرون زده اند. نرده دستگیره مانند یک خط ترسیم شده با خط کش بدون هیچ بخش اضافی یا تزئینی به دیوار متصل شده است.

یک توهم بصری به واسطه این راه پله ایجاد شده است. هر بخش از مقطع این راه پله در زوایای رو به افزایش، کمی شیب پیدا کرده تا جاییکه کف پله ها بدون هیچ کناره ای اجرا شده و یک توهم پیچشی خلق شده است.

نرده های یکسره و بلند که کف پله ها را مستقیما به سقف متصل می کنند، تبدیل به نوع محبوبی برای پله های مدرن شده اند. این راه پله چوبی زیبا امکان دسترسی به طبقه بالایی را هم از فضای داخلی و هم مستقیما از محوطه ویلا مقدور کرده است.

نورپردازی زیر کف پله ها و در فضای گلخانه کوچک زیر فضای راه پله، جلوه زیبا و منحصر به فردی به آن بخشیده است. انتخاب کاکتوس در این فضا به عنوان گیاهی که نیاز به رسیدگی اندکی دارد، هوشمندانه می باشد.

چوب و بتن یک زوج هماهنگ هستند که به صورت یکی در میان در این راه پله ساده به کار برده شده اند. جا گلدانی های بتنی سبزی و طراوت را به فضای ورودی و راه پله افزوده اند.

دیواره های صلب به دور این راه پله مدرن منحنی پیچیده اند و آن را از فضای باز اتاق نشیمن پوشانده اند.

ایده های خلاقانه بسیاری برای اجرای راه پله در ویلا امکان پذیر است که فرم های تکراری و معمول را پشت سر می گذارند.

در زیر این راه پله مارپیچ و جذاب تعبیه یک حوضچه آب، طراوت و آرامش را در فضای نشیمن ویلا به وجود می آورد و صدای دلنشین آب در سراسر راه پله می پیچد.

فرم های متنوع با انواع متریال در غالب طرح های خاص، راه پله های منحصر به فردی را شکل می دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]