ایده های آنتونی گیبون در طراحی ویلا

هر روزه درحوزه طراحی ویلا کانسپت های خلاقانه و جسورانه ای به منصه بروز می رسند. نگرش ها و فلسفه های نوگرایانه و پیشرویی توسط آرشیتکت ها ارائه می شوند. پیشرفت درحوزه نرم افزارهای مدلسازی، تجسم واقع گونه این تئوری ها و کانسپت ها را تسهیل کرده است.

نیاز به پیچیدگی های تکنولوژی های ساخت و دیگر محدودیت های اجرایی ممکن  است اجرای این پروژه ها را به تاخیر بیندازد. اما ارائه و تجسم آنها، راهگشای بسیاری ابداعات در این حوزه می باشد. به طوری که مفهوم سکونت با تکنولوژی و بیان های سمبلیک و تندیس گونه تلفیق می شود.

آنتونی گیبون یک آرشیتکت خلاق و نوآور است که در دامنه وسیعی از حوزه طراحی فعالیت دارد. طرحهای او اغلب هم منحصر به فرد و هم کاربردی است. او بسیار به المان ها و خصیصه های محیط توجه دارد و از هندسه و طبیعت الهام می گیرد. کارهای او به وسیله کیفیات اکتشافی و فرمی و رابطه منحصر به فرد طرحها با محیط طبیعی شناخته می شود.

چند نمونه از طرحهای جذاب آنتونی گیبون:

سطوح نوار موبیوس به ویلای بتنی زیبایی ترجمه شده است :

1

در این طرح ویلا آنتونی گیبون، نوار موبیوس را به عنوان یک سطح ریاضی بدون جهت بررسی می کند که تنها از یک وجه ساخته شده است. سطوح ناهنجار و بی شکلی توسعه یافته اند، بدون هیچ وجوه داخلی و خارجی ذاتی متمایز و فضاهای حاصل شده به عنوان یک ساختمان مسکونی، در بتن پیچیده شده اند.

در این طراحی ویلا فرم ریاضی به عنوان یک پوشش مدور استفاده شده است با مرکزیت یک پلان داخلی باز. در حالیکه سطح بتنی به سمت بالا تاب خورده و پایین می آید، فضای داخلی توسط درب های شیشه ای کف تا سقف به پیرامون راه می یابند و استخر هلالی شکل بین دو وجه حجم ویلا می پیچد. در مرکز فضا یک آشپزخانه مدور وجود دارد که مستقیما در زیر یک نورگیر با همان قطر واقع شده است. یک راه پله پیچشی این نوار را بغل کرده و به تراس ویلا می رسد که پوسته نامنظم را پوشش می دهد.

2

3

4

طرح  " خانه خفا " مخفی گاهی رادیکال را خلق می کند.

5

حجم ایزوله این ویلا در میان بستر کوهستانی بکر، تجسم شده است و مانند یک بلوک چند وجهی شکل گرفته و فرمهای ژئولوژیکی پیرامونی را تداعی می کند. با طرحی که به سوی یک شی معماری سوق می یابد، تمرکز بر فرم و شکل پروژه است که تبدیل به یک اثر مونومنتال شده و حضوری قوی در لندسکیپ ویلا دارد. طراحی ویلا به صورت یک دژ، فضای داخلی ویلا را در برابر شرایط محیطی حفاظت می کند. این فضا دارای دیدهای پیوسته ای به لندسکیپ کوهستانی است. طراحی شده با یک هندسه ژئولوژیکی ساده، نمای ویلا مانند یک شی یافت شده در این سایت و تبعا جزئی از آن به نظر می رسد. در عین حال که فرم آن، پناهگاهی رادیکال است که بیانی صنعتی و مدرن دارد.

فضای سکونتی آن جو متضادی از گرمای فضای داخلی را نسبت به فضای بیرونی نمایان می کند.

6

7

آنتونی گیبون خانه درختی چوبی محکمی در جنگل نیویورک ساخته است.

9

این خانه درختی که با چوب سرو پوشش داده شده است، دارای پنجره بزرگی است که دیدهایی را رو به کوهها و جنگل و راهی به یک دریاچه، ارائه می کند. گیبون که در حال حاضر در بالی مستقر است، این خانه ویلایی را در سایت جنگلی و انبوهی در نیویورک تکمیل کرده است.

10

این خانه درختی بالای زمین روی یک جفت تیر فلزی مورب قرار گرفته که تصوری از شناور بودن ویلا را روی تپه جنگلی ایجاد می کند. خواسته مالک ویلا طرح کانسپت گونه و جهت گیری رو به بهترین مناظر بود.

بیشتریت بهره از ارتفاع برده شده و بازشوهای بزرگی در بنا تعبیه شده که فضای نشیمن را رو به پیرامون طبیعی می گشاید. یک عرشه بیرونی بزرگ، در زیر حجم گسترده شده است و همراه با یک پله سنگی، دسترسی را به دریاچه و یک جکوزی فراهم می آورد.

11

5 1 1 1 1 1 Votes 5.00 (1 vote)