Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

جان پناه شیشه ای در تراس ویلا

1

طراحی ویلا با هر سبک و رویکردی متاثر از ارتباطات فضایی-بصری قوی با محیط طبیعی می باشد. فضای سبز، اجزای طبیعی، مناظر جذاب و چشم اندازهای نواحی ییلاقی به فضاهای داخلی و خارجی و نیمه محصور ویلا راه می یابند.

هدف اصلی محوطه سازی ویلا در تکمیل پروژه ساخت ویلا، استفاده حداکثر ا ز جذابیت های طبیعی سایت ویلا می باشد. فضاهای واسط در نیل به چنین ارتباطی بسیار تاثیر گذار است. تا حد امکان باید از پتانسیل فضاهای واسط ویلا بهره برد. تراس یکی از مهمترین این فضاهای نیمه محصور است. وسعت، جهت گیری و میزان محصوریت آن، آیتمهایی تعیین کننده هستند. علاوه بر آنها جان پناه نیز نقش به سزایی در صلبیت، شفافیت و کیفیات ظاهری تراس دارد. جان پناه تراس می تواند با متریال مختلفی اجرا شود. شیشه یکی از محبوبترین آنها می باشد که با وجود نوآوری ها و پیشرفت در صنایع شیشه، امروزه با تکنیک های ساده ای قابل اجرا می باشد. با وجود ایجاد ایمنی و حفاظت، پانل های شیشه ای از انسداد بصری جلوگیری کرده و فضای تراس را از لحاظ بصری به پیرامون پیوند می دهند. در این صورت در هر تراز ارتفاعی تراس، دید مستقیم و پیوسته ای به پیرامون وجود دارد.

2

شیشه ها در این رویکرد می توانند به صورت فریم دار یا بدون فریم لمینیت، طرح دار یا ساده، با قطعه بندی های مختلف اجرا شوند. انتخاب هریک از این انواع، بستگی کامل به ابعاد پیرامونی تراس، سبک طراحی ویلا، خواسته های زیبایی شناسی و یا کانسپت اجرای ویلا دارند. به تبع هرکدام دارای الزامات طراحی و فنی متفاوتی می باشند. اما فاکتورهای مهمی که باید در همه انواع در نظر گرفته شوند، ضریب ایمنی بالا، مقاومت در برابر نیروی باد، ضربه، فشار و یخبندان و نوسانات دمایی می باشند. با فریم بندی متمایز با فواصل منظم مدول بندی ساده ای به وجود می آید که به نظر می رسد از زاویه دید پایینی، مناظر بیرونی را قاب بندی می کند. فواصل این فریم  ها بستگی به ابعاد پانل های شیشه ای و طرح کلی نمای ویلا دارد.

3

لبه بالایی جان پناه  می تواند به صورت ساده یا دستگیره هایی از جنس های مختلف باشد. در صورت استفاده از متریالی متفاوت از شیشه، مرز فرمی آن مشخص شده و مانند خطی گرافیکی در نمای آن تاثیر گذار است. در غیر این صورت، لبه های شیشه ای باید با لمینیت ها و پوشش های مناسب به صورت امن و هموار اجرا شوند.

4

جان پناه شیشه ای در تراس ویلا می تواند با ارتفاع زیاد به صورت دیوارهایی، محصوریت بیشتری را ایجاد کند. ملاحظات ایستایی و امنیت در این ارتفاع، اهمیت دو چندانی می یابد و نیاز به پانل های شیشه ای ویژه می باشد.

5

همچنین می توان جان پناه تراس را تا ارتفاعی با متریال صلب یا بنایی اجرا کرد و مابقی به صورت شفاف و شیشه ای. همجواری متریال مختلف با شیشه  جنبه های ظاهری و زیبایی شناسی متفاوت و جذابی ایجاد می کند.

6

نحوه نصب پانل های شیشه ای برای جان پناه، متنوع است. این پانل ها می توانند به کف تراس با اتصالات مجزایی نصب شوند یا در فریمی یکپارچه با دیگر پانل ها بوده و در فواصل مشخصی با اجزای ساختاری کف یا دیواره های کناری اتصال یابند. این اتصالات می توانند به عمد، اکسپوز و با ظاهری متمایز باشند و یا طوری طراحی و نصب شوند که پنهان از دید باشند.

7

شفافیت شیشه حضور آرام و خنثایی در فضا دارد بنابراین دارای تناسب مطلوبی با دیگر متریال به کار رفته در تراس می باشد. به عنوان مثال، ترکیب آن با سطوح بتنی برای طراحی ویلا مدرن مناسب است و ترکیب آن با متریال سنگ طبیعی، در عین تضاد، تنوع بصری جذابی خلق می کند.

8

میزان شفافیت و ماتی شیشه های تراس بستگی به شرایط مطلوب و مد نظر ساکنان و ویژگی های عمومی نمای ویلا دارد. شیشه هایی که درجه متفاوتی از ماتی و شفافیت را در یک پانل، ارائه می کنند، حسی از مه گرفتگی طبیعی خلق می کنند که تناسب به جایی با محیط پیرامون ویلا دارد.

9

10

اجرای جان پناه شیشه ای تراس ویلا به صورت منحنی، نرمی و لطافت را به این متریال خشک و سخت می بخشد.

11

با تعبیه نورپردازی در جوار جان پناه شیشه ای در شب، انعکاس ملایم و زیبایی در تراس ویلا خلق می شود. نورهای سفید و یا رنگی تلالو جذابی ایجاد می کنند. اما این نورپردازی باید آگاهانه و با احتیاط صورت گیرد تا منجر به آلودگی نوری و اغتشاش بصری نما و محوطه ویلا نشود.

12

ممکن است جان پناه شیشه ای تناسب کمی با ویلای روستیک داشته باشد اما با طرحی ساده و فروتنانه می تواند در ترکیب بندی المان های این سبک، جای گیرد و جنبه هایی از نگرش مدرن را به آن بیافزاید.

13

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت