طراحی ویلا روستایی

طراحی ویلا روستایی

طراحی ویلا روستایی

یکی از گرایشات طراحی ویلا، طرح ویلا روستایی می باشد که امروزه محبوبیت خاصی یافته است.

ماهیت آزاد و فضاسازی های متنوع ویلا سازی امکان خلق سبک های مختلف را فراهم می آورد، از گرایشات مدرن گرفته تا رویکردهای سنتی تر و کلاسیک.

در بین این رویکردها طراحی ویلا روستایی جایگاه ویژه ای یافته است. در اصطلاح، طراحی ویلا روستایی هم ارز با طراحی ویلا روستیک به کار می رود و دلالت بر گرایشی دارد که به دنبال باز آفرینی فضای سکونتی خانه های روستایی و ییلاقی در مناطق ویلاسازی می باشد.

به روشنی می توان اذعان داشت که سبک خانه های روستایی تناسب زیادی با ذات ساخت ویلا دارد، چرا که ویلا عموما خانه ییلاقی تصور می شود که در دامان طبیعت و به دور از امکانات مدرن شهری ساخته می شود. اگرچه تکنیک های پیشرفته ساخت، متریال نوین و رویکردهای مدرن و پیشرو در حوزه طراحی و اجرای ویلا رو به گسترش است، ویلای روستایی یا روستیک نیز جایگاه خود را حفظ کرده است.

2

 زندگی در شرایط روستایی و تجربه فضای گرم، صمیمی و بی آلایش، محبوبیت روز افزونی یافته است.

سایت ویلا در نواحی ییلاقی و روستایی با رویکرد روستیک منجر به ایجاد اقامتگاهی دنج و صمیمی می شود که پیوند عمیقی با پیرامون طبیعی دارد و بسیار تاثیر پذیر از زیبایی طبیعی آن است.

خانه های قدیمی روستایی با حداقل امکانات ساخته می شدند و در داخل نیز دسترسی به تسهیلات شهری و مدرن نداشتند.

اما امروزه ساخت ویلا تنها با ادغام امکانات و زیر ساخت های تاسیساتی امکان پذیر است تا پاسخگوی نیازهای انسان معاصر باشد، حتی بیشتر ویلا ها بیش از یک منزل مسکونی نیازمند امکانات اقامتی، خدماتی و تفریحی می باشند.

بنابراین طراحی ویلا روستیک این امکانات مدرن را با داخل پوسته ای روستایی و غیر لوکس ترکیب می کند. میزان بهره مندی از تسهیلات مدرن تا حدی بستگی به کانسپت طرح ویلا و خواست های کارفرما و همچنین مکان سایت ویلا دارد.

 

طراحی ویلا روستایی

ویژگی های ویلا روستایی

-ترکیب احجام ساده و خالص

خانه های ییلاقی و روستایی عموما به ساده ترین فرم شکل می گیرند. در واقع برطرف کردن نیازهای فضایی و عملکردی ویلا به سادگی در فرم های خالص نمود می یابد. حجم و نمای ویلای روستایی عاری از ایده ها و کانسپت های خاص و غیر معمول است و کاملا تصویر نوستالژیکی از یک خانه را به ذهن متبادر می کند.

-وجود متریال طبیعی و خام

متریال خام و بوم آورد و بدون پرداخت، مهمترین ویژگی یک ویلای روستیک یا روستایی است.کمبود امکانات در نواحی روستایی مانع از به کار بردن متریال لوکس و مدرن می شود، لذا زمختی و خشونت متریال طبیعی باید در تمام اجزای این نوع ویلا نمود یابد. سنگ و چوب اصلی ترین متریال در این حوزه هستند.

در مناطق معتدل و گرم، الوارهای چوبی می توانند بخش وسیعی از نمای ویلا را به خود اختصاص دهند و در مناطق سردتر، سنگ های لاشه و طبیعی، بنای ویلا را می پوشانند. این نوع متریال، هم نمای ویلا و هم فضای داخلی ویلا را در بر می گیرند. حتی برخی مبلمان ثابت با استفاده از این متریال قابل اجرا هستند.

4

-سطوح شیشه خور محدود

پوشش دهانه های بزرگ و شفاف در معماری روستایی ابتدایی و سنتی، امکان پذیر نبوده است، لذا بر خلاف ویلای مدرن، ویلای روستایی دارای بازشوهایی با ابعاد محدود تری می باشد. البته ارتباط بصری با محیط پیرامون ویلا به واسطه پنجره های بزرگ، مشخصه ویلاها می باشد و ویلای روستایی نیز تا حدی از این خصیصه برخوردار است. اما در هر صورت، صلبیت نمای روستایی غالب بر شفافیت آن می باشد.

-طراحی داخلی ساده و دنج

همانند نما، طراحی داخلی ویلای روستایی نیز باید ساده با فضاسازی های واضح، متریال طبیعی و مبلمان روستیک شکل گیرد. دیوارهای قطور با سنگ طبیعی، الوارهای چوبی در کف و سقف به صورت تیرهای پهن و اکسپوز، فضای روستایی و صمیمی خلق می کند. همچنین المان هایی از فلز و مس با ظاهری ساییده و فرسوده رایج است.

انتخاب رنگ ها نیز در فضای داخلی ویلا باید به گونه ای باشد که عمق و گرما را تداعی کند. رنگ های گرم و پر انرژی مانند نارنجی، آبی تیره، زرد و قهوه ای از این دست هستند.

-وجود سمبل های روستایی

شومینه سنگی نقطه کانونی و هویت بخش فضای داخلی روستایی است و حالت پذیرنده ای را به وجود می آورد. در صورت امکان بهتر است حجم این شومینه در نمای ویلا نیز دیده شود. به طور کلی فضای ویلای روستایی عاری از تزئینات و  دکوراسیون مدرن و لوکس است. اما وجود برخی المان ها مانند زیر اندازهایی از پوست حیوانات، دکوری از شاخ گوزن یا ابزار آلات آویخته از دیوار و هیزم های کنار شومینه در بازسازی یک فضای زندگی در طبیعت روستایی، تاثیر گذار هستند.

5

-ارتباط با طبیعت

طبیعت نقش پررنگی در این گرایش دارد، ارتباط با آن از طریق پنجره ها و فضاهای واسطی مانند بالکن و تراس ویلا تقویت می شود، راهکارهایی مانند امتداد کفسازی محوطه پیرامون ویلا تا داخل فضا و پیشامدگی سقف ها در این راستا می باشد. وجود گیاهان در داخل ویلا سمبلی است از کاشت و پرورش که مختص زندگی روستایی است و لطافت و سرزندگی طبیعت را به فضای زمخت و خشن روستیک می افزاید.

طراحی ویلا روستایی

طراحی ویلا روستایی

ترکیب سبک روستایی با دیگر سبک ها

طراحی ویلای روستایی می تواند در کالبد یک ویلای ساحلی یا ویلای جنگلی شکل گیرد و ویژگی های اصلی آنها را با رویکرد روستیک و طبیعت خشن در آمیزد. رویکرد مهم دیگری که پتانسیل ترکیب با تم روستایی را دارد، سبک مدرن است گرچه ممکن است در وهله اول، معمول به نظر نرسد اما ترکیب پلان ویلای باز با شیشه بندی های گسترده و سطوحی از متریال زمخت و طبیعی و مبلمان روستیک، جذاب است. از طرف دیگر فضای روستیک با ترکیب ساختارهای مبلمان و تجهیزات مدرن نیز زیبا و چشمگیر است.

حتی ویلای مینیمال نیز می تواند در گرایش روستایی ادغام شود. معمولا بهترین ترکیب، حفظ  پلان باز، روشن و پیوسته است با متریال خام و زمخت و مبلمان روستیک.

8

9

5 1 1 1 1 1 Votes 5.00 (1 vote)