طراحی نمای ویلا مینیمال

طراحی نمای ویلا مینیمال

طراحی نمای ویلا مینیمال تابع مولفه ها و ویژگی های طراحی ویلا مینیمال تعریف می شود و اولین بروز سادگی افراطی و عملکرد گرایی سبک طراحی ویلا مدرن با گرایش مینیمالیسم می باشد. از آنجاییکه بنای ویلا با تداخلات حجمی و رویکرد نسبتا آزادانه ای طراحی و اجرا می شود، نمای ویلا از حالت پوسته ای خارج شده و تفکیکی بین نما و حجم ویلا وجود ندارد.

کارکردگرایی طراحی پلان ویلا در نمای ویلا مینیمال نمودار می شود به گونه ای که تو رفتگی ها، بیرون زدگی ها و جایگیری بازشوها بر طبق پلان و برنامه فیزیکی ویلا شکل می گیرند. این بازشوها در ساده ترین فرم خود و بدون هیچ المان الحاقی اجرا می شوند. پنجره های کشیده و غالبا افقی، ترکیب بندی رایجی برای نمای مینیمال هستند. خطوط اصلی تشکیل دهنده اختلاف سطح نمای ویلا، برآیندی است از تغییر متریال و سطوح و المان ها و عموما به صورت افقی و عمودی می باشند. طراحی و اجرای ویلا مینیمال با متریال واحد و در رنگ های خنثی و روشن صورت می پذیرد که نمایانگر افراط در ویژگی های کارکردگرایی، جهانی بودن و غیر تاریخی بودن مدرنیسم است.

در واقع نمای مینیمال تنها شامل اجزا و عناصر ضروری می باشد که حذف آنها بر عملکرد ساختمان ویلا آسیب خواهد زد. گرایش مینیمال برای طراحی و ساخت ویلا، طراحی داخلی ویلا و همچنین نمای ویلا، محبوب است چرا که باعث می شود بیشتر تمرکز و حواس بر زیبایی های طبیعی و پیرامونی باشد. این امر کاملا همگون با طراحی و اجرای ویلا در نواحی ییلاقی و حومه ای می باشد.

طراحی نمای ویلا مینیمال

اصول طراحی نمای ویلا مینیمال

-سادگی: این سادگی به واسطه تک حجم ساده مکعب مستطیلی و یا ترکیب محدودی از احجام شکل می گیرد. فرم مستطیلی در گرایش مدرن و مینیمالیسم بسیار محبوب و رایج است.

-حداقل گرایی: تنها المان های ضروری مانند بازشوها، پیش آمدگی ها و تراس هایی که جزئی از طرح اصلی ویلا مینیمال هستند باید در نمای ویلا بروز یابند، بدون هیچ گونه المان الحاقی و زائد.

-صراحت و خوانایی: وضوح و صراحت باید در ترکیب بندی سطوح و خطوط معرف تغییر سطوح و متریال دیده شود به نوعی که تجسمی از منطق و خشکی باشد.

-تنوع اندک متریال و رنگ: متریال بتن و شیشه برای نمای ویلا مینیمال ایده آل هستند. ترکیب این دو سمبلی است از خشکی و صنعتی گرایی افراطی مدرن. متریال دیگر در مقیاس بسیار محدود می توانند در کنار این دو قرار گیرند. رنگ سفید غالب بر رنگ های دیگر است به نحوی که نمای ویلا مینیمال با آن تعریف می شود. رنگ های خنثی مانند تنالیته هایی از خاکستری نیز مطلوب هستند.

-عملکرد گرایی: نمای ویلا مینیمال آینه ای است که بازتاب دهنده عملکردهای فضاهای داخلی است. ماهیت تمام فرمها، خطوط و سطوح، وابسته به این ویژگی است.

-شفافیت: سطوح وسیع شیشه ای و بازشوها ویژگی شاخص نمای ویلا در سبک های مختلف است. این شفافیت بیشترین تناسب را با رویکرد حداقل گرایی مینیمالیسم دارد.

-جزئیات دقیق و ظریف: سادگی افراطی که در نمای ویلا مینیمال وجود دارد، توجه به اجرای دقیق و ظریف جزئیات را می طلبد. کوچکترین نقص در نمای سفید و خالص، بدون پیچیدگی و المان های الحاقی، بر کیفیت ظاهری نمای ویلا تاثیر چشمگیری دارد.

طراحی نمای ویلا مینیمال

ساخت ویلا مینیمال به گونه ای صورت گرفته که به صورت باکس ساده ای فضاهای عملکردی را در بر گرفته است. نمای آن یک سطح شیشه ای است که دارای قاب بندی ساده ای است.

طراحی نمای ویلا مینیمال

دو مکعب مستطیلی که کمی روی هم جا به جا شده اند با پوششی از بتن سفید، نمایی آرام، فروتن و مینیمال ارائه می کند. تنها تنوع حجمی ایجاد شده به وسطه تو رفتگی کشیده حجم فوقانی و بازشوهای ساده در طرفین می باشد. بدین رو نمای مینیمال با حداقل خطوط و رنگ سفید شکل می گیرد.

طراحی نمای ویلا مینیمال

نمای ویلا مینیمال از سطح خاکستری و پانل بتنی مشبکی شکل گرفته همراه با فریم سفید رنگی که ایوان ویلا را شکل داده است. رنگ سفید و خاکستری نمای ویلا را پوشانده اند.

طراحی نمای ویلا مینیمال

مهمترین ویژگی این نمای ویلا فرم مستطیلی و کشیده ای است که منجر به نماهای پانورامایی رو به طبیعت زیبای پیرامونی می شود. برای ایجاد خلوت و حریم خصوصی پنجره های یکسره با درب های کشویی ظریف چوبی پوشانده  می شوند. به دلیل شیب سایت، دو پایه قطور، سطح وسیعی از ساختمان ویلا را در سطحی تراز نگه داشته است تا نمایی خالص و مستطیلی در منظر زیبای محوطه ویلا پدیدار شود.

طراحی نمای ویلا مینیمال

قطعات سنگی در دو ابعاد مستطیلی، مسیر پله ای را به سمت مستطیل سفید و کشیده حجم ویلا ایجاد کرده است. نمای ویلا مینیمال در بخش وسیعی شیشه ای و شفاف است و در بخش دیگر، صلب و سفید رنگ.

طراحی نمای ویلا مینیمال

نمای ویلا  صرفا یک قاب مستطیلی سفید رنگ است که مکعب دیگری را در خود جای داده است. این مکعب دارای مدول بندی های همگون اما با اندازه های متنوع می باشد. مدول بندی ها مربوط به پانل های کشویی است که سطوح شیشه ای را می پوشاند.

9

انعکاس نمای ویلا مینیمال در دریاچه، نمای بی نظیری از این ویلا را در پس زمینه خیره کننده ای خلق کرده است.

10

سطوح وسیع شیشه ای که سراسر طول بنای ویلا را پوشانده اند، نمای ویلا را تبدیل به تصویری از فعالیت های زندگی در فضاهای داخلی می کند.

11

فرم محبوب مکعب برای ساخت ویلا مینیمال، نمایی مرکب از چند فریم مربعی با نمای شیشه ای خلق کرده است. تنها تنوع رنگی و بصری این نمای ویلای مینیمال، مبلمان و فضای داخلی آن می باشد.

12

مکعب خالص و سفید با بازشوهای بسیار باریک نمای صلبی را ایجاد کرده است. شبکه مشبک تکرار شده در درب ورودی ویلا و جان پناه تراس، تنها تغییر بافت و متریال در ظاهر مینیمال این ویلا می باشد.

13

سبک طراحی ویلا مینیمال، رویکرد ایده آلی است برای ساخت ویلا کوچک. طراحی ویلا کوچک به صورت دو بازشوی شیشه ای با قاب بندی سفید شکل گرفته است.

14

کنتراست رنگی در سطوح نما و فریم های بازشوها در نمای ویلا مینیمال، مانع از یکنواختی و سردی طرح شده و با تو رفتگی شاخص، فضای مرکزی و تنوع حجمی نمای زیبا و در عین حال فروتن و آرامی شکل گرفته است.

15

طراحی ویلا دوبلکس با سطوح صلب و شفاف راست گوشه و رنگ سفید و خالص، منجر به خلق نمای مینیمال در عین حال پویا و جذابی شده است.

16

5 1 1 1 1 1 Votes 5.00 (1 vote)