روف گاردن در ساخت ویلا

ساخت روف گاردن یا بام باغ شاخه ای از محوطه ویلا می باشد که در تراز بام ویلا یا تراس ویلا صورت می پذیرد. طراحی فضای سبز ویلا از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا بهتر است از تمام ظرفیت های فضاهای ویلا برای ارتقای کیفیات محیطی و زیبایی شناسی المان های طبیعی بهره برده شود.

حجم ویلا در فضای باز، امکان فضاسازی ها و ایجاد مکان هایی را برای کاشت درختان و گیاهان و همچنین استراحت، دورهمی، فعالیت های تفریحی و صرف غذا را در تراز های مختلف دارد، از سطوح زیر زمین گرفته تا روی بام.

ساخت روف گاردن روی بام یا تراس ویلا طراحی ویلا و طراحی محوطه ویلا را مستقیما تحت تاثیر قرار می دهد و به تبع از سبک طراحی ویلا و سبک محوطه سازی ویلا تاثیر می پذیرد. طراحی باغ ویلا یا باغچه ویلا، با در نظر گرفتن روف گاردن منجر به ادغام زیبا و کارآمد طبیعت در ساختار ویلا می شود.

مزیت های ساخت روف گاردن در ویلا:

-صرفه جویی در مصرف انرژی. پوشش گیاهی عایق مناسبی است برای جلوگیری از تبادل حرارتی بین فضای داخلی ویلا و فضای خارجی. این ویژگی برای طراحی ویلا پایدار در اقلیم گرم و خشک و سرد اهمیت دارد.

-جمع آوری آب باران و جلوگیری از ایجاد رواناب. بافت خاک و گیاهان در هنگام بارندگی آب را در خود نگه می دارد و مانع از جاری شدن آن بر سطح نما می شود. با انجام زهکشی مناسب آب باران می تواند به کانالها و مخازن ذخیره آب باران هدایت شود تا در مواقع مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز و محوطه سازی ویلا مورد استفاده قرار گیرد.

-کاهش دمای پیرامونی. سطوح پوششی گیاهان خنک تر از متریال ساختمانی می باشد، بازتابش گرما را کاهش می دهد و به ویژه بعد از آبیاری باعث خنکی هوا می شود.

-ارتقای کیفیات ظاهری و زیبایی شناسی ویلا. طراحی فضای بام به همراه گل ها و گیاهان شاداب، نمای زیبایی را برای ساختمان ویلا به ارمغان می آورد و پیوستگی جذابی بین تراز های مختلف بیرونی خلق می کند. امتداد محوطه سازی ویلا تا روی تراس و بام به نمای ویلا جلوه بی نظیری می بخشد.

-ایجاد فرصت های فضایی. ساخت آلاچیق و آتشگاه و تعبیه فضاهای روی بام ویلا در کنار پوشش گیاهی زیبا، تجربه لذت بخشی از بودن در فضای باز با دیدی متفاوت به زیبایی های طبیعی پیرامونی برای ساکنان ویلا خلق می کند. این فضاسازی به خصوص برای ساخت ویلا کوچک حائز اهمیت است که دارای محدودیت های فضایی هستند. حتی می توان از این فضا برای کاشت و پرورش انواع گل ها و گیاهان و سبزیجات استفاده کرد. در ساخت ویلا لوکس و بزرگ می توان از فضای بام ویلا برای ساخت استخر استفاده نمود و شنا را تبدیل به لذت بی همتایی کرد.

چالش های ساخت روف گاردن در ویلا:

طراحی و اجرای ویلا با روف گاردن در کنار تمام مزایایی که دارد، در مرحله طراحی و ساخت با چالش هایی رو به رو می شود:

-وارد آمدن بار اضافی بر سازه ویلا. این بار مربوط به المان های مصنوع، مبلمان، پوشش سبز و خاک به ویژه هنگامی که خیس است، می باشد.

-احتمال نشت رطوبت به ساختار ویلا. خاک و پوشش گیاهی مدت زیادی آب و رطوبت را در خود نگه می دارند. همین امر درصد احتمال نفوذ رطوبت به لایه های ساختاری را بالا می برد. بنابراین نیاز به عایق بندی ویژه در این خصوص است.

-نصب عایق ها، غشاهای ضد رطوبت و سیستم های زهکشی

-هزینه اجرا و نصب لایه های مختلف بام سبز

-هزینه تعمیر و نگهداری بالا. با وارد آمدن آسیب به بخش هایی ناگزیر آنها باید تعویض و از نو نصب شوند.

بنا بر وسعت و نوع روف گاردن اجرا شده، نیاز به تمهیدات ویژه ای برای مقابله با چالش های ذکر شده می باشد تا طرح روف گاردن قابلیت اجرایی داشته باشد. در مجموع مزایای اجرای روف گاردن در ویلا بیش از معایب آن است و پروژه ویلا سازی را به سوی ساخت ویلای پایدار سوق می دهد.

ایده های جذاب در طراحی روف گاردن ویلا:

روف گاردن در دو بخش فضای سبز و المان های مصنوع مانند کفسازی، پرگولا، آتشگاه، مبلمان و فضاهای نشستن تعریف می شود. انتخاب نوع پوشش گیاهی و درختان بر مبنای اقلیم و شرایط آب و هوایی باید صورت گیرد. گیاهان باید در برابر تابش شدید آفتاب مقاوم باشند و در تمام طول سال شادابی و طراوت خود را حفظ کرده و نیاز به نگهداری اندکی داشته باشند.

سبک المان های موجود در روف گاردن می تواند بسته به سبک طراحی ویلا باشد. متریال مقاوم و تقویت شده ای برای آنها مورد نیاز است تا کمتر در معرض آسیب های ظاهری و ساختاری قرار بگیرند.

طرحها و ساختارهای مختلفی برای پروژه های طراحی و ساخت روف گاردن ویلا محتمل است که هر کدام الزامات خاص خود را می طلبد. نیازهای عملکردی و ساختاری، بسته به نوع پوشش های گیاهی و المان های مورد نیاز می باشد. اما تمام رویکردهای موجود در این ویژگی ها مشترک هستند: شراکت فعال در صرفه جویی در مصرف انرژی و اصول طراحی پایدار، تامین امنیت و کارایی بهینه روف گاردن، ارتقای زیبایی شناسی بصری و فضایی در نمای ویلا، باغ ویلا و محوطه ویلا، خلق فضاهای دلپذیر، راحت و در دسترسی که پاسخگوی نیازهای تفریحی و خدماتی ساکنان باشد.

اجرای روف گاردن در تراز های مختف، با کفسازی ها، چمن کاری و باغچه ها فضای جذاب و پر از تنوعی خلق می کند. استخرهای قرار گرفته در تراز های مختلف، دارای پیوستگی بصری با نمای دریا در این ویلا ساحلی هستند.

استخر کم عمقی بیشتر سطح روف گاردن را پوشانده است و باغچه ای از گیاهان و گل ها در جوار آن، طراوت بی نظیری ایجاد می کند. یک پرگولای ساده فضای نشیمن وسایه داری را فراهم می آورد و جان پناه شیشه ای مانع بصری نامحسوسی به پیرامون است.

روف گاردن روی تراس ویلا در ادامه فضای سبز ویلا در حیاط مرکزی و با ویدهای جسورانه ای شکل گرفته است. سبزی پوشش گیاهی روی استخر انعکاسی زیبا و چشم نواز خلق کرده است.

فضای نشیمن مدرن با یک جکوزی در روف گاردن، فضایی بی نظیر جهت استراحت و لذت بردن از فضای بیرونی رو به مناظر بی نظیر ساحلی ایجاد کرده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]