طراحی ایوان ویلا

طراحی ایوان ویلا

 طراحی ایوانی زیبا و عملکردی در یک طراحی ویلا، راهکار جذابی است برای خلق فضای نشیمن بیرونی که تا حدودی محصور و محفوظ نیز هست. این حفاظت هم به جهت فیزیکی از بابت شرایط بارندگی و تابش آفتاب است و هم به لحاظ بصری و فضایی است کهنوعی احساس امنیت و حریم خصوصی ایجاد می کند.

ایوان عنصر مهمی در ارتباط  فضاهای داخلی و خارجی به شمار می رود. با وجود آن در یک ویلا، مرز بین بیرون و درون کمرنگ و تعدیل می شود و سلسله مراتب فضایی از فضاهای خصوصی داخلی تا فضاهای عمومی خارجی به تدریج شکل می گیرد.

ارتباط نزدیک ویلا با طبیعت و فضای باز بیرونی، ظرفیت ایجاد فضاهای واسطی مانند ایوان را دو چندان می کند. بدین رو در فرآیند طراحی ویلا، طراحی ایوان اهمیت دارد. جهت گیری آن باید به سمت دید و منظرهای زیبای سایت، همراه با بهره مندی از آفتاب دلچسب زمستان و سایه های خنک در فصل تابستان و همچنین به دور از مسیر وزش بادهای نامناسب باشد.

معمولا ایوان ها در وجه نمای اصلی ویلاها ساخته می شوند. البته در مواردی نیز بر طبق طرح کلی محوطه سازی ویلا، در وجه پشتی بنا و مشرف به یک حیاط خصوصیساخته می شوند. ایوان می تواند به صورت سرتاسری دور تا دور ساختمان را در بر گیرد، این حالت بیشتر برای مناطق مرطوب معتدل و گرمسیری مناسب است.

  یک ایوان شامل این اجزا می باشد: عرشه یا سطح کف آن، پیشامدگی سقف و ستونهای نگهدارنده آن و نرده های جان پناه و تعدادی پله. همچنین تجهیزات روشنایی و تاسیسات حرارتی و برودتی محدود و ساده ای مانند شومینه و یا پنکه های سقفی نیز از اجزای آن می باشند، به واسطه آنها شرایط آسایشی مناسبی ایجاد می شود.

سبک معماری ایوان نیز کاملا متاثر از سبک غالب طراحی ویلا و طراحی محوطه است. در حالت مدرن به ساده ترین فرم و بدون جزئیات و تزئینات و اغلب در رنگ های روشن، ساخته می شوند. در حالت کلاسیک با استفاده از سنگ های تراش خورده و صیقلی، با ستون ها و نرده های مجلل و مزین به طرحهای متنوع، حالتی با شکوه می یابند. ایوان به سبک روستیک، به شیوه ای روستایی و زمخت با فرمهای طبیعی و متریال خام و عاری از هرگونه پرداخت و تزئیناتی اجرا می شوند.

میزان محصوریت ایوان ها متفاوت است. می توان آنها را با یک پیشامدگی اندک و نرده های سبکی، کوتاه و با فاصله تعریف کرد و یا بخشی از آن را به سبب مسائل اقلیمی یا ایجاد فضایی دنج و خصوصی، با متریال صلب یا نیمه صلب، مسدود کرد. نوع جان پناه آن نیز می تواند با حداقل ارتفاع و یا تا حد ممکن بلند باشد، همچنین می تواند صلب، نیمه صلب و یا کاملا شفاف و شیشه ای باشند.

نکته دیگر این است که ایوان ها گرچه اغلب کمی بالاتر از همکف و در سطح ورودی اصلی تعریف می شوند، اما می توانند در تراز طبقات بالایی نیز ساخته شوند. در این حالت به صورت بالکن های سراسری و پیش آمده ایهستند که فضای کافی جهت نشستن و لذت بردن از هوای مطبوع و مناظر اطراف را فراهم می آورند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]