ویلای پیش ساخته

یکی از روشهای ساخت، پیش ساختگی است که از زیر مجموعه های صنعتی سازی است. در این رویکرد، قسمت های مختلف یک ساختمان در کارخانه با نقشه های دقیقی ساخته می شوند و بعد به سایت مورد نظر حمل و در آنجا نصب می شوند.

امروزه با گسترش و توسعه فناوری های نوین، پیش ساختگی در اکثر حوزه ها در حال رواج است. ویلاسازی نیز متاثر از این روند می باشد. 

مزایای ویلای پیش ساخته

-زمان کوتاه ساخت

نصب ساختارهای پیش ساخته و قابل حمل، به زمان کمتری، نسبت به ساخت در محل نیاز دارد. در بعضی اوقات این زمان به نصف تقلیل پیدا می کند. این ویژگی همچنین به پیش بینی های دقیق برنامه ساخت با وجود شرایط مختلف آب و هوایی و تاخیر کمتر در پروسه ساخت می انجامد.

-صرفه جویی مالی

یکی از مهمترین مزیت های یک ویلای پیش ساخته، صرفه جویی در هزینه های ساخت است. بخش هزینه بر آن مربوط به طراحی و ساخت قطعات با ویژگی ها و اندازه های خاص فضاهاست، در عوض، نصب آن به جهت زمان کوتاه تر، هزینه اجرایی بسیار کمتری دارد و نیازی به وجود درازمدت عوامل اجرایی در محل پروژه و پرداخت دستمزد به آنها نیست. همچنین مقدار مصالح مورد نیاز در قطعات پیش ساخته کمتر از مقدار مورد نیاز برای عملیات درجا می باشد.

-انعطاف پذیری

قطعات پیش ساخته همانطور که به راحتی نصب و سر هم می شوند، می توانند از هم جدا شده و به مکان های دیگر برده شوند و تغییرات فضایی را میسر کنند. این به استفاده کمتر از متریال خام، صرف انرژی کمتر و کاهش زمان کلی ساخت می انجامد. همین طور با ترکیب های متنوع قطعات با یکدیگر، فرصت های فضا سازی نامحدودی ایجاد شده و انعطاف پذیری فضا افزایش می یابد.

-کیفیت پایدار

از آنجاییکه قطعات پیش ساخته تحت شرایط ساخت کنترل شده و دقیقی ساخته می شوند، تمام زیرمجموعه های ساختاری آنها، یک کیفیت واحد را شکل می دهند. کیفیات و استانداردهای مختلفی در پروسه ساخت آنها در نظر گرفته می شود. از جمله مقاومت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، مقاومت در برابر ضربه یا آسیب مواد شیمیایی و حشرات. این قطعات با استفاده از تجهیزات مکانیکی دقیقی برای مطابقت با کدهای ساختمانی ساخته می شوند.

-کاهش تخریب سایتبه دلیل اینکه بیشتر اجزای یک ویلای پیش ساخته در کارخانه تولید می شوند، در سایت ساخت ویلا به طور مشخصی عبور و مرور کمتر و تجهیزات و متریال کمتری وجود دارد. از این رو تغییر در بستر سایت در دامنه کوچکتری رخ می دهد و باعث آلودگی های صوتی، هوایی و تولید پسماندهای کمتری می شوند.

-امنیت

دقت در طراحی و ساخت المانها و اجزای ویلای پیش ساخته باعث ریسک کمتری در برابر مشکلاتی مانند رطوبت، آلودگی ها و خطرات زیست محیطی می شود. همچنین کارگران و پرسنل ساخت، در معرض آلودگی های تنفسی و خطراتی که سلامتی شان را تهدید می کند، قرار می گیرند.

-سازگاری بیشتر با محیط زیست

ویلاهای پیش ساخته از لحاظ کارایی و بهره وری انرژی و پایداری، ساختارهای مناسبی هستند. روش های ساخت سنتی باعث آلودگی های محیطی و افزایش پسماند می شوند. از طرف دیگر قوانین زیست محیطی سختگیرانه ای نسبت به تولیدات کارخانه ای وجود دارد، بنابراین روند تولیدات پیش ساخته، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می آورند.

معایب ویلای پیش ساخته

 -مدت زمان زیاد طراحی

علاوه بر نقشه های معمولی که لازمه هر پروژه ای است، ویلاهای پیش ساخته نیاز به نقشه های بسیار دقیق کارگاهی نیز دارند. تهیه این نقشه ها زمان زیادی را می طلبد زیرا کوچکترین اشتباهی در اندازه ها و فرمهای قطعات، آسیب جدی به کل ساختار تحمیل می کند.

-نیاز به حمل و نقل ویژه

از آنجاییکه اکثر المانهای سازه ای و غیر سازه ای این ویلاها دور از سایت تولید می شوند، باید با ماشین آلات ویژه و افراد متخصص به محل حمل شوند و این مستلزم صرف هزینه و زمان زیادی است.

-محدودیت در اجرای فرم و استفاده از متریال

بعضی فضاسازیها نیازمند فرمهای خاص و ویژه ای به خصوص در فضاهای داخلی می باشند. اجرای این فرمها به صورت درجا، راحت تر و با خلاقیت بیشتری مقدور است. در کل صنعتی سازی وابسته به تجهیزات و روشهای ساخت ماشینی است بنابراین دارای محدودیت هایی در تولید قطعات مختلف می باشد. همچنین دامنه محدودی از متریال در حوزه پیش ساختگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 -عدم امکان ایجاد تغییر در حین ساخت

وقتی ویلایی به سبک سنتی ساخته می شود حتی در مرحله ساخت ویلا نیز امکان تغییر در تیغه های سبک و یا دیگر اجزای غیر سازه ای وجود دارد. اما در ویلاهای پیش ساخته چنین امکانی وجود ندارد زیرا تمام قطعات از قبل با خصوصیات ویژه ای ساخته شده اند و تغییر آنها مستلزم طراحی و ساخت دوباره می باشد.

-حالت صنعتی و سری سازی

ماهیت قطعات پیش ساخته، حسی از تولید انبوه و خانه های سازمانی را القا می کند. این حس برای ویلاها که منازل مسکونی غالبا لوکس و با طرحهای چشمگیری هستند، چندان خوشایند نیست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]