نمونه ای از باغ ویلا در ویتنام

 مکان: Thanh Khe-ویتنام

معماران: Ho Khue Architects

مساحت: 700 مترمربع

سال ساخت: 2016

عکاس: Hiroyuki Oki

اندازه زمین این باغ ویلا، 4 در 40 متر است و دارای عرض بسیار کمی است. خواسته ها و چالش های اصلی مربوط به نسبت طول به عرض آن و تهویه و نورپردازی طبیعی است. راه حل های موفقیت آمیز طراحی منجر به ایجاد دو بلوک مجزا با یک باغ سبز و کوچک در وسط شد.

پل های زیبایی به صورت راهروهایی متشکل از درختان و گیاهان و آجرهای تزیینی، دو قسمت ویلا را به هم متصل می کنند. این محوطه باغ گونه و مرکزی باز، تنفس و تهویه در سراسر ویلا را مقدور می کند و همچنین نور طبیعی را به داخل اتاق ها سراریز می کند. 

نمای این ویلای 4 طبقه با درختان و فلاور باکس هایی پوشیده شده است و باعث جلب نظر عابرانی می شود که از خیابان نزدیک آن می گذرند. دال های بتنی نزدیک یکدیگر اجرا شده اند و درختان مجاور آنها آلودگی و سر و صدای خیابان را کاهش می دهند و باعث تصفیه هوای داخل ویلا می شوند.

 طبقه سوم فضای باغ به اتاق خواب اصلی والدین و اتاق نشیمن مرتبط می شود، از طریق راهی که از میان مرکز باغ می گذرد و ساکت، آرام و خنک است. هوای خنک و نور طبیعی برای شرایط آسایشی فضای نشیمن ایده آل است.

 ایده اصلی این باغ ویلا، ایجاد یک بنای چهارطبقه با یک باغ مرکزی است که دارای درختان بلند و گیاهان سبز است و باعث می شود یک فضای سبز جذاب داخل یک ویلای شهری در منطقه پرتراکم و شلوغی خلق شود.

 کل بام نیز با گل و سبزیجات کاشته شده است که مصرف خوراکی سبزیجات خانواده را در طول سال تامین می کند. باغ بالای بام تابش گرمایی را کاهش می دهد و به طور قابل توجهی بار سرمایشی ویلا را کاهش می دهد.

 در قسمت عقبی ویلا یک خیابان باریک وجود دارد و بنای ویلا بسیار تحت تاثیر آفتاب داغ و بادهای شدید شمال غربی است. دیوار عقبی راه پله آجر کاری شده و دارای روزنه هایی است. این پوسته برای جلوگیری از ورود باران به داخل و در عین حال برای تهویه در تمام طبقات طراحی شده است. این نما همیشه خنک و خشک است و نور طبیعی را بدون هیچ پنجره یا بازشوی بزرگی فراهم می آورد.

 این ویلا به علت راهکارهای طراحی برای تهویه و سرمایش طبیعی، نور طبیعی، درختان و پوشش سبز بام، یک ویلای سبز است. همچنین از متریال دوستدار محیط زیست مانند آجر نسوز، دالهای بتنی و سنگ طبیعی استفاده شده است.

 در سراسر این ویلا، از درب ها و پنجره ها با کیفیات استاندارد سبز استفاده شده است که سبک، زیبا، با دوام و پیشرفته هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]