10 ایده طراحی محوطه سبز برای یک حیاط پشتی تپه ای

خصوصیات تپه ای می توانند به طور خاصی زیبا باشند، معماری یک بنا را برجسته کرده و چشم اندازهای زیبایی خلق کنند. آنها همچنین می توانند یک چالش محوطه سازی نیز باشند. حفظ و نگهداری آن می تواند دشوار باشد و پتانسیل فرسایش خاک آنها، همیشه در کمین است.

1-با ایجاد ردیف هایی شروع کنید 

ایجاد ردیف های متعددی روی یک سایت شیبدار می تواند فرسایش خاک را مدیریت کند و به شما امکان لایه بندی گیاهان مختلف و المانهای محوطه سازی یک طرح جامع را دهد. استفاده از بست های ریلی و یا کفسازی های سنگی و بتنی روی نمای کلی حیاط شما تاثیر نمادینی دارند.

2-تعدادی پله بسازید 

اگر انتخاب شما پوشش زیبا و آزاد گلها و گیاهان روی نواحی شیب دار باشد، می توانید با ساخت یک سری پله که به سطح صاف تری می رسد، نظم کوچکی را در محوطه ایجاد کنید. در صورتیکه یک پلکان چوبی و یا بتنی را برگزینید و گلکاری هایی را در دو طرف آن انجام دهید، باغچه پله ای شما بهتر در محوطه ادغام می شود.

3-یک راه پله طبیعی بسازید

از متریال طبیعی مانند سنگ برای ایجاد یک راه پله در میان زمین شیبدار حیاط خود استفاده کنید. یک راه پله سنگی، پوشش سبز پیرامونی را کامل می کند و طرح محوطه سازی را تقویت می کند.4-یک آبشار طراحی کنید

اگر جاه طلب باشید از ارتفاعی که حیاط پشتی تپه ای ایجاد می کند، بهره می برید و یک المان زیبا و لطیف با استفاده از آب می سازید. صدای تسکین دهنده آب، جو آرام بخشی را به فضای بیرونی که اکنون فضای خصوصی شما شده است، می بخشد.

5-یک مسیر پیچ و خم دار ایجاد کنید

در طراحی محوطه یک مسیر مارپیچی، گردش و سیاحت رادر یک قطعه زمین شیبدار، راحت تر و امن تر می سازد. همچنین یک نقطه کانونی جذاب را ایجاد کرده که نگاه را به سمت درون محوطه می کشاند.6- یک دیوارحائل برپا کنید

می توانید بخشی از زمین شیبدار را با برش قسمتی از یک برآمدگی و ساخت یک دیوار حائل که خاک پشتی را نگه می دارد، کاربردی تر کنید. این یک فرصت عالی است برای به وجود آوردن یک بخش گلکاری ویژه در پشت و در طول دیوار حائل، در عین حال بخشی از حیاط شما را به سطوح چمن کاری بیشتر اختصاص می دهد.

7-یک باغچه صخره ای به وجود آورید

سایت های تپه ای می توانند یک محوطه سازی را برای کاشت گیاهان، با چالش مواجه کنند به طوریکه فرسایش خاک و یا زهکشی های ضعیف معمول، در این نواحی مشکل ساز هستند. وقتی که شما صخره هایی با اندازه و اشکال مختلف روی تپه ایجاد می کنید، در واقع مبنای استواری را برای گیاهان صخره ای مانند سنگسار(نوعی گیاه با برگهای ستاره ای شکل)، چمن های زینتی و گیاهان رونده زمینی ایجاد می کند. این باغچه صخره ای در مقابل دیدگان، سرسبز و راضی کننده به نظر می رسد و بارهای نگهداری محوطه را کاهش می دهد.

8-یک مکان برای آتشگاه ابداع کنید

ساخت المان های مصنوعی در یک ناحیه شیبدار از ترفند های سودمند و متداول محوطه سازی است. هنگامیکه در یک طرح، مکان مکث جذابی مانند یک آتشگاه را ایجاد می کنید، میهمانان و بازدید کنندگان را از سراسر حیاط خود عبور داده و فضاهایی که ممکن است مورد غفلت قرار گرفته باشند را در مکان مناسبی ایجاد خواهید کرد.

9-بسترهای سبز ایجاد کنید

شما می توانید از قسمت های استفاده نشده روی شیب، بهره برده و با ایجاد بسترهایی در ارتفاع، از نور کامل خورشید استفاده کنید. مقاطع عمیق تر این بسترها می توانند برای ریشه های گیاهانی که به خاک بیشتری نیاز دارند به کار روند و بخشهای کم عمق تر برای گیاهان با ریشه کوتاهتر مانند چمن ها مناسبند.10-به گیاهان بومی تکیه کنید

آراستن یک سایت تپه ای با گیاهانی که بومی منطقه هستند به نگهداری ساده تر محلی که علف چینی و حرص در آن مشکل است، کمک می کند. با گیاهان بومی می توانید تقریبا مطمئن باشید که آنها بدون کمک زیادی از طرف شما، رشد خوبی خواهند داشت و با ایجاد شبکه ای از ریشه ها، با نگهداشتن خاک در محل، فرسایش خاک را کاهش می دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]