نمونه بازسازی ویلا

مکان: – Albergariaپرتقال

معماران: Frari-Architecture network

مساحت: 735 متر مربع

 سال ساخت: 2019

این یک پروژه بازسازی ویلا است و بسیار تحت تاثیر گزینه های آسیب شناسی مربوط به ساخت ویلا، می باشد. علاوه بر تلاش در اصلاح وضع موجود، معماران همچنین قصد تصحیح اختلالات عملکردی و سازماندهی فضاها را نیز داشتند.

در کنار آن، هدف این پروژه، احیای سکونت پذیری و ایجاد شرایط جدید آسایشی بود تا از انطباق فضاها و جزییات ساختاری با نیازهای عملکردی ویلا، اطمینان حاصل شود.

سایت این ویلا، دارای دو ناحیه متمایز است. یک بخش شهری که رو به روی یک خیابان اصلی است و جایی است که بنای ویلا ساخته شده است، بخش روستایی باقی مانده که جنگلی است و برای ایجاد فضای تفریحی و محوطه باغ در نظر گرفته شده است. این فضای جدید به طور پیوسته، بسط فضای موجود است که با شیشه محصور شده و مکان زیبا و آرامی را برای مراودات بین دوستان و اعضای خانواده ایجاد می کند.

بخش ضمیمه شده به نما، ساختاری از یک سازه فلزی به شکل پرگولا است. آن بر طراحی و اجرای بخش اصلاح شده تاثیر گذاشته و شکل ویلا را به صورت J تغییر داده است که نام پروژه جدید از آن گرفته شده است. این پرگولا حفاظت مناسبی را برای بخش اضافه شده به وجود آورده و به آن اجازه می دهد که تا بخش بیرونی امتداد یابد. استفاده از سازه های فلزی با یک صفحه عمودی در این بخش، تکرار شده است و یک وجه استخر را پوشانده و همراه با پوشش گیاهی اش، باعث حفاظت استخر از دیدهای بناهای مجاور شده است.

این اقدامات تنها تغییرات پیش بینی شده برای نماهای بیرونی این ویلا هستند. مداخلات شاخص تر در فضاهای داخلی صورت گرفته است.

از بین این مداخلات، کاهش تعداد اتاقها از چهار به سه قابل ذکر است، به طوری که هر سه اتاق تبدیل به سوئیت های مناسبی شده اند. دو سوئیت معمولی شامل یک فضای رختکن و سرویس بهداشتی و حمام هستند. سوئیت اصلی نیز دارای رختکن، سرویس و حمام همراه با یک جکوزی و یک پاسیوی خصوصی است که تهویه و روشنایی مورد نیاز را تامین می کند، بدون اینکه خللی به حریم خصوصی آن وارد شود.

اقدام شاخص دیگر در نوسازی ویلا، تخریب دیوار بتنی بین اتاق نشیمن و آشپزخانه است که بدین ترتیب دو فضا به هم پیوسته و فضای بازی به وجود آمده است که خانواده را دور هم جمع می کند. یک درب نیز در نمای شمالی قرار گرفته و یک ورودی را از حیاط پشتی و از فضای آشپزخانه ایجاد کرده است.

در هر صورت، تمام این تغییرات بدون اقدامات آسیب شناسی بنای اولیه کافی نبوده اند. یکی از آنها ایجاد یک سیستم زهکشی و تصفیه آب باران در پیرامون ویلا بوده است.

سیستم ذکر شده همچنین آب بندی کف ها و دیوارها را نیز تضمین می کند. بعد از کلیه اقدامات و عایقکاری رطوبتی، استفاده از متریال و نازک کاری نهایی، در سطوح مختلف و نما صورت گرفته و طوری اجرا شده است، گویی ویلای جدیدی ساخته شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]