نمونه طراحی ویلا- ویلا تمبری

نام پروژه: ویلای تمبری- Stamp house

مکان: استرالیا

معماران: Charles Wright Architects

سال ساخت: 2013

رویکرد اتخاذ شده برای این طراحی ویلا، ارائه یک راهکار معماری با مصرف پایین انرژی بود، برای سایتی که از لحاظ زیست محیطی حساس و در حاشیه جنگل های بارانی رو به ساحل واقع شده است.

هدف، ساخت یک بنای مهندسی صرف نبود بلکه خلق بنایی بود که بیشترین بهره را از محیط پیرامونی کسب کند و به حفظ اکوسیستم پیرامونی تالاب بومی واقع در سایت، کمک کند.

این ویلا به معنای کامل کلمه انعکاسی از تکنیک مهندسی اکوسیستم آب است که در نتیجه روابط و همکاری با پارک های ملی، آژانس های محیط زیستی و دولت ایالتی و محلی بوده است.

ویلای تمبری دو طبقه است و به صورت خود کفا و مستقل از شبکه سراسری، طراحی شده است و از انرژی خورشیدی و آب باران بهره می برد. نام خانه تمبری برای آن به علت نمای زینت داده شده با شبکه ای از تورفتگی های مدور و نقطه نقطه هایی در سراسر دیوار و بام آن می باشد. این طرح در ترکیب نوآورانه ای از بتن درجا و پیش ساخته شکل گرفته است. بام آن کاملا با پنل های خورشیدی مهندسی و عایق بندی شده است تا سرمایش مورد نیاز و آسایش دمایی مطلوبی را در فضای داخلی تامین کند.

حجم این  ویلا دارای کنسول های بسیار بزرگی است تا بنا از خطر بالقوه طغیان و جزر و مدهای دریاچه در امان بماند و از ورود آب به طبقات جلوگیری شود. صلبیت آن به این دلیل است که در برابر چرخه های شدید مقاوم باشد.

ورودی ویلا در بالاترین طبقه واقع شده و از طریق یک پل بلند روی آب قابل دسترس است. در داخل یک فضای بزرگ مرکزی شامل فضای نشیمن، یک آشپزخانه، یک اتاق غذا خوری و یک سالن ورزشی است. اتاق خواب ها در بال های کنسول شده قرار گرفته اند.

ابتکارات این پروژه شامل این موارد است: 250000 لیتر برداشت، شبکه بندی و باز استفاده آب، تولید انرژی خورشیدی تجدیدپذیر همراه با منبع پشتیبان خورشیدی غیر وابسته به سوخت های فسیلی، تصفیه خانه فاضلاب پیشرفته در سایت، تصفیه و بازیافت آب خاکستری، آبیاری، سایه اندازی و مهندسی جرم حرارتی عایق، حفاظت انرژی و سرمایش سبز کنترل شده به وسیله سیستم اتوماسیون ساختمان.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]