طراحی ویلا

چرا طراحی ویلا؟

طراحی ویلا برای افرادی که قصد ساخت ویلا را دارند، بسیار مهم و ضروری است.

اگر طراحی، اصولی و مطابق با سلیقه فرد باشد، می‌تواند آسایش و رفاه بیش‌تری را برای صاحب ویلا فراهم کند؛ بنابراین فرآیند طراحی، یک فرآیند ویژه‌ است و بهتر است توسط افراد متخصص و کاربلد انجام شود.

افرادی که به‌عنوان طراحان ویلا فعالیت می‌کنند، باید به‌خوبی با اصول طراحی داخلی و خارجی ویلا آشنا باشند. همچنین لازم است تمام مراحل کار را با جزئیات کامل و به بهترین شکل ممکن به اتمام برسانند.

لازم است مجدداً تأکید کنیم که تمام مراحل طراحی ویلا، با نظر صاحب ویلا انجام می‌شود. امروزه سبک‌های متفاوتی برای طراحی برای ویلا وجود دارد که سبک‌های مدرن از پرطرفدارترین و پرکاربردترین سبک‌ها به شمار می‌روند.

در این مقاله ابتدا اصول طراحی را توضیح می‌دهیم و در ادامه برخی از سبک‌های پرطرفدار امروزی را معرفی می‌کنیم:

طراحی ویلا

نمونه پروژه های ما :

اولین قدم در اصول طراحی ویلا

طراحی پلان ویلا، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مراحل از طراحی است. در طراحی هر ویلایی در ابتدا باید به هماهنگ بودن فرم و پلان توجه ویژه‌ای شود. در کنار این موضوع، موارد مهم دیگری نیز مطرح هستند که توجه به آن‌ها لازم و ضروری است. این موارد عبارت‌اند از:

 • تهویه
 • نورگیری
 • اقلیم منطقه
 • کاربردی بودن فضا
 • جلوگیری از پرتی فضاها
 • ...

لازم است پیش از اجرای کار، تمامی این موارد در نظر گرفته شود و با تحلیل و بررسی‌های لازم، بهترین طراحی ممکن انجام شود.

در پلان ویلا، لازم است با توجه به سطح اشغال هر قسمت، مناسب‌ترین محل قرارگیری برای هر کدام از قسمت‌های ویلا در نظر گرفته شود. به بیان دیگر لازم است اتاق‌خواب‌ها، آشپزخانه و ... به بهترین شکل در کنار یکدیگر قرار بگیرند؛ بنابراین مهم است که بین فضاها، هماهنگی کاملی وجود داشته باشد.

همچنین در اصول طراحی در ویلا، توجه به نحوه‌ قرارگیری ساختمان، شکل سقف و هماهنگ بودن طبقات با یکدیگر، اهمیت زیادی دارد. ساختار سقف می‌تواند شیبدار، ساده و یا ترکیبی باشد.

جدا از مواردی که بیان کردیم، لازم است در حین طراحی ویلا، مقررات ملی ساختمان در نظر گرفته شود تا در نهایت کار نهایی بدون نقص و به بهترین شکل به پایان برسد.

فاکتورهای اصلی در طراحی یک ویلا

در بخش قبلی توضیح دادیم که اولین قدم در طراحی یک ویلا، تهیه نقشه ویلا است. البته دانستید که در هنگام تهیه نقشه، نکات بسیار مهمی مطرح است و بر اساس این نکات، طراحی داخلی و خارجی ویلا انجام می‌شود؛ اما اکنون قصد داریم کمی بیش‌تر در رابطه با این مسئله صحبت کنیم. باید بدانید که به‌طور کلی برای ساخت یک ویلا، لازم است چند مورد مهم را در نظر گرفت و بر اساس آن‌ها، طراحی و ساخت ویلا را شروع کرد.

 • اولین مورد موقعیت مکانی است که قصد دارید ویلای خود را در آنجا بسازید. می‌توان گفت که مهم‌ترین عامل در هر طراحی، موقعیت مکانی است.
 • دومین مورد اندازه یا همان فضایی است که برای ساخت ویلا در نظر دارید. فضایی که قصد ساخت ویلای خود را در آن دارید، می‌تواند تأثیر بسزایی بر روی هزینه‌ی طراحی و ساخت داشته باشد. مسلماً هر چه اندازه‌ ویلا بزرگ‌تر باشد، هزینه‌ پرداختی بیش‌تر خواهد بود.
 • یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی، سبک انتخابی است. هر فرد می‌تواند بسته به سلیقه و کارایی مدنظرش، سبک طراحی را انتخاب کند. در ادامه در رابطه با پرطرفدارترین سبک‌های طراحی صحبت خواهیم کرد.

به سبب وجود تراکم بالای شهرها، طراحی و ساخت ویلا در نواحی غیر شهری تبدیل به گرایش محبوب و رایجی در حوزه ساخت و ساز فضاهای مسکونی شده است.

ویلا به عنوان زیر مجموعه ای از منازل مسکونی، فضای سکونتی است که علاوه بر ویژگی های عمومی سکونت پذیری، دارای ظرفیت ها و ویژگی هایی است که مختص یک زندگی آرام وگذران اوقات مفرح است.

ویلا یک منزل مسکونی برای تعطیلات و تفنن می باشد گرچه می تواند بنابر شرایطی برای اقامت دائم نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

طراحی ویلا زمستان-روستیک

به دلیل وجود فضای باز در اطراف بنای ویلا طرح و عملکرد ویلا پیوسته و در ارتباطی تنگاتنگ با فضاهای بیرونی و طبیعی شکل می گیرد.
وجود این فضا، آزادی نسبی برای ایجاد طرح های متنوع در فضاهای داخلی و خارجی ویلا فراهم می آورد و به لطف تکنولوژی در حال پیشرفت خلق فرم های خلاقانه و متنوع امکان پذیر است.
ارتباط با محیط پیرامونی از طریق بازشوها و فضاهایی مانند ایوان ها، بالکن ها و تراس ها بدون محدویت دید، مهمترین عامل جذابیت ویلاها می باشد ولی این ارتباط به گونه ای است که مخل حریم خصوصی نمی شود.

طراحی ویلا-تراس-ایوانوسعت فضایی ویلا می تواند در خدمت ایجاد امکانات تفریحی و ورزشی و خانوادگی قرار گیرد، بدین رو یک فضای مسکونی چندمنظوره با هدف ارتقای کیفیت زندگی و برآوردن نیازهای مادی و روانی خلق می شود.

واژه شناسی ویلا

در زبان انگلیسی و فرانسه ویلا به ساختمان هایی با چهار نما که در مناطق ییلاقی ساخته می شود گفته می شود.
در ایران ویلا به خانه های مسکونی با فضاهای باز و چهار نما آزاد ،که اغلب در حومه شهرها و نواحی خوش آب و هوا ساخته می شود،اطلاق می شود که برای تعطیلات و گذراندن اوقات فراغت و یا سکونت دائم مورد استفاده قرار می گیرد. 

تلفن مشاوره رایگان:

860 81 860 -021 

9010 245 - 0912  

طراحی ویلا مدرن

مدل سازی در طراحی ویلا

 مدل‌سازی ویلا یا نقشه‌کشی ویلا یا نقشه‌ریزی ویلا عنوان‌هایی هستند که در رشته معماری فقط مربوط به ظاهر ویلا نیستند؛ بلکه استفاده درست از کانسپت‌های فضایی، ترسیم تصویر ذهنی و اصول طراحی ویلا را شامل می‌شود.

طراحی ویلا

نقشه ویلا، ترسیمی از فضاهای موجود، فضاهای بلااستفاده، فضاهای بکر را برای معمار به وجود می‌ آورد به طوری که معمار با خلاقیت می‌تواند با استفاده از هوش خود که با ایده آل‌های کارفرما که وجود دارند و با ابزارهایی که در اختیار دارد پیش طرح ویلا یا اسکیس طراحی ویلا را به کارفرما ارائه دهد.

villa1000

درباره ما

گروه معماری ویلا1000 با در اختیار داشتن بهترین آرشیتکت‌های طراح با تجربه، بیش از 15 سال این امید را به کارفرمایان خود می‌دهد که با داشتن 800 نمونه طراحی ویلا و 142 پروژه ساخت ویلا، نیازی را در هیچ یک از مراحل کار از طراحی تا مشاوره تا اجرا حس نکنند و با خیال مطمئن پروژه خود را به ثمر برسانند.

تماس با ما و مشاوره 

 نگاه گذرا به برخی از پروژه های طراحی ویلا

طراحی ویلا

طراحی ویلا

طراحی ویلا

villa design

 

تماس با ما و مشاوره

چگونه طراحی ویلا صورت می‌پذیرد؟

شرکت ویلا 1000،اولین تیم تخصصی طراحی ویلا در ایران، با بیش از 15 سال فعالیت حرفه‌ای در زمینه طراحی و ساخت ویلا، همراه با مشاوره رایگان و برآورد هزینه طراحی و ساخت ویلا

در آتلیه طراحی ویلای رضا طاهری (villa1000)، پس از ورود کارفرما، نمونه طرح‌های ویلا که بالغ بر 600 پروژه طراحی است در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد؛ این مرحله که پیش نیاز صحبت است، اطمینان خاطر بیشتری به کارفرما می‌دهد که با چه شرکتی قصد امضای قرارداد را دارد، برای شرکت ما بسیار حائظ اهمیت است.

پس از اینکه ترسیم ذهنی آینده طرح ویلا صورت پذیرفت، در صورت صلاح دید کارفرما امضای قرارداد پلان ، طراحی نما ویلا، طراحی محوطه ویلا، طراحی داخلی ویلا و در نهایت در صورت خواست کارفرما ساخت ویلا صورت مییپذیرد.در طول کلیه مراحل امکان مشاوره تخصصی از مشاوران مجرب ویلا1000 وجود خواهد داشت.

شروع اجرای طرح پلان و کانسپت اولیه ویلا

 پس از امضای قرارداد؛ نحوه انجام کار،جلسات و زمان لازم برای طراحی ویلا و تفاهم اولیه، معماران ابتدا شروع به طراحی پلان اولیه ویلا می‌کنند، این پلان برگرفته از سلایق و اصول و صحبت‌های صورت گرفته انجام می‌پذیرد.

انتخاب سبک طراحی‌ ویلا که شامل طراحی‌ ویلا مدرن،کلاسیک یا روستیک می‌شود نیز شامل خواهد شد(پیشنهاد ویلا1000 این است که نمونه کارهای ما را که بر اساس سبک طراحی دسته بندی شده اند را دیدن بفرمایید).

پس از این مراحل،اسکیس یا طرح اولیه ویلا صورت می‌پذیرد، در ادامه هم برای اینکه ایرادهای احتمالی و نقطه نظرات دریافت شود جلسه‌ای گذاشته میشود و در نهایت ترسیم طرح اولیه، پلان و سبک ویلا تکمیل مییشود.

چه وقت طراحی اصلی ویلا آغاز خواهد شد؟ 

پس از اینکه طراحی پلان و طرح اولیه (اسکیس) به پایان رسید، معمار طراح با استفاده از ابزارهایی که دارد (که برنامه‌ای که روی آن طراحی انجام می‌شود برنامه طراحی 3dmax است) شروع به طراحی ویلا با استفاده از طرح اولیه و پلان می‌کند (زمان لازم این مرحله نیز توسط مدیر آتلیه به کارفرما گفته خواهد شد).

در این مرحله اوج خلاقیت معماری در ویلا نمایان خواهد شد؛ هوش و حس معمار و تصویر ذهنی معماری که در ذهن دارد کمک می‌کند تا ترسیم و دیزاینی که در ذهن معمار وجود دارد با حس زیبایی شناختانه که در ذهن خود پرورش داده است در هم آمیخته شود و یک طراحی‌ ویلا رویائی طبق سلیقه کارفرما ارائه کند.

پس از طراحی رندر، کارفرما این حق را خواهد داشت تا بتواند طبق خروجی طرح ویرایش انجام دهد که ضوابط آن در قرارداد قید خواهد شد. 

چه طرحی، برای داشتن یک ویلای زیبا، لازم و تاثیرگذار است؟ 

چرا طراحی ویلا، برای داشتن یک ویلای زیبا لازم و تاثیرگذار است؟

امروزه ساخت ویلا در نقاط بسیاری از کشور رایج است. اما هر خانه ویلایی با هر طرح و کیفیتی، زیبا، راحت و مورد پسند کارفرمایان نیست. در اینجاست که اهمیت طراحی در ویلا خود را نشان می‌دهد.

طرح خوب، زیر بنای یک ویلای لوکس و شیک است.

 طراحی هنرمندانه ویلا با دید به خصوصیات سایت ویلا، ابعاد زمین، تعداد طبقات، خواسته های کارفرمایان شکل میگیرد.

قبل از مرحله ساخت، در طرح ویلا، پلان ویلا مجسم میشوند.

نرم افزارهای پیشرفته مدلسازی، افراد را قادر می سازد طرح ویلای شخصی خود را قبل از ساخته شدن ببینند و هر تغییری که می خواهند را در آن اعمال کنند.

طراحی اصولی ویلا در واقع اصلی‌ترین قدم برای داشتن یک ویلای زیبا است و اگر این قدم اصولی و صحیح برداشته شود ساختمان ویلا زیبا، منحصر به فرد و پاسخگو به تمام نیازهای ساکنان خواهد بود.

 چرا و چگونه طراحی  هزینه های شما را کاهش می دهد؟

هزینه طراحی ویلا هرگز نباید اضافی به نظر آید. بلکه برعکس، هزینه ای که برای یک طرح خوب پرداخت می شود، به طور قابل توجهی هزینه های ساخت ویلا را کاهش می‌دهد. چرا که طراحی معماری ویلا توسط طراح با تجربه و متخصص، دارای اشکالات اندکی است.

به همین دلیل از تغییر طرح در حین اجرا، هدر رفت زمان، انرژی و منابع مالی جلوگیری به عمل می‌آید.

اجرای یک طرح خوب منجر به ارزش افزوده ملک ویلایی میشود.

اگرچه سلایق متنوع، در سبکهای طراحی به خصوص ویلا به وجود می‌آید، اما برنامه فیزیکی صحیح، جانمایی اصولی فضاها و طراحی نمای متعادل، همیشه طرفداران خود را دارد. پس حتی بعد از گذشت سالها جذابیت خود را حفظ میکند و باعث افزایش قیمت ویلا خواهد شد. 

چه زمانی طراحی برای ویلا را آغاز کنیم؟

عوامل متعددی در پاسخ به این سوال دخیل هستند. معمولا بعد از خرید و آماده سازی زمین ساخت ویلا، اقدام برای طراح ویلا آغاز میشود.

فرآیند مرحله ای ویلا شامل چند مرحله از ایده پردازی کانسپت ویلا تا اجرای نقشه های اجرایی ویلا و فاز دو می باشد.

برنامه زمان بندی را فراموش نکنید.

با مشاوره با یک طراح حرفه ای ویلا می توان زمان مورد نیاز را برای هر مرحله حدودا برآورد کرد. بسته به وسعت طرح و بزرگی ویلا این زمان متغیر است.

فصل ساخت و ساز را در نظر بگیرید.

با کند شدن عملیات ساختمانی در فصول سرد، بهتر است تهیه نقشه ویلا را به این زمان‌ها موکول کرد و زمان مناسب ساخت را به فصول مناسب موکول کرد.

سبک‌های مختلف طراحی به همراه نمونه کار طراحی و ویژگی‌های آن‌ها؟

نمونه طراحی ویلا می تواند دامنه ای از ویلاهای لوکس و بزرگ را تا ویلاهای کوچک ویلاهای مینیمال را شامل شود.اگر شما طرفدار سادگی، تجدد گرایی و فضای باز و روشن در ساخت ویلا  هستید، ما طراحی سبک ویلا مدرن را به شما پیشنهاد میکنیم.

نمونه طراحی های ویلا مدرن در زمره کارهای شرکت طراحی ، Villa1000، سهم شاخصی را به خود اختصاص داده است.این نمونه ها در تمام نقاط کشور شامل پروژه های ویلایی یک طبقه، دوبلکس و تریبلکس است.هر نمونه ویلا مدرن دارای ویژگی های متمایزی بنا بر ویژگی های سایت و خواسته های کارفرما میباشد.

طراحی ویلا

با وجود تنوع ویلاها، نماهای شیشه ای وسیع، ارتفاع بلند سقف ها و فضاهای باز، روشن و دلباز را می توان در تمام انواع مدل ویلا شاهد بود. طراحی چهار نمای ویلا نیز با طرحهای منحصر به فرد و ابتکاری، تفاوت آن را با یک خانه معمولی به خوبی آشکار میکند.

طراحی ویلا

ویلا باید دارای استقامت ساختاری، هماهنگی با فضای طبیعی پیرامونی و زیبایی و جذابیت‌های بصری، فضایی باشد.

 

ویلا به سبک مدرن

طراحی ویلا مدرن نفی فرم ها و فضاسازی های سنتی و وابسته به فرهنگ و مکانی خاص میباشد، لذا این رویکرد کمترین بهره را از تزئینات غیرکارکردی می برد. نماها و فضاهای داخلی مدرن، برآیند تداخل احجام و پیوستگی فضائی است و استفاده وسیع از سطوح شیشه خور که سمبل تکنولوژی و پیشرفت است، در این سبک به خوبی مشهود است.

ویژگی های ویلا مدرن:

1- عملکردگرایی 2- حذف مفاهیم و فرم های تاریخی 3- ساده گرائی و حداقل تزئینات 4- انتزاع و تندیس گرائی 5- ترکیبات نامتقارن 6- پلان های باز و یکسره 7- استفاده از متریال بتن، شیشه و فولاد 8- پیوستگی فضائی بین داخل و خارج 9- تسلط رنگ های سفید، خاکی و خنثی

طراحی ویلا

طراحی ویلا به سبک مدرن گرایشی است در حوزه طراحی‌های ویلا که بر مبنای معماری سبک مدرنیسم میباشد.طراحی حجم، نقشه ویلا مدرن و همچنین نمای ویلا مدرن همگی در این رویکرد معماری صورت میپذیرد. 

این سبک، امروزه با عنوان سبک جهانی شناخته میشود.ویلاهای مدرن متعلق به مکان و زمان خاصی نیست بنابراین مورد توجه بسیاری از فعلان حوزه ساخت ویلا قرار دارد.بدین رو در حوزه طراحی و اجرای ویلا و همچنین محوطه سازی ویلا دارای محبوبیت بسیار است.

ایده مدرن ویلا میتواند در غالب ویلا آپارتمان، ویلا یک طبقه یا ویلا مدرن دوبلکس بروز یابد.

نمای ویلا مدرن دارای سطوح شیشه خور وسیع است که از ترکیب احجام ساده شکل می گیرد.این گشودگی فضایی همراه با بازشوهای بزرگ، فضای داخلی ویلا را روشن ساخته و آن را به محوطه ویلا پیوند می‌دهد.این سطوح ارتباط قوی با فضای محوطه ویلا ایجاد میکنند و حسی از سبکی به وجود می آورند.

سبک طراحی ویلای کلاسیک

عنوان کلاسیک در واقع اصطلاحی است عمومی برای طراحی نوعی از ویلاها که از المان‌ها و فرم‌های معماری کلاسیک مربوط به دوران رم و یونان باستان بهره می‌برد. این سبک هنوز محبوب‌ترین سبک‌های معماری است. طراحی ویلا در سبک کلاسیک به ویژه در ایران به صورت ساختمان‌هایی لوکس و مجلل با تزئینات بسیار، به عنوان نمادی از شکوه و تمول صورت می گیرد.

طراحی ویلا کلاسیک

ویژگی‌های ویلای کلاسیک

با در نظر گرفتن اصول، المان‌ها و ترکیب‌بندی‌های شاخص سبک‌های کلاسیک معماری می‌توان ویژگی‌‌ها و المان‌های یک ویلای کلاسیک را به شرح ذیل خلاصه کرد:

1- تقارن، نظم هندسی و تناسب در فرم‌های پایه‌ای

2- مرز کالبدی شاخص بین فضاهای داخلی و خارجی

3- سقف‌های بلند

4- محدودیت ابعاد بازشوها

5- کلوناد

6- ستون و سنتوری

7- تزئینات و جزئیات در قالب حکاکی‌ها و یا نقش برجسته‌ها

8- سنگ‌های تراش خورده به عنوان اصلی‌ترین متریال

در ادامه نمونه کارهای طراحی ویلا کلاسیک ما را در این لینک ملاحضه فرمایید

ویلای روستیک

 طراحی ویلا روستیک با بهره گیری از عناصر و المان‌های طبیعی، سبک خانه سازی روستایی، زمخت و خشن را تداعی می کند. ساخت ویلاها در نواحی غیرشهری و ییلاقی دارای پتانسیل ذاتی برای سبک روستیک است، چرا که فلسفه وجودی این گونه ویلاها، ارتباط با طبیعت است و با ترفندهایی، طبیعت به درون فضاهای داخلی کشیده می‌شود.

باعتمام فضاسازی‌ها، سازه، متریال و المان‌های ویلای روستیک می‌توانند حالت کاملا طبیعی و خشن داشته باشند تا یک خانه ییلاقی روستایی عینا شبیه سازی شود. از سوی دیگر با وجود نیازها و سلایق معاصر امروز، رویکرد روستیک می‌تواند با گرایش مدرن تلفیق شده و درجه نسبی از پیوند زندگی روستایی و شهری معاصر را نمایان کند.

طراحی ویلا روستیک

ویژگی‌های ویلای کلاسیک

 1- فرم و نمای ساده

2- فضای داخلی دنج

3- المانهای طبیعی در فضاها

4- متریال خام، طبیعی و بوم آورد مانند سنگ، آجر و چوب و همچنین فلز به صورت محدود و کارکرده

5- القای حالت روستایی و زمخت

6- ارتباط بین فضاهای داخلی و خارجی

7- فرم‌های کاربردی سمبل خانه ییلاقی مانند حجم شومینه سنگی در نما و تیرهای زمخت چوبی در سقف

8- وجود متریال و مبلمان با ظاهر سنگین، بدون ظرافت و کارکرده

ایده طراحی در ویلا

ایده طراحی از اتودهای اولیه حجم از مفاهیم جدیدی از فضاسازی نشات می‌گیرد.

فرم‌های آزاد و محدودیت اندک در فضاسازی، اجرای ایده‌ طراحی ویلای متنوع را میسر می‌سازد.

با دیدن نمونه ویلا طراحی و ساخته شده می توانید ایده خود را با ما در میان بگذارید.اگر ایده خاصی ندارید، فقط کافیست تصور خود را از ویلای رویایی خودتان بیان کنید.طراحان خلاق ما، کانسپت اولیه را به بهترین شکل برای شما خلق میکنند.

سخن پایانی

  در پایان این نکته را باید بگوییم که ما به عنوان یک گروه معماری که تخصصا در زمینه ویلا فعالیت می‌کند، نمونه کارهای طراحی ویلای زیادی در سبک‌های مختلف ویلا مدرن،کلاسیک، روستیک در کارنامه خود دارد به خود ایمان داریم که با سابقه 15 ساله در این امر توانسته ایم گامی موثر در اعتلای جایگاه طراحی و معماری ویلا و همچینین شیوه‌های نوین ساخت در کشور برداریم .

این هدف محقق نبود جز با استفاده از بهترین نخبه‌های معماران حاضر در ایران که این نویدی باشد در پیشرفت و اعتلای کشور در زمینه طراحی ویلا.  

4.92 1 1 1 1 1 Votes 4.92 (100 votes)

نظرات (2)

هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام.بسیار سایت کاملی دارید.
میخواستم بدونم شما در جنوب هم طراحی انجام میدهید؟

حسین احمدزاده
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

نمونه کارهای ویلاهای کوچک را میخواستم

کامران

 1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت