طراحی ویلا

طراحی ویلا

طراحی ویلا چیست؟

اگر در دنیای ساخت ویلا سررشته‌ای داشته باشید، می‌دانید که طراحی هر ساختمانی برای خود اصول مشخصی دارد. طراحی ویلا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای قوانین خاصی برای خود است. اگر خواستار آن هستید که برای ساخت ویلا مناسب تمامی نکات را بدانید، این مقاله میتواند مناسب شما باشد.از انواع ویلا مدرن گرفته تا ویلاهای روستیک، مینیمال و در نهایت ویلای سنتی بخشی از این موارد هستند.

villadesign project1

villadesign project2

villadesign project3

villadesign project4

villadesign project5

villadesign project6

villadesign project7

villadesign project9

طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس، آن دسته از افرادی که زندگی در ویلا دوبلکس را به زندگی در خانه‌های آپارتمانی ترجیح می دهند، افرادی هستند که دوست دارند در مکانی دنج، خوش آب و هوا و دور از دود شهر ها نیز باشند تا در طول زندگی خود، در محیطی آرام و لوکس از زندگی خود در کنار خانواده لذت ببرند.

از آنجایی که امروزه تمام شهرهای گسترده را دود و دم فراگرفته است، انتخاب خیلی از افراد زندگی در یک ویلا با طراحی ویلا زیبا است ، تا جایی که، طراحی ویلا خاص یا به قول معروف ، طراحی ویلا لاکچری برای آنها تبدیل به یک دغدغه شده است.

با ما همراه باشید تا شما را با تمامی جزئیات یک طراحی ویلای لوکس آشنا کنیم تا با کسب اطلاعات کامل اقدام به طراحی ویلا یا خرید ویلا دوبلکس مدرن نمایید.

نقشه ویلاهای دوبلکس

نقشه ویلا دوبلکس یا همان پلان طراحی ویلا دوبلکس، بایستی مطابق با سلیقه خریدار همچنین رعایت نمودن تمامی نکات یک ساختمان باشد.

در صورتی که شما عزیزان دارای یک زیر بنای ثابتی باشید، این امکان را هم دارید تا بتوانید در پلان طراحی داخلی ویلا خود، مساحت بیشتری را دارا باشید که این موضوع، به خودی خود در زیبایی طراحی ویلا مدرن دوبلکس شما بی تاثیر نمیباشد.

همچنین با داشتن یک زیر بنا ثابت، میتوانید فضاهای داخلی را بزرگتر نشان دهید. همچنین با آپشن های بهتری طراحی ویلا خود را انجام دهید تا هربار با دیدن این فضاها، آرامش را در طراحی ویلا مدرن دوبلکس تجربه نمایید که این صفات ، سبب برتری ویلا دوبلکس نسبت به ویلا معمولی شده است .

در پلان طراحی خانه‌های ویلایی دوبلکس، دو واحد نشیمن وجود دارد که این دو واحد به دو صورت کنارهم یا روی هم قرار می گیرند.

در اکثر موارد ویلاهای دوبلکس، شاهد این موضوع نیز هستیم که این ویلاها، دارای پیکربندی های مختلفی از اتاق خواب ها هستند.

انواع سبک های طراحی خانه‌های دوبلکس

طراحی خانه ویلایی، دارای سبک های متنوعی هستند که هر یک، کاربردهایی را برای شما دارند.

به طور کلی طراحی ویلا دوبلکس، در 2 سبک طراحی ویلا مدرن و کلاسیک طراحی می شوند که هر دو این سبک ها، طرفداران به خصوص خود را نیز دارند.

عده ای بر این باور هستند که برای طراحی ویلا دوبلکس و مدرن بایستی حتما متراژ بسیار بالایی را دارا باشند ، در حالی که ساخت ویلا دوبلکس با متراژ کم، نیز برای شما قابل ساخت است.

در این مواقع که متراژ زمین شما کم باشد، طراحی ویلا به صورتی انجام می‌شود که فضای بیشتر این ویلا به محوطه اختصاص داده می‌شود پس نگران زیبایی طراحی فضای داخلی و بیرونی ویلای خود نباشید.

مهم تربن نکاتی که در طراحی ویلا دوبلکس باید رعایت شود

در طراحی ویلا چه اصولی بایستی رعایت شوند؟ به طور کلی، اصول طراحی ویلا ، اصولی کلی هستند که در ادامه این مقاله، تمامی این اصول را شرح داده ایم.

نکته ای که در طراحی خانه ویلایی باید به آن توجه شود، عملکرد‌گرایی است، به گونه ای که فضاهای عمومی و خصوصی به درستی در محیط خانه اعمال شوند تا هیچ گونه مشکلی در فضاهای طراحی داخلی ویلا به وجود نیاید.

همان طور که میدانید، طراحی خانه‌های ویلایی دارای لابی های بزرگی هستتد که هدف آنها، تفکیک فضای خانه است تا جلوه زیبایی فضای خانه حفظ شود همچنین تمامی فضا برای شما به نمایش گذاشته شود.

در اکثر موارد شاهد هستیم، این لابی ها به گونه ای طراحی می شوند که سبک طراحی ویلا کلاسیک و مدرن تری که امروزه استقبال زیادی از آن شده است را برای خانه شما هدیه بدهند.

یکی از مهم ترین نکاتی که درطراحی ویلا دوبلکس باید رعایت شود، قرار دادن فضایی به نام وید یا همان void است . وید یک فضای خالی میباشد که این فضا در قسمت میانی بنا قرار داده می‌شود .

طراحی استخر در ویلاهلی دوبلکس

امروزه طراحی یک ویلای دوبلکس با اپشن استخر مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. اما در صورتی که قصد دارید در طراحی ویلای خود، استخر قرار دهید بایستی به این نکته توجه داشته باشید که استخر به گونه ای قرار بگیرد که امکان مشاهده کامل ویلا وجود داشته باشد.

طراحی داخلی ویلاهای دوبلکس

در ویلاهای دوبلکس، معمولا طراحی داخلی این ویلاها بر پایه ایجاد ارتباطات آزاد میان طبقات ویلا با یکدیگر شکل میگیرد.

همچنین لازم به ذکر است، از رایج ترین سبک های مورد استفاده طراحی ویلا، سبک ویلا کلاسیک است. در این نوع سبک طراحی ویلا، دوطبقه قرار داده می‌شود و همچنین باز گذاشتن کف طبقه بالایی(سقف میانی دو‌طبقه) رو به فضای پایین و ایجاد وٌید بایستی حتما به ان توجه شود.

بنابراین، برای یک طراحی منحصر به فرد برای ساخت ویلا دوبلکس، میتوانید به جای استفاده از بخش‌های جدا از هم، از ترفندهای خلاقانه معماری مانند ایجاد اختلاف سطح، استفاده جسورانه از متریال متفاوت یا ارتفاع متغیر سقف کاذب‌ها استفاده کنید.

طراحی ویلا کلاسیک

طراحی ویلا کلاسیک، همان طور که میدانید این دسته از ویلاها  طرفداران زیادی دارد. نوع طراحی ویلا کلاسیک به گونه ای میباشد که ستونهایی با ارتفاع زیاد، مجسمه های تزیینی ،سرستون، طاق‌های بلند، قوس‌های زیبا، تزئینات منحصر به فرد، از  ویژگی های بارز طراحی خانه‌های کلاسیک میباشد که با وجود این ویژگی ها توانسته است توجه طرافداران زیادی را بسوی طراحی ویلا کلاسیک را جلب نماید، همچنین توانسته است افرادی زیادی را ترغیب به ساخت ویلا کلاسیک سوق دهد.

از دیگر صفات بارز سبک طراحی ویلا کلاسیک یا طراحی ویلاهای لاکچری میتوان به تنوع متریال استفاده شده، استفاده از سنگ ها، نور پردازی های منحصر به فرد این دسته از ویلاهای لوکس اشاره نمود.

طراحی داخلی ویلا کلاسیک، به طور معمول با استفاده متریالی همچون ؛ سنگ های زیبا و جلوه پرداز،دیوار های مرتفع، ستون های مرتفع، پنجره های متقارن کلاسیک، آینه های  قدی ساده شیک ، کاعذ دیواری، اشیاهای زینتی یا تزیینی است.

همچنین لازم به ذکر است برای زیبایی بیشتر ساخت ویلا کلاسیک  بهتر است از رنگ های روشنی همانند ؛ سفید، کرم استفاده شود تا فضای دلباز برای ویلای شما هدیه دهد.

شاید مشاهده نموده باشید که بسیاری از طراحی ویلا لوکس آبنماهایی که به طور معمول سنتی هستند در فضای بیرون از ساختمان استفاده میشود.

وجود روشنایی های طبیعی و مصنوعی در ساخت خانه‌های ویلایی کلاسیک ، سبب شده است تا این دسته از ویلاها با سایر ویلاهای معمولی متمایز‌تر شود.

اکر دقت کرده باشید، خواهید یافت که برای طراحی فضای خارجی خانه‌های ویلایی کلاسیک، بیشتر از سنگ استفاده شده است، همچنین ساخت ویلا کلاسیک، متریال استفاده شده در مصالح ساختمانی بسیار کم‌تر از ویلا مدرن است.

ما به شما توصیه میکنیم ، جهت کاهش هزینه ها برای ساخت و طراحی ویلا  این دسته از ویلاها، از مصالح جایگزینی همانند سیمان در طراحی نما ویلا و همچنین استفاده از اشیا ساده به جای وسایل تزیینی زینتی استفاده کنید.

طراحی ویلا دوبلکس

خصوصیات ویلاهای کلاسیک

در طراحی ویلا کلاسیک، همه چیز به صورت تقارن خاصی قرار داده شده است همچنین برای تمامی قسمت‌های این ساختمان به طور کاملی نیز تعادل برقرار شده است .اما تعدادی از افراد هستند که با این تعادل زیاد موافق نیستند و به سبک‌های طراحی مدرن یا تلفیقی تمایل بیشتری دارند زیرا که این نماها، روحیه تنوع‌طلبی را ایجاب می کند.

وجود رنگ ها در خانه‌های ویلایی

در طراحی ویلا مدرن بیشتر از رنگ های روشن استفاده می‌شود اما در طراحی خانه‌های ویلایی کلاسیک بیشتر از رنگ های خنثی استفاده میشود که استفاده از این رنگ ها از لحاظ روانشناسی حس ظرافت، رسمیت، لوکس بودن برانگیخته خواهد کرد. به طور معمول از رنگ هایی همانتد ؛ مشکی، سفید، قهوه ای شیری، برنزی و طلایی در طراحی ویلا مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از چوب ها در طراحی ویلا کلاسیک

در طراحی و ساخت  بیشتر خانه‌های ویلایی کلاسیک ، از چوب های قهوه ای رنگی استفاده می‌شود . از این چوب ها برای ساخت نردبان و سقف ها به کار برده میشود که این موضوع به خودی خود سبب میشود تا محیط آرام بخش بر فضای خانه حاکم شود .

همان طور که اشاره نمودیم ، در طراحی داخلی ویلا کلاسیک، از وسایل تزیینی سنتی که فرش های سنتی دارد طرفداران زیادی دارد. این فرش ها، فرش های دستبافی هستند که با نخ های ابریشم و با طرح های سنتی و زیبایی ، فضای زیبایی را به خانه هدیه می دهند .

الگوهای خانه‌های کلاسیک

طرح‌های شطرنجی، راه راه و گلدار که برای طراحی داخلی ویلا و خارجی ویلاهای کلاسیک به کار می‌روند; از مشخصه‌های طراحی سبک کلاسیک است.

در طراحی داخلی این گونه از ویلاها از پرده‌ها و پارچه‌های راه راه و پارکت‌هایی با طرح‌های منظم و حساب شده استفاده می‌شود.

عناصر موثر در طراحی ویلاهای کلاسیک

نورپردازی ویلا

 • • ستون های ساختمان
 • • سقف و گچ بری داخل
 • • طراحی های داخلی
 • • سیمان کاری برای ویلاهای رومی

طراحی نما ویلا کلاسیک رومی

از دیگر انواع ویلاهای کلاسیک میتوان به طراحی ویلا کلاسیک رومی اشاره نمود که این دسته از ویلاها در سر تا سر دنیا مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته اند.

در ساختمان های کلاسیک رومی،  از مصالحی همانند سنگ یا سیمان بری استفاده می‌شود که مهم ترین مشخصه در ساخت این ویلا رومی ستون ها و سر ستون ها نیز هستند.

همچنین در این ویلاها نکات بسیار ریزی مانند برش های ظریف و چندگانه ،پایه ستون های متفاوت ، ستون های گرد و مربعی ، سر ستون های ساده و شیکی استفاده میشود.

نماهای سنتی کلاسیک به دلیل اینکه در معماری فرهنگ‌ های گذشته و مدل‌ های مختلف از بناهای رومی ، تخت‌جمشید و ساختمان های معروف اروپایی وجود دارد و حس اصالت و تجمل را القا می‌کند  به همین جهت طرفداران بسیار زیادی دارد.

طراحی ویلا سنتی روستیک، اگر قصد دارید یک ویلای عالی با طراحی ویلا روستیک انجام دهید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی های طرح ویلا روستیک آشنا نماییم.

در ابتدا باید بگوییم جهت طراحی ویلا روستیک بایستی در مرحله اول به دنبال یک معمار ماهر باشید تا ذوق هنری کاملی در این زمینه را دارا باشد.

طراحی ویلا روستیک، حال و هوای خاصی را برای خانه شما میدهد همچنین این نوع سبک از طراحی ویلا، سبک خاص خود را دارد .

همان طور که اشاره نمودیم ، طراحی ویلا روستیک با توجه به خاص بودنشان مناسب برای هر مکانی نمیباشد.

طراحی ویلا کلاسیک

طراحی ویلا روستیک

طراحی ویلا روستیک، مناسب برای ویلاهایی هستند که در مناطق سرد و کوهستانی قرار دارند و انتخاب سبک روستیک برای این دسته از ویلاها، سب خاصی از معماری را در  بردارد. همچنین لازم است بیان کنیم که ذکر موارد فوق به این معنا نمیباشد که  طراحی ویلا فقط برای این دسته از مناطق جغرافیایی است بلکه منطور این است که طرح سبک روستیک بهتر برای این مناطق بسیار بهتر است.

به طور کلی، طراحی ویلا سبک روستیک از طبیعت الهام گرفته شده است و المان ها و ایتم‌هایی استفاده شده در طراحی این ویلاهای روستیک، تماما از دل طبیعت نشات گرفته شده است. در صورتی که انتخاب شما یک ویلا با طراحی روستیک است، حس آرامش را به خوبی میتوانید در طراحی ویلاهای روستیک حس نمایید.

ما به شما پیشتهاد می کنیم ، جهت خاص بودن طرح ویلا خود ، از ترکیب و در کنار هم قرار گرفتن سنگ های نا هموار ، صیقل نخورده و چوب در نمای داخلی و خارجی ویلا ، که با کمی فلز مات ترکیب شده ‌اند به کار ببرید تا حس ارامش را در ویلای خود بدمید.

طراحی داخلی ویلا با استفاده از سبک روستیک

شاید شما هم‌ با این موارد مواجه شده باشید که اکثر طراحی ویلاهای سبک روستیک، اغلب از شومینه هایی از طبیعت نشات گرفته شده است، جهت ساختن این شومینه ها از سنگ ‌های صیقل نخورده و ناهموار رودخانه ‌ای استفاده می‌شود.

در طراحی خانه‌های سبک روستیک، در بیشتر موارد به جای استفاده از لوستر ها و نور پردازی های تجملاتی یا لاکچری از نورپردازی ها و آویزهای چوبی که ظاهری ساده دارند استفاده کنید تا حس خاص بودن را برای خانه شما القا کند.

در انتخاب پرده های این ویلا، بهتر است از پرده هایی با طرح ساده همچنین از جنس های ضخیمی همانند گلیم استفاده نمایید .

طراحی باغ در ویلاهای به سبک روستیک

جهت فصا‌سازی بیرونی ویلا مانند حیاط و باغ، از متریالی همانتد سنگ و چوب استفاده کنید. از گیاهان طیبعی بیشتر استفاده نمایید.

هرچه محوطه و فضای خارجی ویلا طبیعی باشد؛ بیشتر متناسب با طراحی سبک روستیک است.

مزایای ویلا روستیک

 • بهره‌مند شدن فضای آرامبخش طبیعت که برای استراحت در آخر یک هفته شلوغ مناسب است.
 • دور شدن از آلودگی‌ هوا و آلودگی‌های صوتی شهر
 • بهانه‌ای برای دورهمی با دوستان، خانواده و آشنایان فراهم می‌کند.
 • جهت ایجاد تنوع در سبک زندگی روزمره، یک ایده عالی است

رنگ ها و بافت های طراحی ویلا به سبک روستیک

همان طور که در موارد فوق اشاره نمودیم ،متریال های رنگ نخورده همراه با بافت طبیعی مورد توجه افراد زیادی که به طراحی ویلاهای سبک روستیک علاقه مند هستد قرار گرفته است. با این اوصاف، بناهایی که با طراحی ویلا روستیک مشاهده میکنیم، بسیار شبیه به همان‌هایی هستند که در طبیعت قابل مشاهده هستند.

استفاده از رنگ هایی همانند سبز، آبی، نخودی، قهوه ای، خاکی و نیز سایر رنگ‌های خنثی از طیف‌های پرکاربرد در این سبک به شمار می روند. استفاده از متریالی همانند چوب و سنگ ها میتواند به اصالت بناهای سبک روستیک بیافزاید.

برای داشتن یک ویلا به سبک طراحی روستیک به نکات زیر توجه نمایید.

 • استفاده از فضاهای بازشو بزرگ(در، پنجره و….) و دید به مناظر بکر، زیبا و سرسبز طبیعی یا فضای خارجی ساخته‌شده
 • به کار بردن پیاده راه‌های درون محوطه‌ای، متناسب با آنچه در خانه‌های روستایی می‌بینیم
 • طراحی تراس، بالکن و بهار خواب در طراحی ساختمان روستیک که امکان بهره مندی از فضای آزاد را به شما بدهد
 • اناخاب کفپوش های چوبی به رنگ تیره بهترین ایده ال تزین گزینه برای طراحی ویلا شما هستند.
 • میتوانید برای سقف ویلا خود از تخته های چوبی با صخامت پهن استفاده کنید. بهترین گزینه برای این کار استفاده لزچوب‌های گیلاس، کاج و توسکا هستند.
 • لوازم صنایع دستی  بخصوص صنایع دست‌ساز بومی را حتما در طراحی ویلاهای خود استفاده کنید.
 • رعایت اصول چیدمان داخلی مطابق با عناصر طبیعی؛ برای مثال در یک ویلا روستیک جنگلی می‌توانید از کنده‌های چوب به جای صندلی استفاده نمایید.
 • شما نیز میتوانید در گوشه ای از طرح ویلا خود ازکتابخانه‌هایی با بافت چوب گردو استفاده کنید.
 • در انتخاب مبلمان ویلای خود بسیار حساس باشید . ازمبلمانی از پارچه هایی با رنگ و طرح های ساده ای استفاده نمایید.
 • استفاده از لوازم نوستالژیک میتواند حس قدیمی را به طرح ویلا شما بدهد‌ .
 • ویلاهای خاص با طراحی سبک روستیک، ویلاهایی هستند خاص، که نشانگر صمیمیت است.

در سال های خیر شاهد هستیم که این طرح از سبک ویلاها توانسته است توجه افراد زیادی را به خوب جلب نماید همچنین افراد زیادی اقدام به ساخت ویلاهایی در دل طبیعت با طرح ویلا روستیک بپردازند.

در این‌مقاله ما سعی کردیم تمامی ویژگی ها، مزایا و نکات لازم در ارتباط با ساخت ویلا به سبک روستیک را برای شما عزیزان به طور کامل شرح دهیم تا هنگام ساخت از بهترین متریال استفاده کنید. در صورتی که سوالی در ارتباط با طراحی ویلا به سبک روستیک برای شما عزیزان پیش آمده که به آن اشاره نکرده ایم میتوانید در بخش دیدگاه برای ما ثبت نمایید تا در اولین فرصت به آنها پاسخ دهیم.

طراحی ویلا روستیک

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا، در ابتدا لازم است این نکته را ذکر نمایبم که  طراحی داخلی ویلا دارای قسمت های بسیار مختلفی است که برای طراحی ویلا ، آگاهی از تمامی این قسمت ها مهم است.

همان طور که میدانید ، یکی از مهم ترین اجزای طراحی ویلا و ساخت ویلا، تمامی انواع ویلاها،  طراحی داخلی ویلا است . برای این کار بایستی از ایده هایی استفاده نمایید که کاملا با محیط شما تطبیق‌پذیر باشد.

همان طور که اشاره نمودیم، معماری طراحی داخلی ویلا یک امری مهم است و باید این کار با کسب اطلاعات کافی صورت بگیرد همچنین گذشتن از این موضوع به هیچ‌عنوان کار درستی نیست و نباید به سادگی از اهمیت آن گذشت.

تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا با تمامی نکاتی که بایستی در طراحی ویلا به ان دقت نمایید آشنا شوید.

طراحی کلی ویلا

شاهد این موضوع هستیم که در بسیاری از موارد ، افراد به دنبال این هستند که فضای سبزی را در طرح ویلا خود طراحی نمایند.

افرادی که به دنبال طراحی ویلا هستند قطعا قصد دارند فضایی را برای خود طراحی نمایند که به دور از فضای شهر نشینی،جایی دنج همراه با گیاهان با طراوت و بوی خاک ساعاتی دلپذیر را طی نمایند و برای چند ساعت به دور از هر گونه مشغله ذهنی باشند که جهت انجام این شما بایستی از تمامی نکات طراحی ویلا باغ آگاه باشید که برای این کار میتوانید مقاله طراحی باغ ویلا را مطالعه نمایید.

نکاتی که باید در طراحی داخلی ویلا رعایت شوند

داشتن یک محیط بسیار آرامش‌بخش یک امر حیاتی است و باید تمامی اصول طراحی داخلی ویلا رعایت شوند  تا رفاه برای ساکنین ویلا ایجاد شود. طراحی ویلا ایده آل نیازمند این است، شما طبق علایق خود کار را پیش ببرید.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که در طراحی داخلی ویلا نباید از چندین سبک استفاده کنید انها را با یکدیگر ادغام نمایید، بلکه بایستی طرح ویلا شما تنها از یک سبک خاص پیروی کند.

پیشنهاد ما به شما ، استفاده از دو سبک پر طرفدار طراحی ویلا مدرن و کلاسیک است به این دلیل که بهتربن گزینه برای طراحی و ساخت ویلا به شمار می آیند.

از دیگر مهم ترین نکاتی که باید به ان توجه نمایید ،انتخاب تیم بسیار قوی را برای طراحی داخلی ویلا انتخاب کنید. انتخاب تیم مناسب اهمیت بسیار بالایی دارد و باید تحقیقات بسیاری در انتخاب افراد داشته باشید.

اهمیت طراحی داخلی ویلا بر زیبایی ویلا

موارد زیادی هستند که زیبایی ویلای شما را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

باید دقت داشته باشید که بایستی طراحی ویلا را با دقت طبق اصول پیش نبرید نمی توانید زیبایی های به طرح ویلا هدیه دهید.

زیبایی عنصری است که آرامش انسان را دو‌چندان می کند. طراحی ایده آل ویلا باید به گونه ای باشد که ویلا را خاص تر، زیباتر همچنین دلنشین تر کند تا شما از اقامت در ویلای خود لذت بیشتری ببرید.

انتخاب مناسب رنگ‌ها در اصول طراحی ویلا

باید این نکته را ذکر نماییم که تمامی رنگ ها، جز جدایی ناپذیر طراحی ویلا هستند که با آگاهی از ترکیب صحیح رنگ ها برای استفاده در طراحی داخلی ویلا مدرن بسیار کاربردی است.

در طراحی ویلا مدرن، تزئینات داخلی معمولاً از رنگ‌های پاستلی استفاده می‌شود.

رعایت این اصول، سبب میشود تا صاحب ویلا تنها از یک رنگ تبعیت نکند.

برای طراحی ویلا در قسمت نمای داخلی سعی کنید رنگ‌هایی به کار ببرید که مکمل یکدیگر باشند یا شرایط را در حالت متعادل تنظیم کنند. بهترین راهکار این است که رنگ‌ها را از پالت رنگ انتخاب کنید.

طراحی ویلا و سالن ناهار خوری

از مهمترین قسمت ها برای طراحی فضای داخلی ویلاهای مدرن و کلاسیک طراحی سالن نهار خوری است.

اولین نکته که باید به آن توجه داشته باشید، اختصاص دادن فضایی مناسب برای ناهار خوری است.

این تصمیم بر عهده شماست که این قسمت از طرح ویلا شما ساده باشد یا مدرن؟

همچنین، دکوراسیون داخلی ویلا  باید با رنگ‌هایی همراه باشد که هنگام غذا خوردن آرامش بیشتری ایجاد کند.

طراحی اتاق خواب در ویلا

یکی دیگر از نکاتی که در اصول طراحی ویلا اهمیت دارد، طراحی اتاق خواب است. اتاق خواب، مکانی است که باید آرامش را برای افراد به وجود آورد. در نظر گرفتن فضای کافی برای چیدمان مبلمان و تخت، طراحی فضای مناسب برای نصب سیستم های روشنایی، آباژور یا لامپ های مخفی و حتی مکان مناسب برای یک حمام اختصاصی در داخل اتاق خواب، جزو مهمترین نکات یک طراحی ویلا مدرن است.

طراحی ویلا ها و خانه های ویلایی با توجه به دارا بودن سه فضای بسته و نیمه بسته و باز به لحاظ معماری می توانند تجربه های زیبایی از فضای زندگی را بهمراه داشته باشند.

طراحی ویلا حرفه ای می بایست ارتباط بیرون و درون را قوی کرده در عین حال محرمیت مناسبی به فضا ببخشد.

نکات قابل توجه طراحی ویلا 

 • طرح ویلا می بایست بزرگ - دلباز جلوه کند.
 • طراحی ویلا می بایست لوکس - به روز باشد.
 • متناسب با شخصیت  کارفرما باشد.
 • پاسخگوی نیاز کارفرما همچنین خالق  تصورات زیبای مخاطب باشد.
 • ارتباط بیرون و درون مناسبی داشته باشد.
 • المانهای زیبایی شناسی را همراه داشته باشد.
 • وجود حیاط و محوطه ی سبز به همراه زیبایی های طبیعی را میسر کند.
 • آرامش  از دست رفته در آپارتمانها را در خود داشته باشد.

طراحی داخلی ویلا جناب سیدآبادی 639 3 o

طراحی پلان ویلا چیست؟

به طور کلی به معنای بیشترین استفاده از فضای در دسترس می باشد که با یکپارچه کردن قسمت های مختلف و حذف دیوار های اضافه باعث می شود که طراحی فضای داخل ویلا بزرگ تر باشد. به طور مثال با ادغام سالن و نشیمن و یا فضای آشپزخانه با سالن پذیرایی می توان فضای بزرگ تری را ایجاد کرده و دسترسی به فضا های مختلف را آسان تر کنیم.

هدف اصلی از این نوع طراحی برای ویلا، بهینه سازی فضای ساختمان است. در واقع فضای داخل ساختمان تبدیل به یک اتاق بزرگ که دارای قسمت های مجزا است می شود که هر کدام از این قسمت ها محدوده ی تعیین شده ای دارند.

نکات مهم طراحی پلان ویلا چیست؟

یکی از اصلی ترین نکات برای طراحی ویلا،نقشه ی ویلا است زیرا به پلان - فرم و هماهنگی بین آنها باید بسیار توجه داشت.

همچنین مواردی همچون تهویه،نورگیر،موارد اقلیمی ، شرایط آب و هوایی،کاربرد داشتن فضاها و دسترسی آسان،عملکرد و جلوگیری از پرت بودن فضا اهمیت بسیار در طراحی ویلا دارد.

نکته ی حائز اهمیت دیگر سطح اشغال شده توسط هر قسمت مانند آشپزخانه و اتاق خواب ها، همچنین هماهنگی بین آن ها می باشد.از طرفی طراحی فضای سبز،نحوه ی قرار گیری ساختمان،ساختار سقف که میتواند شیب دار یا ساده باشد و اگر ویلا چند طبقه باشد هماهنگی بین طبقات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 یک پلان ویلایی ایده ال چه ویژگی هایی دارد؟

۱.طراحی پلان ویلا باید به گونه باشد که نهایت بهره برداری از نور محیط صورت بپذیرد.

۲.از طراحی پلان ویلا فضاهای بی کاربرد تا میتوان باید خودداری کرد.یک طراحی پلان ویلا ایده ال، پلانی می باشد که بتوان از تمام محیط ویلا استفاده ی کاربردی داشت.

۳.از دیگر نکات،استفاده ی هوشمندانه و انتخاب ابعاد مناسب برای بخش های مختلف است. درست است که در طراحی پلان ویلا هدف فضای بیشتر است اما این نیازمند یک طراحی استاندارد است که با کوچک تر کردن ابعاد قسمت های مختلف نتیجه مطلوبی کسب نمی‌کنیم.

۴.جانمایی های استاندارد:  محل قرار گیری هر قسمت از ویلا را نسبت به بخش های دیگر مشخص می کند.به طور مثال آیا درست است که درب دستشویی و یا حمام به سمت آشپز خانه باز شود؟

دستشویی و یا حمام باید تا جایی که ممکن است از فضاهای عمومی دور باشد و رعایت کردن همچین نکاتی میتواند تاثیر بسیار زیادی در داشتن یک طراحی پلان ویلا ایده ال داشته باشد.

۵.در مسیرها نباید پیچیدگی باشد.ارتباط بین فضاها از اصلی ترین اصول طراحی پلان ویلا است و در یک طراحی استاندارد برای اینکه از یه قسمت به قسمت دیگری در ویلا بروید نباید نیازی داشته باشد که از راهرو‌های باریک و یا مسیر های پیچ در پیچ استفاده کنید.

۶.دسترسی مناسب به دستشویی برای تمام اتاق ها: برای مثال اینکه بخواهید اتاق ها در طبقه ی بالا باشند و دستشویی در طبقه ی پایین باشد اصلا اصول مناسبی در طراحی نیست و یک نقص حساب میشود زیرا هماهنگی بین فضاها را رعایت نکرده اید.

۷.ارتفاع سقف مناسب برای طراحی پلان ویلا: در طراحی پلان ویلا ارتفاع سقف نقش بسیار مهمی دارد و هرگز نباید ارتفاع کوتاه برای سقف در نظر گرفت زیرا احساس خفگی به اهالی دست میدهد .داشتن سقفی با ارتفاع بیشتر از خانه های معمولی باعث می شود که فضای طراحی ویلا دلباز تر و چشم انداز گسترده تری داشته باشد.

انواع طراحی های پلان های ویلا چیست؟

۱.پلان ویلای دوبلکس

مهم ترین نکته در طراحی ویلا دوبلکس ارتباط بین دوطبقه می باشد که باید از طبقه ی همکف از طریق راه پله به طبقه ی بالا باشد.بعضی از ویلاها هستند که دو‌طبقه هیچ ارتباطی باهم ندارد و هر طبقه ورودی مجزای خود را دارند که این نوع ویلا ها جزو ویلاهای دوبلکس محسوب نمی شوند.همچنین در رابطه با راه پله،جانمایی آن باید به گونه ای باشد که مانع ورود نور نشود و همچنین مزاحم رفت و آمد بین دو‌فضا نباشد.برای مثال نباید راه پله میان فضای سالن و اشپزخانه قرار بگیرد.همچنین طراحی پنجره های اتاق خواب ها باید طوری باشد که رو به نمای مناسبی باز شوند.آشپز خانه و سالن بهتر است به سمت نور باشد که محیطی کاملا روشن را در طول روز داشته باشند.وفضاهای خصوصی مانند حمام و دستشویی کاملا باید از فضا های عمومی دور و جدا باشند و هماهنگی مناسبی با اتاق خواب ها داشته باشند.

۲.پلان ویلای نیم پیلوت

این نوع طراحی ویلا یک طراحی اقتصادی است .این نوع طراحی مناسب زمین های کوچک که متراژ بالایی ندارند یا هزینه ی کافی برای ساخت ویلا دوبلکس یا سه طبقه وجود نداشته باشد از این پلان استفاده میشود.در این طراحی ویلا ارتفاع سازه را به دو قسمت تقسیم میکنند به طوری که نیمی از پلان در ارتفاع بالاتر از نیمه ی دیگر قرار می گیرد که به وسیله ی یک راه پله دو نیمه به هم متصل می شوند.در نیمه ی پایینی معمولا پذیرایی، سالن و در نیمه ی بالایی اتاق خواب ها قرار می گیرند همچنین در قسمت زیر نیمه ی بالایی پارکینگ قرار میگیرد.

انواع سبک های پلان ویلا

۱.طراحی پلان ویلای مدرن

این سبک بسیار پر‌طرفدار هستند و امروزه طرح ویلا های بسیاری به سبک مدرنیسم ساخته می شوند.یکی از ویژگی های این سبک و دلیل پرطرفدار بودن آن ساده بودن آن هاست.از نظر رنگ آمیزی هیچ محدودیتی ندارند.معمولا از رنگ های خنثی در بیشتر قسمت های آن استفاده میشود که در کنار آن از رنگ های روشن استفاده می کنند که ترکیبی بسیار زیبا به وجود می آید و باعث میشود هارمونی قشنگی شکل گیرد.از پرکاربردترین المان که در این سبک استفاده میشود شیشه است و میتواند شامل طراحی فضای خارجی ویلا و یا قسمتی از دیوار ها را به صورت کامل شامل شود.

۲.طراحی پلان ویلای کلاسیک

این سبک قدمت بسیار زیادی دارد.هدف این طراحی نمایش یک نما با عظمت است . در طراحی ویلا این سبک از ویلاها از ستون های بلند،طاق های بزرگ، سرستون های مجلل همچنین مجسمه  بسیار استفاده می‌شود.پرکاربرد ترین المان ها در ساخت ویلا ها سنگ - چوب

است همچنین به دلیل ظاهر و رنگی که دارند میتواند به محیط ظاهر آرام و گرم بدهد.

ساخت ویلا

ساخت ویلا، بسیاری از افراد هستند که تمایل دارند طرح اولیه ویلای خود را با سلیقه خودشان آماده‌سازی نمایند. برای انجام این کار لازم است در ابتدا به دنبال یک‌ شرکت طراحی ویلا مثل ویلا1000 معتبری باشید و  از انها برای طراحی ویلا خود کمک بگیرید.

در بسیاری از موارد شاهد هستیم که افراد بسیاری هستند که قصد دارند جهت طراحی ویلا در شمال کشور اقدام‌ نمایند.

اما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، شاید لازم باشد قبل از هر اقدامی یک مشاوره ساده با بهترین ارائه دهنده خدمات پیمانکاری داشته باشید.

در این مقاله ما سعی داریم تمامی نکات لازم برای طراحی ویلا را برای شما عزیزان به طور کامل شرح دهیم تا با کسب ازاطلاعات کافی برای ساخت ویلا خود در لوکیشن مد نظر خود اقدام نمایید؛ پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

مشخص کنید درگیر چه عواملی هستید؟

در ابتدا باید بگوییم که شما به تنهایی قادر به ساخت ویلا نمیباشید که البته احتمالا مهارت های لازم برای انجام این کار را نیز ندارید.

جهت اینکه از روند ساختمان‌‌سازی نهایت لذت را ببرید همچنین یک طرح ویلا زیبا داشته باشید، به این نکات مهم توجه کنید.

از مهم ترین مواردی که قبل از ساخت ویلا باید به ان توجه داشته باشید این میباشد که در ابتدا برای خود مشخص نمایید که دقیقا درگیر چه چیز‌هایی هستید و به چه مواردی نیاز دارید.

مراحل ساخت ویلا از مرحله طراحی پلان ویلا تا مرحله آخر یعنی بهره‌برداری از ساختمان، بسیار وقت‌گیر است؛ هم به هزینه‌های زیادی نیاز دارد هم باید زمان کافی برای اخذ مجوزها اختصاص داده شود.

برای طرح اولیه ویژه طراحی ویلا ما به شما توصیه میکنیم که حتما با اعضای خانواده خود مشورت نمایید و تمام نظریات انها را جمع اوری کرده و برای ساخت ویلا خود از تمامی این نظریه ها استفاده نمایید.

به عنوان فردی که می‌خواهد پروژه ساخت ویلا در شمال را انجام دهد باید بدانید که دقیقاً چه جزئیات یا کلیاتی در پروژه شما دخالت دارند. صحبت کردن با شرکت پیمانکاری درباره مسائل مهم روز، این مشکلات را برطرف می‌کند.

طراحی پلان ساختمان ویلا به صورت اختصاصی

به این نکته توجه داشته باشید که 3- طراحی پلان ساختمان ویلا به صورت اختصاصی ضرورت دارد.

درصورتی که طرح سفارشی را در نظر دارید می‌توانید آن را به یک طراح ساختمان سفارش دهید که در این صورت باید هزینه مجزا از خدمات پیمانکاری را پرداخت نمایید.

در مورد طرح کابینت آشپزخانه و مبلمان ویلا فکر کنید

نکته بعدی که باید به ان توجه داشته باشید، داشتن یک برنامه ریزی متناسب با سلیقه خودتان جهت کابینت آشپزخانه و مبلمان ویلا است. دقیقاً به این فکر کنید که چه طرح‌هایی موجود را می‌خواهید بخرید؛ کابینت‌ها چه مدلی داشته باشند، کدام سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه را می‌پسندید و از همه مهم‌تر، نحوه چیدمان وسایل داخل آشپزخانه را باید مشخص کنید.

در قدم بعدی بایستی به انتخاب مبلمان ها متناسب با سبک خانه اهمیت دهید.

به این فکر باشید که مبلمان ها، کاناپه ها، مبل های راحتی ‌و.. قرار ایت در کدام نقطه از طراحی ویلای شما قرار بگیرند.

در قدم بعدی،اگر می‌خواهید طراحی پلان ساختمان را از پایه طراحی کنید به این فکر کنید که به چند اتاق نیاز دارید یا می‌خواهید مستر خواب داخل ویلا وجود داشته باشد یا به ساخت اتاق‌های مجهز دیگری فکر می‌کنید

ساخت سالن بازی، ساخت استخر خصوصی یا ساخت تی وی روم داخل ویلا جزء برنامه‌های سفارشی هستند که حتما بایستی در برنامه ریزی و طراحی پلان داخلی ویلا خود قرار دهید که هر یک از این قسمت ها نیاز به طراحی اختصاصی دارند.

باید با هر چیزی ارتباط برقرار کنید

نکته هشتم که در ساخت ویلا در شمال بسیار مهم است این که برای ساخت ساختمان و اجرای پروژه باید با هرچیزی که به پروژه مربوط است ارتباط برقرار کنید.

به این نکته ضروری توجه داشته باشید که هیچ راهی برای شما وجود ندارد که بتوانید از بروز اشتباهات خود جلوگیری نمایید ولی با داشتن یک برنامه ریزی مناسب میتوانید می‌توانید این احتمالات را به حداقل برسانید. .

از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید

همه ما می‌دانیم که خودسرانه عمل کردن در هر پروژه‌ای به شدت اثرات منفی را به مراحل کار وارد می‌کند. برای ساخت ویلا هم همین مسئله وجود دارد.

برای زود تر پیش بردن پروژه طراحی ویلا بهتر است از افراد حرفه ای مشورت بخواهید .

افرادی که سابقه  طراحی و ساخت ویلا دارند به شما کمک می‌کند تا از گرفتار شدن در مشکلات  احتمالی در امان باشید.

مراحل طراحی ویلا همچنین ساخت ویلا به طور کلی شامل 3 بخش میشود.بخش اول پیدا کردن یک زمین مناسب با قیمتی مناسب می باشد.با یک شرکت معماری طراحی ویلا و ساخت ویلا هماهنگی های لازم را انجام داده و کار را آغاز کنید. دقت داشته باشید که شرکتی را انتخاب نمایید که توانایی بالایی در اجرای امور داشته باشد و دارای نمونه کارهای متفاوت با سلیقه شما باشد. باید مجوز های لازم اخذ شود و طرح های مختلف جهت ارائه به کارفرما برای ویلاسازی آماده شود.این طرح ها باید شامل پلان های مختلف به همراه d3(سه بعدی)مختلف از اتاق ها و نمای کلی ویلا باشند تا شما بتوانید با سلیقه خود را در آن تغییراتی ایجاد کنید.

البته ذکر این نکته ضروری است شرکت طراحی ویلا ویلا1000 جلساتی که با شما برگزار میکند سلیقه شما در این بحث را دریافت میکند و مطابق آن، طرح ها را آماده میکند ولی به شکل کلی پس از آماده شدن طرح ویلا، شما میتوانید سلیقه و بودجه خود را در آن اعمال کنید. مرحله اجرای ویلاسازی از لحاظ مهندسی سازه خود شامل گام های اجرای پی ، فونداسیون ، سپس اجرای اسکلت سازی، سفت کاری و بعد از آن ها به مرحله نازک کاری تا زیبا‌سازی ویلا خواهیم رسید. بسته به نوع وی همچنین شکل کلی آن از پی های گسترده یا نواری یا حتی پی منفرد در ویلاسازی استفاده می‌شود اما معمولا از پی نواری در ساخت ویلا استفاده میکنیم سپس فونداسیون آماده و بتن ریزی آغاز میشود. در مرحله بعد پس از خشک شدن قوام آمدن بتن ریخته شدن اجرای اسکلت آغاز می‌شود که بسته به نوع منطقه ،طرح کلی سازه و شرایطی دیگر از اسکلت بتنی یا فلزی استفاده خواهند شد. در مرحله بعد دیوار چینی و اجرای تاسیسات ،برقی - مکانیکی آغاز میشود سپس در آخر ویلاسازی هم درب و پنجره ،نرده و ... نصب خواهد شد.

جمع بندی پایانی مقاله

اگر مقاله را تا  اینجا همراه ما بوده باشید، با قواعد طراحی ویلا  آشنا شده‌اید. در این مقاله  با بررسی تمام جزئیات مهم درباره طراحی ویلا، سعی کردیم تا مسیر را برای شما هموار سازیم. از بررسی اهمیت طرح ویلا شروع کردیم، در ادامه، سراغ انواع ویلاهای مختلف و ویژگی‌های هرکدام رفتیم. با ارائه توضیحاتی درباره انواع ویلاهای مختلف از مدرن و کلاسیک گرفته تا روستیک و سنتی و ایرانی، به نتایج جالبی در این باره رسیدیم.

در ادامه مقاله نیز تصمیم گرفتیم تا نکات مهمی درباره طراحی اجزای ساختمان ویلا بپردازیم. طراحی اجزای یک ویلا به صورت مجزا می‌تواند بر روی زیبایی ظاهری ویلا تاثیر زیادی بگذارد. این موضوع در ابعاد مختلف در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت نیز با جمع بندی تمامی این موارد سعی کردیم تا به ایده‌های بسیار متفاوتی برسیم. ایده‌هایی که با آن‌ها بتوانید ویلای متفاوت را برای خود طراحی کرده و نتیجه بسیار جذابی را برای ویلا خود به دست آورید.

4.8586956521739 1 1 1 1 1 Votes 4.86 (184 votes)

ارسال