طراحی محوطه ویلا

به دلیل سرعت و شلوغی زندگی روزمره و نیاز انسان‌ها به فاصله گرفتن از زندگی شهری و پناه بردن به طبیعت، فضای سبز و طراحی محوطه باغ، بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته ‌است. چه یک زمین وسیع داشته باشید چه قطعه زمینی کوچک، در طراحی ویلا به ایده‌هایی برای  طراحی فضای سبز نیاز دارید.

محوطه سازی ویلا چیست؟

طراحی فضای بیرونی ویلا با اضافه کردن المان‌های زینتی مثل گیاهان، آبنماها، آلاچیق، پاسیوها و… را محوطه سازی می‌گویند و هدف آن استفاده بهینه و کاربردی کردن فضای بیرونی برای صاحبان ویلا است که البته با توجه به اقلیم‌های مختلف شکل‌های متفاوتی دارد.

طراحی محوطه باغ چیست؟

به طور خلاصه، طراحی محوطه باغ فرآیند طراحی و ایجاد نقشه برای چیدمان و کاشت گیاهان و ایجاد منظره و فضای سبز است که در واقع کمک می‌کند چشم‌انداز زیباتر و وسیع‌تری در ویلای خود داشته ‌باشیم و کمی خود را از آلودگی و شلوغی و استرس زندگی شهری جدا کنیم.

اما اگر بخواهیم کمی مفصل تر پاسخ دهیم امروزه طراحی محوطه ویلا باغ به تخصصی تبدیل شده که فراتر از باغبانی‌های سنتی است که در قدیم افراد برای خانه‌‌هایشان انجام می‌دادند. و ترکیبی از شناخت گیاهان و هنر است که طراح در آن علاوه بر موارد گفته‌ شده، کاربرد و سلیقه کارفرما را نیز در نظر می‌گیرد. بسیاری از مردم به طور کامل از اینکه طراحی باغ چیست یا چه باید باشد آگاه نیستند و به همین دلیل مراجعه به افرادی که اصول محوطه سازی ویلا را به صورت تخصصی انجام می‌دهند بسیار کمک می‌کند که فضای سبز مورد علاقه و متناسب با بودجه خود را در ویلایتان داشته ‌باشید، چونکه اشتباه در طراحی محوطه ویلا باغ می‌تواند بسیار پرهزینه‌ باشد. طراحی فضای سبز به شما کمک می‌کند تا بهترین بهره را از باغ ویلای خود ببرید، زیرا علاوه بر اینکه باعث لذت بردن شما می‌شود ارزش مادی ملک شما را نیز افزایش می‌دهد. در نظر داشته ‌باشید که ممکن است باغ شما بزرگ‌ترین فضای ویلای شما باشد و نیازمند همان فکر، طراحی و بودجه ایست که برای آشپزخانه، اتاق نشیمن یا سرویس بهداشتی در نظر می‌گیرید.

برای محوطه سازی ویلا باید به این سوالات پاسخ داد

طراحی یک باغ در واقع شامل چه چیزهایی است؟

ایده‌آل‌های شما چیست؟

آیا این ایده‌آل‌ها با بودجه شما، تا چه حد قابل دستیابی هستند؟

نحوه مدیریت بودجه برای این بخش از طراحی چگونه باید باشد؟

استفاده از المان‌های تزئینی مانند آتشدان، آبنما، حصارها، مبلمان باغی و … به چه شکل است؟

طراحی فضای سبز و محوطه ویلا شامل دو بخش می‌شود، طراحی منظر سخت و طراحی منظر نرم:

طراحی منظر نرم به صورت کلی به فضای سبز محوطه گفته می‌شود مانند پوشش گیاهی و خاک

 طراحی منظر سخت در واقع اسکلت محوطه را تشکیل می‌دهد و شامل محوطه‌های سنگی، آبنماها، مسیرها، حصارها و سایر مواردیست که تغییر نمی‌کند. 

قدم اول ما در طراحی محوطه‌سازی ویلا شناخت منطقه و ویژگی‌های اقلیمی، مثل شرایط آب و هوایی، خاک و پوشش گیاهی است. مرحله‌ی بعد طراحی نقشه فضای سبز ویلا است که در آن مسیرهای فضای سبز، دیوارها، آبنماها و قسمت‌های نشیمن و منظره گیاهان با تغییرات فصل به فصل، انجام می‌شود. یکی از نکات مهم درباره طراحی فضای سبز این است که باید تغییرات فصلی و تاثیر آن در شکل محوطه را در نظر گرفت. نحوه اتصال باغ به خانه و سایر فضاهای ویلا هم از موارد موثر در طراحی است که تیم ویلا 1000 با توجه به اصول محوطه‌سازی به آن توجه دارد.

عوامل تاثیرگذار در طراحی محوطه باغ

مانند همه مراحل در طراحی و ساخت ویلا بودجه یکی از عوامل مهم در ساخت و نگهداری ازمحوطه سبز ویلا می‌باشد و ما در ویلا1000 به شما کمک می‌کنیم که متناسب با بودجه خود بتوانید به ایده‌های خود دست پیدا کنید.

مسئله مهم دیگر در طراحی باغ، سبک و سلیقه مورد علاقه کارفرما و کاربری آن می‌باشد، اینکه شما می‌خواهید طراحی محوطه برای ویلایی کوچک و دنج داشته ‌باشید، یا ویلایی لاکچری و بزرگ که از آن برای برگزاری جشن‌های مجلل استفاده کنید، دو نگاه متفاوت در طراحی محوطه باغ را می‌طلبد در نتیجه با در نظر گرفتن اهداف کارفرما می‌توان طراحی محوطه را مطابق آن برنامه‌ریزی کرد.

 موقعیت جغرافیایی می تواند تأثیر قابل توجهی در طراحی محوطه باغ داشته باشد به عنوان مثال تابش نور خورشید، جهت باد یا دمای منطقه نکات مهمی در طراحی هستند.

شکل زمین از عوامل مهم دیگر است اینکه زمین شیبدار است یا صاف، شکلی ساده دارد یا دارای شکلی غیر منظم است.

خاک هم از دیگر موارد موثر در طراحی محوطه است و کیفیت آن در محوطه‌سازی ویلا بسیار تاثیر دارد.

چیدمان

 انواع مختلفی از چیدمان باغ وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. مبلمان باغ ممکن است، شامل یک میز و چند صندلی ساده باشد، یا شامل فضایی تفریحی با تاب و چتر آفتابی و باربیکیو و فضاهایی برای بازی باشد. یا ممکن است لاکچری و مجلل باشد با نورپردازی های مختلف، آبنماها، آتشدان و عناصر تزئینی دیگر.

 در بسیاری از طراحی‌ها از فضای صاف چمن استفاده می‌شود. با این حال امروزه بسیاری از طراحان باغ ممکن است از سطوح دیگری استفاده کنند، به عنوان مثال سطوحی که “از شن شل، سنگریزه های کوچک یا خرده های چوب تشکیل شده اند” تا هم ظاهر و احساس متفاوتی ایجاد کنند و هم با توجه به کمبود منبع آبی در این زمینه، صرفه‌جویی کنند. برای ایجاد مرز و محدوده هم، می توان از پرچین، دیوار یا نرده استفاده کرد  تا از ورود حیوانات و مزاحمان جلوگیری کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 4.8]