محوطه سازی چیست؟

محوطه‌سازی یک فرایند طراحی و اجرایی است که به منظور بهبود زیبایی، استفاده و کارایی محیط‌های خارجی انجام می‌شود. این فرایند شامل انتخاب و استفاده از گیاهان، مصنوعات ساختمانی، مبلمان، نورپردازی، مسیردهی و سایر عناصر طراحی است.

محوطه‌سازی به منظور ایجاد یک فضای زیبا، آرامش‌بخش و کاربردی برای افراد است. این فرایند شامل انجام فعالیت‌های مختلفی مانند طراحی گل‌خانه‌ها، ساخت کلاسها، نصب تجهیزات آبیاری، احداث مسیرها و پله‌ها، نصب نورپردازی و غیره می‌شود.

محوطه‌سازی به عنوان یک هنر و علم، در نظر گرفتن جوانب زیبایی‌شناسی، کاربردی، اقتصادی و محیط‌زیستی را در نظر دارد. با انجام یک محوطه‌سازی حرفه‌ای و با کیفیت، محل زندگی یا کار شما به یک فضای دلپذیر و جذاب تبدیل خواهد شد.

از محوطه سازی در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟


محوطه‌سازی در انواع مکان‌ها و فضاهای مختلف استفاده می‌شود. برخی از مکان‌هایی که از محوطه‌سازی بهره می‌برند عبارتند از:

1. محل‌های اقامتی: از جمله باغ‌های خصوصی، حیاط‌ها، تراس‌ها و فضاهای باز در خانه‌ها و ویلاها که با انجام محوطه‌سازی، فضای زیبا و آرامش‌بخش برای ساکنان ایجاد می‌شود.

2. فضاهای عمومی: پارک‌ها، میدان‌ها، باغ‌های عمومی، مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و سایر فضاهای عمومی که با محوطه‌سازی به فضاهای سبز و دلپذیر تبدیل می‌شوند.

3. فضاهای تجاری: مغازه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و سایر فضاهای تجاری که با طراحی مناسب محوطه، جذابیت بیشتری برای مشتریان خود ایجاد می‌کنند.

4. فضاهای صنعتی: نمایشگاه‌ها، کارخانجات، شرکت‌ها و سایر فضاهای صنعتی که با استفاده از محوطه‌سازی، فضای کاری مناسب و زیباتر برای کارکنان و بازدیدکنندگان خود فراهم می‌کنند.

5. فضاهای عمرانی: میدان‌های شهری، پلهای عابرپیاده، پارکینگ‌ها و سایر فضاهای عمومی در شهر که با طراحی مناسب محوطه، زندگی شهروندان را بهتر و دلپذیرتر می‌کند.

بنابراین، محوطه‌سازی در انواع فضاهای مختلف استفاده می‌شود تا زیبایی، کاربردی بودن و آرامش را به آن‌ها بخشید.

اصول طراحی محوطه

اصول طراحی محوطه

طراحی محوطه باغ چیست؟

 بسیاری از مردم به طور کامل از اینکه دیزاین باغ چیست یا چه باید باشد آگاه نیستند و به همین دلیل مراجعه به افرادی که اصول محوطه سازی ویلا را به صورت تخصصی انجام می‌دهند بسیار کمک می‌کند که فضای سبز مورد علاقه و متناسب با بودجه خود را در ویلایتان داشته ‌باشید، چونکه اشتباه در دیزاین محوطه ویلا باغ می‌تواند بسیار پرهزینه‌ باشد. طراحی فضای سبز به شما کمک می‌کند تا بهترین بهره را از باغ ویلای خود ببرید، زیرا علاوه بر اینکه باعث لذت بردن شما می‌شود ارزش مادی ملک شما را نیز افزایش می‌دهد. در نظر داشته ‌باشید که ممکن است باغ شما بزرگ‌ترین فضای ویلای شما باشد و نیازمند همان فکر، طراحی و بودجه ایست که برای آشپزخانه، اتاق نشیمن یا سرویس بهداشتی در نظر می‌گیرید.

به طور خلاصه، طراحی محوطه باغ فرآیند طراحی و ایجاد نقشه برای چیدمان و کاشت گیاهان و ایجاد منظره و فضای سبز است که در واقع کمک می‌کند چشم‌انداز زیباتر و وسیع‌تری در ویلای خود داشته ‌باشیم و کمی خود را از آلودگی و شلوغی و استرس زندگی شهری جدا کنیم.

اما اگر بخواهیم کمی مفصل تر پاسخ دهیم امروزه محوطه‌سازی ویلا باغ به تخصصی تبدیل شده که فراتر از باغبانی‌های سنتی است که در قدیم افراد برای خانه‌‌هایشان انجام می‌دادند. ترکیبی از شناخت گیاهان و هنر است که طراح در آن علاوه بر موارد گفته‌ شده، کاربرد و سلیقه کارفرما را نیز در نظر می‌گیرد.

عوامل تاثیرگذار در طراحی محوطه باغ

مانند همه مراحل، در طراحی و ساخت ویلا بودجه یکی از عوامل مهم در ساخت و نگهداری ازمحوطه سبز ویلا می‌باشد و ما در ویلا1000 به شما کمک می‌کنیم که متناسب با بودجه خود بتوانید به ایده‌های خود دست پیدا کنید.

مسئله مهم دیگر در طراحی باغ، سبک و سلیقه مورد علاقه کارفرما و کاربری آن می‌باشد، اینکه شما می‌خواهید طراحی محوطه برای ویلایی کوچک و دنج داشته ‌باشید، یا ویلایی لاکچری و بزرگ که از آن برای برگزاری جشن‌های مجلل استفاده کنید، دو نگاه متفاوت در طراحی محوطه باغ را می‌طلبد در نتیجه با در نظر گرفتن اهداف کارفرما می‌توان طراحی محوطه را مطابق آن برنامه‌ریزی کرد.

 موقعیت جغرافیایی می تواند تأثیر قابل توجهی در طراحی محوطه باغ داشته باشد به عنوان مثال تابش نور خورشید، جهت باد یا دمای منطقه نکات مهمی در طراحی هستند.

شکل زمین از عوامل مهم دیگر است اینکه زمین شیبدار است یا صاف، شکلی ساده دارد یا دارای شکلی غیر منظم است.

خاک هم از دیگر موارد موثر در طراحی محوطه است و کیفیت آن در محوطه‌سازی ویلا بسیار تاثیر دارد.

چیدمان باغ

انواع مختلفی از چیدمان باغ وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. مبلمان باغ ممکن است، شامل یک میز و چند صندلی ساده باشد، یا شامل فضایی تفریحی با تاب و چتر آفتابی و باربیکیو و فضاهایی برای بازی باشد. یا ممکن است لاکچری و مجلل باشد با نورپردازی های مختلف، آبنماها، آتشدان و عناصر تزئینی دیگر.

 در بسیاری از طراحی‌ها از فضای صاف چمن استفاده می‌شود. با این حال امروزه بسیاری از طراحان باغ ممکن است از سطوح دیگری استفاده کنند، به عنوان مثال سطوحی که “از شن شل، سنگریزه های کوچک یا خرده های چوب تشکیل شده اند” تا هم ظاهر و احساس متفاوتی ایجاد کنند و هم با توجه به کمبود منبع آبی در این زمینه، صرفه‌جویی کنند. برای ایجاد مرز و محدوده هم، می توان از پرچین، دیوار یا نرده استفاده کرد  تا از ورود حیوانات و مزاحمان جلوگیری کرد.

طراحی محوطه ویلا

طراحی محوطه ویلا یکی از مهمترین قسمت‌های طراحی ویلا است. امروزه به دلیل سرعت و شلوغی زندگی روزمره و نیاز انسان‌ها به فاصله گرفتن از زندگی شهری و پناه بردن به طبیعت، فضای سبز و  باغ، بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته ‌است. چه یک زمین وسیع داشته باشید چه قطعه زمینی کوچک، در طراحی ویلا به ایده‌هایی برای  طراحی فضای سبز نیاز دارید.

طراحی فضای بیرونی ویلا با اضافه کردن المان‌های زینتی مثل گیاهان، آبنماها، آلاچیق، پاسیوها و… را محوطه سازی می‌گویند و هدف آن استفاده بهینه و کاربردی کردن فضای بیرونی برای صاحبان ویلا است که البته با توجه به اقلیم‌های مختلف شکل‌های متفاوتی دارد.

طراحی محوطه ویلا با ویلا 1000
طراحی محوطه ویلا، ویلا 1000، طراحی ویلا

برای محوطه سازی ویلا باید به این سوالات پاسخ داد

دیزاین یک باغ در واقع شامل چه چیزهایی است؟

ایده‌آل‌های شما چیست؟

آیا این ایده‌آل‌ها با بودجه شما، تا چه حد قابل دستیابی هستند؟

نحوه مدیریت بودجه برای این بخش از طراحی چگونه باید باشد؟

استفاده از المان‌های تزئینی مانند آتشدان، آبنما، حصارها، مبلمان باغی و … به چه شکل است؟

طراحی فضای سبز و محوطه ویلا شامل دو بخش است، طراحی منظر سخت و منظر نرم:

منظر نرم به صورت کلی به فضای سبز مانند پوشش گیاهی و خاک محوطه گفته می‌شود. 

 طراحی منظر سخت در واقع اسکلت محوطه را تشکیل می‌دهد و شامل محوطه‌های سنگی، آبنماها، مسیرها، حصارها و سایر مواردیست که تغییر نمی‌کند. 

قدم اول ما در طراحی محوطه‌سازی ویلا شناخت منطقه و ویژگی‌های اقلیمی، مثل شرایط آب و هوایی، خاک و پوشش گیاهی است. مرحله‌ی بعد طراحی نقشه فضای سبز ویلا است که در آن مسیرهای فضای سبز، دیوارها، آبنماها و قسمت‌های نشیمن و منظره گیاهان با تغییرات فصل به فصل، انجام می‌شود. یکی از نکات مهم درباره طراحی فضای سبز این است که باید تغییرات فصلی و تاثیر آن در شکل محوطه را در نظر گرفت. نحوه اتصال باغ به خانه و سایر فضاهای ویلا هم از موارد موثر در طراحی است که تیم ویلا 1000 با توجه به اصول محوطه‌سازی به آن توجه دارد.

محوطه سازی باغ و ویلا چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

محوطه سازی در باغ و ویلا تفاوت های اساسی دارد. در باغ
طراحی محوطه به گونه ای است که فضاهای سبز و گیاهان پوشش اصلی را تشکیل می دهند. ترکیب گیاهان بر اساس اصول طراحی باغ سازی و با هدف ایجاد محیطی آرامش بخش و طبیعی است.
 فضاهای سخت معماری مانند ساختمان اصلی، آلاچیق، آب نما و مسیرهای پیاده روی نقش فرعی دارند. استفاده از مصالح طبیعی و هماهنگ با محیط طبیعی اولویت دارد. اما در ویلا طراحی محوطه با هدف ایجاد فضاهای سخت و سازه های معماری است. گیاهان به عنوان عناصر تزئینی و محصور کننده فضاهای معماری استفاده می شوند. ساختمان اصلی، استخر، پارکینگ و محوطه سازی شده با کفپوش های سخت و مصالح مصنوعی نقش اصلی را ایفا می‌کنند. طراحی محوطه با هدف ایجاد فضاهای سرپوشیده و محصور برای استفاده ساکنین است.
 
در مجموع، در باغ گیاهان و طبیعت نقش اصلی را دارند، اما در ویلا سازه های معماری و فضاهای سخت محوریت دارند.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 18 میانگین: 4.9]