انواع مسیرسازی در محوطه سازی ویلا

طراحی مسیر در محوطه سازی ویلا یکی از مهمترین فاکتورهایی است که زیبایی و کارآمدی یک طراحی محوطه را تضمین می کند. در واقع در محوطه ویلا، باغ ویلا یا باغچه ویلا، بدون دسترسی مناسب به فضاهای محوطه و همچنین ساختمان ویلا، اهداف طرح و ساخت محوطه ویلا به خوبی محقق نخواهند شد.

نقش مسیرها در محوطه سازی ویلا فراتر از ایجاد دسترسی می باشد. آنها فرصت های مناسبی را برای پیاده روی، مکث، گردش و لذت بردن از فضاهای طبیعی ایجاد می‌کنند و خود به نوعی جاذبه محوطه تبدیل می شوند.

طراحی مسیرهای سواره در محوطه

مسیر ماشین رو از دروازه اصلی محوطه تا پارکینگ ساختمان ویلا، ممکن است مسیری کوتاه یا طولانی باشد. بسته به وسعت محوطه و جانمایی ساختمان ویلا، عرض و طول این مسیر تعریف می شود. معمولا برای ویلا لوکس و بزرگ که دارای چندین پارکینگ است، بهتر است عرض کافی برای عبور دو ماشین در نظر گرفته شود و یا مسیرهای جداگانه ورود و خروج در نظر گرفته شود.

طراحی ویلا

بدون تردید بهتر است فقط در صورت ضرورت، مسیرهای ماشین رو با عرض زیاد ایجاد شود و بیشترفضا به پوشش های طبیعی و سبز اختصاص یابد.

 

متریال کفسازی این مسیرها می تواند آسفالت، سنگفرش، آجر فرش و یا بلوک های بتنی هموار باشد.  تا حد ممکن باید از استفاده از آسفالت اجتناب کرد زیرا کمترین هماهنگی را با ماهیت طبیعی محوطه ویلا دارد و باعث جذب و تابش گرما می شود. سنگفرش به سبب استحکام و ظاهر طبیعی خود، گزینه ایده آلی است. علاوه بر این که اصطکاک لازم را جهت کند کردن سرعت حرکت نیز ایجاد می‌کند.

در محوطه سازی کوچک، کوتاهترین مسیر برای مسیر ماشین رو در نظر گرفته می شود تا فضای زیادی را اشغال نکند. اما در باغ ویلای بزرگ یا محوطه سازی های وسیع، می توان با ایجاد پیچ و خم های عمدی در مسیر، راه طولانی تری برای رانندگی در محوطه طراحی می شود تا ساکنان و میهمانان ویلا در هنگام ورود، شاهد مناظر طبیعی و جذابیت های بیشتری باشند.

همچنین می توان فضایی را برای دور زدن و گردش حول یک نقطه کانونی جذاب، قبل از ورود به پارکینگ طراحی کرد.

 

در حاشیه مسیر ماشین رو بهتر است از گیاهانی استفاده کرد که حالت پراکندگی و پخش شدگی نداشته باشند، زیرا به آسانی آسیب می بینند. چمن کاری، بوته های شمشاد،گل رز و درختچه ها برای این مکان مناسب تر هستند.

نورپردازی مسیرهای محوطه سواره رو به طرق مختلفی صورت می گیرد. می توان از تجهیزات پایه دار و بلند استفاده کرد و یا در حاشیه های مسیر، نورپردازی هایی در کف ایجاد کرد. نورپردازی های متنوع بین المان های طبیعی و فضای سبز محوطه نیز به جذابیت بیشتر این مسیر منجر می شود.

طراحی پیاده راه در محوطه سازی ویلا

پیاده راهها بر اساس فضاهای مختلف و المان های شاخص، فاصله آنها با یکدیگر و با ساختمان ویلا تعریف می شوند. یک پیاده راه می تواند برای رسیدن به فضای خاص مثلا یک آلاچیق، فضای نشیمن و یا استخر طراحی شود و یا صرفا برای پیاده روی در امتداد مسیری طبیعی و زیبا.

اجرای پیاده راه کارآمد و جذاب در محوطه سازی ویلا، منوط به ایجاد کشش و جذابیت در مسیر است که افراد را ترغیب به ادامه  پیاده روی کرده و چشم ها را به سمت المان های جذاب و مورد نظر هدایت کند. در حاشیه پیاده راه بهترین مکان برای کاشت گیاهان تزئینی و زیبا و نصب المان های هنری است، چرا که منجر به کند شدن حرکت افراد، مکث و لذت بیشتر از محیط می شود.

انواع پیاده راه در محوطه سازی ویلا

  • پیاده راه‌های منحنی

خطوط منحنی آرامش بخش و ملایم هستند، همچنین با ایجاد پیچ وخم های مختلف، پرسپکتیوهای در حال تغییر و جذابی را در طی مسیر به وجود می آورند. در پس هر خمیدگی و تغییر جهتی یک جذابیت جدید در انتظار است.

  • پیاده راه مستقیم

مسیرهای مستقیم، حالت خشک و رسمی در محوطه سازی ایجاد می کنند و بیشتر مناسب محوطه سازی کلاسیک یا مینیمال هستند. با قرار دادن المانی تزئینی و جذاب و گیاهان زیبا در حاشیه این مسیرها می توان یکنواختی آنها را کم کرد. این مسیرها می توانند به تقاطع تعریف شده ای برسند و دوباره امتداد یابند.

  • پیاده راه شطرنجی

الگوی شطرنجی حالت رسمی و سنتی در محوطه القا می کند، تقاطع های ایجاد شده، مکان های ایده آلی برای جانمایی المان های خاص یا فضاهای نشستن و مکث هستند.

  • پیاده راه پله ای

این نوع مناسب طراحی محوطه روی زمین شیبدار است و باعث کاستن از حجم خاکریزی و خاکبرداری و پایداری محوطه می شود. فرم های متنوعی با استفاده از انواع متریال ها می توانند اختلاف سطوح را شکل دهند. نسبت به میزان ناهمواری و طول مسیر، ارتفاع پله ها و کف آنها متغیر خواهد بود.

متریال مسیرسازی در محوطه سازی ویلا

به طور کلی سنگ حالت طبیعی و ارگانیکی به پیاده راه می بخشد. فرم های نامنظم این حالت را تقویت می کنند و قطعات منظم و پرداخت شده حالت رسمی تری القا می کنند.

آجر بافت گرم و صمیمی داشته و قابلیت رج چینی های متنوعی را در یک مسیر دارد و حالت روستیک و سنتی به محوطه می بخشد، گرچه دوام آن نسبت به کفسازی های بتنی و سنگی کمتر است اما برای پیاده راه متریال مناسبی است. بافت زبر آن اصطکاک لازم را برای جلوگیری از لغزش و سر خوردن ایجاد می کند.

 

بتن متریالی است که دارای مقاومت خوبی در برابر شرایط آب و هوایی و اقلیم های مختلف است و همچنین دارای بافت زبر و مناسب و امنی می باشد. از این رو مورد استفاده گسترده ای در کفسازی مسیرهای محوطه دارد. همچنین قابلیت رنگ و نقش پذیری متنوعی دارد.

 

برای پیاده راهها می توان از الوارهای چوبی نیز استفاده کرد. این متریال مناسب مناطقی است که دارای آب و هوای نسبتا معتدلی هستند و در معرض یخبندان ها و یا گرمای شدید نباشند. نوع چوب به کار رفته باید از نوع ترمو و تقویت شده باشد.

ترکیبی از متریال مختلف نیز امکان پذیر است، بافت های مختلف به مسیر تنوع می بخشند. قسمت های چوبی که دوام کمتری دارند، به راحتی می توانند تعویض شوند.

ایده های جذاب طراحی مسیر در محوطه سازی ویلا

فضای باز و وجود فضای سبز و طبیعی، امکان اجرای طرحهای خلاقانه و جذاب را برای  مسیرسازی در محوطه سازی ویلا فراهم می آورد. در این بین، با انتخاب متریال و عرض مناسب و حفظ امنیت تردد، گزینه های بی شماری در اختیار طراحان لندسکیپ قرار می گیرد.

با ترکیب پوشش سبز لا به لای سنگ های لاشه شکل دهنده پیاده راه، به لطافت و زیبایی آن افزوده می شود. گیاهانی مانند خزه ایرلندی، چمن، آویشن خزنده و… برای این منظور مناسب هستند زیرا رشد آنها محدود است و مناسب شرایط اقلیمی مختلفی نیز هستند.

ترکیب چمن با سطح بتنی پیاده راه نیز متنوع و جذاب است.

از دو تراز مختلف به فضای نشیمن زیبایی در محوطه، دسترسی هایی با سنگ های لاشه به صورت پله ای و کفسازی مسطحی از قطعات منظم سنگ ایجاد شده است.

بافت های متنوع سنگ در کنار یکدیگر همراه با پوشش سبز، تنوع جذابی خلق می کند. قطعات بزرگتر و هموار تر در پیاده راه و سنگریزه در حاشیه آن، یک بستر لایه ای ایجاد می کنند.

وجود تن های رنگی مختلف، به سبزی انبوه پوشش گیاهی محوطه، تنوع جذابی بخشیده است و فرم منحنی آن حس حرکت و پویایی در آن به وجود آورده است.

با توجه به هماهنگی متریال کفسازی از لحاظ بافت و رنگ با بنای ویلا و دیگر المان های محوطه، تفکیک آن از دیگر اجزا، صرفا با نوارهای باریکی از چمن صورت گرفته است.

اجرای طرح های هنری و منحصر به فرد با سنگ در ابعاد و رنگ های مختلف، فضای جذابی را ایجاد می کند.

مسیر پیاده راه می تواند روی یک حوضچه آب کم عمق با قطعات سنگی به سادگی ایجاد شود. این مسیر دو طرف این حوضچه را به هم متصل کرده است.

این مسیر با انواع سنگ ها و آجر شکل گرفته و در قسمت هایی از آن باغچه های بسیارکوچکی تعبیه شده که تنوع مسیر  را به حداکثر رسانده است.

انواع فرم ها و طرح ها با استفاده از متریال مختلف، در طراحی مسیرهای محوطه ویلا قابل اجراست . در انتخاب این الگو و متریال ها سبک غالب محوطه سازی و طراحی ویلا موثر هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.8]