6 نکته ای که هنگام طراحی اتاق نشیمن باید در نظر بگیرید

آیا می دانستید که ما بیشتر وقت خود را در اتاق نشیمن می گذرانیم؟ همانطور که از نامش پیداست، اتاق نشیمن یکی از پرکاربردترین فضاهای خانه شما و بدون شک ضربان قلب خانه است.

در حالی که اتاق نشیمن مکانی دنج برای استراحت و معاشرت با خانواده است، همچنین یک مرکز سرگرمی است که هنگام بازدید از مهمانان از آن پذیرایی می کنیم. از این رو، طبیعی است که سعی کنیم آن را به دلپذیرترین و دوست داشتنی ترین نسخه ای که ممکن است تزئین کنیم.

بنابراین، چنانچه به یک اتاق نشیمن خالی در خانه جدید خود خیره شده اید و سعی می کنید ذهن خود را در مورد نحوه طراحی آن درگیر کنید. یا می خواهید فضای زندگی خود را به چیزی جاودانه تر و باکلاس تر تغییر دهید، برای ایده های نهایی طراحی اتاق نشیمن ادامه مطلب را بخوانید.

1. فضای زندگی خود را اندازه گیری کنید

قبل از اینکه بتوانید تصمیم مهمی در مورد طراحی اتاق نشیمن خود بگیرید، باید اندازه گیری هایی انجام دهید تا تصویر دقیق و واضحی از متراژ مربع آن داشته باشید. وقتی با ابعاد اتاق نشیمن خود آشنا می شوید، برنامه ریزی چیدمان و سازماندهی یا خرید مبلمان آسان تر می شود.

با اندازه‌گیری‌های مناسب، در نهایت می‌توانید با انتخاب مبلمان، قالیچه و پنجره‌ها با اندازه مناسب، در مورد جای مناسب مبلمان تصمیم بگیرید. 

بنابراین، چه در حال بازسازی یا برنامه ریزی اتاق نشیمن خود از ابتدا هستید، بسیار مهم است که این کار را زودتر از موعد انجام دهید تا در زمان، هزینه و زحمت تهیه مبلمانی که متناسب با فضای شما نیست، صرفه جویی کنید.

2. مقاصد واقع بینانه ایجاد کنید 

طراحی اتاق نشیمن

وقتی می دانید چگونه می خواهید از اتاق نشیمن خود استفاده کنید، تزئینات بسیار ساده تر می شود. آیا جایی می خواهید که بتوانید با دوستان و خانواده گفتگو کنید؟ یا شاید همیشه تصور می کردید که یک منطقه مطالعه و کوکتل بار در محل زندگی خود داشته باشید.

شما باید تمام نیت ها را برای اتاق خود در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که فضای خود را طوری تزئین می کنید که شخصیت، سلیقه و ترجیحات شما را منعکس کند. نیت شما باید واقع بینانه و همسو با سبک زندگی شما باشد. 

برای مثال، اگر بچه دارید، از میزهای قهوه‌خوری شیشه‌ای و لامپ‌های زمینی متعدد دوری کنید، زیرا خطر ایمنی بالقوه دارند. در عوض، می توانید چراغ های آویزان و میزهای چوبی را که به همان اندازه خوب هستند، به خطر بیاندازید. پس از همه، امن تر از متاسفم، درست است؟

3. چیدمان اتاق نشیمن را خوب را انتخاب کنید 

پیدا کردن یک چیدمان خوب برای اتاق نشیمن برای مبلمان شما می تواند مانند یک پازل بی پایان باشد. کلید یک اتاق نشیمن کاربردی و شیک فضایی است که هم نیازها و هم سبک زندگی شما را برآورده می کند. چیدمان شما باید دقیق باشد زیرا مهم نیست که اتاق شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد، اگر مبلمان خود را به طرز ناخوشایندی چیده باشید، بیشترین بهره را از آن نخواهید برد.

مناطق مجزا را در سراسر اتاق نشیمن خود ایجاد کنید. همچنین ویژگی های اتاق نشیمن خود را که واقعاً به آن نیاز دارید و نمی توانید بدون آن انجام دهید را در نظر بگیرید. حداقل فضایی برای استراحت، کار، مطالعه و گفتگو ایجاد کنید.

از آنجایی که مبل شما یک ویژگی اصلی در اتاق نشیمن شما است، می توانید از آن برای تعیین چیدمان مبلمان نیز استفاده کنید. یک نقطه کانونی مانند تلویزیون یا شومینه را شناسایی کنید و مبل خود را در اطراف آن قرار دهید تا یک مرکز گفتگو و منطقه آرامش ایجاد کنید.

هنگامی که مبل خود را قرار دادید، می توانید مناطق جداگانه را با صندلی اضافی تقویت کنید. مطمئناً، دفتر خانه خود را در گوشه ای با یک میز کنسول و صندلی داشته باشید، اما همچنین یک صندلی مسلح کنار پنجره قرار دهید تا یک منطقه مطالعه مشخص داشته باشید.

4. یک تم مناسب انتخاب کنید

تم اتاق نشیمن

هنگامی که از قرار دادن مبلمان خود راضی بودید، می توانید به قسمت جالب آن بروید و یک تم مناسب برای اتاق خود انتخاب کنید. انتخاب یک موضوع به صورت تصادفی آسان است، اما برای اثر شگفت انگیز نهایی، باید عمدی تر انتخاب کنید.

از طرح‌های مدرن، مینیمالیستی، خانه‌های مزرعه‌ای، قدیمی گرفته تا طرح‌های بی‌انتها، وقتی صحبت از تم‌های بالقوه مناسب شما می‌شود، فهرست بی‌پایان است. آیا شما یک رمانتیک ناامید هستید؟ طبیعتاً ماجراجویی؟ یا یک مینیمالیست؟ موضوعی را انتخاب کنید که نشان دهنده شخصیت و سلیقه شما باشد.

همچنین توجه داشته باشید که سبک و موضوع شما باید با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، اگر خانه شما پر از بچه است، ممکن است بخواهید از یک اتاق نشیمن پر از عتیقه جات دور شوید. در عوض، طراحی مدرن یا مزرعه ای منطقی تر خواهد بود.

هنگام طراحی اتاق نشیمن، دکوراسیون دیوار بخش مهمی از پازل است و به هیچ وجه نباید این دیوارها ساده باشند. این دکوراسیون ممکن است شامل نقاشی، عکس، پرتره شخصی و کاغذ دیواری باشد.

می توانید یک دیوار گالری بسازید، یک اثر هنری بزرگ آویزان کنید، یا یک آینه آویزان کنید تا نور را منعکس کند و تصور یک اتاق نشیمن بزرگ را ایجاد کنید. از طرف دیگر، دیوارهای خود را با کاغذ دیواری و کاشی های رنگی بپوشانید تا فضایی خیره کننده را بازسازی کنید.

5. به دیوارها توجه کنید

هنگام طراحی اتاق نشیمن، دکوراسیون دیوار بخش مهمی از پازل است و به هیچ وجه نباید این دیوارها ساده باشند. این دکوراسیون ممکن است شامل نقاشی، عکس، پرتره شخصی و کاغذ دیواری باشد.

می توانید یک دیوار گالری بسازید، یک اثر هنری بزرگ آویزان کنید، یا یک آینه آویزان کنید تا نور را منعکس کند و تصور یک اتاق نشیمن بزرگ را ایجاد کنید. از طرف دیگر، دیوارهای خود را با کاغذ دیواری و کاشی های رنگی بپوشانید تا فضایی خیره کننده را بازسازی کنید.

6. راه حل‌های ذخیره سازی اتاق نشیمن را بگنجانید

هر چقدر هم که برای داشتن یک اتاق نشیمن بی عیب و نقص تلاش کنید، به نوعی به هم ریختگی به فضای شما کشیده می شود. بنابراین، در هنگام طراحی اتاق نشیمن خود، راه حل های ذخیره سازی را در نظر بگیرید. برای جلوگیری از این امر، از شر مبلمان اضافی غیر ضروری خلاص شوید و قطعات چند منظوره را انتخاب کنید.

قفسه‌های بسته و باز را در موقعیت‌های استراتژیک اتاقتان بچینید، اسباب‌بازی‌های بچه‌ها را پنهان کنید و جذاب‌ترین وسایلتان را به نمایش بگذارید. به قطعات همه کاره مانند میز کنسول، میزهای عثمانی و میزهای قهوه با قفسه های اضافی نیز توجه کنید.

نتیجه نهایی
از یک مرکز سرگرمی، منطقه خنک کننده گرفته تا یک فضای کاری، روند دکوراسیون ممکن است ترسناک به نظر برسد. با نکات ذکر شده در بالا، به سرعت متوجه خواهید شد که چگونه می توانید این فضا را به طور متفکرانه طراحی کنید تا برای خود و خانواده تان جذاب باشد. امروز یک اتاق نشیمن استثنایی ایجاد کنید، منتظر چه هستید؟

منبع :https://www.maramani.com/blogs/home-design-ideas/6-things-you-should-consider-when-designing-a-living-room

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]