اقلیم در طراحی ویلا

اگر به فکر ساختن ویلای مورد علاقه خود هستید احتمالا موارد زیادی از جمله شکل و سبک ویلا، چند طبقه بودن آن، هزینه‌ها و مزایا و معایب هر کدام ازین موارد ذهنتان را مشغول کرده ‌است. ویلاها با توجه به ساختار و تعداد طبقه به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و برای یک انتخاب درست و متناسب با شرایط کارفرما لازم است که در ابتدا توضیحاتی درباره این تقسیم‌ بندی‌ها بدانیم و سپس با توجه به ویژگی‌های هر کدام از این اشکال تصمیم‌گیری کنیم.

تقسیم بندی انواع ویلا از لحاظ اقلیم:

طراحی ویلای کوهستانی

وجود اقلیم‌های بسیار گوناگون و متنوع در ایران، امکان ساختن اشکال مختلف ویلا مانند کوهستانی، ساحلی و … در کشورمان فراهم کرده است. ساخت ویلاهای کوهستانی در غرب و شمال ایران امکان‌پذیر است و به ویژه در شمال ایران بسیار محبوبیت دارد. اگر به دنبال ویلایی منحصر به فرد و تجربه آرامشی بی‌نظیر هستید که ارتباط انسان با طبیعت را به شکل زیبایی به تصویر بکشد، ویلای کوهستانی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما می‌باشد.

امروزه ویلاهای کوهستانی به شکل مبتکرانه‌ای با استفاده از پوشش گیاهی و بافت کوهستانی، محیطی طبیعی را در تقابل کامل با زندگی شهری قرار می‌دهد و ما را با قرار دادن در طبیعت بکر کوهستان از تنشهای زندگی پر از استرس امروز جدا می‌کند.

ویلا کوهستانی
ویلای کوهستانی

ساخت و ساز در مناطق کوهستانی به دلیل دسترسی دشوار به امکانات و مصالح مورد نیاز معمولا کمی بالاتر از مناطق دیگر است البته مناسب‌تر بودن قیمت زمین در این مناطق این مسئله را جبران می‌کند اما باید این نکته را در نظر داشت که به دلیل شرایط اقلیمی و دسترسی دشوار به راه‌های ارتباطی، ساخت و ساز در مناطق کوهستانی زمان بیشتری نیز به نسبت مناطق دیگر نیاز دارد.

ساخت ویلا در مناطق کوهستانی به دلیل وجود شیب و ارتفاع زیاد نیازمند طراحی بسیار دقیقی است و اگر بدون مشاوره افراد متخصص زمین خریداری شود و یا طراحی اصولی برای ویلا انجام نشود ممکن است خطرات و عوارض طبیعی از قبیل سیلاب یا ریزش سنگ یا برف امنیت ویلای شما را به خطر بیندازد.

همکاری با افراد متخصص و خبره که تجربه طراحی و اجرای ویلا در این مناطق را دارند اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا این افراد می‌توانند ضمن خلق محیطی زیبا و بکر، آسایش و ایمنی را نیز برای شما فراهم کنند. به عنوان مثال در خرید زمین برای ساخت ویلای کوهستانی باید ارتفاع و شیب مناسب در نظر گرفته شود.، زیرا این دو هم بر هزینه‌ها و زمان ساخت و ساز تاثیر زیادی دارند و هم در پایدار بودن بنا و امکان اقامت طولانی مدت در آن. از نکات دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که راه‌های ارتباطی در مناطق کوهستانی به ویژه در فصل زمستان ممکن است دشوار و گاهی خطرناک باشد به همین دلیل دسترسی به امکانات شهری یکی از مسائل مهم و مورد توجه خرید زمین، در مناطق کوهستانی است. طراحان مجرب و با تجربه ما در ویلا 1000 به شما کمک می‌کنند که بتوانید ویلای مورد علاقه خود را در امنیت کامل و با چشم‌انداز بی‌نظیرکوهستانی، محقق کنید.

همانطور که گفته شد برای خرید زمین در این مناطق بهتر است حتما از مشاوران مجرب کمک گرفته‌شود، زیرا به دلیل شیب زیاد زمین و بافت منطقه امکان خاک‌برداری زیادی وجود ندارد و این امر می‌تواند دشواری‌هایی را در طراحی ویلا ایجاد کند. داشتن دسترسی به چشم‌اندازی زیبا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ویلاهای کوهستانی می‌باشد بنابراین در هنگام خرید و طراحی ویلا در این مناطق باید توجه شود که بهترین بهره را از مناظر زیبای مناطق کوهستانی، باید برد.

به دلیل دسترسی دشوار و شرایط منطقه‌ای در ویلاهای کوهستانی یکی از بهترین راهکارها استفاده از متریال بومی متناسب با منطقه است که هم باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود و هم زیبایی منحصر به فردی به ویلا می‌دهد و آنرا بسیار با محیط متناسب، و ویژگیهای طبیعی و فرهنگی منطقه را منعکس می‌کند. البته متریال‌هایی مثل بتن نیز که از مقاومت خوبی در برابر سرما و بارش برخوردار هستند می‌توانند گزینه مناسبی برای ساخت ویلاهای کوهستانی باشند.

پیش از ساخت ویلای کوهستانی یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کرد شرایط آب و هوایی است. سرمای زیاد ممکن است هزینه و انرژی زیادی را برای گرم کردن فضای ویلا نیاز داشته‌باشد، به همین دلیل عایق‌بندی اصولی از موارد ضروری در ساخت ویلا در این مناطق است. کوتاه بودن سقف و کوچک بودن اتاقها هم به گرم‌تر ماندن بنا در فصلهای سرد کمک می‌کند. و البته خنکای مطبوع در گرم‌ترین ماه‌های سال از ویژگی‌های منحصر به فرد این مناطق است. زاویه تابش خورشید و جهت وزش باد نیز از جمله عوامل مهمی هستند که طراحان باید با طراحی اصولی ویلای کوهستانی آن را در نظر بگیرند. ورودی‌ها و پنجره‌های بنا باید جوری طراحی شوند که بتوانند بهترین بهره را از انرژی خورشید ببرند. همچنین بهتر است در درگاه‌ها از راهروها یا فضاهایی به عنوان واسطه استفاده شود که سرما و سوز وزش باد باعث سرد شدن محیط داخل ویلا نشود.

طراحی ویلای جنگلی

این روزها که آلودگی هوا و آلودگی‌های صوتی یکی از مهم‌ترین معضلات زندگی، به ویژه در کلان‌شهرها محسوب می‌شود، پناه بردن به طبیعت و لذت بردن از سکوت و سرسبزی آن یکی از مهم‌ترین دلایلی است که افراد را به ساختن ویلاها تشویق می‌کند. و چه جایی مناسب‌تر از مناطق جنگلی برای داشتن ویلایی زیبا و پر از آرامش.

ویلاهای جنگلی در واقع ویلاهایی هستند که در زمین‌های سرسبز کوهپایه‌ها و جنگلها ساخته می‌شوند، البته باید به این نکته توجه کرد که این زمین‌ها حتما قابلیت ساخت و ساز را داشته‌باشند و جزو زمین‌های غیر مسکونی و منابع جنگلی محسوب نشوند. ویلاهای جنگلی هم به صورت مستقل و هم در قالب شهرک‌های ویلایی ساخته می‌شوند.

ویلا جنگلی
ویلای جنگلی
ویلا هزار

چه متریالی ویلاهای جنگلی مناسب است؟

مانند سایر مناطق، برای ساخت ویلاهایی که در مناطق جنگلی ساخته می‌شوند هم، بهتر است از متریال‌هایی استفاده شود که با محیط جنگل هماهنگی و سازگاری داشته باشد. متریال‌هایی که هم در دسترس باشند و از لحاظ اقتصادی به صرفه و با محیط و بافت طبیعی منطقه هماهنگی داشته‌باشند.

چوب یکی از متریال‌هایی است که به دلیل سازگاری با محیط و به صرفه بودن، در ویلاهای جنگلی بسیار مورد استفاده است. اما با توجه به شرایط آب و هوایی در مناطق کوهپایه‌ای و جنگلی و بارش زیاد و سرما و رطوبت در فصل‌های سرد، چوب به تنهایی نمی‌تواند مقاومت لازم را برای ساخت ویلاهای جنگلی داشته‌باشد. بنابراین بهتر است با مصالحی مانند بتن و سنگ که مقاومت و دوام بیشتری در برابر سرما، بارش و رطوبت دارند ترکیب شود. به عنوان مثال برای زیرساخت و فونداسیون، بتن به دلیل مقاومت زیادی که دارد بسیار مناسب است.

در نمای ساختمان هم بهتر است از مصالحی که انتقال حرارتی کمتری دارند استفاده شود تا گرمای محیط داخل ویلا در فصل‌های سرد حفظ شود. همچنین استفاده از شیشه نیز توصیه می‌شود چراکه هم ارتباط بیرون و داخل ویلا را به خوبی برقرار می‌کند و سبب می‌شود ما از زیبایی‌های طبیعت بهره ببریم و هم کمک می‌کند بتوانیم از نورخورشید بیشترین استفاده را ببریم.

مزیت‌های ویلای جنگلی    

  • * به دلیل بیشتر بودن اراضی جنگلی نسبت به زمین‌های ساحلی و همچنین دور از دسترس بودن این مناطق از مراکز خدماتی و تفریحی در شهرها، ساخت ویلا در این نواحی ارزان‌تر است.
  • ویلاهای جنگلی به دلیل شرایط محیطی و محدود نبودن زمین تنوع بالایی دارند.
  • دور بودن از مراکز شهری شلوغ و تراکم کمتر ساخت و ساز در این مناطق، آرامش بی‌نظیری را برای صاحبان ویلا فراهم می‌کند.

* همان‌طور که اشاره شد عدم دسترسی به امکانات شهری آرامش زیادی را برای صاحبان ویلا به همراه دارد. اما باید به این نکته توجه داشت که به ویژه در فصول سردتر سال این ویژگی می‌تواند دشواری‌هایی را برای افراد ایجادکند. به همین دلیل در ساخت ویلا باید توجه داشت که فاصله نزدیک و مناسبی با ویلاهای دیگر داشته‌باشید و از وجود مسیرهای ارتباطی که امنیت لازم را دارند مطمئن شوید.

* دسترسی به امکاناتی مانند آب، برق، گاز و انتن دهی اینترنت از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود.

* سرما و بارش زیاد در فصل‌های سرد سال، هزینه و انرژی زیادی را برای گرم کردن محیط ویلا نیاز دارد. البته با راهکارهایی مانند عایق بندی اصولی می‌توان این مسئله را کنترل کرد. همچنین با ایجاد فاصله کف ویلا از زمین می‌توان جلوی صدمات ناشی از رطوبت را گرفت. به دلیل بارش‌های زیاد به ویژه در فصل‌های سرد بهتر است سقف‌ها به صورت شیروانی و با لبه‌های بلند ساخته شوند.

* یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در ساخت ویلاهای جنگلی به آن توجه کرد، حفظ محیط‌زیست است. جنگل‌ها از مهم‌ترین سرمایه‌های طبیعی ما محسوب می‌شوند. بسیار مهم است که ویلاهای ما به زمین‌های غیرمسکونی و جنگل‌های بکر تجاوز نکند یا در جریان ساخت و ساز ویلا، جاده‌ها و راههای ارتباطی، زباله‌های تولید شده در محیط رها نشوند و به بافت گیاهی این مناطق آسیبی وارد نشود.

طراحی ویلای ساحلی

ویلاهای ساحلی یکی از پر طرفدارترین مکان‌ها برای تفریح هستند. طراحی و ساخت ویلا، در چنین مکان مطلوبی بدون ملاحظات و نکات مربوطه امکان پذیر نیست و پیشنهاد می‌کنیم با یک معمار و طراح که تجربه ساخت و ساز در آب و هوای ساحلی را دارد کار کنید. این متخصصان می‌توانند شما را در روند ساخت ویلای ساحلی راهنمایی کنند و با بهترین شیوه‌ها و گزینه‌های طراحی ویلاهای ساحلی آشنا هستند. همین مشورت اولیه در طراحی کلی ویلای شما منعکس خواهد شد.

طراحی ویلای ساحلی باید به صورتی باشد که وقتی در آن قرار می‌گیریم، جذابیت و زیبایی دریا، در دل ویلا احساس شود. در طراحی ویلای ساحلی، بیشتر سبک ویلای مدرن طرفدار دارد. چون ویلاهای مدرن به دلیل داشتن پلانی باز، حجم‌های هندسی و ساده با خطوطی صاف، همراه با رنگ‌های روشن و خنثی، هماهنگ با وسعت و کشیدگی دریاست. همچنین استفاده از پنجره‌های بزرگ در این سبک، برای آوردن منظره‌ی دریا به درون ویلا بسیار مناسب است.

ویلاهای ساحلی با چالش‌هایی همراه هستند، اغلب در معرض هوای مرطوب، نور شدید خورشید، بادهای قوی و خوردگی آب شور هستند. برای ساختن ویلایی محکم که بتواند در برابر خلق و خوی مادر طبیعت مقاومت کند، باید مواردی را در نظر گرفت و رعایت کرد:

هر شهر ساحلی دارای الزامات منطقه بندی متفاوتی است. اینکه ویلای شما، تا چه حد می‌تواند عریض و عمیق باشد و اینکه تا چه حد مجاز است که نزدیک به آب باشد. ما می‌توانیم به شما کمک کنیم این تحقیقات اولیه مهم را آغاز کنید.

در مکان‌های مستعد سیل هیچ حاشیه‌ی امنی به جز ارتفاع وجود ندارد، بنابراین مهم است که منطقه سیل را بررسی کنیم. اینها تعیین می‌کنند که آیا ویلای شما برای جلوگیری از سیل احتمالی باید مرتفع شود یا خیر. مثلا طبقه اول شما باید تا 16 فوت یا بیشتر از سطح دریا بالاتر باشد.

علاوه بر سیل، ماهیت خورندگی نمک دریا یکی دیگر از نگرانی‌های مربوط به ویلای ساحلی است که می‌تواند بر بسیاری از تصمیمات انتخاب متریال نمای ویلا، تأثیر بگذارد. باید مصالحی را انتخاب کرد که هوای مرطوب را تحمل کند و به طور طبیعی در برابر آب و هوای این چنینی، دوام داشته باشد. مانند چوب‌های مقاوم در برابر پوسیدگی، یا مواد کامپوزیتی که برای مقاومت در برابر هوای ساحلی طراحی شده‌اند، یا تعمیر و نگهداری کمی می‌طلبند.

ممکن است که فلز یک ماده قوی به نظر بیاید، اما در معرض هوای ساحلی، آسیب پذیر می‌شود. مثلا بتن جایگزین بسیار خوبیست، چون مقاوم در برابر آب است و در عین حال از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر دارد.

پنجره‌ها، درها و سایر بازشوها می‌توانند ضعیف‌ترین نقاط ساختمان باشند و آن‌ها را در معرض آوارهای پرنده و بادهای شدید قرار دهند. در انتخاب پنجره‌ها و درها برای خانه‌های ساحلی باید دقت کرد. مثلا، شیشه های لمینت با پوشش مقاوم در برابر ضربه، می‌تواند در برابر فشار باد شدید مقاومت کند و در عین حال ثبات کلی ویلای شما را نیز افزایش دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]