طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلای دوبلکس

ویلای دوبلکس یک واحد ویلایی دو طبقه است که این طبقات به وسیله پله به یکدیگر متصل می‌شوند. طراحی پلان در ویلاهای دوبلکس به این صورت است که طبقه دوم بیشتر برای فضاهای شخصی مانند اتاق خواب ها و سرویس حمام و دستشویی استفاده می‌شود و طبقه پایین متعلق به فضاهای عمومی‌تر مانند آشپزخانه، نشیمن، اتاق و سرویس مهمان است.
پله المان مهمی در ویلاهای دوبلکس محسوب می‌شود زیرا عامل ارتباط طبقات مختلف و در واقع متصل کننده فضای عمومی و خصوصی ویلا است و محل قرارگیری آن اهمیت زیادی دارد. در واقع پله‌ها باید در مکانی قرار بگیرند که همزمان که حریم خصوصی طبقه بالا را حفظ می‌کنند دسترسی راحت و مناسبی در هر دو طبقه داشته‌ باشند.

طراحی ویلا دوبلکس در ویلا هزار villa1000

وید در طراحی ویلای دوبلکس

زمانی که سقف بین طبقات در ویلا برداشته‌ شود در بخشی از طبقه دوم و بخش میانی بین دوطبقه، فضایی به وجود می‌آید و به طبقه پایین دید دارد که  به آن وید Void می‌گویند. وید فضایی است که دید و دسترسی مستقیمی را بین طبقات ایجاد می‌کند. از مزایای ویلا به ویژه در ویلاهایی که متراژ کمتری دارند این است که باعث می‌شود فضای داخلی دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر بیاید. با یک طراحی مناسب برای فضای ویلا، میتوان از نور طبیعی بهره بیشتری برد زیرا به طور کلی وجود این فضا باعث پخش شدن نور و انرژی طبیعی در فضای داخلی ویلای دوبلکس می‌شود.

در مواردی فضای وید باعث محدود کردن امکان تغییر دکوراسیون می‌شود. همچنین باید هنگام طراحی بسیار مراقب بود که ضمن دید و دسترسی مناسب طبقات حریم خصوصی فضاهای شخصی‌تر در طبقه بالا از بین نرود. به دلیل بلندتر شدن سقف در این شکل از طراحی مصرف انرژی برای گرمایش ویلا نیز کمی افزایش می‌یابد.

وید در طراحی ویلای دوبلکس

مزایای ویلاهای دوبلکس چیست؟

یک ویلای دوبلکس برای کسانی که به دنبال استفاده حداکثری از زمین خود هستند گزینه بسیار خوبی است. از مزایای دیگر ویلاهای دوبلکس این است که به شما فضا و حریم شخصی بیشتری می‌دهد، زیرا می‌توانید فضای روزمره و ارتباط با دیگران را از فضای استراحت و یا کار خود مجزا کنید. ضمن اینکه می‌تفضای مستقلی برای مهمانان خود فراهم کنید. در مواردی هم که اعضای خانواده می‌خواهند محل کار یا استودیوی مستقلی داشته‌باشند، این امکان را به افراد می‌دهد. داشتن چشم‌انداز زیبا هم از امکانات دیگر زندگی در ویلاهای دوبلکس است.

یک ویلای دوبلکس برای کسانی که به دنبال استفاده حداکثری از زمین خود هستند گزینه بسیار خوبی است. از جمله مزایای دیگر ویلاهای دوبلکس این است که به شما فضا و حریم شخصی بیشتری می‌دهد، زیرا می‌توانید فضای روزمره و ارتباط با دیگران را از فضای استراحت و یا کار خود مجزا کنید. در ضمن اینکه می‌تفضای مستقلی برای مهمانان خود فراهم کنید. در مواردی هم که اعضای خانواده می‌خواهند محل کار یا استودیوی مستقلی داشته‌باشند، این امکان را به افراد می‌دهد. داشتن چشم‌انداز زیبا هم از امکانات دیگر زندگی در ویلاهای دوبلکس است.

اگر در طراحی ویلای دوبلکس وجهی از ساختمان تا طبقه بالا ادامه پیدا کند، می‌توان با طراحی و انتخاب متریال مناسب بهترین بهره را از نور و انرژی خورشید برد و در فضای عمومی و طبقه پایین نیز به بخشی از چشم‌اندار طبقات بالا دسترسی داشت.

معایب یک ویلای دوبلکس چیست؟

در کنار امکانات و مزایای زندگی کردن در یک ویلای دوبلکس،  بعضی معایب نیز وجود دارد که قبل از تصمیم گیری باید از آنها آگاه باشید.

  • یکی از اولین معایب افزایش هزینه‌ها و طولانی شدن زمان ساخت و ساز است.
  • مسئله بعدی این است که دسترسی به طبقه بالا ممکن است دشوار باشد. این بدان معنی است که فرد باید از پله ها بالا برود.  که می‌تواند برای کسانی که مشکلات حرکتی دارند، کودکان یا حیوانات خانگی مشکل ساز باشد.
  • افزایش مصرف انرژی‌های گرمایشی و سرمایشی و در نتیجه آن افزایش هزینه‌های مصرف از موارد دیگری است که در ویلاهای دوبلکس باید به آن توجه کرد. البته با عایق بندی درست ویلا می‌توان تا حد زیادی این مسئله را کنترل کرد. همچنین برای استفاده بهینه از انرژی خورشید بهتر است که ویلای دوبلکس در قسمت شمالی زمین ساخته شود و رو به جنوب باشد.

مزایا و معایب طراحی ویلای دوبلکس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]