طراحی ویلای فلت

ویلای فلت

واژه فلت، به معنای مسطح، برگرفته از لغت Fleet، یک واژه قدیمی انگلیسی، و به معنای مسکن، زمین یا طبقه بوده است. بعدها این اصطلاح به دلیل نفوذ فرهنگ و زبان انگلیسی در سراسر جهان گسترش پیدا کرد.

امروزه ویلای فلت در واقع یک واحد مستقل ویلایی است که دارای یک سقف و یک کف است و هیچ طبقه‌ و اختلاف سطحی ندارد. در ویلاهای فلت همه فضاهای عمومی و خصوصی مانند فضای نشیمن و اتاق خواب‌ها و … در یک طبقه قرار می‌گیرند و به وسیله راهروها و دیوارها از یکدیگر جدا می‌شوند. حداکثر اختلاف سطح با زمین در ویلای فلت 1 الی 1.20 متر و حداقل متراژی که برای زیربنای آن لازم است 80 متر می‌باشد. ویلاهای فلت معمولا به شکل 2 یا 3 خوابه طراحی و ساخته می‌شوند. این شکل از ویلا در واقع ساده و قدیمی‌ترین مدل ویلا است که بسیار زیاد مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد. ویلای فلت مانند اشکال دیگر ویلا مزایا و معایبی دارد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

طراحی ویلای فلت در ویلا هزار

مزایا ویلای فلت

1-هزینه و زمان کمتر

استفاده کمتر از مواد و مصالح و هزینه کمتر برای ساخت و ساز، باعث می‌شود اقشار مختلف با موقعیت‌های مالی متفاوت توانایی ساخت یک ویلای فلت را داشته‌ باشند و به همین دلیل استقبال زیادی از این شکل از ویلا می‌شود. همچنین زمان کمتری برای ساخت ویلای فلت لازم است که در نتیجه افراد زودتر به نتیجه دلخواه خود می‌رسند.

2- دسترسی آسانتر به محوطه

در این نوع ویلا طبقه و اختلاف سطحی وجود ندارد. قرار گیری همه فضاهای داخلی در یک محیط همسطح و همچنین دسترسی راحت به محوطه و محیط بیرون ویلا باعث می‌شود افراد مسن، کودکان و اشخاصی که حرکت زیاد برایشان دشوار است به راحتی بتوانند به همه فضاهای داخلی از جمله سرویس بهداشتی، اتاق‌ها و آشپزخانه و … دسترسی داشته باشند و همچنین به راحتی به خارج از ویلا رفت‌و‌آمد کنند.

3-کاهش هزینه و مدیریت مصرف انرژی

در ویلاهای فلت تمام فضاها در یک سطح واقع شده و پراکندگی کمتری به نسبت انواع دیگر ویلا دارد به همین دلیل انرژی سرمایشی و گرمایشی کمتری برای تغییر دمای محیط داخل ویلا مصرف می‌شود. این مسئله هم هزینه‌های مصرف انرژی را به شدت کاهش می‌دهد و هم به مصرف بهینه انرژی کمک می‌کند.

مزایای ویلا فلت در ویلا هزار

معایب ویلای فلت

1-مجزا نبودن فضاهای داخلی

در ویلا فلت به دلیل قرار گرفتن همه فضاها در یک محیط همسطح و در کنار یکدیگر، امکان دارد که حریم خصوصی افراد مختل شده و فضای شخصی افراد تحت تاثیر قرار بگیرد. به عنوان مثال سرو صدا به راحتی از فضاهای عمومی تر ویلا مانند نشیمن وارد فضاهای خصوصی تر مانند اتاق خواب شود. البته با یک طراحی اصولی و مجزا کردن فضاها با راهروها و دیوارهای مناسب می‌توان تا حد زیادی این مشکلات را حل کرد.

2-نداشتن چشم‌اندار مناسب

اگر به دنبال چشم‌اندازی زیبا و وسیع هستید احتمالا ویلای فلت انتخاب مناسبی برای شما نیست، زیرا با توجه به همکف بودن ویلا و نداشتن ارتفاع مناسب دسترسی به یک ویوی مناسب و رویایی از دوردست کمی دور از دسترس است.

ویلا فلت از گذشته یکی از ساده‌ترین و متداول‌ترین انواع ویلا بوده است. با توجه به محبوب شدن سبک‌ مدرن در معماری و طراحی داخلی و علاقه بسیاری از افراد به چیدمان‌های مینی‌مال و کاربردی، این شکل از چیدمان کمک بسیاری به استفاده درست و بهینه از فضا می‌کند که در نتیجه باعث می‌شود کم بودن فضا در ویلای فلت به خوبی مدیریت شود. در مواردی که افراد به فضاهای مجلل‌ و لاکچری علاقه‌مند باشند استفاده ازدیوارها و سقف بلند از جمله راهکارهایی است که می‌توان از آن استفاده کرد. همچنین استفاده از پنجره‌های بزرگ و متریال‌هایی مانند شیشه به وسیع و دلباز شدن فضا کمک بسیاری می‌کند.

معایب ویلا فلت در ویلاهزار
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]