استخر در محوطه سازی

استخر در طراحی محوطه

استخر یکی از امکانات رفاهی در یک محوطه سازی است. آن مرکز تفریح و گذران اوقات فراغت بوده و به همین علت می تواند به عنوان یک المان قوی کاربردی و زیبایی شناسی و حتی نقطه کانونی کل محوطه در نظر گرفته شود.

در صورتیکه استخرها دارای المانهای جذاب، نورپردازی منحصر به فرد، طراحی خاص و متریال ویژه باشند، دارای تاثیر قوی بر فضاهای پیرامونی خواهند بود.

همواره باید به یاد داشت که استخر تنها یک بخش از محوطه سازی است. بنابراین بهتر است از یک طراح منظر برای آن و بقیه قسمتهای سایت کمک گرفته شود تا هماهنگی مطلوبی بین آنها ایجاد شود.

از آنجاییکه استخرها پر هزینه هستند، اختصاص زمان کافی برای طراحی و جایگذاری مناسب آنها اهمیت دارد. آنها فقط یک بار ساخته می شوند و بنابراین انتخاب متریال و دتایل ها باید با دقت صورت گیرد. متریال انتخابی باید از کیفیت بالا و دوام خوبی برخوردار بوده و به زودی از مد نیفتند. در مورد استفاده از متریال جدید باید محتاط بود و از مقاومت آنها در برابر شرایط سخت آب و هوایی و مواد شیمیایی اطمینان حاصل کرد.

بسیاری از ویلاها با استخرهای قدیمی به دنبال تطابق با شرایط روز هستند و این به معنی بازسازی استخرهای آنها می باشد. هزینه و مشکلات این پروسه نباید دست کم گرفته شود، حتی ممکن است هزینه بازسازی کامل یک استخر به اندازه ساخت یک استخر جدید باشد. مشکلات مربوط به استخرهای فرسوده مانند خوردگی میلگردها، نشتی پوسته، لوله ها و تجهیزات الکتریکی فرسوده، هزینه تعمیراتی بالایی دارند.

سبک های مختلف استخر

شاید بتوان ادعا کرد که با وجود تنوع فرمها و طرح ها و متریال، سبک های نامحدود و منحصر به فردی در طراحی و ساخت استخرها به وجود آمده است که می تواند مختص یک پروژه باشد. اما در یک دسته بندی عمومی و شناخته شده، سبک های استخر به شرح ذیل است:

-استخرهای مدرن

این گونه استخرها به وسیله خطوط صاف و اشکال هندسی تعریف می شوند. آنها معمولا دارای رنگ های زنده و روشن و تایل های موزاییکی چشمگیر هستند. به منظور حفظ سادگی فرم، استخرهای چشمه های آب معدنی، معمولا در فرم مدرن ساخته می شوند. متریال متداول برای آنها بتن است.

-استخرهای مدیترانه ای

این استخرها به واسطه اشکال یونانی یا رومی خود معروف هستند. عرشه های سنگی در جوار آنها انتخاب محبوبی است که همراه با تایل های سرامیکی رنگارنگ جلوه زیبایی به آب استخر می بخشند. آب نماها، المانهای متداولی در استخرهای مدیترانه ای هستند.

-استخرهای سنتی

استخرهای سنتی متداولترین نوع استخر هستند. آنها معمولا دارای شکل کلاسیک مانند مستطیل یا قلوه ای هستند. همراه با آجر یا سنگ های کفسازی در پیرامونشان شاخص هستند. از متریال کفسازی مقاوم برای عرشه سازی آنها استفاده می شود. بسیاری از استخرهای سنتی دارای یک چشمه مصنوعی یا طبیعی هستند که روی سطح استخر می ریزد.

-استخرهای گرمسیری

مناطق استوایی و گرمسیری به طور اتوماتیک، آب و آرامش را به ذهن می آورند. وجود یک استخر گرمسیری می تواند فضای تعطیلات را به محوطه ببخشد. آبشارها، گیاهان سرسبز، تخته سنگها و درختان نخل معمولا در پیرامون این نوع استخرها به کار می روند. به کار بردن موزاییک هایی با اشکال ماهی، لاکپشت و گیاهان دریایی و استوایی در کف استخر، حس مناطق استوایی را القا می کند.

طراحی ویلا و محوطه سازی تخصص ماست

86081860

villa1000.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]