طراحی ویلای کوچک

طراحی ویلا کوچک

همیشه امکان دستبابی به زمینهای بزرگ جهت ساخت ویلا وجود ندارد. این معمولا به علت محدودیت بودجه مالی و همچنین وجود زمین های محدود در بعضی مناطق می باشد. گرچه کوچکی فضاهای در دسترس می تواند تاثیر زیادی بر کیفیات دلخواه یک ویلا داشته باشد، اما با طرح های خلاقانه و دقت در لیست کردن نیازهای اصلی فضایی، می توان از گذران اوقات فراغت و زندگی در یک ویلای کوچک نیز لذت برد. با بررسی نمونه های موفق ویلاهای کوچک، می توان ایده هایی برای طراحی ویلا در زمین های کوچک، کسب کرد.

در ادامه، دو نمونه ویلای بسیار کوچک معرفی می شوند.

این یک ویلای کوچک اقلیمی است که در شهر Rebeira در اسپانیا ساخته شده است و مساحت آن 85 متر مربع است. طراح آن شرکت ARKKE می باشد.

فرضیه اصلی برای ساخت این ویلا، طراحی ویلای کوچکی با کارایی مناسب و راندمان بهینه انرژی بود.

عرض سایت این ویلا بسیار کم است ولی دارای دیدهای زیبا به پیرامون است. نقطه قوت این سایت، علاوه بر دید و منظرهای زیبا این است که از سطح جاده بالاتر واقع شده است که همین بازشوهایی را در نما به سمت جهت گیری های دلخواه، مقدور می کند، بدون اینکه اخلالی در خلوت و حریم خصوصی اش وارد شود.

به علت اندازه کوچک و محدودیت های اقتصادی، طراحی ویلا به سوی خلق یک فضای نسبتا متراکم ولی باز به سمت فضاهای بیرونی، سوق پیدا کرد. به واسطه حجم ایوانی که در کنار بنا امتداد یافته است و پیشامدگی های بام که ایوان را مسقف کرده است، ارتباط قوی بین داخل و خارج برقرار شده است. این فضای ایوان به طور موثری باعث بهبود راندمان انرژی شده است، به نحوی که بازشوها را از تابش مستقیم خورشید در تابستان حفظ می کند اما باعث می شود در زمستان از آفتاب بهره مند باشند.

کل پوسته ساختمان با سیستم عایقکاری خارجی (SATE) پوشیده شده است به غیر از نماهای جنوبی و شرقی که به وسیله ایوان و پیشامدگی های سقف محافظت می شوند و با نمایی از چوب های کاج پوشانده شده اند.

طبقه همکف متشکل از اتاق نشیمن و یک آشپزخانه اپن، دو اتاق خواب، یک سرویس بهداشتی و یک اتاق ابزار و تجهیزات است. به غیر از این اتاق و سرویس بهداشتی، بقیه فضاها همگی از دیدهای زیبای پیرامونی بهره مند هستند. ساختار چوبی CLT از لحاظ حرارتیتقویت شده است تا ضریب انتقال حرارتی پوسته کاهش پیدا کند و تا حد ممکن بهبود کیفیات زیست محیطی رخ دهد. این بهبود عملکرد به جهت رفتار رطوبت سنجی خوب و قابلیت تنفس پوسته مقدور شده است. 

نمونه دوم، طرح داخلی یک بنای بسیار کوچک در نروژ است که مساحت آن فقط 40 مترمربع است. این طراحی داخلی به وسیله شرکت Hoem+Folstad Arkitekter در سال 2018 اجرا شده است.

این طرح مربوط به بازسازی و توسعه یک بنای چوبی با قدمت 150 ساله در مرکز شهرStavanger است. دیوارهای چوبی علی رغم یک آتشسوزی، هنوز برجا مانده بودند. سطوح سوخته به همان صورت حفظ شدند تا یک شخصیت منحصر به فرد در فضاهای داخلی خلق شود. طراحان، سبک خالص و ساده ای را برای این ویلا در نظر گرفتند.

این رویکرد طراحی برای تقویت حس تاریخی فضا، به عنوان بخش مهمی از طراحی داخلی آن انتخاب شد. سازه سقف کاملا جدید و از چوب های متراکم کاج است، آشپزخانه و اتاق نشیمن نیز با چوب کاج کفسازی شده اند.

دیوارهای داخلی، کمد های لباس و رختکن، همچنین کابینت ها و دکور آشپزخانه با تخته سه لای ساج پوشیده شده است. تمام دیوارهای چوبی دارای عایق کاری اضافی هستند، پنجره های جدید ولی با مدل قدیمی و روکش های چوبی از کاج در نمای بیرونی وجود دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]