ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا یکی از آثار مهم معماری مدرن است که لوکوربوزیه، معمار معروف، آن را طراحی و اجرا کرده‌است. این ویلا که در سال ۱۹۳۰ در فرانسه ساخته شد، نمونه‌ای برجسته از بکارگیری اصول معماری مدرن و تفکرات لوکوربوزیه در طراحی معماری است.

ویژگی‌های بارز طراحی ویلا ساوا شامل طراحی شیب دار، استفاده از مواد و تکنولوژی مدرن، فضاهای شفاف و بزرگ، دیوارهای شیشه‌ای، و چیدمان داخلی منسجم و آرام است. این ویلا در طول زمان تغییرات بسیاری را تجربه کرده و به عنوان یکی از آثار ماندگار معماری شناخته می‌شود.

ویلا ساوا

ویلا ساوا یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های لوکوربوزیه از میان 17 ساختمانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته‌اند. این بنا که در سال 1931 تکمیل شد، یکی از مهم ترین خانه های قرن بیستم است. ویلا ساوا نقش مهمی در توسعه سبک بین‌المللی مدرن دارد و یکی از تنها خانه‌هایی در فرانسه است که در زمان حیات معمار به عنوان یک بنای تاریخی ملی اعلام شده‌است.

تاریخچه

ویلا ساوا مکانی برای تعطیلات آخر هفته خانواده ساوا بود. این ویلا آخرین ساختمان از مجموعه خانه‌های خصوصی لوکوربوزیه «ویلاهای سفید» بود که با همکاری پسر عمویش ساخته شد.

ویلا ساوا در محلی به نام Poissy، یک کمون کوچک در خارج از پاریس، در زمینی که توسط جنگل احاطه شده‌است قرار دارد.

خواسته مشتری شامل محدودیت‌های کمی بود که به لوکوربوزیه این آزادی را داد تا خانه‌ای را بسازد که بیانگر پنج اصل معماری او باشد – ویژگی‌های کلیدی که او برای معماری مدرن لازم می‌دانست. این پنج اصل شامل:

  • پیلوت‌هایی هستند که ساختمان را از سطح زمین بالا می برند
  • یک سقف صاف که می تواند به عنوان باغ و تراس عمل کند
  • فضای داخلی با پلان باز
  • پنجره های نواری برای نور و تهویه
  • یک نمای آزاد مستقل از سازه باربر

طراحی ویلا

ویلا ساوا نشان‌دهنده اعتقاد لوکوربوزیه به خانه به‌ عنوان «ماشینی برای زندگی» است. مفهومی که بر اساس تحسین معمار از اتومبیل‌های خوش‌ساخت و کشتی‌های بخار اقیانوس اطلس گرفته شده‌است. این اعتقاد از طریق برنامه ریزی فضایی – با فضاهایی که برای به حداکثر رساندن کارایی مرتب شده اند – و زیبایی شناسی مینیمال بیان می‌شود.

طراحی طبقات

داخل ویلا ساوا

لعاب منحنی و کشویی در سطح زمین با شعاع چرخش خودروهای سال 1929 مطابقت دارد. این امر به مالک کمک می‌کند تا زیر حجم بزرگ‌تر رانندگی کند و به راحتی به داخل گاراژ یکپارچه برسد. این همچنین نشانه علاقه لوکوربوزیه به طراحی خودرو است.

سطح پایین به برنامه های نگهداری و خدمات خانه اختصاص دارد در حالی که فضاهای نشیمن در سطح بالایی قرار دارند.

پنجره‌های نواری شکل– یکی از ویژگی های رایج در کارهای لوکوربوزیه – به گونه ای طراحی شده اند که با لغزش روی یکدیگر باز شوند. این پنجره‌ها در وسط نما در سطح بالایی قرار می گیرند تا حداکثر نور را وارد کنند.

مجموعه‌ای از رمپ‌ها و همچنین یک راه پله مارپیچ مجسمه‌ای، دو طبقه را به یکدیگر متصل می‌کند که هدف آن، ایجاد حرکت تدریجی بین سطوح است.

نمای داخلی ویلا ساوا

در طبقه اول، یک دیوار شیشه ای کشویی بزرگ، فضاهای نشیمن را به یک تراس در فضای باز متصل می کند. از این قسمت، یک سطح شیب دار به باغ روی پشت بام منتهی می شود که توسط دیوارهای منحنی احاطه شده‌است.

ویلا ساوا پس از جنگ جهانی دوم رو به ویرانی نهاد و از سال 1963 تا 1997 توسط دولت فرانسه بازسازی شد و در سال 1964، زمانی که لوکوربوزیه هنوز زنده بود، به عنوان یک بنای تاریخی ثبت شد.

طراحی ویلا ساوا نه تنها به جهت سادگی و زیبایی، بلکه به دلیل تجسم اصول معماری و تفکرات نوین لوکوربوزیه نیز برجسته است. این ساختمان به عنوان یک نماد از تطابق با محیط طبیعی و جلوه‌گری در میان مناظر اطراف نیز به شمار می‌رود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]