طراحی ویلا – چطور ویلای خود را طراحی کنیم

 اگر مانند بیشتر مالکان نگران ویلاها هستید، از خانه رویایی خود تصویر روشنی دارید. یافتن بنایی ویلایی که کاملاً با الویت‌های شما مطابقت داشته باشد محتمل به نظر نمی رسد، اما خوشبختانه می‌توانید طراحی ویلا را خودتان انجام دهید! با کمی بیشتر از یک دفتر اتود طراحی و چند ایده الهام بخش، می توانید تصویر ذهنی دلخواه خود را به واقعیت تبدیل کنید.

بخش اول – الهام بگیرید

الهام گرفتن برای طراحی ویلا

 1. به یک تصویر ابتدایی و کلی برسید

قبل از اینکه حتی یک خط بکشید، تصور کنید که می‌خواهید در چه نوع ویلایی زندگی کنید، درصورتیکه پول مسئله مهمی نباشد. اولین مراحل پروسه طراحی ویلا مربوط به مصالح ساختمانی یا قوانین پهنه بندی نیست، بلکه در مورد نحوه تعریف خواسته‌های خود است. خوشبختانه در این مرحله شما چند تصویر ذهنی دارید که فقط باید بروز یابند.

درباره طرح ویلاهایی که در رویاهای شما وجود دارند به دقت فکر کنید، در دید شما آنها چگونه به نظر میرسند؟

تصویر پلان ویلا

 2. به نشریات معماری نگاهی بندازید

ورق زدن برخی کتابهای معماری محلی یا مجلات طراحی ویلا در کتاب فروشی می تواند راهی مناسب برای به کار انداختن ذهن شما باشد. شما به دیدی جامع از گرایشات طراحی رایج دست خواهید یافت. هم‌چنین با سبک‌هایی که در دهه‌های گذشته مد بوده است و یا در حال حاضر در سایر مناطق مورد توجه قرار گرفته است، آشنا خواهید شد. به عنوان مثال، ممکن است خود را در یک کلبه دنج، تحت تاثیر سبک اروپایی تصور کنید یا به سمت چیزی مدرن تر، صیقلی تر و یا مینیمالیستی تمایل داشته باشید.

از آنجا که سلایق، مداوما در حال تغییر و تکامل هستند، بسیاری از سبک های طراحی که مدتهاست کهنه و منسوخ تلقی می شوند (مانند آرت دکو و مدرن میانه قرن) اکنون شروع به بازگشت دوباره کرده اند.

احساس نکنید که مجبور هستید خود را فقط محدود به انواع خاصی از معماری خاص کنید فقط به این دلیل که آنها مد هستند. سبک مناسب آن است که با ادراکات و احساسات شما صحبت کند.

3. در محله هایی گشت و گذار کنید که خلاقیت شما را بر می انگیزند

در میان بخشهای فرعی منطقه زندگی خود رانندگی کنید و خانه های ویلایی آنها رامورد توجه قرار دهید. این مسئله را که آیا چنین ویلایی در حال حاضر در حدود وسع مالی شماست یا خیر را فراموش کنید. فقط ایده‌هایی را استخراج کنید که می‌توانید هنگام شروع کار برای طراحی ویلای شخصی خود قرض بگیرید.

آنچه را که در مورد هر ملک دوست دارید، و همچنین مواردی که چندان به آنها علاقه مند نیستید را یادداشت کنید. فقط این مهم است که بدانید چه ویژگی هایی را میخواهید و کدام را نه.

حواستان به ویلاهایی باشد که برای فروش گذاشته شده اند. یک بنای خالی می تواند فرصتی عالی برای نگاهی دقیق تر به داخل و بیرون آن باشد.

​4. از ویلاهای جذاب عکس بگیرید تا بعدا آنها را بررسی کنید

هنگامی که ویلایی را مشاهده می کنید که چشم شما را به خود جلب می کند، دوربین خود را بیرون بیاورید و تا جایی که میتوانید از زاویه‌های مختلف آن عکس بگیرید. با بررسی یک عکس در اوقات فراغت خود می‌توانید نکات ظریف بیشتری را نسبت به زمانی که درحال پیاده روی سریع هستید دریابید. درهنگام فرم دادن به ترکیب بندی طرح خود، این عکسها مراجع خوبی در مورد متریال ساختمانی هستند.

از یک دوربین عکاسی اختصاصی یا دوربین هوشمند HD استفاده کنید تا عکس های فوری خود را بگیرید. به این ترتیب، بیشتر جزئیات مهم آشکار خواهند شد.

اطمینان حاصل کنید که قبل از گشتن و دید زدن در حوالی املاک، از صاحب خانه ها اجازه بگیرید.

بخش دوم ایده های خود را ساماندهی و بازتعریف کنید 

ساماندهی ایده‌های طراحی ویلا

 1. یک بودجه منطقی برای طرح ویلا خود تعریف کنید

به جای شروع با این سؤال که “هزینه ساخت ویلا طبق خواسته‌های من چقدر است”، از خود بپرسید ” هزینه چه نوع ویلایی واقعا در حد توانایی مالی من است ؟”. این به شما کمک می کند تا به دیدی واقع بینانه تر برسید و روی تصور خود بطور شفاف تری متمرکز شوید. یک بودجه مفصل و جزء بندی شده، راهنمای اصلی شما در روند رو به جلوی طراحی خواهد بود.

اگر اولین بار است که بنایی را می‌سازید، شاید ملاقات با یک برنامه‌ریز مالی مفید باشد. متخصص می‌تواند مفاد بودجه شما را بررسی کند و موارد مالی بالقوه احتمالی مانند مالیات بر فروش مصالح ساختمانی و اینکه آیا وام شما هزینه‌های اموال را نیز شامل می شود یا نه را توضیح دهد.

 2. یک دفترچه طراحی داشته باشید

برای خود یک دفترچه خط کشی شده با جلد پارچه ای محکم و با دوام تهیه کنید تا یادداشت ها، ایده های متفکرانه و یا حتی بی معنی خود را در آن بیاورید. این یک منبع ساده و در دسترس است، جاییکه در نهایت طرح ویلای شما شروع به شکل گیری می کند. شما می توانید از صفحات آن برای چسباندن عکس، انجام محاسبات در برگه، جمع آوری اطلاعات تماس پیمانکاران احتمالی و پیگیری سایر جزئیات مهم مرتبط با پروژه استفاده کنید.

محتویات دفترچه خود را به بخشهایی تقسیم کنید و از تگ های رنگی برای علامت گذاری صفحات استفاده کنید. به این ترتیب، شما می توانید به راحتی بین قسمت های مختلف طراحی خود به جلو و عقب بروید.

گردآوری کلیه مواد و موارد در یک جا به شما این امکان را می دهد که برای پیدا کردن مطلبی که می خواهید، بسیار کارآمدتر از کند وکاو در برگه های بی ربط، عمل کنید.

3. لیستی از ویژگی‌های ضروری طرح ویلا تهیه کنید

در زیر عنوان های اختصاصی برای هر یک از فضاهای اصلی، با نام بردن امکانات و ویژگیهایی که باید داشته باشند، کار را شروع کنید. شاید شما شیفته پیشخوان‌های آشپزخانه‌های جزیره‌ای باشید، یا همیشه خواستار پنجره های پیش آمده و شاه نشینی و یا یک اتاق نشیمن با کنج دنجی برای مطالعه بوده‌اید. این قسمت جالب ماجراست. بگذارید تصورات شما آزادانه جاری شوند و هرچیزی که خیال شما را قلقک می دهد را به روی کاغذ بیاورد. تا حدی که لذت می برید در جزییات دقیق شوید. هرچه اطلاعات بیشتری به معمار یا تیم پیمانکاران خود بدهید، ویلای ساخته شده به تصور اصلی شما نزدیکتر خواهد شد. همچنانکه به سمت تهیه یک نقشه کف پیش می‌روید می‌توانید آیتم‌ها را بر این اساس که کدام کاربردی است، کدام مقرون به صرفه است و کدام حس بیشتری ایجاد می کند، دسته بندی کنید. 

​4. یک پلان کف اتودی ترسیم کنید

ابتدا مناطق اصلی را پر رنگ کنید. به عنوان مثال، ممکن است شما دو اتاق خواب در یک طرف سطح پایین‌تر همراه با اتاق خواب اصلی و حمام مجاور آن را در عرض هال در نظر بگیرید. مقداری فضا در مرکز طرح خود برای یک اتاق نشیمن خانوادگی یا مطالعه خالی بگذارید. سپس طرف دیگر آن را با آشپزخانه، اتاق رختشویی، اتاق غذاخوری و سایر فضاهای مهم پر کنید.

برای جلوگیری از سردرگمی طرح پلان خود، در یک زمان فقط بر روی تکمیل یک تراز ارتفاعی تمرکز کنید. هنگامی که با طبقه پایین کارخود را تمام کردید، می توانید به طراحی طبقه های بالاتر بروید.

نیازهای خود و خانواده‌تان را به خاطر داشته باشید. سعی کنید ترکیبی ایجاد کنید که که هم راحتی و هم آسایش را ارتقا دهد

بخش سوم

ترسیم ویلا در نرم افزار

 1. از یک نرم افزار سه بعدی ساز برای تجسم بخشی به پلانهای خود استفاده کنید

برنامه هایی مانند Virtual Architect ، Room Sketcher و Suite Designer Home تبدیل طرح‌های مدادی روی کاغذ به طرح‌های روی صفحه نمایش را برای مالکان ویلاها میسر می‌کنند. فقط کافی است از ابزارها و قابلیت‌های موجود آنها برای خلق تمام جنبه های پلانهای دست آزاد خود استفاده کنید. بدین ترتیب یک مدل دقیق و صیقلی برای ارائه به سازندگان خواهید داشت.

برای رسیدن به طراحی ویلا وقت بگذارید. هر اشتباهی در مرحله طراحی هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت. اگر این اشتباهات به مرحله ساخت راه یابند، می توانند به سرعت بودجه شما را بخورند.

یک اپلیکیشن خوب طراحی مجازی ساختمان معمولاً 50 تا 100 دلار برای شما هزینه خواهد داشت. نسخه های رایگان نیز ممکن است به صورت آنلاین در دسترس باشند، گرچه این نسخه ها پیچیدگی کمتری دارند و این بدان معنی است که شما ممکن است طیف کاملی از ابزار را در اختیار نداشته باشید.

 2. یک سایت مناسب برای طرح ویلا خود پیدا کنید

همه سبک‌های ویلاسازی برای شرایط وضع موجود سایت به یک اندازه خوب نیستند. اگرچه کار اصلی این است که آنچه فضای زندگی شما قرار است به نظر آید را ایده پردازی کنید، جمع آوری اطلاعات درباره منطقه ای که می خواهید در آن ساکن شوید نیز اهمیت دارد.

به عنوان مثال، آیا به امکانات رفاهی ضروری دسترسی دارید؟ آیا یک پمپ بنزین یا سوپر مارکت در فاصله معقولی قرار دارد؟ چه مدت طول می کشد تا به محل کار خود برسید؟ همه اینها سؤالهای کلیدی هستند که وقتی ملکی را ارزیابی می کنید باید از خود بپرسید.

به خاطر داشته باشید که ساخت و ساز روی تپه ها یا زمین های سنگی، ناهموار یا جنگلی، به علت الزامات حفاری اضافی دشوار خواهد بود.

اگر در مورد اینکه چگونه موقعیت سایت شما می تواند بر کیفیت یا آسایش ویلای رویایی شما تأثیر بگذارد، نگرانی دارید، آنها را یادداشت کنید و بعداً آنها را با معمار یا پیمانکار خود در میان بگذارید.

 با یک معمار در مورد طرحهای خود مشورت کنید. کاملا به اطلاعات حرفه ای که در اختیارتان قرار می دهد گوش کنید ونسبت به آنجه به شما توصیه می کند پذیرا باشید. سهم شما از طراحی این است که بدانید چه می خواهید. این وظیفه آنهاست که شما را مطمئن کنند خواسته هایتان بر آورده می شود و درباره پیچیدگی ها و مشکلات معمول طراحی راهنمایی تان کنند.

برخی از ملاحظاتی که معمارتان با شما در میان می گذارد شامل یکپارچگی سازه، کدهای ارتفاعی سایت، پایداری و مناسب بودن محیط پیرامون و سایر موارد عملی است که نمی دانید به تنهایی به آن فکر کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که پرداخت دستمزدها به صورت کنترات به صرفه تر از ساعتی و روزانه می‌باشد.

نتیجه‌گیری

 طرحی ویلا را با یک تیم ساختمانی پیش ببرید. هنگامیکه مشاور معماری پلانهای طبقات دلخواه شما را طراحی کند، تنها کاری که باقی می ماند این است که طرح های کامل شده خود را به سازنده بسپارید. یک معمار باتجربه به شما کمک می کند تا با یک پیمانکار توانمند هماهنگ شوید و در کنار هم زمین را برای ویلای آینده شما می شکافند.

در صورتی که مشخص شود بخشی از طرح شما عملی نیست، خود را برای پذیرش تغییرات لحظه آخر آماده کنید.

https://www.villa1000.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]