انواع سقف شیبدار در ساخت ویلا

در طراحی ویلا فرم های مختلفی امکان پذیر است. یکی از مهمترین اجزای حجم و نمای ویلا سقف است که برخی اوقات، بنا بر ضرورت های عملکردی، مسائل زیبایی شناسی و کانسپت طرح به صورت شیبدار طراحی می شود.

سقف شیبدار، وجه داخلی و خارجی ویلا را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. گرچه ویلا با سقف شیبدار جذاب است، اما در صورتی که شیب سقف نامتناسب طراحی و اجرا شود، باعث می شود نمای ویلا ناهمگون به نظر آید.

ترکیب بندی ها و فرمهای متنوعی در اجرای سقف شیبدار ویلا امکان پذیر است که هرکدام جنبه های کارکردی و جذابیت های بصری منحصر به فردی دارند.

سقف شیبدار این ویلا مدرن به صورت یکسره و با زاویه ای ملایم تا تراس بیرونی امتداد یافته و فضای جذاب و نیمه محصور را برای پذیرایی از دوستان و خانواده فراهم آورده است.

سقف شیبدار روی این ویلا کوچک ییلاقی، نیمه فرم انبار مجاور خود را شبیه سازی کرده است و با یک شکستگی در فرم، دارای دو زاویه مختلف است. سقف این ویلا مدرن همراه با پانل های چوبی، حسی از معماری روستیک را القا می کند.

سقف این ویلا مینیمال با یک تک صفحه ساده و با شیب ملایمی اجرا شده است. در یک بخش کاملا متصل به دیوارهای پیرامونی است و در بخش دیگر، با فاصله از آن اجرا شده و ورود هوای تازه را به فضای پارکینگ مقدور کرده است.

طراحی این سقف شیبدار به گونه ای است که از روشنایی نور خورشید در طی روز بیشترین بهره برده می شود تا فضاهای داخلی بزرگتر و پر نورتر احساس شوند.

برای اجتناب از ظاهر یک کابین پناهگاهی کلاسیک، دو سقف شیبدار روی دو بخش اصلی این ویلا کوهستانی اجرا شده که جهت شیب آنها مقابل یکدیگر است.

شیب سقف این ویلا چوبی به گونه ای است که وجه جلویی بنا از حداکثر نور و گرمای خورشید استفاده می کند، در حالیکه باران و برف به قسمت عقبی بنا هدایت گشته و سرازیر می شوند.

سقف های شیبدار این ویلا از جنس فولاد سبک بوده و با زاویه اقلیمی برای بهره حداکثری از آفتاب زمستان و گرمایش غیر فعال فضای داخلی شکل گرفته است. بخشی از محوطه سازی ویلا نیز پوششی از این نوع دارد.

روی سقف شیبدار این ویلا کنار دریاچه، پانل های خورشیدی نصب شده که بخشی از انرژی مورد نیاز بنا را تامین می کند و شیب سقف اجازه می دهد آب باران به درون دریاچه ریخته تا به زهکشی محوطه ویلا کمک شود.

این طراحی ویلا با سقف سبک شیبدار صورت گرفته که این سقف، تراس و ایوان ورودی را نیز پوشش داده و فضای داخلی ویلا را از آفتاب شدید استرالیا حفظ کرده و به جمع آوری آب باران کمک می کند.

اتصال سقف شیبدار به دیوارهای پیرامونی این ویلا به گونه ای است که هم حسی از گشایش و هم خلوت و حریم خصوصی را به وجود می آورد. تیرهای عرضی این سقف از فضای داخلی تا فضای بیرونی و تراس ها امتداد یافته اند.

سقف شیبدار سبک بدون هیچ تغییر زاویه و شکستگی، این ویلا جنگلی را پوشانده و با پیش آمدگی هایی در همه جهات در طول روز، روی بنا سایه اندازی می کند، همچنین آب باران را مستقیما به درون مخازن ذخیره در پشت بنا هدایت می کند.

این باغ ویلا دارای شیب های متنوعی در جهات مختلف است. به طوریکه در نتیجه جهات شیب های آن، بهره مندی از دید های زیبای پیرامونی و همچنین جمع آوری آب باران و زهکشی مقدور شده است.

سقف های شیبدار این ویلا مدرن با دیگر خطوط موجود در نمای خارجی آن، هماهنگ شده و نمایی آینده نگر را به ویلا بخشیده است.

در این ویلا، وجوه داخلی سقف شیبدار با متریال چوب، هماهنگ با نمای کلی ویلا، شکل گرفته است. ایستایی پیش آمدگی آن با چند ستون باریک تامین شده و شیب آن در جهت بهترین وجه دریافت نور خورشید اجرا شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]