آب نما در محوطه

آب نما در محوطه سازی ویلا باعث ایجاد آرامش، طراوت، تنوع فضایی و جذابیت می شود. آب از دیرباز نقش مهمی در معماری سنتی و باغ ویلاها داشته‌است. صدای دلنشین آب و خنکی مطبوعی که به محوطه می‌بخشد باعث می شود که جایگاه مهمی در محوطه سازی ویلا داشته باشد.

در گذشته حوضچه های آب برای شستن دست در محوطه جلویی ویلا یا منازل قرار می‌گرفتند. به مرور زمان در ترکیب با مجسمه ها و آبشارهای کوچک به المان تزئینی تبدیل شدند.

استقرار مناسب آب نما

تنظیم و اجرای تجهیزات مربوط به گردش آب و همچنین حوضچه آب نما، نیازمند سطحی صاف و ثابت است. بنابراین بستر سازی مناسب و پاکسازی زمین از گیاهان و خاکهای سست و دستی مورد نیاز است. تا حد ممکن آب نما نباید خیلی نزدیک درختان باشد تا سطح آب آن تمیز و زلال باقی بماند. همچنین بهتر است در معرض تابش آفتاب باشد تا در فصول سرد، کمتر دچار یخ زدگی و آسیب قرار بگیرد.

در اغلب اوقات آب نما در محوطه سازی در حیاط جلویی ویلا قرار می گیرد و حس دعوت کنندگی در فضا ارتقا بوجود می‌آورد.

آب نما می تواند در وسط مسیر منتهی به ساختمان ویلا باشد و یا در فضای سبز کناری تعبیه شود. این آب نمای سنگی بر روی یک سکوی منحنی سنگی قرار گرفته است.  اجرای کفسازی متفاوت و یک باغچه زیبا دور حوضچه، آن را تبدیل به یک نقطه کانونی جذاب در محوطه سازی جلویی ویلا کرده است.

بسته به نوع طراحی، آب نما در فضاهای دیگری از جمله حیاط پشتی ویلا نیز ساخته می شود. صدا و حرکت آب، فضای پیرامون را سرشار از انرژی می کند و حتی به یک کنج متروک نیز روح و طراوت می بخشد.

آب نما می تواند به صورت بخشی از یک استخر در محوطه در نظر گرفته شود. این ابتکار به ویژه در محوطه سازی کوچک که محدودیت فضا اجازه ساخت یک آب نمای مستقل را نمی‌دهد، بسیار مفید است.

بسته به طرح و ابعاد، آب نما می تواند در ترکیب با یک عرشه، سکو، آلاچیق یا دیگر فضاها و المان های محوطه سازی باشد.

 

انواع آب نما

آب نما در محوطه سازی با فرمهای مختلف و متنوعی اجرا می شود. می توان ادعا کرد که هیچ محدودیتی در طراحی و ساخت انواع فرم های آب نما وجود ندارد.

 این آب نما به صورت یک دروازه کوچک و مستقل، دارای بستری با سنگریزه ها و حاشیه های چوبی است و نوعی مرز فیزیکی و فضایی تعریف کرده است.

فرم های هندسی و سنتی، همراه با مجسمه و المان های تزئینی، مناسب محوطه سازی کلاسیک و سنتی هستند و فرم های ساده، مینیمال و انتزاعی باترکیب احجام و فرم های متنوع، بیشتر در محوطه سازی مدرن مورد استفاده قرار می گیرند.

فرم انتزاعی

این نوع آب نما با فرم انتزاعی و بستری که با سنگریزه پوشانده شده است، نه صرفا به صورت آب نما و حوضچه بلکه بیشتر شبیه یک المان تزئینی و مجسمه به نظر می رسد، به ویژه در شرایطی که جریان آب فواره آن قطع است.

مدرن

آب نمایی مدرن با ترکیب دو حوضچه با اندازه های متفاوت ساخته شده است و طرحی ساده و انتزاعی دارد و متناسب با محوطه سازی مدرن است.

آب نمای مسطح و مدور به عنوان سرچشمه یک جوی باریک در بخشی از محوطه اجرا شده که حضوری بسیار جذاب اما فروتنانه در میان بوته های گل و دیواره های سبز دارد.

یک فضای آتشگاه در محوطه به خوبی با حوضچه، باغچه کناری و آب نماهای ساده دیواری ترکیب شده است. یک سقف پرگولای سبک و محدود نیز هویت بخشی این فضا را تکمیل کرده است.

به واسطه شکاف باریکی در دیواره محوطه و یک حوضچه مستطیلی ساده پر از قلوه سنگ های طبیعی، یک آب نمای ساده ولی خاص ایجاد شده  است. دو لامپ کوچک و ساده مانند دو سنگ نورانی، نورپردازی آن را تامین کرده اند.

همجواری آب و آتش، به واسطه ادغام یک آب نمای ساده در ساختار شومینه بیرونی، صورت پذیرفته و یک نشیمن بیرونی با جلوه ای جذاب و بدیع خلق شده است.

ترکیب یک سکوی چوبی برای نشستن و استراحت، با یک آب نمای مدرن و ساده، یک فضای نشیمن بیرونی زیبا و آرام بخش به وجود می آورد.

یک حوضچه آب شکیل و فواره درون آن می تواند با کاشت گلکاری ها و چیدمان مبلمان پیرامونی، می تواند به یک نقطه کانونی جذاب تبدیل شود.

حتی با یک گاتر کوچک آب که به یک حوضچه کوچک منتهی می شود، می توان جریان ملایمی از آب را به یک آب نمای کوچک تبدیل کرد.

در فاصله کمی از دیوار بنای ویلا، این آب نمای مدرن شکل گرفته است که فلاورباکس باریکی را نیز در خود جای داده است. متریال سنگ با دو رنگ متضاد، تنوع جذابی در آن ایجاد کرده است.

متریال مناسب برای ساخت آب نما در محوطه

انتخاب متریال مناسب برای آب نما در محوطه، منجر به کارایی بهتر و طول عمر طولانی تر آن می شود. بدیهی است مانند هر بدنه آبی دیگر، متریال به کار رفته برای آب نما باید مقاومت کافی در برابر آب را داشته باشد.

سنگ به صورت طبیعی و خام یا صیقلی و پرداخت شده، بیشترین تناسب و هماهنگی را با محوطه سازی ویلا دارد. بهتر است سنگ هایی برای این منظور انتخاب شوند که دارای خلل و فرج کمی باشند تا در برابر نفوذ آب و یخ زدگی مقاوم باشند.

بهترین نوع سنگ برای این منظور سنگ گرانیت است که دوام و کیفیت بالایی دارد، همچنین قابلیت برش و کنده کاری برای اشکال مختلف را دارد. از سنگ آهک و مرمر نیز برای ساخت آب نما ها استفاده می شود که قیمت مناسب تری نسبت به گرانیت دارند.

آب نماهای سرامیکی دارای حالت دست ساز و طبیعی هستند اما برای مناطقی با آب و هوای سرد که دارای دوران یخبندان طولانی است مناسب نیستند زیرا در چنین شرایطی به آسانی ترک می خورند و کیفیت و کارایی خود را از دست می دهند.

چوب در ساخت آب نما باید به صورت ترمو و مهندسی شده باشد و با روکش های ضد آب تقویت شده باشد. چوب آب نما نباید در معرض سرما و یخبندان شدید باشد.

فلز نیز متریال محبوبی برای ساخت آب نما است. به ویژه استفاده از برنز بسیار رایج است. برنز قابلیت اجرای جزئیات ظریف را دارد و در برابر شرایط جوی مختلف مقاوم است. برای ثبات رنگ و براقیت آن بهتر است از پوشش های محافظ و بی رنگ استفاده شود.

ترکیبی از متریال و فرم ها می توانند یک آب نمای خاص را با ویژگی های منحصر به فرد ایجاد کنند و به بخشی از محوطه ویلا، هویت ببخشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]