پرگولا در محوطه

پرگولا در محوطه ویلا از زمره المان هایی است که برای ایجاد سایه اندازی و فضاسازی بسیار محبوب است و بر جنبه های عملکردی و زیبایی شناسی محوطه ویلا تاثیرگذار است. پرگولا ساختاری نیمه محصور دارد و سقف آن به صورت مشبک است.

یک پرگولای خوب طراحی شده به بخشی از فضای بیرونی هویت می بخشد و آن را مجزا از بقیه محوطه می گرداند. ترکیب پرگولا با دیگر المان های محوطه سازی مانند آتشگاه، شومینه بیرونی و باربیکیو و… باعث خلق فضایی برای دورهمی، آشپزی و صرف غذا می شود.

مکان مناسب برای ساخت پرگولا در محوطه

پرگولاها در محوطه می توانند به صورت سازه ای مجزا در محوطه، یا متصل به بنای ویلا ساخته شوند و فضای واسطی را برای تکمیل و بسط فضاهای داخلی و نشیمن بیرونی ایجاد کنند. در این حالت تنوع کمتری نسبت به نوع مجزا وجود دارد زیرا باید به صورت بخشی یکپارچه و هماهنگ با ساختمان ویلا و سبک طراحی ویلا به نظر آیند.

پرگولا می تواند با دیواره یا بدون آن طراحی شود و بهتر است تا حد امکان در کنار درختان و فضای سبز تعبیه شود تا فضای کاملا خنک و زیبایی برای گذران اوقات فراغت در محوطه ویلا فراهم آید.

پرگولای متصل به نمای ویلا

این پرگولا با سقف مشبک، فضای نیمه محصوری را برای ایوان ویلا فراهم آورده است که صرفا با کفسازی چوبی از محوطه جلویی ویلا مجزا شده است. همچنین دارای تجهیزات نورپردازی است که فضای نشیمن جذاب بیرونی را در شب فراهم می آورد.

امتداد سقف چوبی فضای نشیمن داخلی ویلا مدرن، تبدیل به سقف مشبک پرگولا مانندی روی سکوی بیرونی شده است. درب های کشویی شیشه ای مرز نشیمن داخلی و سکوی بیرونی را نامرئی ساخته است و به نظر می رسد که یک پرگولای بزرگ شکل گرفته است.

یک وجه این سازه سبک به ساختار ویلا تکیه دارد و وجه دیگرش با دو ستون باریک، شومینه ساده ای را در خود جای داده است.

فضای ایوان ورودی ویلا روستیک با پرگولای چوبی محصور و تعریف شده است که از لحاظ فرم و متریال با سبک طراحی ویلا هماهنگ است.

کرکره های افقی متحرک برای پوشاندن سقف پرگولا می توانند به کار روند که بنا به شرایط و جهت آفتاب جمع یا باز می شوند.

شبکه مشبک سقف پرگولا با فاصله کمی از سقف ایوان و عریض تر از آن اجرا شده است و از جنس چارچوب پنجره ها می باشد. جهت تیرهای عرضی آن هم راستا با کفپوش چوبی ایوان است.

فرم های متنوعی در سقف استیل این پرگولای مدرن ایجاد شده است، سقف پرگولا به پیشامدگی سقف ویلا در وجه دیگر پیوسته است که فضای نشیمن و غذا خوری بیرونی را مسقف کرده است.

در فضاهای بین شبکه های پرگولا، پانل های خورشیدی جای گرفته اند تا به بهینه سازی مصرف انرژی در ویلا کمک کنند و در راستای طراحی ویلای پایدار باشند.

پرگولای منحنی  با انبوهی از گل ها و گیاهان، تاکیدی است جذاب بر ورودی ویلا و جلوه شاداب و صمیمی به آن می بخشد.

پرگولای مجزا در محوطه

فرم های متنوعی در پوشش سقف پرگولا امکان پذیر است. جداره های کناری با اجزای ظریف چوبی هماهنگ با سکوی داخلی اجرا شده اند و گیاهان رونده بخشی از آن ها را پوشانده اند.

این پرگولای خاص با یک صفحه خمیده مشبک، فضای نشیمن کوچک اما راحت و جذابی را در محوطه ویلا خلق کرده است. از المان های نورپردازی محوطه برای آن استفاده شده است و هماهنگی آن با پیرامونش تقویت شده است.

چهارپایه سنگی، سکوهای مجزایی برای قرار گرفتن پایه های پرگولای چوبی نسبتا سنگین و بزرگی هستند که فضای نشیمن جذابی را در خود جای داده اند.

یک پرگولای بزرگ با ستون ها و شومینه سنگی، فضای نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه بیرونی را در محوطه سازی ویلا شکل داده است.

فرم نیم دایره پرگولا بخشی از  فضای آتشگاه دایره ای را پوشش داده است و فضای نشیمن متنوعی خلق کرده است.

گیاهان رونده و شاداب، فضای این پرگولای کلاسیک را پویا و جذاب کرده و سایه اندازی هایی متنوعی ایجاد می کند.

در کنج حصارهای محوطه، فضای نشیمن دنج و خصوصی در پناه یک پرگولای چوبی و ساده ایجاد شده است.

پرگولا کنار استخر

پرگولای کوچک و ساده چوبی هماهنگ با فضای جانبی دوش و رختکن شکل گرفته و آتشگاه کوچک و ساده ای را نیز در خود جای داده است.

ترکیب پرگولا با دیوارهای سنگی و سکوهای چوبی کنار استخر، فضای دنجی را برای استراحت و آفتاب گرفتن ایجاد کرده اند.

شومینه سنگی سنتی در حفاظ یک پرگولا با ستون کلاسیک، فضای نشیمن رسمی را درکنار فضای استخر به وجود آورده است.

Luxury Backyard Designs

پرگولا فضای نشیمن بیرونی و واسطی را بین فضای داخلی ویلا و استخر محوطه به وجود آورده است.

فرم های متنوع پرگولا کنار استخر با درجات محصوریت مختلف، امکان پذیر است که متاثر از سبک محوطه سازی ویلا می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]