ساخت ویلا با دیوار مجوف

دیوارها یا پارتیشن های مشبک، المان هایی هستند که نه تنها برای فضای داخلی ویلا مورد استفاده قرار می گیرند، بلکه همچنین می توانند  به عنوان پوسته خارجی و نمای ویلا نیز اجرا شوند. دیوارهای مجوف با نام دیوارهای تنفسی نیز شناخته می شوند، بدین معنی که بافت آنها صلب نبوده و در معرض عبور مداوم هوا قرار دارند.

صفحات، پانل ها و دیوارهای سوراخ دار یا مشبک برای قرن هاست که به عنوان راهی برای کنترل میزان نور ورودی یا فراهم آوردن خلوت و حریم خصوصی برای ساکنان بناها مورد استفاده قرارمی گیرند. عملکرد این المان ها در ساختمان های مختلف، مشابه است اما متریال و روش های ساخت و اجرای آن ها متفاوت است. پیشرفت در نرم افزارهای کامپیوتری و تکنولوژی های اجرا، طراحی و اجرای الگوهای ظریف را در متریال مختلف، به صورت دقیق و با سرعت زیاد مقدور کرده است.

  فرم حفره های دیوار مشبک می تواند بدون محدودیت، از اشکال هندسی گرفته تا غیر منتظم و انتزاعی تشکیل شود، این طرح ها و الگوها بنا بر سبک غالب طراحی نمای ویلا تعیین می شوند.

اجرای نمای ویلا به عنوان بنایی که در فضای باز و نسبتا مستقل صورت می گیرد، پتانسیل بهره گیری از این المان ها را دارد. مزیت قابل توجه دیوارهای مجوف و سوراخ دار این است که در عین اینکه جریان هوا را مقدور می سازند، در کنترل نور دلخواه نیز موثرند و همچنین حریم بصری و خصوصی را نیز برای فضاهای داخلی ایجاد می کنند.

با تغییر موقعیت خورشید و زوایای ورود نور از روزنه های دیوار، سایه های متغیر و پویایی در فضای داخلی ویلا  ایجاد می شود. بدین رو این المان ها در ارتقای کیفیات زیبایی شناسی نمای ویلا و طراحی داخلی ویلا موثر هستند.

استفاده از دیوارهای مشبک به عنوان نمای ویلا باید بر مبنای اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه باشد. اجرای این گونه نماها برای مناطقی با آب و هوای سرد و دوره های یخبندان مناسب نمی باشد و بیشتر مناسب نواحی گرم و مرطوب و استوایی می باشد.

در اقلیم هایی که میزان بالای گرما و نور خورشید، شرایط آسایشی داخلی ویلا را مختل می کند، ایجاد تعادل بین نور و سایه و تهویه و گرما، مسئله بسیار مهمی می باشد. نوع متریال، میزان تخلخل و رطوبت و دمای هوا، در عملکرد تنفسی، تهویه ای و کنترل نور و تبادل حرارتی دیوار تاثیر گذار هستند.

دیوار مجوف آجری در ویلا

آجر به عنوان یکی از قدیمی ترین متریال، همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است و دارای ماهیت محیط زیست دوستی می باشد.

این ویلا در Natal – برزیل، با نمایی خلاقانه، در ساختاری آجری شکل گرفته است. الگویی که طرح نما دارد، حریم خصوصی و تهویه مناسب، همچنین مقدار زیادی نور طبیعی برای فضای داخلی ویلا فراهم آورده است. در کناره های حجم ویلا، مقاطع سوراخ دار، باریکتر هستند و تنها در تراز بالایی، پنجره های باریک و بلند، نور بیشتری را برای فضای داخلی تامین می کنند. طبقه بالا شامل اتاق خواب ها می باشد که سطوح آجری روزنه دار برای آنها ایده آل است. این نمای مجوف آجری در ترکیب با سطوح شیشه خور تراز پایینی قرار گرفته و تبدیل به المان شاخصی در معماری ویلا شده است.

نمونه دیگر ویلای آجری، مشرف بر صخره های غربی رودخانه Parana در آرژانتین است. ساخت ویلایی منعطف، با راندمان انرژی بالا و فضاسازی مناسب مد نظر بوده است. علاوه بر فرم T شکل پلان ویلا، سایه اندازی های دیوار آجری که بین ویلا و لندسکیپ بیرونی قرار گرفته، شاخصه اصلی این طراحی ویلا می باشد. این دیوار مجوف، فضای نیمه محصور و محفوظی از تابش مستقیم آفتاب را به وجود می آورد. همچنین به عمق بنا افزوده و نمای کلی آن را روشن تر و سبک تر می سازد.

دیوار مجوف آلومینیومی در ویلا

نور و حرکت می تواند از میان بازشوهای مثلثی در نمای آلومینیومی این ویلای سه طبقه درک می شود. در حالیکه بخش بالایی بنا، نمایی از بتن اکسپوز را ارائه می دهد، طبقه همکف با یک دیوار از پانل های آلومینیوم سفید ساخته شده است، با یک الگوی گرافیکی تکراری از اشکال مثلثی. این الگوها در قسمت هایی تو خالی شده اند تا ورود نور را به داخل مقدور کنند.

دیوار مجوف چوبی در ویلا

این ویلا ساحلی در نروژ واقع شده است. ساختار بتنی ویلا را پوسته ای از الوارهای چوبی پیش ساخته و مشبک فرا گرفته است. نمای ویلا دارای شیشه بندی های وسیع می باشد، روی آن را یک شبکه چوبی پوشش داده است و مانند برگ های درختان، نور ورودی به فضای داخلی ویلا را تعدیل کرده و فضای آرام بخشی را ایجاد می کند.

طراحی ویلا با الهام از نشستن زیر سایه درختان شکل گرفته است. شبکه مجوف به عنوان سایه بان عمل می کند و همچنین نماهای پیرامونی را قاب می کند. در وجوه رو به جنوب و بناهای مجاور، این نما بسته تر است و وجه رو به دریا و افق باز تر می باشد.

می توان گفت ویلای بتنی درون یک فریم چوبی جای گرفته است، چوب ها از نوع حرارت دیده هستند که در طول زمان به رنگ خاکستری متمایل می شوند.

دیوار مجوف بتنی در ویلا

نمای این ویلا در Valencia –اسپانیا با الگویی از حفره های مدور، اجرا شده است. نمای رو به باغ در طبقه همکف از کف تا سقف با شیشه پوشانده شده است. از طرف دیگر، طبقه اول که فضاهای خصوصی را در بر می گیرد، دارای پاسیوهای محصوری است که فضایی محفوظ و پنهان را برای حریم خصوصی خلق می کند و امکان نظاره فضای پیرامونی را بدون دیده شدن فراهم می آورد.

نمای مجوف سنگی در ویلا

این ویلای سنگی در Arizona – ایالات متحده آمریکا، دارای دیدهای فوق العاده ای رو به کوههای بیابانی نزدیک و همچنین قله های دوردست می باشد. اما در عین حال دارای همسایگی های مجاور نیز هستند که یک رویکرد درونگرا را ضروری می سازد.

دیوارهای سنگی مجوف و یک استخر مرکزی یک فضای خصوصی بیرونی را برای ساکنان ویلا فراهم می آورند و باعث خنک شدن فضاهای داخلی می شوند. بدین نحو که باد از روی آب استخر ویلا عبور کرده و از دیوار مجوف وارد ویلا می شود. فضای بین دیوارهای سنگی و اتاق ها دارای کیفیت شاعرانه ای است و نور و سایه های جذابی در آن خلق شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]