انواع نماهای شیشه ای ویلا

اجرای سطوح وسیع شیشه خور در نمای ساختمان بسیار جذاب است اما نیازمند تمهیدات خاصی است تا بتواند به عنوان عضو ساختاری ایمن، پاسخگوی نیازهای فضایی و عملکردی بنا باشد.

هر روزه شاهد تکنولوژی های ساخت و اجرای پانل های شیشه ای پیشرفته و نوظهوری هستیم. به لطف این پیشرفت های روز افزون، طیف وسیعی از شیشه ها از معمولی و سکوریت گرفته تا هوشمند، با انواع ویژگی های مقاومتی و زیست محیطی، در دسترس فعالان حوزه ساخت و ساز قرار گرفته اند.

در این مقاله به بررسی انواع نماهای شیشه ای می پردازیم.

نمای شیشه ای کرتین وال-Curtain wall

کرتین وال در واقع نوعی دیوار پرده ای است که می تواند با سطوح شیشه ای اجرا شود. کرتین وال به نام لامل-Lamel  نیز شناخته می شود. لامل در واقع استراکچر آلومینیومی است. لامل های افقی ترنسم- transom و لامل های عمودی مولیون mullion- نامیده می شوند.

در صورت استفاده از شیشه های دو جداره و سه جداره، این نما به عنوان  عایق صوتی و حرارتی نیز عمل می کند. از رنگ های آنادایز، پودری و طرح چوب نیز می توان برای شیشه های این نوع نما استفاده کرد.

کرتین وال به دو صورت در نمای شیشه ای اجرا می شود: 

1– فریم لس Frame less

نمای شیشه ای فریم لس بسیار دعوت کننده و جذاب  است و ظاهر تمیز و یکدستی را ایجاد می کند. قاب نگهدارنده پانل های شیشه ای از جنس آلومینیوم است که روی یک فریم فولادی متصل به سازه اصلی ویلا، نصب و ثابت می شود. برحسب مساحت و وزن پانل های شیشه ای، مقاطع و اندازه های مختلفی از پروفیل آلومینیومی، مورد استفاده قرار می گیرد.  آب بندی و هوابندی پانل های شیشه ای با استفاده از لاستیک های EPDM  با نام یراق فریم لس، صورت می گیرد.

به واسطه پروفیل های آلومینیومی ظریف و فاصله بسیار کم شیشه ها، سطوح شیشه ای ممتد دیده می شوند و فریم فولادی نیز از نمای رو به رو قابل تشخیص نیست.

اجرای درب های کشویی شیشه ای در نمای فریم لس مرز فضاهای داخلی و خارجی را به حداقل کاهش می دهد.

این نماها دارای قابلیت تعویض پانل های شیشه ای هستند و همچنین اجرای بازشوهای مخفی به صورت بیرون باز شو و داخل باز شو نیز در آنها امکان پذیر است.

دیتیل نمای فریم لس:

2-فیس کپ-Face cap

در نمای شیشه ای فیس کپ، پوشش های آلومینیومی بین پانل های شیشه ای، نمایان است و مدول بندی شاخصی بین پانل های شیشه ای ایجاد می کنند. در این حالت پیوستگی شیشه ای در نما تضعیف می شود.

کپ می تواند به صورت آب چکان یا سایه بان طراحی شود و با لاستیک های EPDM آب بندی و هوا بندی می شود.

دیتیل نمای فیس کپ:

3-یونیتایز- Unitized

این نوع،کرتین وال نوینی است که اجزای آن به صورت یونیت یونیت در کارخانه ساخته شده و در محل نصب می شوند. نمای یونیتایز نسبت به دو نوع قبلی قیمت بالاتری دارد و نمایی ضد زلزله می باشد.

نمای شیشه ای اسپایدر- Spider

در این سیستم، قطعات چنگکی پانل های شیشه ای را درکنار یکدیگر قرار می دهد. این نما با نام های نمای عنکبوتی و اسپایدر گلس –  Spider glass نیز شناخته می شود.  این نوع محبوبیت کمتری در ساختمان های مسکونی دارد و بیشتر در مراکز اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی اجزای آن شامل اسکلت نگهدارنده، بست نگهدارنده شیشه و اتصالات که اسپایدر را به سازه اصلی متصل می کنند، می باشد. بازو ها و دسته های اسپایدر که شیشه ها را نگه می دارند، در انواع چهار شاخ، سه شاخ و یک شاخ وجود دارند. ستون های اسپایدر که به اجزای سازه ای در کف و سقف متصل می شوند، این قطعات را حمایت می کنند. فاصله پانل های شیشه ای نیز بسیار اندک است و تقریبا بدون فریم بندی در کنار یکدیگر قرار می گیرند قطعات و اجزای سازه ای اسپایدر در نما نمایان هستند.

در نماهای شیشه ای وسیع تعدادی از قطعات چنگکی مستقیما به ستون ها متصل می شوند و تعدادی ما بین فاصله ستون ها، با کابل های کششی به یکدیگر و به ستون ها متصل و مهار می شوند.

دیتیل اتصال اسپایدر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]