اجرای راه پله شناور

پله شناور به عنوان پله کنسولی یا معلق نیز شناخته می شود و امروزه رواج بسیار یافته است. به علت فضای باز و شفافی که ایجاد می کند در بین معماران و طراحان داخلی محبوب است. زیبایی یک راه پله شناور در پتانسیل آن در خلق نمایی باز، مدرن و شفاف در طراحی داخلی است. بسته به متریال نرده ها و کف پله ها، راه پله شناور می تواند از لحاظ بصری، بی وزن به نظر آید. این ویژگی برای فضاهای مدرن و مینیمال، ایده آل است. فضای باز پیشانی پله باعث می شود که نور در بین کف پله ها جریان یابد و روشنایی بیشتری برای فضای زیرین فراهم آید. همین ویژگی باعث می شود حتی در نمای شیشه خوری از فضا نیز بتوان راه پله ای جانمایی کرد.

اجرای یک پله کاملا معلق که به نظر می رسد به سبکی بالای سطح زمین شناور است و به آرامی به ترازهای ارتفاعی بالاتر می رسد، در عین جذابیت، چالش برانگیز است. ملاحظات فنی در مورد تطابق با استانداردها و ایمنی و عملکردی، همچنین نحوه اجراهای متفاوت، در این حوزه دارای اهمیت به سزایی است.

انواع روشهای اجرای کف پله های شناور

اولین مسئله ای که باید به آن توجه کرد، این است که آیا مجاور این راه پله دیواری وجود دارد و آیا این دیوار باربر و سازه ای است و یا صرفا جداکننده.

-راه پله شناور و دیوار سازه ای:

با استفاده از میلگردهای درگیر با میلگردهای دیوار بتنی، اجرای کف پله ها به صورت کنسولهایی از بتن مسلح، از دیوار منشعب می شوند و حالتی از بی وزنی و شناوری را القا می کنند.

جان پناه آن با طرحها و متریال مختلفی امکان پذیر است. شیشه بدون فریم یکی از محبوب ترین آنهاست که از یک طرف به کف پله ها و کف زمین متصل می شوند. این اتصالات می توانند از بولت های فولادی ضد زنگ به صورت اکسپوز باشند و یا با پوشش های چوبی مخفی شده باشند.

-اتصال مستقیم کف پله ها به دیوار

این راه حل برای کف پله هایی که خیلی عریض نیستند، تا حدود 90 سانتی متر، مناسب هستند. دیوار نگه دارنده باید سازه ای و با در نظر گرفتن اتصالات و وزن پله، طراحی و اجرایی شده باشد. هر تک پله با پیچ بولت لنگر و اسپیسرهای فولادی و ضد زنگ به دیوار متصل می شود. این روش برای کف پله های صلب چوبی مناسب است. همچنین می توان برای هرتک پله یک فریم فولادی تو رفته در دیوار تعبیه کرد. آنها به عنوان نگهدارنده برای هر تک کف پله عمل می کنند.

اجرای فرمهای منحنی و دکوراتیو متنوعی با تکنیک نصب کف پله به صورت مستقل به دیوارهای سازه ای امکان پذیر است.

-راه پله شناور با دیوار شیشه ای سازه ای

راه حل های دیگری برای اجرای کف پله های شناور وجود دارد، برای مثال، دیوارهای شیشه ای سازه ای که کف پله ها را نگه می دارند. دیوارهای شیشه ای عموما در دو طرف راه پله قرار می گیرند و استقامت آن ها به گونه ای است که بار تک پله ها را تحمل کند. کف پله های چوبی و لمینیت شیشه ای در این روش، مطلوب هستند. دیوارهای شیشه ای به سقف سازه ای و کف متصل می شوند.

????????????????????????????????????

-اجرای پله تمام شیشه ای شناور به واسطه کف پله های بولت شده به یک گاردریل با شیشه دوبل نیز، امکان پذیر است. این گاردریل، با اتصالات مناسبی به کف و اجزای سازه ای سقف مهار شده و به نوعی طراحی شده که بتواند بارکف پله ها را تحمل کند. نوع خاصی از شیشه و بولت و اتصالات مورد نیاز است تا این راه پله دارای عملکرد بی نقص و امن باشد. شفافیت و سیالیت در این نوع اجرا به حداکثر می رسد.

-راه پله شناور و دیوارهای غیر باربر:

در بسیاری شرایط جانمایی راه پله ها در کنار دیوارهای سبک غیر سازه ای و یا پارتیشن ها است. در این صورت نیاز به الحاق عناصر سازه ای نگهدارنده برای اجرای پله می باشد.

المانهای سازه ای در دیوارهای غیر باربر جایگذاری و متصل به کف و سقف سازه ای می شوند تا قابلیت کنسول گرفتن برای کف پله ها را داشته باشند.

نحوه اتصال به این المان ها می تواند به واسطه براکت هایی صورت گیرد. در این نوع از اجرا، قائم های سازه ای سبک همراه با براکت برای اتصال هر یک از کف پله ها در نظر گرفته شده و درون دیوار، پنهان از دید کارگذاشته می شوند.

جان پناه شیشه ای با ساده ترین حالت، ظاهری مینیمال به راه پله شناور می بخشد.

با وجود نصب براکت های قابل تنظیم و متحرک، ارتفاع کف پله ها متغیر و قابل تنظیم خواهد بود. گرچه در هر صورت رعایت حداقل استاندارد عرض و طول کف پله و ارتفاع هر تک پله ضروری است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]