Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

طراحی ویلا کوهستانی

1

کوهپایه ها و مناطق کوهستانی، مکان های جذابی هستند برای ساخت ویلا. این نواحی اغلب بکر، طبیعی و دارای تهدیدها و فرصت های بسیار برای طراحی ویلا هستند. فرآیند طراحی ویلا در این گونه مناطق بسیار تحت تاثیر عوارض طبیعی و توپوگرافی سایت ویلا می باشد. شیب تند یکی از ویژگیهای ذاتی مناطق کوهستانی است، از این رو طراحی ویلا در زمین شیبدار و به تبع، طراحی ویلای پایدار در این حوزه از اهمیت به سزایی برخوردار است. در همین راستا مهمترین چالش طراحی ویلا، تطابق طرح با شیب زمین است چرا که امکان خاکبرداری و خاکریزی در سطوح وسیع وجود ندارد و از طرف دیگر بسترهای صخره ای مانع بزرگی برای تسطیح و هموار سازی سایت ویلا به شمار می آیند.

از سوی دیگر با انطباق طرح بر شیب و پستی بلندی ها، امکان خلق فضاهای متنوع با دید و منظرهای متفاوت و متغیر وجود دارد به نحوی که با عبور از فضاهای مختلف در ترازهای ارتفاعی، دیدهای پویایی ایجاد می شود. پتانسیل سایت های کوهستانی به جهت وجود سطوح و المان  های طبیعی زیبا و همچنین چشم اندازهای بی نظیر به طبیعت پیرامونی، قابل توجه می باشد. در عین حال که ماهیت مستقل همراه با امکان ترکیبات حجمی مختلف و همچنین فضاسازی های متنوع، تعریف می شود، لذا ادغام این دو ویژگی در ساخت ویلای کوهستانی، منجر به خلق اقامتگاهی دائمی یا موقت می شود که نیازهای فضایی-کالبدی و روانی ساکنان خود را به خوبی برطرف می نماید.

2

ملاحظات مهم در طراحی ویلای کوهستانی

-انتخاب سایت: نواحی کوهپایه ای در معرض ریزش های بدنه های سنگی یا خاکی و همچنین سیلاب های فصلی ناشی از بارندگی ها و آب شدن برف ها می باشند. با نقشه برداری دقیق از عوارض و مسیر رواناب ها و همچنین بدنه های سست، باید مکان امنی را برگزید که در معرض خطرات ذکر شده نباشد. همچنین توجه به جهت و شدت باد غالب نیز ضروری است تا مکانی برای ساخت ویلا انتخاب شود که در پناه کوهپایه و پشت به بادهای سرد و مزاحم باشد.

-جهت گیری و فرم کالبدی ویلا: علاوه بر جهت تابش مناسب نور خورشید و بادهای غالب، آیتم دیگری که راستای کلی حجم ویلا را تعیین می کند، مناظر شاخص طبیعی پیرامونی است. طراحی ویلا با هدف بهره گیری از زیبایی های طبیعت و پیوند با آن صورت می گیرد، لذا امکان مشاهده زیبایی های بکر و مورد نظر کوهستان در اولویت پنجره بندی ها و جهت گیری ساختمان ویلا قرار می گیرد. در واقع تجربه متفاوت از محیطی متفاوت در اینجا اهمیت می یابد. شناسایی منظر شاخص و خاص، چارچوب اصلی فریم بندی ها و امتداد ساختاری ویلا را تعیین می کند.

3

-سبک طراحی ویلا: سلایق و تم های متنوعی برای ساخت ویلای کوهستانی متصور است. ویلای مدرن با سادگی و شیشه بندی های گسترده، حضور سبک و شفاف بنا را نمایان می کند. اما سبک ویلای روستیک بیشترین تناسب و هماهنگی را با زمینه سخت و خشن کوهستانی دارد. به ویژه استفاده گسترده از سنگ های طبیعی، ظاهر روستایی خانه های ییلاقی را تداعی می کند و حس ناب زندگی ساده و صمیمی در دامان طبیعت را القا می کند. با توجه به شفافیت و دید گسترده به فضای طبیعی و همچنین تناسب متریال طبیعی و خام با بافت کوهستانی، ویلای روستیک مدرن که نیازهای معاصر سکونت را مد نظر داشته باشد، گزینه بهینه ای می باشد. در این صورت می توان فضاسازی مدرن را با متریال و مبلمان روستیک و یا بالعکس ترکیب کرد. بدین رو فضایی دنج و گرم و در عین حال، مدرن و پویا خلق می شود.

4

-چیدمان فضایی: سلسله مراتب فضایی غالبا با توجه به مسیر دسترسی و ورودی های ویلا تعریف می شود، معمولا طراحی ویلای یک طبقه در زمین های شیبدار میسر نیست و حداقل یک یا دو تراز نیم طبقه و یا یک طبقه، برای مطابقت با شیب ایجاد می شود. در بعضی موارد چیدمان فضایی به گونه ای تعریف می شود که فضاهای خصوصی و جذاب در تراز پایینی و گرمتر و محفوظ تر قرار می گیرند، در حالیکه فضای عمومی و نشیمن با دیدهای گسترده تر در تراز بالایی جای می گیرند. عوامل دیگری مانند نوع هندسه بنای ویلا، برنامه فیزیکی ویلا و نوع طراحی پلان ویلا در این امر تاثیر گذار هستند.

-ارتباط داخل و خارج: وجوهی از بنای ویلا با تراس ها و سکوهایی رو به دیدهای زیبا و نور مناسب خورشید،  با طبیعت پیوند می یابند. میزان محصوریت این فضاها کمتراز ویلای ساحلی می باشد زیرا در معرض شرایط و تغییر دماهای بیشتری قرار دارند. نوع دیگر ارتباط به واسطه سطوح شیشه خور ایجاد می گردد که تا حد ممکن مناظر زیبا را به فضاهای داخلی بکشاند.

5

-انتخاب متریال: معمولا سنگ در ویلای کوهستانی رایج ترین متریال است که همگونی کاملی با بستر طبیعی سایت دارد. در مناطق کوهپایه ای و جنگلی، چوب به عنوان یک متریال بوم آورد مناسب است. بتن نیز به عنوان متریالی که با دوام بوده و در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، تنزل نمی یابد، مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه ویلاهای کوهستانی زیبا

بتن، چوب و شیشه با ترکیب متناسبی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. جهت گیری ویلا با نمای شیشه ای وسیع رو به جنوب امکان بهره مندی فضاها از گرما و نور خورشید را در فصول سرد سال فراهم می آورد.

6ویلا با سقف شیبدار در منطقه کوهستانی با بارش های سالیانه زیاد، فرم مناسبی است.

7

فرم شاخص شومینه سنگی در نمای ویلای کوهستانی، حس روستیک و کلبه های ییلاقی را تداعی می کند.

8

این ویلای مدرن دارای فضاهای واسط و نیمه محصوری است که به صورت تراس ها و بالکن های سرپوشیده، فضاهای نشیمن بیرونی را درپای کوه تامین می کند.

9

ویلای مینیمال و مدرن به صورت دو واحد در دو تراز ارتفاعی مختلف با بازشوهای بزرگ و سرتاسری رو به سکوها و تراس های بیرونی شکل گرفته اند.

10

ترکیب احجام مکعبی بنای ویلا را به خوبی روی شیب سایت، جای داده است. سطوح صیقلی و صاف متریال نمای ویلا، ظاهر مدرن این بنا را در بافت طبیعی شاخص می سازند.

11

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت