طراحی و اجرای ویلا

طراحی و اجرای ویلا

طراحی و اجرای ویلا حوزه ای تخصصی و وسیع است که با ساخت خانه های ویلایی در مناطق مختلف و با رویکردهای متفاوت، نمود می یابد.

سبک های طراحی ویلا هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند و با فضاسازی ها و کالبدهای تعریف شده، حس و حالت های مختلفی را در طراحی نمای ویلا و طراحی داخلی ویلا خلق می کنند. طراحی ویلا به سبب ماهیت طراحی خلاقانه و کانسپت گونه ای که دارد، ایده های خاصی را در فضاسازی ها می پذیرد، به گونه ای که طرحهای جسورانه و نوینی می توانند در ساختار آن نمود یابند.

هنگامیکه صحبت از طراحی و اجرای ویلا می باشد، کانسپت ها و طرحهای ویژه ناگزیر باید به سوی اجرایی شدن پیش روند، تا اجرای ویلای زیبا و کارآمد با طرحی خلاقانه محقق شود که هم بتواند نیازهای اقامتی، خدماتی و تفریحی ساکنان را به خوبی برآورده سازد و هم از لحاظ ارائه ایده های خلاقانه و نوین و ارتقای سلیقه عمومی موفق باشد.

طراحی و اجرای ویلا

طراحی و اجرای ویلا چرا و چگونه؟

-ایده پردازی خلاقانه

طراحی ویلا با تخصیص فضایی و تداخل احجام شکل می گیرد. در واقع ایده پردازی و تعیین کانسپت طراحی ویلا، خط و سوی کلی را شکل می دهد و تبعا نمای ویلا، فضای داخلی ویلا و همچنین محوطه سازی ویلا را تحت تاثیر قرار می دهد.

طرح کانسپت های منحصر به فرد و خاص، مزیت قابل توجه ساخت خانه های ویلایی نسبت به بقیه فضاهای سکونتی است.

امروزه با وجود رویکردهای بسیار متنوع، تغییر روز افزون سلایق، ارتباط با شبکه های اطلاع رسانی و تبلیغ در تمام دنیا، گرایش های بسیار متنوع و بی شماری در حوزه طراحی و ساخت ویلا پدید آمده است.

اما می توان آنها را در دسته بندی های محدودتری قرار داد که هر گروه دارای ویژگی های شاخص مشابهی باشند.

به عنوان مثال استفاده از نمادها و سمبل های معماری گذشته در فرم کلی حجم ویلا، الگوهای بازشوها، المان ها و اجزای تزئینی نما، فضاسازی های مشخص و کلاسیک، تحت عنوان طراحی ویلا کلاسیک و یا طراحی ویلا سنتی قرار می گیرند.

طراحی و اجرای ویلا

در مقابل، پرهیز از سنت گرایی و اتخاذ گرایشهای بی زمان و جهانی، ساختار اصلی طراحی ویلا مدرن را شکل می دهد. تداخل احجام بدون المان های تزئینی، سطوح شفاف، پلان های باز و تاکید بر کارکردگرایی، خصوصیات شاخصی هستند که طیف وسیعی از ایده ها را در بر می گیرند. این سبک طراحی ویلا، پتانسیل پذیرش و ارائه ایده های خاص و خلاقانه را دارد.

طراحی و اجرای ویلا

طراحی ویلا روستایی یا روستیک نیز ایده های جذابی را در ساخت ویلا در تلفیق و ادغام با محیط طبیعی و متریال بومی مقدور می سازد، گرچه گرایش آرام تری دارد و اجرای خلاقیت در آن، منوط به نگاه نوینی است  در استفاده از متریال بوم آورد و سنتی. ساخت ویلا روستیک تحت تاثیر رویکردهای مدرن، جلوه ای جذاب و در عین حال عملکردی از طراحی و اجرای ویلا می باشد. ترکیب پلان های باز و سطوح شیشه خور با سطوح سخت و زمخت متریال خام و طبیعی، دیوارهای قطور و شومینه سنگی، حسی از زندگی مدرن را در فضایی روستایی و صمیمی به وجود می آورد.

طراحی و اجرای ویلا

-بسط ایده ها با رویکردی منطقی

ساخت ویلا فرآیندی است کارکردی و عملگرا که وابسته به جنبه اجرایی ایده های طراحی ویلا می باشد. بدون در نظر گرفتن منطق اجرا و امکانات در دسترس، کانسپت های طراحی و اجرای ویلا در حد طرح و ایده روی کاغذ باقی خواهند ماند. از این رو اتخاذ رویکردی منطقی و بررسی تمام جوانب اجرای ویلا با طرحهای خاص، احتمال ساخت ویلا را بر طبق کانسپت مورد نظر تقویت می کند. اجرایی کردن ایده ها، قطعا تغییراتی را در طرح ویلا به وجود می آورد، اما این تغییرات در این مرحله، از مشکلات زیاد در پروسه اجرای ویلا جلوگیری می کند.

-تکنیک های نوین ساخت و اجرای ویلا

در راستای اجرایی کردن ایده طراحی ویلا و برای به عینیت رساندن کانسپت های ویژه، نیاز به آشنایی و تسلط بر تکنیک های سازه های جدید می باشد. به تبع پیچیدگی های طرح ویلا، دهانه های وسیع تر و سطوح شفاف بیشتر در حجم و نمای ویلا، اجرای سیستم های سازه ای خاص و پیچیده ای را می طلبد.

طراحی و اجرای ویلا

-ویژگی های سایت ساخت ویلا

بستر و زمینه ساخت خانه های ویلایی از جهات متعددی دارای اهمیت است. ویژگی های طبیعی شامل پوشش های گیاهی، عوارض و شیب ها، نزدیکی به بدنه های آبی، بافت سنگی و کوهستانی و عوامل جوی و اقلیمی می باشد.

قطعا در زمینهایی که دارای پستی بلندی های زیاد و شیب های تند است، طراحی ویلا در زمین شیبدار شکل می گیرد. طراحی و اجرای ویلا با در نظر گرفتن فر صت ها و تهدیدات سایت ویلا، امکان بهره گیری از حداکثر پتانسیل های محیط طبیعی را به وجود می آورد و به سوی طراحی ویلا پایدار سوق می یابد. تراز های ارتفاعی امکان خلق دیدهای بی نظیری را به نواحی پیرامونی پدید می آورد، در عین حال که جای دادن بخشی از بنا در شیب، آن را از شرایط سخت آب و هوایی حفظ می کند.

طراحی و اجرای ویلا

در پروسه ایده پردازی، نقشه ای که شامل عوارض و پوشش گیاهی، توپوگرافی دقیق زمین ساخت ویلا می باشد، باید مبنای چگونگی ترکیب احجام و قرار گیری روی کدهای ارتفاعی قرار گیرد. بررسی بهترین دید و منظر و نور مناسب، بر کشیدگی و فرم غالب حجم ویلا تاثیر می گذارد. شیب زمین خود عاملی است که می تواند جهت دهنده و تعیین کننده خطوط اصلی ایده طراحی ویلا باشد. مسائل اجرایی در چگونگی انطباق و ادغام ساختار و سازه ویلا در شیب زمین بسیار اهمیت دارد.

طراحی و اجرای ویلا

بدیهی است اقلیم و نوع بافت نواحی ویلاسازی طراحی های مختص این شرایط را می طلبد. به گونه ای که طراحی ویلا ساحلی با فاکتورهای متمایزی نسبت به طراحی ویلا جنگلی و یا طراحی ویلا کوهستانی انجام می پذیرد. این تفاوت ها دامنه وسیعی را از سبک طراحی ویلا، تکنیک های ساخت ویلا و متریال مورد استفاده را در بر می گیرد.

محوطه سازی ویلا نیز تحت تاثیر مستقیم این شرایط قرار می گیرد، انتخاب گیاهان و المان های محوطه سازی ویلا، طراحی فضای سبز ویلا و فضاسازی ها بهتر است به گونه ای صورت گیرد که دارای بیشترین انطباق با شرایط موجود و کمترین میزان دخل و تصرف و آسیب در محیط طبیعی باشند.

طراحی و اجرای ویلا و باغ

-شناخت خواست های کارفرما

برآوردن نیازهای ساکنان، متکی بر انتظارات آنها از فضاها می باشد. بنا بر وسعت ساختمان ویلا، نوع و مساحت فضاها تعیین می شوند. به گونه ای که در طراحی ویلا کوچک، صرفا فضاهایی که برای سکونت ضروری هستند، مد نظر قرار می گیرند و برای فضاهای تفریحی و لوکس، محدودیت وجود دارد. در حالیکه در طراحی ویلا لوکس و بزرگ، خواسته های متنوع تری در طراحی داخلی ویلا، طراحی نمای ویلا، طراحی محوطه ویلا و فضاهای تفریحی و ورزشی مانند استخر، سونا، جکوزی، سالن ورزشی، اتاق شومینه و سینمای خانگی و ... وجود دارد.

با وجود محوری بودن خواسته های کارفرما نباید از این نکته غافل شد که ارتقای سطح آگاهی و ارتقای انتظارات کارفرما از اقامت در یک خانه ویلایی نیز با ارائه مشاوره های تخصصی و طرحهای ابتکاری، امر مهمی در فرایند طراحی و اجرای ویلا می باشد.

طراحی و اجرای ویلا زیبا

5 1 1 1 1 1 Votes 5.00 (1 vote)