دکوراسیون داخلی ویلا کلاسیک

دکوراسیون داخلی ویلا کلاسیک زیرمجموعه ای از است و در ارتقای کیفیات زیبایی شناختی و همچنین عملکردی فضای داخلی ویلا نقش مهمی دارد. بدیهی است سبک انتخابی برای دکوراسیون داخلی ویلا برگرفته از سبک طراحی ویلا است.

این امر به پیوند و هماهنگی نمای ویلا و طراحی داخلی آن کمک شایانی می کند و منجر به ساخت ویلا با رویکردهای جامع و همگونی می شود. بنابراین باید ویژگی های اصلی طراحی ویلا کلاسیک را به عنوان مبنایی بر اجرای دکوراسیون داخلی آن در نظر گرفت.


به طور عمومی سبک کلاسیک، رویکردی است که به فرمهای تاریخی گذشته باز می گردد. در هر منطقه و فرهنگی واژه کلاسیک ممکن است تعابیر خاص خود را داشته باشد. آنچه در این گفتار ارائه می شود، ترکیب التقاطی و معاصری است از اجزا و المان های تزئینی مربوط به دوران پیش از مدرن و اغلب مربوط به رم و یونان باستان. از آنجاییکه ساخت ویلا کلاسیک برای رفع نیازهای معاصر صورت می گیرد، دکوراسیون داخلی آن نیز به تبع تا حدی مطابق سلیقه روز اجرا می شود.

دکوراسیون داخلی کلاسیک ویلا 1000

ویژگی های خاص دکوراسیون داخلی کلاسیک:

فضای داخلی ویلاکلاسیک مزین به ستون ها یا نیم ستون های سنگی، تراش ها و ابزارکاری های زینتی می باشد. سنگ مرمر به صورت براق و صیقلی در این اجزا دارای بیشترین جلوه است. ماهیت ستون به طورکلی القا کننده پایداری، عظمت و شکوه می باشد. بنابراین همانند طراحی نمای ویلا کلاسیک در طراحی داخلی کلاسیک نیز بهتر است از این اجزای چشمگیر بهره برد. حالت بهینه طراحی پلان ویلا کلاسیک به گونه ای است که برخی از ستون های سازه ای در فضای داخلی، اکسپوز و با تزئینات باشند. البته جایگذاری آنها باید به نحوی صورت گیرد که خللی در سیرکولاسیون داخلی به وجود نیاورند. همچنین می توان ستون نماهایی صرفا تزئینی بر روی جداره ها در نظر گرفت.

 

استفاده از نیمچه ستون یا پایه ستون ها نیز به عنوان محل قرارگیری مجسمه ها، گلدان ها و یا به تنهایی به صورت یک المان منفرد تزئینی در فضای داخلی کلاسیک بسیار رایج است.

مبلمان به عنوان یکی از اساسی ترین آیتم های طراحی داخلی نقش پررنگی در فضاسازی و خلق حس و حالت های مختلف دارد. مبلمان کلاسیک می تواند از انواع بسیار فاخر و تجملی انتخاب شود و یا کمی ساده تر با فرم های آشنا و عامه پسند باشد. لوسترهای آویز یا دیواری با همین رویکرد در تناسب با ابعاد فضا، نیازهای روشنایی و دیگر مبلمان انتخاب می شوند.

تقارن در اجزای ساختاری داخلی با توجه به تنوع فضایی ممکن است در مقیاس محدود و به ندرت قابل اجرا باشد. اما در دکوراسیون داخلی شامل مبلمان، اجزا و المان های تزئینی، چیدمان متقارن مقدور است. راه پله بزرگ و مجلل در مرکز یک فضای تقسیم و رابط تبدیل به یک نقطه کانونی می شود که مابقی اجزا و المان ها حول آن و به صورت متقارن شکل می گیرند.

دکوراسیون داخلی کلاسیک ویلا1000

استفاده از پتانسیل سطوح دیوارها و جداره ها برای جای دادن اشیای زینتی و زیبا راه حل مناسبی برای رهاندن فضا از یکنواختی است. فضاهای عبوری مانند راه پله از ترازهای مختلف دارای دیدهای پویا و جذابی است.

سقف کاذب ها اجزایی هستند که ظرفیت اجرای طرح ها، تزئینات و نورپردازی های ویژه و خاص را دارند. با توجه به سقف های بلند فضای داخلی کلاسیک، تا حد ممکن باید از این قابلیت بهره برد. طرح ها بهتر است به گونه ای اجرا شوند که با طرح دیوارها و کف همخوانی داشته باشند.

ریتم و تکرار از اصول طراحی کلاسیک است و در غالب المان ها، تم های رنگی، بازشوها و دیگر اجزا، قابل اجراست. تکرار عناصر در فواصل مساوی، القا کننده نظم و منطق کلاسیک است.

نازک کاری ها، مبلمان و حکاکی ها، دیوارپوش ها و کف پوشها همگی نیازمند اجرای دقیق و جزئیات ظریف هستند. این اجرای دقیق و ظریف، قطعا هزینه طراحی داخلی ویلا را افزایش می دهد اما به خلق فضای داخلی لوکس، تجملاتی و با شکوهی منجر می شود.

دکوراسیون داخلی کلاسیک ویلا1000

فضاهای تفریحی ویلا نیز با دکوراسیون، تزئینات و نازک کاری های پر زرق و برق، سمبلی از افراط، تجمل گرایی و تمول هستند. کاربرد هوشمندانه رنگ ها، سطوح شفاف و صلب، هارمونی را در این فضاها به وجود می آورد.

 

کاربرد گسترده سنگ های تراش خورده و صیقلی در دکوراسیون داخلی ویلا کلاسیک شاخص است. وجود کف های مرمرین سنگی، شومینه ها و ستون های سنگی، حس اقتدار و عظمت گرایی را به فضای داخلی لوکس ویلا اضافه می کنند. اجرای طرح های تزئینی و نقوش مختلف، در کف های سنگی، جذابیت های بصری فضای داخلی ویلا را ارتقا می دهند. با رویکردی دیگر، مبلمان و عناصر دکوری در فضاهای نسبتا ساده کلاسیک گنجانده می شوند. در این صورت پس زمینه فروتن و آرام، المان های دکوری و مبلمان لوکس را در خود می پذیرد، بنابراین دکوراسیون داخلی به صورت برجسته و جدا از المان های ساختاری به نظر می رسد.

دکوراسیون داخلی کلاسیک ویلا 1000

تلفیق رویکرد مدرن با فضای داخلی کلاسیک ویلا بنا بر ایده اصلی طراحی داخلی ویلا و خواست های مشتریان می تواند صورت گیرد. درجات مختلفی از این ادغام مقدور است. به عنوان مثال می توان مبلمانی مدرن را در یک ساختار کلاسیک گنجاند و یا تزئینات لوکس را به سطوح ساده تری تقلیل داد.

رنگ های رایج در دکوراسیون داخلی کلاسیک، برخلاف طراحی داخلی ویلا مدرن، رنگ های گرم و پر انرژی هستند که در مبلمان، پوشش نهایی دیوار و کف و دیگر المان های تزئیناتی نمود می یابند. تم های رنگی مانند کرم، قهوه ای، زرشکی، سرمه ای، طلایی، یشمی و فیروزه ای محبوبیت زیادی در فضاهای کلاسیک دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]