طراحی ویلا شمال

طراحی و ساخت ویلا در شمال

طراحی و ساخت ویلا در شمال اخیرا رشد بی سابقه ای داشته است.از آنجایی که بیشتر مناطق کشور ایران دارای آب و هوای گرم و خشک می باشند، شهرهای شمالی کشور با آب و هوای معتدل، برای اجرای پروژه های ویلاسازی، بسیار محبوب هستند. همین امر باعث افزایش طراحی ویلا در شمال ایران شده است.

شهرهای شمالی که در کرانه دریای خزر واقع شده اند، بهره مند از اعتدال هوایی و بارندگی های زیاد هستند.سرسبزی این نواحی و فاصله اندک بین شهرها و نواحی روستایی و ییلاقی، ظرفیت زیادی برای ساخت خانه های ویلایی دارد.با گسترش ویلاسازی، به تبع ما شاهد رشد روز افزون خرید و فروش ویلا در شمال هستیم.طراحی خانه ویلایی در شمال اغلب به منظور ویلا تعطیلات و فصلی صورت می گیرد. اما در برخی موارد نیز، طراحی و ساخت ویلا با هدف سکونت دائم می باشد.

طراحی ویلا

اصول طراحی و ساخت ویلا در شمال

اصول طراحی و ساخت ویلا در شمال بر مبنای عوامل مختلفی تعریف می شود. در ادامه به شرح این اصول طراحی ویلا می پردازیم:

اقلیم شمال معتدل و مرطوب است و بارندگی های زیاد شاخصه اصلی این منطقه می باشد. بنابراین طراحی ویلا باسقف شیبدار رواج بیشتری دارد. عامل دیگر رطوبت نسبی زیاد در این نواحی است، این امر در طراحی ویلا بسیار جدی است. ساختمان ویلا باید دارای کشیدگی شرقی-غربی، در مقابل جهت دریا باشد. طراحی پلان ویلا نیز بهتر است به صورت خطی باشد تا تهویه طبیعی برقرار باشد. ساخت ویلا بر روی پیلوت در این راستا، مانع از تجمع رطوبت در فضای داخلی ویلا می شود.

طراحی ویلا شمال

طراحی ویلا با سقف شیبدار

طراحی ویلا با سقف شیبدار به نوعی یادآور طراحی ویلا سنتی در این مناطق است. با اجرای صحیح سقف شیبدار، علاوه بر حفاظت فضاهای داخلی از پدیده نم و رطوبت، امکان هدایت و جمع آوری آب باران فراهم می آید. با توجه به ایده طراحی ویلا، فرم های متنوعی برای اجرای سقف شیبدار ویلا مقدور است. در این خصوص سبک های طراحی ویلا نیز در طراحی این نوع سقف موثر هستند.

طراحی ویلا مدرن

طراحی ویلا مدرن در شمال با سقف شیبدار و پنجره های سرتاسری و بزرگ، جذابیت زیادی دارد. سقف شیبدار با طراحی ویلا روستایی یا روستیک نیز هماهنگی ذاتی دارد.

مصالح ساخت سقف شیبدار می تواند دامنه ای از مصالح سنتی تا متریال مدرن را در بر گیرد. سقف شینگل آسفالتی- پوشش های تایل و سفال-پوشش سقف شیبدار فلزی و ایرانیت-انواع پوشش های سقف شیبدار سنگی و چوبی-پوشش های ترکیبی و کامپوزیت از این جمله اند. هریک از این پوشش ها جلوه خاصی به نمای ویلا در شمال می بخشد.

طراحی و ساخت ویلا شمال

ساخت ایوان ویلا به صورت سرتاسری در خانه های ویلایی شمال مرسوم است. این ایوان فضای دلچسبی است برای استراحت و بهره مندی از مناظر زیبای طبیعت.

ضوابط طراحی ویلا در شمال

ضوابط طراحی ویلا در شمال از لحاظ اصول طراحی ویلا و همچنین قوانین شهرداری در ساخت ویلا قابل بررسی است. به اصول این نوع طراحی اشاره شد که بیشتر جنبه های اقلیمی و پایداری را در بر می گرفت. قوانین شهرداری برای ساخت ویلا برای شهرها و مناطق مختلف، متفاوت است. سطح اشغال خانه ویلایی ممکن است مانند بناهای مسکونی شهری 60 درصد باشد. در نواحی خاص و برای ساخت باغ ویلا معمولا کمتر از این مقدار تعیین می شود. در مناطقی که بافت غیر شهری دارند، می توان ترکیب توده و فضا را به صورت های مختلف در نظر گرفت. طراحی حیاط مرکزی در ویلا یکی از این ترکیبات است. نواحی شمالی کشور دارای زمین های بکر و طبیعی بسیار است. طراحی ویلا در شمال و در این نواحی، منوط به تغییر کاربری اراضی برای ساخت ویلا می باشد. این قوانین محدودیت های ارتفاعی را نیز در بر می گیرد که تعداد طبقات ویلا را مشخص می کنند. در بعضی مناطق تنها ساخت ویلا یک طبقه مجاز است ولی در بیشتر مناطق طراحی ویلا دو طبقه به صورت ویلا دوبلکس مقدور می باشد.

اگر به دنبال ساخت ویلا در شمال هستید توصیه می شود حتما از ضوابط مناطق خاص آن اطلاع حاصل کنید.

مراحل ساخت ویلا در شمال

مراحل ساخت ویلا در شمال به طور خلاصه به شرح ذیل است:

-انتخاب و خرید زمین مناسب

-مراجعه به شرکت طراحی ویلا برای مشاوره تخصصی و بستن قرارداد طراحی ویلا

-تهیه نقشه های مورد نیاز شامل نقشه های معماری، سازه و تاسیسات

-اخذ جواز ساخت ویلا

-آماده سازی زمین

-اخذ قرار دارد ساخت با پیمانکار مجرب

-شروع پروسه ساخت

-اجرای نما و نازک کاری

-طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی ویلا

طراحی و ساخت ویلا در شمال

پیمانکاری ساخت ویلا

پیمانکاری ساخت ویلا در شمال را معمولا یک شرکت پیمانکاری به عهده می گیرد. در این مورد نباید به اشخاصی که فاقد دانش و صلاحیت هستند، اعتماد کرد. البته شرکت طراحی ویلا که دارای نیروی متخصص و با تجربه در امر اجرای ویلا باشد نیز می تواند طراح  پیمانکار اجرای ویلا به طور همزمان باشد. مشاوره طراحی ویلا و ساخت آن در این پروسه دارای اهمیت بسیار است. با توجه به سود ساخت ویلا در شمال، شرکت های زیادی مبادرت به این امر دارند. اما نکته مهم سپردن کار به افراد حرفه ای و با سابقه است.

قرارداد پیمانکاری ساخت ویلا چیست؟

قرارداد پیمانکاری قراردادی است که بین کارفرما و شرکت اجرای ویلا منعقد می شود. این قرارداد می تواند تحت قرار داد مدیریت پیمان و یا خارج از آن و به صورت شرایطی باشد.

پیمان مدیریت می تواند بخش وسیعی از پروژه ویلاسازی را شامل شود و یا به صورت جز به جز مشخص شده باشد. موضوع قرارداد می تواند اجرای صفر تا صد پروژه ویلایی را پوشش دهد. اجرای کامل و صحیح یک ویلا لوکس و زیبا در طبیعت زیبای شمال مشروط به طراحی ویلا و ساخت اصولی آن می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]